‘Goed dat burgers zelf het initiatief nemen* r Ijl 2 ‘More than honey’film over bijen Tuinclub houdt Open Tuinendag EERST UNIVÉ ENTHOUSIAST OVER OPRICHTING COÖPERATIE TEXELZORG Oehoe Beertje Bobbi-dag Het belang van bijen Raadscommissie Annle@texelsecourant.nl ONGEZOUTEN De haal www.texelsecourant.nl DINSDAG 6 MEI 2014 10 iet ‘Wat willen de mensen op de zorg op het eiland door Is goed dat ‘Menselijk handelen Is van grote Invloed op de bijenstand’, vertelt bijenhouder An dré de RuIJter: ‘Het lijkt alsof alles maak baar Is en we de natuur naar onze eigen hand kunnen zetten. Een reden te meer om stil te staan bij het belang van bijen In onze leefwereld.' opengestelde tuinen zijn-, Noorder- iks 1, De Rede 17, Mleland 2, Wester- geest 7, Waterweg 11, Hoornderweg 1 en Hoornderweg 20. Begin juni wordt h( volledige programma gepubliceerd. De tuin van Illustratrice en kinderboeken schrijfster Monica Maas wordt zondag 11 mei voor de vijfde keer omgetoverd tot een Beertje Bobbl-paradljs. het eiland door Coöperatie Texelzorg e het Initiatief bij de mensen vandaan k( 'Zonder bijen ziet de natuur en ons aan bod aan voedingsmiddelen er anders uit. Meer dan een kwart van de voedselpro ductie Is afhankelijk van de bestuiving van bijen. De film 'More than honey' laat op onderhoudende wijze zien hoe we om gaan met onze omgeving en de manier waarop we voedsel produceren. Naast unieke beelden over het leven van bijen lames van bijen als n professio ns die proe- bljen beter Met de bij gaat het al jaren bergafwaarts, door afname van drachtgebleden, eenzij dige dracht. Insecticiden, minder Imkers, de varraomljt, ziektes, etc. 'De mysteri euze verdwljnzlekte Is een fenomeen. De imker merkt na de winter dat complete volken zijn verdwenen uit hun kasten, zonder dat duidelijk Is waar ze zijn ge bleven. Natuurbeschemers en chemische bedrijven strijden om de waardheld rond het verdwijnen van de bijen: wel of geen gevolgvan insecticiden.’ lokaal.’ De zorgverzekeraar kijkt met be langstellingen naar de uitkomsten van het onderzoek. De zorgwereld Is volop In beweging, wensen en problemen op het eiland, spelen ook elders. Ervaringen hier kunnen ook elders worden benut. Wie zich wil aansluiten bij Texelzorg, kan dit doen vla www.texelzorg.nl. Vanavond om 19.30 uur begint En het gemeentehuis de vergadering van de raadscommissie. Op de agenda staat onder meer de evaluatie van het evene- mentenbeleld, de toekomstvisie van OSG De Hogeberg en het nieuwe stelsel voor voorschoolse voorzieningen. Jacco van Ree, Imker van beroep, heeft nu zo’n dertig bijenvolken, een aantal dat In de loop van het seizoen aangroeit tot zestig. Hl] vertelt over de bijzonderheid van de bijen op Texel. ‘Ze staan genetisch heel dicht bij de Nederlandse of Zwarte BIJ. Waar elders rassen zijn doorgefokt en vatbaarder voor ziektes, zijn op Texel lan ge tijd geen andere rassen geteeld of in gevoerd. Daardoor zijn onze bijen sterker, imkers zijn zich daar bewust van. Ik ver koop bijenvolken door heel Europa.’Jacco, maar ook André de RuIJter, eveneens Im ker, praat met passie over het houden van bijen. André: 'Het Is een fascinerende hobby. Een bijenkast Is eigenlijk een soort kijkdoos, je ziet de koningin, hoe die ei tjes legt, hoe stuifmeel wordt verzameld en noem maar op.' inmiddels zijn bijen al volop actief. Jacco:'Het Is een mooi, warm voorjaar, goed voor de bijen.’Voor het ver- zelfs een Texelse zorgpolis, Apotheker Jan Klok, mede-lnltlatlefnemer van Texelzorg, prees de opstelling van Unlvé. 'Jullie be naderen dit met een open mind, zijn hier met een grote delegatie en tonen veel In teresse.' Unlvé stelt lokale zichtbaarheid vangroot belangte vinden. 'De backoffice centraal, maar het klantencontact graag Lovende woorden over een weer tijdens de ondertekening van Intentleovereen- komst tussen Unlvé en Texelzorg. De zorg verzekeraar was hiervoor met een grote delegatie naar Texel gekomen. De verbin tenis werd getekend door Frank Admiraal, algemeen directeur van Unlvé, Maaike van der Lei, teammanager Integrale zorg regio Noord, en Martijn Lekx, manager marketing van Unlvé. Aanwezig was ook Angelique Holtman, proposltlemanager Zorg Marketing, Voor het begin dit Jaar opgerichteTexelzorg zette Rlkus Kieft zijn handtekening. ‘Hoe kunnen we de zorg op Texel zo goed mogelijk organiseren en zoveel mogelijk op het eiland? Door de geringe omvang van Texel hebben we daarbij de schaalgrootte van de zorgver zekeraar nodig, maar Is ook van belang dat we zelfde regie houden. Texelzorg wil meer aanbod aan zorg op het eiland en de kwaliteit van zorg verbreden en vergro ten, We willen de belangen behartigen van alle Texelaars die vroeger of later zorg nodig hebben,’ Op het wensenlljstje staat bijvoorbeeld meer respljtzorg tussen ziekenhuis en thuis, voor mensen die het ziekenhuis p Texel nu echt?’ Op die vraag moet het onderzoek naar de )r Coöperatie Texelzorg en Unlvé een antwoord geven. ‘Het comt en niet van achter een bureau.’ zamelen van stuifmeel Is van belang dat er veel bloemen zijn. Op Initiatief van de Nederlandse bljenhouderverenlging en in samenwerking met de gemeente zijn van het najaar 60.000 bloembollen ge plant om de bijenstand te bevorderen. De bollen die bij de entree van de dorpen zijn geplant, staan momenteel uitbundig te bloeien. Ook zijn stroken met bloem rijke mengsels Ingezaaid. Dit ‘bljenbuf- fet' biedt niet alleen een kleurige aanbllk, maar levert een bijdrage aan behoud en groei van de bijenstand. ‘De gemeente verdient h iervoor een pluim. Ook voor de manier waarop ze met het maaien reke ning houden met bijen. Paardenbloemen, die heel belangrijk zijn voor bijen en an dere Insecten, worden niet rückslchtlos meer afgemaaid. Dat is ook belangrijk, net zoals dat je bij snoeien van wilgen niet alles tegelijk terugsnoeit, maar af- wlsselllng aanbrengt. Bloeiende wilgen zijn In het vroege voorjaar een belangrij ke voedselbron. Blauwbloelende borage (komkommerkruld) waarvan nog niet zo langgeleden vele akkers werden geteeld, trekt ook veel bijen aan.’De film duurt an derhalf uur, In de schooi Is meer Informa tie over bijen. een antwoord geven op zorgvragen, maar ook waar kansen en mogelijkheden lig gen. In september worden de resultaten bekend. Het onderzoek moet onder meer duidelijkheid geven of er voor Unlvé en Texelzorg een goede basis Is om de sa menwerking voort te zetten. Dit zou kun nen resulteren in zorgvoorzieningen of Tulneigenaren op het zuidelijke deel van het eiland stellen hun tuin open voor pu bliek. De meeste tuinen zijn gesitueerd bij een boerderij. De route langs de ver schillende tuinen Is ongeveer twintig ki lometer lang, dus uitstekend per flets af te leggen. In diverse tuinen is koffie, thee en Iets lekkers verkrijgbaar. Ook worden zorgen voor bestul- nlng en bijenbalsem doeningen. Maar ‘More an met onze omgeving larop we voedsel pro. leke beelden over het toont de film ook opn; productiemiddel, beelden van nele Imkers en wetenschappen ven doen om het gedrag van t te kunnen doorgronden.’ Bijen zijn nuttig. Ze zrtr" ving, produceren honing helpt bij meerdere aandoeningen, de bijenstand staat onder druk. 1 than honey' Is de titel van een film over biJen die op zaterdag 10 mel om 14.00 uur wordt vertoond In de Jozefschool. Liefhebbers van tuinieren kunnen zater dag 14junl alvast In hun agenda noteren. Tuinclub Spriet die nu twintig Jaar be staat, houdt die dag van 10.00 tot 17.00 Open Tuinendag. Er worden zeven tuinen opengesteld voor publiek. Er zijn allerlei activiteiten, zoals harken In de moestuin, planten zaaien, koekhap- pen en er is een springkussen. Wegens het succes van vorig jaar ontbreken de touwbrug en de klauterbaan niet. Dankzij de nieuwste titel 'Bobbl gaat voetballen' kan er gevoetbald worden op het Bobbl- pannaveldje. Me n kan een kijkje nemen In het atelier of een boek laten signeren. De serie over Bobbl en zijn vriendjes wordt vanaf 2002 uitgegeven door Kluitman. Wereldwijd zijn er Inmiddels ruim 1,5 mil joen Bobbl-boeken verkocht. De Bobbl-dag In detuln van Monica Maas, Rozendljk 24 nabij Den Burg, Is van 10.00 tot 17.00 uur. De tuin is gratis toeganke lijk. er stekken verkocht. Medewerking wordt verleend door Tulndub Texel en Tuinclub De Waal, Het Is de zesde keer dat de tuin club een Open Tuinendag organiseert. De tuinen komen tijdens dit vroege voorjaar al tijdig tot wasdom, nu al staat er van al les te bloeien. Tijdens de tuinendag kun nen ideeen worden opgedaan en ervarin gen worden uitgewisseld. moeten verlaten, maar nog met alleen naarhuls kunnen. Ook wil Texelzorg meer huisartsbedden, zodat er ‘s nachts alleen als het absoluut nodig Is een extra zieken boot afvaart. Verder: meer specialistische spreekuren op het eiland, de mogelijkhe den voor spoedeisende hulp op het eiland vergroten. Hiervoor zou een röntgenap- paraat op het eiland moeten komen, met teledlagnostlek, zodat Texelaars daarvoor niet naar de overkant hoeven. Ook wil Texelzorg er vanaf dat een kind voor het Inbrengen van een sonde naar de over kant moet voor een handeling van twee minuten. ‘Geen onnodig gereis meer met kleine kinderen.' Tevens wil Texelzorg dat bevallen mogelijk moet blijven op Texel. Om deze speerpunten te realiseren wil Texelzorg een sterk platform zijn, nadruk- kelljk als gebruikersorganisatie. Unlvé ondersteunt het Initiatief. 'WIJ kunnen het allemaal wel bedenken, maar uit ein delijk Is de zorg er voor de mensen zelf, zei Holtman. Unlvé heeft op Texel van ouds veel leden en hecht vanuit haar co öperatieve grondslag waarde aan zorg in de nabije omgeving en het verhogen van de zelfredzaamheid. Het onderzoek moet HoeverzInnenzehet.DledekselseTexelse. De krant doet eenoproepom een foto van Jezelf te maken voor moederdag. Daar mee kun je moeder verrassen. Je moet wel Iets In Je hand houden waarvan Je ze ker weet dat moeder er vrolijk van wordt. Dat heet een moederdagselffe. Met als motto.- Bezorg moeder die glimlach die ze zo verdient. 'Ik ga vast een pond spek lappen kopen, daar doe ik jou een plezier mee’, roept manlief. Tegenwoordig Is het superhlp om bij elke gebeurtenis een sel fie te maken. Toen de Konlng op bezoek was, kon Je nauwelijks Iemand In het pu bliek ontwaren zonder digitale camera. Zonder smartphone of smartwatch. Zon der tablet of aaipet. En waar ging het om. Om de Konlng? Welnee, om Ikke, Ikke de verschrikkelijke. ‘Kijk, daar staat Ikke en oh Ja, daar op de achtergrond, daar loopt Willem IV.’ Let zaterdag maar op als Guus Meeuwis Texel aandoet. Inderdaad, wat doet hij ons aan. De ene helft van Texel staat het hele concert opnames te maken om die vervolgens tot vervelens toe te la ten zien aan de andere helft. Die bewust geen kaartje heeft gekocht omdat Guus ze gestolen kan worden. En dan moetje op zo'n klein trillend schermpje aanschou wen hoe een stel boeren kedeng kedeng oe oe staat te loeien. En ze zijn er als de kippen bij om je deelgenoot te maken op Facebook: Truus, twee minuten geleden, in de buurt van Oudeschlld. En de ene on dertitel Is nog origineler dan de a ndere. ‘Ik was erbij! BIJ Groots Overzee. BIJ dit out door event. Ik kon alles meezingen, want Nielson zong In het voorprogramma. Hoe- hoe, hoehoe.' En dan tijdens het concert maartellen hoeveel mensen jouw reactie wel niet leuk vinden Geweldig. Wat een egotripperij. Het liefst staat Iedereen op het podium, In plaats van op de tribune te zitten. Het volgende selfie-evenement dient zich al weer aan. De Europese ver kiezingen op donderdag 22 mei. Dan kan je vanuit het stemhokje stiekem laten zien op wie Je gestemd hebt. En of Je vóór of tegen Europa bent. Fantastisch, daar zitten we op te wachten, zo'n stemfle. Mijn man vraagt voor de zekerheid of hij me echt geen plezier doet met zo'n moe- derdagselfle. ‘Nou vooruit', zeg Ik, ‘maar dan wel eentje met een plank voor Je kop, dan is het een shelfie.'Jammer, dat snapt hij niet. Ik ben benieuwd wie het aandurft om met zijn zelfingenomen zelfportret moeders een digitale bos bloemen te be zorgen. Kijk eerst in de spiegel, zou ik zeg gen. P.S. Guus, als Je dit leest. Annie zit op rij 7, in het midden. Wil Je even zwaaien? Dan maak Ik een foto. Leuk. Alvast voor vaderdag.

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 2