Üj ‘Praat mee over de toekomst onderwijs* 2 1 EERST Redding voor het spelende kind Yvonne Jaspers op crossterrein Jubileumtentoonstelling ‘Bieb’ vTl I BIJEENKOMST OPERATIE ON OERWIJS TEXEL runt van Broodfonds houdt ledenvergadering hij de gr< dekte hl] Concert I De KRO maakte maandag i Tientallen motoren met een automotor www.texelsecourant.nl VRIJDAG 16 MEI 2014 het onderwee kan bijvoorde de sug£ tlonele weken per aansluit c veel (or>u koperen lis waren «erjaar open te houden, wat beter It op de selzoendrukte waarmee indernemersjgezlnnen te maken hebben. De informatie uit de bijeenkomst wordt gebruikt als bouwstenen voor het toekomstig basisonderwijs. Mogelijk rol len er meerdere modellen uit waar een keus uit kan worden gemaakt. Het kunstwerk ‘Het In vrede spelende kind’ lijkt van de ondergang te zijn ge red. Martien Boom uit Oudeschlld wil het beeld restaureren en vraagt daarvoor al leen vergoeding van de materiaalkosten. Op de baan van de MAB-club aan de Hoofdweg In Elerland werden maandag opnamen gemaakt voor het televisiepro gramma ‘Liefs uit...’ met Yvonne Jaspers. marnes op het terrein van de MAS .dub. Welke kansen zien we en welke wensen hebben we voor het basisonderwijs? Wat wil len we met elkaar bereiken? Eva Mondeel, Mimi Eelman en Jessica de Graaf van‘Ope ratie OnderwIJsTexel’ houden 22 mei In De Verzamelpost een gespreksavond. Tijdens deze vergadering zetten de aan wezigen hun handtekening, waarmee ze lid worden van de vereniging die vanaf 1 juni operationeel zal zijn. Het eerste be stuur wordt gevormd doorCarst Komdeur (voorzitter), Jacco van Pel (secretaris) en Frans van Westenbrugge (pennlngmees- terJ.De vergadering wordt gehouden In De Lindeboom en begint om 20.00 uur. Een Broodfonds bestaat uit twintig tot vijftig ondernemers, die elke maand geld opzij zetten op een persoonlijke rekening. Wie langdurig ziek Is, krijgt van de an deren maximaal twee Jaar schenkingen om rond te komen. Daarbij is de eerste maand na ziekmelding voor eigen reke ning. Broodfonds Texel heeft op dit mo ment een kleine 40 leden, er Is dus nog ruimte om mee te doen. Dit kan op twee momenten in het jaar. Voor meer infor matie kan contact worden opgenomen met bestuur@broodfond5texel.nl. Een initiatief van drie betrokken Texelaars, allen met een onderwljsachtergrond. Mimi Eelman Is voorzitter van de Ge meenscha ppel IJ ke m ed ezeggen sc h a ps- raad (GMR) van Schoolt!) en moeder van schoolgaand kinderen. Jessica de Graaf, moeder van kinderen op de basisschool, Is één van de opstellers van de 'Integrale huisvestlngsvlsie', die in januari 2014 is besproken met een aantal politieke par tijen. Eva Mondeel Is leerkracht bij Schooi- tlj, moeder en blogger over onderwijs. Ze organiseerdevorlgjaar een aantal bijeen komsten over het toekomstige onderwijs. Alle drie zijn ze op persoonlijke titel be trokken bij 'Operatie Onderwijs Texel’. 'Het onderwijs Is onderhevig aan krimp, die zal nog groter zijn dan het scenario van 2012. Het gaat ongelofelijk hard’, zeg gen ze. 'Hoe gaan we om met die krimp? Krimp hoefje niet alleen als bedrelglngte zien, maar ook als kans om het onderwijs zodanig In te richten dat sprake Isvan con tinuïteit van het onderwijs. Als Texelaars kunnen we het ons niet permitteren om niet over de toekomst van het onderwijs na te denken. Wij zijn er van overtuigd dat als we héél Texel mobiliseren we tot Motorfietsen met een automotor. Daar van zijn er zaterdag enkele tientallen te bezichten bij Smltbros, het bedrijf In han del en restauratie van motorfietsen van Hans en Alfons Smit aan de Marsweg bij Den Burg. Het begint niet bij nul. Uitgangspunt van het plan Is de toekomstvisie 'Passend thuisnabij onderwijs op Texel’, opgesteld door alle (Texelse) schoolbesturen en de gemeente en in november 2013 vast gesteld door de gemeenteraad. Onder wijswethouder Hennle Hulsman, die de bijeenkomst opent, steunt het initiatief. In het programma wordteen stel gevolgd, waarvan een van belde partners uit het buitenland afkomstig is. Maandag ging het daarbij om Merel en GIJs, die uit Brazi ls komt. De twee hebben elkaardaar ont moet en proberen nu een bestaan op te bouwen In Koedijk. Omdat GIJs In Brazilië aan motorcross deed en een eigen motor had, wilden de programmamakers graag opnames op een crossbaan maken. Daar- Wegens een defect, te weinig pk’s of om andere reden vervingen eigenaars het blok onder hun motorfiets door een au tomotor. Ook zij span rijders wisselden hun blok wei eens om. Zelf zijn de Smit ten in het bezit van enkele BFG-machlnes die zijn uitgerust met het blok van een Citroën GS. Ze werden zelfs in serie gefa briceerd, Zo rijden er tegenwoordig ook motorfietsen met een dieselmotor rond. Zaterdag komen eigenaars van dergelijke motorfietsen, in allerlei varianten, uit het land naar Texel. Op de open dag vanaf 10.00 uur zijn naar verwachting enkele tientallen motorfietsen met een autoblok te zien, Bezoekers kunnen ook een kijkje nemen bij de verzameling oldtimers van de gebroeders Smit. 'Het Is uniek dat politiek, bestuur, scho len en bevolking met elkaar om de tafel gaan om te praten over de toekomst van het eiland.’ De avond wordt begeleid door Jurjen van den Bergh, bekend met het on derwijs en ervaren In het lelden van dis cussies. De bijeenkomst start om 19.30 uur, de inloop begint een kwartier eerder. Dat Boom in staat Is deze klus tot een goed einde te brengen, lijdt geen twij fel. In zijn tuin aan de Heemskerckstraat staan diverse kunstwerken van koper plaat die hij in de loop der jaren heeft vervaardigd. Bovendien kent hij het Ge orgische kunstwerk van binnen en van bulten, want veertien jaar geleden gaf hij het ook al een opknapbeurt, toen op Initiatief van het schoolhoofd Stoer en kunstenaar Harry Tfelemans. Bij die eer ste restauratie bleek ook hoe kwetsbaar het beeld is voor weersinvloeden. Boom: 'Het beeld bleek opgevuld te zijn met een soort witte vezels. We dachten dat het as best was, maar volgens onderzoekers van het NIOZ was het textiel, gemalen vod den of zoiets.’ De Georgische kunstenaar Kvateladsje maakte van dit materiaal In 1981 de hoofdvorm van het beeld en legde daarop een laag klei of gips waarin hij de grove details boetseerde. Tenslotte dekte hij alles af met aan elkaar gelaste In De Burght aan de Blnnenburg wordt zaterdag 17 me) een gezamenlijk concert gegeven door het Amsterdams Jeugdor kest en het Fortissimo-orkest van Artex. Aanvang 16.00 uur, toegang Is gratis. roodkoperen plaatjes, waarin de fijne details waren gedreven. Het beeld was echter niet waterdicht en In de loop der jaren drong via spleetjes regenwater bin nen, waarmee de textiele kern verzadigd raa kte. Dat bevroor in de winter waardoor het opzwol zodat de koperen buitenman tel op diverse plekken scheurde. Om her haling te voorkomen, zal het beeld na de nieuwe restauratie op een droge plek moeten komen, op een voor publiek toe gankelijke locatie binnenshuis. De men sen die zich druk maken over de drei gende dumping van het beeld, beraden zich op het moment over de verschil lende mogelijkheden. Eén van de opties Is de hal van het raadhuis. Het beeld past goed bij de andere In metaal uitgevoerde kunst uitingen op en bij dit gebouw. Boom: 'De restauratie lijkt me een prachtige klus. Ik heb wat met dat beeld.’ Dat laatste zou te maken kunnen hebben met zijn geboorte In de nacht van 5 op 6 april 1945, toen de Georgiërs hun tot mislukken gedoemde muiterij begonnen onder de codenaam 'Dag der Geboorte’. Het beeld werd In 1981 aan de Texelaars geschonken als symbool van de vriendschapsband tussen Texel en Georgië. In een halve eeuw zijn talloze bezoekers over de drempel gegaan. En waren er tal van activiteiten, zoals Kinderboekenwe ken, klassenbezoeken, theatervoorstel lingen, lezingen, tentoonstellingen, cur sussen. Vaak weten Texelaars niet dat ze bij zo’n gelegenheid zijn vereeuwigd. De bibliotheek heeft een greep uit alle jaren van dit fotoarchief tentoongesteld. Vooral veel groepen kinderen zijn gefotogra feerd, er staat altijd wel een bekende op. Tevens zijn er krantenknipsels en foto's over de bibliotheek uit de afgelopen jaren bewaard en Ingeplakt. In het archief van de Texelse Courant ko men al In 1888 artikelen voor over biblio theekwerk. Blijkens een advertentie in dat Jaar nam wed. P. Visser uit de Weverstraat de leesbibliotheek van de vroegere Boek handel Moojen over. Er bestond In 1888 ook ai een bibliotheek georganiseerd door het departement Texel van het Nut van het Algemeen, in de krant van 26 oktober 1940 staat dat bibliotheken geen antl- Dultse boeken meer mogen uitlenen, in 1946 doet J.H. Brügemann voor zijn bi bliotheek een oproep: 'Te koop gevraagd: In goede staat zijnde Kinder-, Detective-, Romans- en Wildwest boeken.’ Hoe de ge- Do Openbare Bibliotheek viert dit jaar het SO-Jarlg jubileum, maar al In 1888 schreef de Texelse Courant over bibliotheekwerk. Donderdag 22 mei opent de bibliotheek een J ub I leumtentoo n stel 11 n g schledenls zich mln of meer kan herhalen blijkt uit de krant van 6 februari I960: 'Nu Is het dan zover! De Nutsspaarbank heeft een nieuw gebouw en de bibliotheek krijgt onderdak In een apart gebouw tje achter in de tuin van de bank, ingang Kantoorstraat. Het bestuur van de Nuts spaarbank heeft dit keurig afgewerkte gebouwtje aan de Nutsbtbilotheek In bruikleen afgestaan, een geste, die door het bestuur van de bibliotheek zeer op prijs wordt gesteld.' Uit de krant van 22 oktober 1914: 'Met de heropening van de bibliotheek Is tevens de volgende maatre gel Ingevoerd, die elders met succes wordt toegepast en waarvan In de komende da gen ook hier veel hel! wordt verwacht. Voortaan worden slechts aan houders van kaarten op naam en vertoon daarvan, boeken uitgereikt. Wordt nu door den houder van zoo’n kaart een boek n 1 et in behoorlijke toestand weer Ingeleverd, dan wordt op z’n kaart een rood stempel gezet en wanneer die kaart driemaal dat stem pel draagt, hem het verder gebruik van de bibliotheek ontzegd." Kinderen van groep acht van de Jozef school hebben meegedaan aan een pro ject om mensen te interviewen over hun ervaringen met de bibliotheek. Medla- coach Vlvlanne Neeteson gaf les over in terviewen en over het gebruik van tablets en moderne videocamera's om alles op te nemen. Een compilatie van deze gesprek ken Is doorlopend te zien op een scherm. de best mogelijke oplossing komen.’ Ze hopen op een grote opkomst, met veel vernieuwende Ideeën, wel gestoeld op de toekomstvisie 'Passend thuisnabij onder wijs op Texel’, opgesteld door alle (Texel se) schoolbesturen en de gemeente en door de raad vastgesteld in 2013. De drie vertellen hoe de overheid sterke richtlijnen heeft, maar de landelijke poli tiek Inmiddels op een andere lijn zit. Hoe leerkrachten werken vanuit passie, maar door allerlei regels en andere oorzaken onder grote werkdruk staan. Ouders wil len die vooral het beste voor kun kind, dorpen graag hun eigen school behou den en de vier schoolbesturen die actief zijn op het eiland hebben ook Ideeën. Eva Mondeel: 'We willen onderwijs waar mensen blij van worden en trots op zijn. Zó leuk dat zelfs overkanters voor het on derwijs naar Texel komen.’ Ze willen de bijeenkomst zo laagdrempelig mogeiljk houden en hopen dat ouders, maar ook leder met kennis over of interesse voor erp naar Den Hoorn komt. Er leeid worden nagedacht over «gestie om in plaats van het tradl- vakantlerltme, de school vijftig De 36 personen die vanaf het eerste uur betrokken zijn bij het Broodfonds Texel, houden maandag 12 mei de eerste leden vergadering. mee kwamen ze op Texel terecht, dat de enige motorcrossbaan In Noord-Holland heeft, Er werden spectaculaire opnames gemaakt van Gljs, die reed op een motor die beschikbaar was gesteld door Ronald Zljm Motoren. Ook werden opnames ge maakt van clubleden Jan Jelle van der Vis en Pascal Veenstra. Normaal gesproken is het niet toegestaan op een doordeweekse dag van de baan gebruik te maken, maar door medewerking van buurtbewoners en gemeente werd het mogelijk de op names op maandag te maken. Het Is nog niet bekend wanneer de aflevering wordt uitgezonden. ■*%- JL

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 2