Inzetten op goed voorzieningenniveau* ‘Cultuur zit In ieder mensje ontleent er Je Identiteit aan en het Is een zeer welkome uitlaatklep.’Dat zegt Pauline Folkerts, directeur van Artex-Kunstenschool Texel, tegen Interviewer Agnés van Scha IJ k In de herziening van de Cultuurnota van de gemeente. 5 Voetballen op vijfde Bobbi-dag NIEUWS PAULINE FOLKERTS PLEIT VOOR ACTIEVE OPSTELLING GEMEENTE Tweede kans voor Golfers handhaven Fly-in Cinema zich in tweede klasse Week van het bier Creatieve picknick Pilot ‘COP-zorg' annaveld dat Henk Brufc jeclaalvoorde Bobbi-dagmaakte. Maaltijden kiezen in Gemini ziekenhuis Artex biedt gratis probeerlessen dans Lezing over de eerste Hollandse meester het een Sinds enige tijd kunnen patiënten van de MCA Gemini Groep hun maaltijden a la carte kiezen. Het Gemini Ziekenhuis 1$ deze week ge start met een een pilot COP-Zorg. ?n worden lenkomst,, Het eerste herenteam van Texelse heeft deelname in klasse veiliggesteld. WWW.TEXELSECOURANT.NL VRIJDAG 16 MEI 2014 In >n- en >n. portretten als religieuze of combinaties van belde, ichllderlJ.Tot en met 29Juni opa kt ten partners tok samen Taveerne De Twaaf Bakken In Den Burg is een van de ambassadeurs van de Week van het Nederlandse Bier. In samenwerking houdt Creatief Te» atleve picknick’ In de Burg. Outdoor Cinema en Texel International Airport willen zaterdag 17 mei nogmaals een poging wagen een fly-ln cinema te realiseren op het vliegveld. geen zicht meer hebben op pilot duurt IJaar. Daarna wc rt of de inzet wordt voortgezet. golfclub De de tweede De picknick duurt van 12.00 tot 16.00 uur en biedt verschillende workshops en op tredens. Er zijn kunstenaars aan het werk en er zijn activiteiten voor kinderen. Op de binnenplaats van het Polderhuis wordt een rommelmarkt gehouden. Mensen die willen deelnemen, dienen zelf tafels en stoel kleedje mee te nemen. Aanmeiden kan vla tel. 06-38749013. een een p lessen worden gege.~.. van Amstelveen, Lisette BoelJ"" Bakker en Klarina Combé. De proef zijn vrij toegankelijk, een lesroostc vinden op de website. Voor de zomerva kantie wordt het rooster van volgend jaar vastgesteld. Nieuwe leerllnger geplaatst op volgorde van blnne van 13.000 mensen, een unieke score. Maar ook bulten onze cursisten om doet heel Texel aan cultuur. In clubverband, of In het dorpshuis, we hebben maar liefst drie fanfares. En alle Initiatieven worden goed ontvangen, dat Is Iets wat Je als ge meente moet koesteren en naar een ho ger plan moet tillen. Bijvoorbeeld door goede ambtelijke ondersteuning, lokale PR-coördlnatle van activiteiten of door samenwerkingen tussen Instellingen te ondersteunen (bijvoorbeeld door ze In één pand te zetten). Dat levert synergle- voordelen op, geeft reuring en de doel groep loopt eerder naar elkaar over. Maar het Is ook effectief voor bijvoorbeeld het werven van vrijwilligers. Want die zijn nodig, voor de betrokkenheid maar ook omdat de subsidiekraan steeds verder wordt dichtgedraaid. Je zou ook meer de samenwerking kunnen aangaan met an dere professionele, goed geoutilleerde or ganisaties als de Waddenzeeschool. Het primaire onderwijs gaat goed nu er vak docenten op de scholen werken. Behalve muziek (IMV) Is nu ook een beeldende leergang ontwikkeld. Maar dat moet je voortzetten in het voortgezet onderwijs. Voetballen, knutselen, lopen over een touwbrug en spelen. Het was allemaal mogelijk op de Bobbi-dag die zondag voor de vijfde keer bij Henk Brugge Monica Maas in de tuin werd gehoudei met Atelier Mooi Zo ■xel op 1 juni een ‘cre- Wezentuln In Den Vanaf een menukaart kiezen patiënten dagelijkseen keuze uit zestien maaltijden. Ook In dleetmaaltljden Is een ruime keuze beschikbaar. De reacties zijn positief, wat zich iaat zien In het onlangs gehouden tevredenheldsonderzoek. In zowel het MCA als In het Gemini Ziekenhuis Is het rapportcijfer voor de maaltijden geste gen van een 7 naar een 8. De maaltijden worden met verse Ingrediënten bereid en met een speciaal verwarmsysteem tot de juiste temperatuur verhit. Voor het nieu we concept Is het ziekenhuis een contract aangegaan met Marfo BV. Tijdens deze week, die duurt van 15 tot en met 25 mei, vinden In het hele land acti viteiten plaats om het werk van de meer dan 180 Nederlandse brouwerijen onder de aandacht te brengen. De Twaalf Bak ken tapt in deze week voornamelijk Ne derlands bier en verzorgt twee proeverlj- en. Op zondag 18 mei worden acht tri pels geproefd In combinatie met biertapas en op zondag 25mel worden speciale bieren gecombineerd met verschillende choco lades. Belde proeverljen worden bege leid door blersommeller Dirk Breedveld. Aanmelden Is noodzakelijk en kan vla tel. 312681. De dansdocenten werken volgend Jaar weer toe naar een grote dansvoorstel ling, dit jaar worden twee kleiner voor stellingen gegeven. De leerlingen tot 13 Jaar verzorgen zaterdag 21 Juni een presentatie bij Artex, de oudere leerlin gen zijn donderdag 19 Juni te zien In De Kiekendief op de Krlm. De voorstelling In Den Burg begint om 14.00 uur, die In De Cocksdorp om 19.00 uur. Het dans- aanbod bij Artex Is groot: van bailet en streetdance tot Boys Dance en moderne dans. Alle groepen worden ingedeeld op leeftijd en/of ervaring: zodat voor leder- passende groep Is te vinden. De vorden gegeven door Ouendell IJen, Roos iroeflessen ter Is te Ondanks de regen kwamen er 350 men sen op de dag aan de Rozendijk af. Een hoop gezinnen waren speciaal voor de Bobbi-dag naar het eiland gekomen. De dag stond deels In het teken van voetbal, omdat het nieuwste boek over het beer tje Bobbi over voetba Hen gaat. Brugge had voor de gelegenheid op gras met doeken, palen en visnetten ‘Kunst is een onderdeel van de cultuur, de expressieve kant ervan. Er Is meerdere malen aangetoond dat kunst slim maakt; het laat Je linker- en rechterhersenhelft met elkaar communiceren en dat maakt dat Je meer aankunt. Ook ontwikkel Je specifieke vaardigheden, zoals naar el kaar luisteren en is het goed voor de mo torische ontwikkeling. En dat is dan weer goed voor het kunnen leggen van verban den, wat Je weer terugziet In het vermo gen om bijvoorbeeld taal en wiskunde te kunnen leren. Mensen die actief aan kunst doen behalen significant hogere lO-scores. Het gaat om talentontploollng, om een heel mens worden en dat Is be langrijk om Je evenwichtig te kunnen ont wikkelen. Daarom zetten wij met Artex zo stevig In op kunsteducatie, het is heel belangrijk dat kinderen van alle leeftijden en uit alle milieus dat meekrijgen. Er Is op de wereld nog nooit een stam ontdekt die alleen aan taal en wiskunde doet en ver der niets. Sterker nog, er is nog geen stam ontdekt die niet aan kunst en cultuur doet. Gelukkig wordt op Texel veel betrok kenheid betoond bij kunst en cultuur. WIJ hebben 2.000 cursisten op een bevolking Vorig Jaar promoveerde het team van de derde naar de tweede klasse, waar de tegenstand aanzienlijk groter was. Dit seizoen was het streven dan ook In deze klasse te blijven. Zondag werd In Forme rend met 14-4 verloren van De Water- iandse uit Amsterdam, maar ondanks dit verlies komen de Texelse golfers ook volgend Jaar uit In de tweede klasse. Het duo Antoine Kersten en Herbert de Geer blonk ondanks de regenachtige omstan digheden uit In de dubbels en beslisten hun partij al op de veertiende hole. Onder dezelfde omstandigheden sloten Laurens Groothuis en Mike van der Haas de partij af met een gelijkspel. Kevin van Zuljlen- kom en Invaller Jordy SchuljE verloren. De singles werden In de regen gespeeld. Al leen Herbert de Geer behaalde een punt door zijn partij met een gelijkspel af te sluiten. De overige singles werden verlo ren. gemeente een actievere rol op| aanzien van de cultuur en de rond de tafel roept, Zodat we oc een betere infrastructuur voor de kunst kunnen gaan neerzetten. Professionele podiumkunstenaars zijn hier nauwelijks te vinden, dus dat onthoud Je onze kinde ren ook. Voor de gemeente is dit een knop pannaveld met twee doeltjes gemaakt. Maas liet weten dat het nieuwe boek over voetballen aan de schoonzonen te danken was. ‘Zelf zouden we niet snel aan dat onderwerp hebben gedacht.' Met behulp van gejutte en aangespoeEde tou wen had Brugge tussen twee bomen een touwbrug gemaakt waar kinderen over heen konden klauteren. Maas zelfwas tijdens de dag aanwezig I haar atelier, zodat belangstellenden kor den zien hoe ze daar aan de boeken werkt. Ouders en kinderen konden er eveneens boeken van Bobbl laten signeren en een praatje met Maas maken. Van Oostsanen (ca. 1475-1533) is een van de eerste 'Amsterdamse' schilders over wie het een en ander bekend Is. Zijn ate lier, dat zich In de toen al vooraan staande Kalverstraat bevond, groeide uit tot een productieve werkplaats met opdracht gevers van binnen én bulten Holland. Hij leverde zowel voorstellingen, In prent of als sc zijn zijn belangrijkste werken te zien In Het Amsterdam Museum, Stedelijk Mu seum Alkmaar en de Grote Kerk Alkmaar. Niet eerdere werd een overzichtstentoon stelling gehouden rondom deze vroege Hollandse meester, in zijn lezing toont Dobrowolski-Onclln de ontwikkeling van de schilder, van de Middeleeuwse tradi tie tot een Renalssance-stljl. Ook komen zijn opdrachtgevers aan bod, de Intus sen vaak verdwenen kerken en kloosters, en zijn tijdgenoten, zoals Jan van Scorei, Geertgen tot Sint Jans, de Meester van Alkmaar en Lucas van Leyden. De lezing, die alleen doorgaat bij voldoende belang stelling, begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €10,-. Aanmelden kan vla tel. 313493 of vla www.artex-texei.nl. Op de Fly-ln kunnen luchtva a rtenthousl- astellngen vanuit hun vliegtuig naar de film kijken. Het plan ontstond twee jaar geleden nadat Roelof Frulthof van Out door Cinema kennis maakte met Ed en Mike de Bfuljn van Texel. Door regen en té harde wind kon het evenement toen geen doorgang vinden, zodat nu een nieuwe kans wordt gewaagd. Als het allemaal doorgaat, wordt dit de tweede fly-ln die ooit gehouden Is. De eerste vond plaats In 1948 in New Jersey, waarnaast 500 auto’s ook 25 vliegtuigen stonden opgesteld. Daarna heeft dit initiatief geen navolging meer gevonden. 'We kijken er enorm naar uit', zegt Ed de BruIJn. 'Als het net zo'n suc ces wordt als we verwachten, willen we er In de toekomst een publieksevenement van maken. Dit Jaar Is de Fly-ln bioscoop alleen toegankelijk voor deelnemers en een beperkt aantal genodigden. Enkelen vliegen er speciaal voor naar het eiland. De pilot houdt In dat een consultteam zich bezighoudt met ondersteunende en palllatleve zorg met als doel een zo hoog mogelijke kwaliteit van leven te realiseren voor mensen die In het ziekenhuis liggen en geen zicht meer hebben op genezing. De pilot duurt IJaar. Daarna wordt beke ken Krzysztof Dobrowolski-Onclln verzorgt dinsdag 27 mei bij Artex een lezing over Jacob van Oostsanen, een van de eerste Hollandse meesters. Zowel jongeren als volwassenen kunnen van 19 tot en met 23 mei bij Artex terecht voor gratis kennismakingslessen dans. waar Je aan kunt draaien: voor de demo grafieën economie van het eiland moetje echt Inzetten op een goed cultureel voor zieningenniveau. We weten tenslotte dat daar de mensen op af komen. Ga als ge meente niet alleen op de stoel van beoor delaar zitten, maar help mee om mooie pareltjes te ontwikkelen'. Dat kan door de Kunstweek op de OSG te ondersteunen, maar dat Is projectma tig. Je kunt er ook voor kiezen een curri culum met de school te ontwikkelen en zodoende een doorgaande leerlijn kunst en cultuurte ontwikkelen. Er gebeurt hier best wat, maar er kan veel meer en vooral ook beter. Het zou mooi zijn wanneer de

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 5