!j j AGENDAJJ te 4Het zit in de genen’ 12 ‘Continuïteit, daar draait het om' ECONOMIE: LANDBOUW OP TEXEL LANDBOUW VERZEKERD VAN VOLDOENDE BEDRIJFSOPVOLCERS Gerard Timmerman loopt.’ Landbouwproducten >otaard- Feiten en cijfers over de Texelse landbouw Donderdag 29 mei: Maandag 2 Juni: Dinsdag 9 Juni: ^ONDERNEMERS T Hoe belangrijk 1$ de landbouw voor de Texelse economie? Enkele cijfers. TEXELSE COURANT WOENSDAG 28 MEI 2014 En de werkgelegenheid? PR Landbouw meldt dat twaalf procent van de Texelse beroepsbevolking werkzaam In de land bouw, maar volgens het CBS zou het nu 17 procent zijn. :n Texel opvol- jvol- fan- tlcl voor een het ellan- wassen Oogstwe te zien, schaf, geberg, tulm maken dt ’Je hebt goeie en mindere jaren, als het gemiddelde over het geheel maar goed Is, Con tinuïteit, daar draalt het om. Niet het enejaardat proberen, en dan weer dat. Dat soort wisselingen kosten alleen maar geld.’ BIJ loonwerkbedrljf Van der Star springen ze niet van de hak op de tak. De toekomst? Agrarische Jongerer heeft bijna 50 leden, merendeels gers. Landschappelijk? De landbouw bepaalt •n groot deel de uitstraling van and, bloembollen en andere ge geven kleur aan het landschap. werkzaamheden zijn vanaf de weg schapen stofferen dijken en Ho- iwallen, boeten en kolken leel uit van het culturele erfgoed. Ze haalden staatssecretaris Bleker van Landbouw naar Texel, praatten Statenleden en gedeputeerden bij, bezochten de Tweede Kamer en organiseren politieke debatten. Agrarische Jongeren Texel (AJT) zijn alom aanwezig, de aanstormende generatie beseft dat voor een gezonde toekomst van de landbouw meer nodig 1$ dan alleen hard wer ken. Bijna vijftig leden telt deze verenigingen Inmiddels, van wie het merendeel staat te popelen om het familiebedrijf over te nemen. Een luxe, want elders en In andere bedrljfstakkenls de animo om In de voetsporen van vorige generaties te treden aan zienlijk lager. Voor het geld doen ze het niet, deze Jonge agrariërs, van wie menigeen met een HBO- of universitaire diploma op zak elders een goede boterham zou kunnen verdienen. Wat maakt de Texelse landbouwsector zo onweerstaanbaar? Elke dinsdag 9.00 tot 13.00 uur houdt ZZPTexel UITwerkochtenden in de Openbare Bibliotheek. Net werken met andere ondernemers en gebruik maken van de gratis faciliteiten: wifi, kranten, tijdschrif ten, etc. Vergadering Jonge Ondernemers Texel (JONT). Aanvang 19,30 uur. leden ontvangen een uitnodiging. goede oogst en een De knollen gingen toe fn de zak. dat is wt i naar onze mening. Het Is belangrijk zij weten wat wij er van vinden. Poll- zltten nooit erg tang, dus we moeten onze stem steeds laten horen.' In de aan loop naar de verkiezingen hielden ze een debat over de landbouw, waarin ze knel punten zoals de ganzenoverlast aan de orde stelden. 'Jammer dat dit nog steeds niet is opgelost, we lijden er allemaal veel schade van, direct en Indirect. Dat Is echt Gerco: 'Doordat het redelijke goed gaat In de landbouw, zijn boeren bereid meer geld voor de grond te betalen, Probleem Is dat wij als jonge boeren, als we in grond willen Investeren, er duur aan moeten, Anderzijds: de boel kan beter maar duur zijn dan goedkoop. Als het niets waard Is, wordt er ook niets verdiend.’ Hoeveel bedrijven? Er staan 150 land bouwbedrijven geregistreerd, waarvan honderd met een gemiddelde omzet op jaarbasis van ongeveer €600.000,-. Melk, kaas, yoghurt, kwark, Ijs, wol, vlees, zeep, melk, kaas, eieren, geitenkaas, blg- genmesterlj, akkerbouw, gerst, tarwe, haver, rogge,trltlcale, maïs, teff, erwten, suikerbieten, voederbieten, pootaard appelen, consumptieaardappelen, fa brieksaardappelen. graszaad, spinazie- en groen bemesters, blauw- olzaad, wortelen, witlof- asperges, uien, ap- prulmen, aardbeien, narcis, tulp, lelie, sneeuw- alllums Van 10.00 tot 12.00 uur gratis inloopspreekuur bij NBC Eelman Partners, deze keer in het teken van ZZP’ers. Voor vragen over de bedrijfsvoering, administratie of andere relevante zaken. bouw te gaan. De vrijheid In dit beroep, die spreekt ons aan.’ Zoals hun vaders en opa's houden ze van zelfstandigheid. Ger co: ‘Natuurlijk zoeken we waar het moge lijk Is samenwerking. De mest die wij over hebben, kan Klaas goed gebruiken voor op het akkerland. WIJ kunnen zijn grond weer gebruiken voor veevoer. Zo zijn er meer vormen van samenwerking.' Klaas 'Doordat we In het bestuur van AJT zitten, spreken we elkaar regelmatig en gaat de samenwerking ook wat makkelijker. Ook met andere collega's. Samen sta Je sterk.' Het uitwisselen van kennis, netwerken en het vormen van een collectief waren belangrijke redenen om In 2009 AJT op te richten. Gerco: ‘Als je als eenling Iets zegt, dan word je niet gehoord. Maar als AJT, met nu circa veertig leden, wordt er wel naar ons geluisterd. Minister Bleker wilde weten hoe wij over zaken denken en ook andere politici en bestuurders vra- anders geweest. Bart: 'Een super locatie. Te doen voor agrariërs uit Den Hoorn, maar ook uit andere delen van het eiland.’ Oua werk Is het niet veel anders gewor den. ‘Cees (Vermue) runt de landbouw- centrale, wij springen bij als dat nodig Is. Met twee bedrijven heb je altijd wel een mannetje beschikbaar. De lijnen zijn kort, we kunnen snel switchen, Als het druk Is met sorteren, hebben wij het meeste landwerk wel aan de kant, en als de aard- appelverwerklng ten einde loopt, komt het landwerk weer op gang.’Wat niet wil zeggen dat het ‘s winters rustig Is. Het omvangrijke machinepark heeft zijn Jaar lijkse onderhoud nodig, wat bij Van der Star voor negentig procent In eigen be heer gebeurt. Tevreden geluiden bij het loonwerkbe- drljf. Arls: 'Zoals het de afgelopen paar jaar Is gegaan, daar tekenen we voor. De aardappels doen het goed, de veehouders gaan ook door, er Is een positieve stem ming. Ook dit seizoen Is goed gestart, de gewassen komen er allemaal mooi uit. Het voorjaar Is een mooie tijd, daar kan Ik van genieten, Ik hoop alleen dat we straks geen droogte krijgen.' Arls prijst zich gelukkig met twee opv gers.'Zonder had (k investering niet of; Hoeveel zet de landbouw om? Een actu ele schatting door de landbouw komt uit op circa €70 miljoen per Jaar. Ter verge lijking: de toeristische sector zet volgens schattingen €200 miljoen om. Inclusief visserij, wetenschap en andere bedrijfs takken wordt de omzet op Texel op €400 miljoen geschat. Wat wordt daarop verbouwd? Ongeveer 4.000 hectare bestaat uit grasland, de oppervlakte pootaardappelen, verreweg het belangrijkste gewas voor de akker bouw, beslaat circa 1000 hectare en naar schatting enkele honderden hectare chlpsaardappelen. Erstaattussen de700 en 800 hectare suikerbieten en plantulen Is met honderd hectare bezig aan een op mars. Ook staat er nog een grote opper vlakte graan, graszaad en maïs. een bedreiging.' Beperkingen door Natura 2000 en te kleine bouwblokken zijn ande re knelpunten die ze aan de orde stelden. 'Belangrijk is ook dat er een goede balans Is tussen natuur en recreatie enerzijds en landbouw anderzijds. Voor een gezonde bedrijfsvoering en concurrentiepositie hebben we een bepaald areaal nodig, er Is al zoveel vanaf gegaan.' Hoe kijken ze aan tegen de sterk gestegen grondprijzen? ui lUTMjaai Jappt mosterdzaad, maanzaad, kool pennen, bloemkool, pels, peren, bessen, pru dahlia's, vaste planten, hyacint, crocus, blauwe druif, klokken, frlteiaria’s, Irissen, (sierul) en borage. Loonwerkers met een akkerbouwbedrljf en (vlees)vee. Zo gaat dat al generaties lang aan de Schorrenweg In Het Noor den. 'Loonwerk Is onze hoofdmoot, maar de akkerbouwtak doen we niet even bij. Want zonder de eigen pootaardappels, inmiddels bijna zestig hectare, en de suikerbieten zouden we nooit zon ma chinepark rendabel en overeind kunnen houden.' Een ondernemersfamilie die een Investering niet uit de weg gaat. Vorig jaar haalden Arls en zonen Bart en Ewout het nieuws toen ze samen met de familie Langeveld van Nieuw Breda de gebouwen en handel van Aankoop Centrale Texel en de Aardappelbewaarplaats aan het Meljertebos overnamen en Landbouw Centrale Texel begonnen. Ewout: 'Het Is dezelfde tak van sport.' Arls: 'We brach ten er jaarlijks al drie-tot vierhonderd ton pootaardappelen heen die werden onder gebracht tn de koeling. We wilden ultbrei- den en nu hoefden we niet meer hier In Het Noorden te bouwen. Onze slagkracht Is gegroeid, een mooie aanvulling van ons bedrijf.' Het eerste Jaar verliep naar tevreden heid. Arls: 'Een goede oogst en een prima aardappeljaar. De knollen gingen tot de laatste aan toe in de zak. dat is wel eens ‘Het zit in de genen', zegt Klaas Lap (29), akkerbouwer uit De Westen bij Den Hoorn. 'Als Ik een baan zou hebben, dan zou Ik doodongelukkig worden’, vertelt Gerco Eelman (26), veehouder onder de rook van Oosterend. Twee boeren In hart en nieren, voor wie een ander bestaan ondenkbaar zou zijn. Gerco melkt dage lijks de koelen. In de stal aan het Lageveld komt er geen melkrobot aan te pas. 'Die robot ben Ik, melken vind Ik het mooiste van dit vak,' Klaas: 'Vroeger op school kon Ik mijn aandacht maar moeilijk bij de les houden, liever was Ik thuis aan het werk.’ Zo Is het nog steeds, dagelijks Is hij in de weer op het akkerbouwbedrljf met de teelt van aardappels, suikerbieten, spina zie en andere gewassen. Gerco: 'Het gaat de laatste Jaren bestgoed In de landbouw. De melk brengt aardig geld op en ook In de akkerbouw zijn de prijzen best goed. Maar voor het geld hoefje niet In de land- Hoe zijn de ontwikkelingen per sector? De melkveehouderijsector maakt, mede onder Invloed van de gunstige prijzen en het verdwijnen van het melkqoutum, een flinke ontwikkeling door. Er worden en zijn heel wat nieuwe stallen gebouwd. Ook de pootaardappelen maakt een flin ke ontwikkeling door, al zit de sector In verband met de noodzakelijk vruchtwfs- sellng aan de maximum oppervlakte. De schapenhouderij lijkt redelijk constant. Texel is ongeveer 16.000 hectare groot. De kleinste helft daarvan wordt Ingeno men door natuur, wegen, binnenwater, etc. De andere helft, ongeveer 8500 hec tare Is landbouwgrond. ders gedaan. Hier doe Je het voor’Jongste aanwinst Is een nieuwe landbouwspult. Een getrokken Amazone veldspult met een werkbreedte van 36 meter, uitgerust met de nieuwste techniek, volautoma tisch en GPS-gestuurd, Geen overlap, het middel komt precies op de juiste plek te recht. 'We proberen zoveel mogelijk met de tijd mee te gaan, zodat Je niet achter

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 12