7 0 Lezersfoto: Het is al vroeg zomer a_ '.- A- s a OPINIE I öm UB BteêÈ IsïïXX IggiE Isisssë gss. fee I J gfjBi fe Met elkaar XT' TESO Jozien Verhoudingen Emily Westdorp Jeroen van Hattum HI I 41 =>1< 4MXO1U II *Vil Al4 l-'M. Beeld Onderwijs [aar aantal stemmen: 142 Woelmuls Nieuwe stelling: Gars? @TXL CHTER DE SCHERMEN Manon, Ntenke, Mam] en Roos bij het strand van al S3. Foto: Karen Hoedjes De culturele af ida.de verslaf en recensies stonden In 19S91 Ina 2 Texel doelwit van Isacar vliegralley jeformuleer omen - voorzler dat mensen en soort vrlj- Trlx en Niek Dekker, Purmerend Naschrift: We vroegen TESO een reactie. 'Naast de praktische voordelen die een keuze voor een werf dichtbij brengt had- Heeft u vertrouwen In het nieuwe wet- houderscollege? www.texelsecourant.nl VRIJDAG 23 MEI 2014 tomen In bedingen hebben ie Nederl; Vrijheidsweer Vorige stellng: Het Texelse onderwijs moet het rigide vakantiesysteem loslaten en 50 weken per [aar doorgaan, om mensen In staat te stellen flexibeler op vakantie te gaan. WIJ zijn een enorme fan van TESO en dan zal dat ook altijd blijven. Echter, de aan besteding voor de nieuwe veerboot door TESO heeft ons toch enigszins verbaasd. WIJ hebben nog nergens gehoord of ge lezen waarom de directie van TESO niet heeft gekozen voor een Nederlandse werf, bijv, die in Harlingen en dan natuur lijk met goede en gedegen onderbouwing en Informatie zoals duurzaamheid, ener gie, prijs en kwaliteit, enz., enz. In deze tijd hebben wij het voortdurend over het in stand houden en uitbreiden van de werkgelegenheid In Nederland en het terugdringen van de werkeloosheid. WIJ zijn zeer geïnteresseerd en benieuwd naar de argumenten van de directie van TESO. an. perstafel bekroop me gedachte, vandaar dit mt het over een Jaar of ina Platte 12% jaar leidster Spectaculaire uitvoering van Texelse jazzdansers natie aan, al Is er storm of roerigheid op zee, we blijven als bemanning standvastig en kunnen altijd het anker uitgooien en wachten op beter weer, betere omstan digheden. We waarderen elkaar en helpen elkaar voor het beste resultaat, toch? Dat was ons motto In de Nederlandse rechts staat, zorgen dat er niemand bulten de boot valt? Wat voor kleur, wat voor gods dienst, hoe Jong, oud, gezond, gehandi capt, wat voor leeuw hij of zij ook is? Bo ven op de Hogebergvalt RobRensenbrlnk. Hl] had zijn veter in de trapper gedraafd en lag In de tuunwal. Ik zie het peloton in de verte gaan en duik gauw naast z'n flets om het spul weer draaiende te krijgen. We hebben de kilometers voltooid In een klei nere formatie. Onderweg kregen we een leuk gesprek, manlief vroeg hoe hij de bal op de paal had ervaren, ja Jaren geleden, waardoor ze toen net de WK-finale niet wonnen. ‘Ach’, zei Rensenbrlnk, terwijl hij rustig de trappers draalde, 'zo gaat het, Je doetje best en probeert de kansen te be nutten, maar er kan er maar een de win naar zijn. Uiteindelijk gaat het om met elkaar een mooi gebeuren neer te zetten.’ Onder de douche lees Ik de tekst op het bandje: ontmoeten, delen, beleven, het motto van Stayokay, een goed motto, een motto voor de Jeugd, de vakantieganger, maar ook voor ons, de voetbalfan, deTexe- laar, de Nederlander, de Europeaan, de wereldburger. OPINIE is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mall - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bj de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen In (elek tronische) uitgaven vandeTexelse courant. E-ma^redactie^texelsecourantnl In houd Ingezonden brieven niet onder verantwoording van de redactie. Een hele dag op de racefiets. Het was leuk, een geslaagd gebeuren, fietsen met be kende Nederlanders voor het Tesselhuus. Een lange sliert door het landschap, her kenbaar aan een oranje bandje om de pols. Een oranje herkenbaarheid dat leeft bij ons volk. De mannen van Van Gaal ma ken zich op voor de strijd en vele Neder landers met hen. Het is al weer vier jaar geleden dat mijn vriendin en Ik naar een stadionconcert van Guus gingen, een voetbalwedstrijd ging er aan vooraf en we werden mln of meer verzocht oranjekledlng aan te heb ben. Mijn vriendin had een oranje hoed op en een slinger om en Ik had zo'n idiote broek met een staart meegenomen van zoonlief. 'Zal Ik die wel aantrekken? Staat niet echt leuk bij mijn blouse’, probeerde Ik nog. Maar dat we op weg liepen, nooit zal Ik dat beeld vergeten. Drommen, slier ten met mensen In oranje, en Ja, de broek ging aan en het werd een megafeest, het dak ging eraf bij Guus en wij stonden te springen als Jonge leeuwen. Want dat zijn we toch eigenlijk, de Hollandse leeuw staat in ons vaandel? Het venijn zit in de staart? Heeft u het Texelse wapen wel eens goed bekeken? Een paar weken gele den schilderde ik hem op een groot schild voor de kotter.Twee leeuwen die een an ker vasthouden, het anker, het teken van Hoop. Dat spreekt ons als zeevarende (naar prfj ring) dat werf de meest logische was. WIJ vinden het natuurlijk ook jammer dat het geen Nederlandse werf Is geworden, maar het Is in onze optiek als TESO het meest verstandige besluit geweest om voor scheepswerf LaNaval te kiezen. Ondanks dat in Spanje wordt gebouwd werken di verse Nederlandse bedrijven mee aan de bouw van de Texelstroom. Voor service en onderhoud van het nieuwe vlaggen schip heeft TESO zich verzekerd van een compleet netwerk van Nederlandse leve ranciers, want dat Is een voorwaarde om onze belangrijkste taak, de continuïteit van de veerdienst, te kunnen garanderen.' akkoord was betrokken. Wat bleek? For mateur Robbert de Jong (WD) had om een mall met wensen gevraagd, maar Sterk Texel wilde liever mee aan tafel zit ten, dus uitelndelljk kwam het tot niets. Jaap Vlaming (GL) liet de nieuwe coalitie met rust, maar gaf aan niet gelukkig te worden van het vooruitzicht metTBln de oppositiebankjes te belanden. Noem het oud zeer, naijlende coalltlebe- spreklngspljn of ander verborgen politiek leed, maar feestelijk was het niet. Klap op d e vu u r pij I wa s de stem m I ng. Een Ja -stem minderen Klngma was niet eens wethou der geworden. Voor Huisman en Hercules kunnen vijf en zes ontbrekende Ja-stem- men op een totaal van vijftien raadsleden ook niet prettig zijn. De avond maakte eigenlijk duidelijk dat diverse onderlinge verhoudingen nog steeds niet lekker zitten. Dat de partijen daar kennelijk zelf ook mee tobben, bleek uit het gezamenlijk en gemeend applaus voor woorden van raadslid Astrid van de Wetering (D66) om nu toch vooral geza menlijk de schouders onder het eiland te zetten. Dat sloeg aai Zittend achter de p een soortgelijke gei stukje. Hopelijk koml zo nog eens ter tafel en hopelijk kan dan gezegd worden dat de verhoudingen in de raadzaal daadwerkelijk anders zijn gewor den.Hetzou voor Texel niet verkeerd zijn. Ben Zegeren zei het woensdagavond wel treffend: er zou een feestelijke sfeer bij de start van de nieuwe coalitie moeten hangen, maar hij had het gevoel die sfeer ‘toch niet helemaal te pakken te krijgen’. Een feestelijke sfeer hing er ook zeker niet In de raadzaal. Van WD, PvdA en Texel 2010 had de zaal ongetwijfeld vol slingers mogen hangen vanwege het nieuwe samenwerkingsak koord, maar Texels Belang en Sterk Texel waren niet bereid aan een feestje mee te werken. Zo ultte Plet Standaart (TB) zijn ongenoegen dat zijn persoon en oud- wethouder Edo Koolman wrevel hadden opgeroepen tijdens de mislukte coalitle- besprekingen tussen Texels Belang. WD en PvdA HIJ vroeg expliciet of er nog zaken rond de nieuwe wethouder Frank Klngma zijn die zijn integriteit en of het aanzien van de gemeente kunnen schaden. Standaart verwees onder meer naar het opzij zetten van Peter Dral als wethouderskandldaat en hij kaartte aan dat wethouder Erie Her cules en Klngma met een baan van 0,95 in plaats van 1 FTE ruimte houden voor neveninkomsten. In vragende zin viel het woord 'zakkenvullers' en dat kwam de ge wenste feestelijke sfeer In de zaal al hele maal niet ten goede. Marjan de Groot (Sterk Texel) uitte haar ongenoegen dat Sterk Texel niet bij het ■gSSs. Texel doelwit van - Isacar vliegralley Ss ïrggfeg in Duitsland sggs? den wij als Nederlandse veerdienst, on der andere op basis van hetgeen familie Dekker stelt, een sterke voorkeur voor het bouwen In Nederland en hebben dit dus ook als zodanig meegeno de manier waarop wij de aanblf van de werven onderling hebben gewo gen. Daarin hadden we de Nederlandse werven op basis van onze voorkeur een nadrukkelijke voorsprong gegeven op de potentiële buitenlandse leveranciers. Desalniettemin bleek dat LaNaval zich dermate positief wist te onderscheiden irljs, kwaliteit en relevante erva- at ultelndelljk de keuze voor deze 'Ais de voorgenomen overdracht van de rljksschoiengemeenschap teveel nadeel voor de gemeente of het onderwijzend personeel oplevert, moeten de gemeen ten een brandbrief schrijven aan de Tweede Kamer.' Dat adviseerde Kamerlid Hermes van het CDA, onderwijsspedalist, tijdens een werkbezoek aan het eiland. De Texelse Courant van 23 me) 1989 doet ultgebretd verslag. Wethouder Zegers van onderwijs sprak zijn angst uit dat het ge meente na de overdracht van de RSG voor extra uitgaven zou komen te staan. Ge confronteerd met de daling van het aan tal leerlingen op de jan Drljverschool (van 102 naar 66) zei Hermes dat hij tegen het samenvoegen van kleuterschool en la gere school had gestemd als hij eerder de gevolgen had voorzien. Nu had hij voorde basisschool gestemd,Julstlnverba nd met de voordelen op personeelsgebied. Ander nieuws op dezelfde voorpagina was de vergunning die Frits Langeveld kreeg om zijn café Het Galjoen als nachtcafé te ex ploiteren, met openingstijden van 22.00 tot 4.00 uur. De gemeente hield zich wei het recht voor maatregelen te nemen als zou blijken dat het opnieuw niet goed zou gaan met de openbare orde In De Koog. Op pagina 2 doet de krant verslag van het 1214-Jarlg jubileum van Jazzdans-leidster Ina Platte, met als absoluut hoogtepunt 'For crying out loud'. Het weer zit er In. Verder zitten er gema len vodden In of zoiets, geen asbest, ont dekte Martien Boom. Maar in het beeld zit veel meer. Martien heeft er wat mee en hij is niet de enige. De hele dag der ge boorte zit er Inde keukenmessen met het bloed van Duitse Jongens die oorlog zelf ook niet begonnen waren, de wanhopige Georgiërs die tot de aanval hadden beslo ten en als Jachtwild van zuid naar noord opgejaagd werden, de totaal onvoorbe reide Texelaars die opeens opgeroepen werden om hun eiland met wapens te helpen verdedigen, de kapotgeschoten boerderijen In Elerland, de verwoeste hulzen In Den Burg, de zwaar gehavende vuurtoren, waar tot het bittere eind ge vochten werd, die vervloekte oorlog die nog wekenlang doorging na 5 mei 1945, het zit er allemaal in. 800 Duitsers, 565 Georgiërs en 120Texelaars zitten In het In vrede spelende kind. Dat doe je niet weg omdat het weer er In zit. Met temperaturen van meer dan 20 gra den krijg ik echt zin in de zomer. Heerlijk om weer bulten te kunnen zitten, van de zon te genieten en weer een beetje bruin te worden. Heel Amsterdam Is into de zomer. Zonnebrandgeuren ko men om de vijf minuten voo rbij en in de tram Is het bijna niet ultte houden met allemaal mensen op elkaar gepropt. Toch heerlijk dat het leukste seizoen van het Jaar weer aanbreekt. Mensen voelen met een paar dagen mooi weer ook de zomerkriebels. Het aantal ver brande mensen Is deze dagen flink ge stegen. Dewlnterhuldjeszijn niet meer gewend aan de zon en om gelijk dan de hele middag in de zon te zitten, vinden onze witte huidjes niet zo’n heel fantas tisch plan.Toen ik van de week met een vriendin een rondje over het Museum plein liep, vlei het ons op d met zomerkriebels gelijk eei held-blfjheldgedachten krijgen. Vrou wen die halfnaakt op het gras lagen en mannen met alleen een zwembroek aan, waardoor hun slxpack - dat een paar maanden onzichtbaar was - einde lijk weer aan de wereld getoond werd. Dat bracht ons een mooi uitzicht. Stelle tjes die elkaar nog net niet besprongen op dat openbare grasveld vonden wij wel heel apart. De zomer staat natuur lijk In het teken van zon en liefde, maar dat ging misschien toch wat ver. WIJ Ne derlanders zijn nogal op ons privéleven gericht, maar zodra de thermometer de 25 graden bereikt, komen mensen naar bulten en worden ze opeens vrij. Alles kan en alles mag. Voordat Je het weet, moeten de lange broeken en warme truien weer aan en moeten we ons op eens weer aan de regels van de maat schappij houden, waarbij rustig en indi vidualistisch zijn een belangrijke plaats Inneemt. Stiekem onszelf weer voorbe reiden op een nieuwe zomer, die veel te kort duurt en teveel herinneringen met zich meebrengt. Heerlijk. Gelukkig Is het nu eind mei en staat de nieuwe zo mer ons nog te wachten. Hopen op een zomer vol prachtige temperaturen, heel veel Ijsjes, liefde en teveel mooie herin neringen. Ik stem voor! nee 50%

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 7