I Geduld en groeipijn bij TexelEnergie 2 Janneke opent doe-het-zelf zaak Veel belangstelling onderwijs EERST ONTWIKKELING DUURZAME ENERGIE VERGT LANGE ADEM “^SJlGiNG? Spareribs Voorlichting bevallen Texels landschap Gerrit Terwindt An nle@texe Isecou ra nt.n I ONGEZOUTEN Janneke van der Vis heropent de doe-het-ielf zaak aan de Marie Gerrit Terwindt zal zondag 1 juni In de kerk van De Waal zingen en zichzelf daar bij begeleiden op de gltaarAanvangsttlJd 10.00 uur. In kwaliteit Spax, maar www.texelsecourant.nl WOENSDAG 28 MEI 2014 Ik weet het niet. Eerst kregen we Nova Zembla. Die film moest je zien omdat het de eerste Nederlandse 3D film was. Dan zag Je zo mooi die hunkerende hand van Doutzen uit het bloscooplaken schieten. Als Je1 had, ai gebied. De or- problemen op nam afscheid s Glneke van Don en Leo Timmers. latje In boren?’ igerWubbo amheld. ter op i 'Het vergt Het simpele feit dat g stroom een veel lager ,..„«r gev\ ding doen. Kwaliteit verki :rpe prijs en los, zoda kunt kopen watje nn Tövtsl iaïaI De afdeling Vrouw en Kind van het Gemi ni Ziekenhuis In Den Helder houdt don derdag 26 Juni een voorlichtingsavond over bevallen In het Gemini. wordt ie groots ëxel populair. komt een moment dat het gaat lukken. En dan is TexelEnergle er klaar voor.’ De ontwikkelingsfase brengt ook fricties met zich mee, bijvoorbeeld op administratief gebied. De organisatie werkt hard om problemen op te lossen. Marljke Eelman 1 als commissaris, nieuw zijn In galerie Tusse de banke aan de Groene- plaats In Den Burg Is van 24 mei tot en met 6JunI werk van Rlcky Jansen en Mag da Brommersma te bewonderen. Jansen haalt Inspiratie uit het Texelse landschap, Brommersma haar werk staat dicht bij de natuur. De bijeenkomst Is bestemd voorvrouwen en hun partners. HIJ wordt gehouden In de Zr. Kueterzaal van het ziekenhuis. De bijeenkomst duurt van 19.00 tot 21.00 uur. De zaal Is open vanaf 18.30 uur. Gepersonifieerd leren, meer gebruik van de computer en een schooi waar vijftig weken perJaar onderwijs wordt aangebo den. Het waren enkele Ideeën die donder dagavond werden aangedragen tijdens de bijeenkomst van het platform Operatie Onderwijs Texel van Eva Mondeef, Jessica de Graaf en Mimi Eelman bij deverzamel- post (voorheen de Drljverschool) In Den Hoorn. Tijden s de avond werd onder meer stilgestaan bij de krimp In het onderwijs de komendeJaren en de wetenschap dat dat kan worden opgepakt als een kans om tot veranderingen te komen. Idee Is dat kinderen vla de computer Individueel Zoals de zonneweide, waarvoor de locatie bij de PWN aan de Westerweg de beste optie lijkt. Maar regelgeving van Rijk, provincie en gemeente lopen geregeld achter op de ontwikkelingen. De Graaf: onvoorstelbaar veel geduid.' grootverbruikers van ?re kwh-prljs betalen Jansen (1958) maakt voornamelijk ke ramische objecten en bronzen sculptu ren. Verschillende stookprocessen gla zuren oxides, soms In combinatie met raku zorgen voor een verrassend effect. De bronzen sculpturen, allen vrouwen, onderscheiden zich door de dynamiek van bewegende lljnendnsplratle haalt Jansen uit het Texelse landschap, de eeuwige wind, de zee en de vogels. Het werk va n Magda Brommersma van Zadel- hoff(1952) straalt energie uit. Zij schildert hoofdzakelijk met acryl en gebruikt voor namelijk het paletmes en haar handen. Kwasten komen er nauwelijks aan te pas. Haar stijl Is verrassend en staat dicht bij de natuur, waaruit zij ook haar Inspiratie haalt. Galerie tusse de banke Is dagelijks geopend van 11.00 -17.00 uur. 'De atmosfeer Is als de bodem van een schip. Wie gaat daar nou een gaatje Brendan de Graaf, geïnspireerd door de vorige week overleden rulmterelzlg Ockels, hamerde bij zijn afscheid als directeur van TexelEnergle opduurzaai dan kleinverbruikers maakt het voor me nig bedrijf en vakantieparken financieel niet Interessant om In zonnepanelen te investeren. Het tempo waarin Texel de eigen energie opwekt, wierp vanuit de zaai de vraag op of men er niet moede loos van wordt. Kleft: 'Het gaat niet snel ler dan de samenleving toestaat. Maar er Brendan de Graaf nam afscheid. Hier te kijkt hl) met echtgenote Je» kade foto waarop hij de Konlng Willem I prijs van koningin Maxima ontvangt. Na de sluiting van de winkel, destijds on der denaam Fixet, een Jaarof zesgeleden, heerst er inmiddels weer volop reuring In om rond het bedrijf. In het pand waar voorheen Keukencentrum Texel zat, ves tigden Dennis en Sanne Saai hun bedrijf Houten Vloeren Texel. Elders op het bui tenterrein openden Kees SchulJI en Nlcol Schermer onlangs hun Geraniu m markt. Een nieuwe stek voor de pfantenhande! die tot vorig Jaar bij de Gamma zat en die Inmiddels steeds meer mensen weten te vinden. Janneke van der Vis Is al een paar maanden bezig met de Inrichting van de winkel. ‘Ik heb het best gemist, de winkel, het contact met de klanten en de handel. Ik heb er nu weer de energie voor. Bijzon der was dattoen ik mijn oude leveranciers belde, ik de spullen tegen exact dezelfde prijzen van toen kon Inkopen. Ik wil geen basisvaardigheden als lezen, rekenen en schrijven leren en dat docenten zich dan meer met groepsgerichte zaken In het onderwijs bezighouden. Tijdens de avond werd ook duidelijk dat het komen tot verandering een proces is dat tijd nodig heeft. 'En het betekent niet dat het voor gaande verkeerd was’, aldus Mondeel, 'maar de wereld om ons beweegt, dus dan moeten we als onderwijs de kansen pakken om mee te bewegen.'Bedoeling Is dat Operatie Onderwijs Texel de komende tijd kleinere bijeenkomsten houdt en vla een proces-begelelder tot een breed ge dragen visie op de toekomst komt. Volgens het Gemini Is de avond Is zin vol voor alle vrouwen die zwanger zijn, omdat een geplande thuisbevalling ook (En het ziekenhuis eindigen. 'Dan Is het prettig als de aanstaande ouders weten wat er gaat gebeuren.' Belangstellenden kunnen zich op werkdagen, tijdens kan tooruren, aanmelden bij het Patiënten servicebureau van het Gemini Ziekenhuis, tel, (0223) 69 63 46, e-mall: psb@gemlnl- ziekenhuls.nl. als het stuklopen van de samenwerking met Greenchoice, dat juridisch scherp van leer trok. Het deed De Graaf zich af vragen'Wat Is dit voor een sector, wat voor moraal heerst hier?' Banken deden aanvankelijk moeilijk, maar toen Texel Energle vaker positief het nieuws haalde en prijzen Inde wacht sleepte, keerde het tij. 'Mogen we jullie financieren?', vragen ze nu. De samenwerking met Capgemini In het zogeheten cloud power-systeem, waarbij ook Siemens, Quby en Llander meewerken, om de vraag en de hoeveel heid lokaal opgewekte energie zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen, zijn an dere voorbeelden. 'Wat hier gebeurt Is vrij uniek’, vertelde Yvonne Brzesowsky-Ruys van Capgemini, vandaar dat vele ogen gericht zijn op dit project. 'Duurzame energie plaatst Europa voor vraagtekens.' Moeilijkheid Is onder meer dat de meeste energie overdag wordt opgewekt, maar dat '5 avonds de grootste vraag is. Als proefgebied is Texel populair. Binnenkort start een test met een warmte opslag batterij, voor de opslag van zonnewarm te. Desondanks verloopt het starten van veel nieuwe energieprojecten moeizaam. Gynaecologen vertellen hoe zij de zwan gerschap en de bevalling begeleiden. Een verpleegkundige vertelt over de gang van zaken op de verloskamers en de kraamaf- dellng. Èen van de kinderartsen legt uit wanneer de pasgeborene op de couveu- seafdellng moet worden opgenomen. Daarnaast vertelt een verloskundige over de thuisbevalling en de poliklinische be valling. Daarnaast staat een rondleiding over de verloskamers (mits mogelijk) en decouveuseafdellngop het programma. 'Het ontroert mij dat ik jou over de kwets baarheid van de aarde hoor praten’, plaag de president-commlssarfs Rlkus Kleft de vertrekkende directeur, die als CDA’er kort daarvoor de spot had gedreven met de politieke kleur van Kleft: 'Groenlinks, dat zijn toch van die rare snuiters van de overkant.' Ondanks hun politieke ver schillen hadden de twee elkaar binnen TexelEnergle gevonden. Het was Kleft die In de aanloop naar de oprichting In De Graaf de man herkende om het bedrijf te helpen oprichten. Eerst als commissaris en later als directeur. 'Ik denk datje nog lang niet bent uitgegroeid', doelde hij op het werk bij De Energie Unie waarvoor De Graaf aan de slag gaat. In de vljfeneenhalf Jaar bij TexelEnergle groeide het bedrijf uit tot een coöperatie met 3.103 leden, 4.284 aansluitingen, een omzet van €4,7 miljoen, een winst van €113.000,-, wekt het bedrijf bijna 1 megawatt aan zonne- energle op en draalt de eerste houtka- chel. Zoals dat laatste niet vanzelf ging, vergden ook andere ontwikkelingen een lange adem en doorzettingsvermogen. Voor veel zaken moest het wiel worden uitgevonden. Er was ook tegenslag, zo- Janneke van der Vis (herjopent zaterdag 31 mei de doe-het-zelfzaak van Van der Vis aan de Marlcoweg. Zelfbouwers en klussers kunnen er dagelijks terecht voor losse schroeven, moeren, hang- en sluit werk, tuin- en ander gereedschap. Ze verkoopt er ook tweedehands spullen, de opbrengst gaat volledig naar Moldavië. tenminste zo’n bijbehorende bril naa, anders zag Je de wereld voor een doedelzak aan. Doutzen was ingehuurd om de kijkcijfers op te krikken. Als een Bondglrl las ze vla de autocue een paar zinnen voor die kennelijk In die tijd ge meengoed waren. En nu zijn de opnames gestart voor Mlchlel de Ruyter, the movie, 3D, part one, sponsored by de muisjesfa brikant. De kleurstelling van de film zal wel overwegend roze en blauw zijn om te stimuleren dat we een beschuitje mét verorberen. Llnkmlegel De Ruyter wordt gespeeld door die bolle, die reclame maakt voor de ollfantensuper. En met het naderende WK voetbal zie Je hem ook In zo’n donderse oranje outfit. Maar of dat nog niet erg genoeg is, heeft hij opeens een baard. Want dan lijkt hij een beetje op een ruige zeebonk. 'Al die wilden te kaap'ren varen, moeten mannen met baarden zijn. Jan, Pier, TJorls en Corneel die hadden baarden, die hadden baar den.’ Nou, Ik kan er niet aan wennen. Elke keer als Ik hem in een reclamespot zie heb ik zoiets van, kijk die Frank nou met zijn onverzorgde uiterlijk. En dan nog in het oranje ook. Zonde van die kleding, want die kan na drie groepswedstrijden de prullenbak in. Als ze die drie wedstrijden al doorkomen, want als Je êén keer Juicht, knal je uit de naden. Maar als Ik hem zie als Mlchlel hoor Ik het olifanten getrom petter op de achtergrond en zoek Ik het supermarktkarretje. Als er acute hongers nood aan boord Is, denk ik, eigen schuld, had je maar zelf naar de buurtsuper moe ten gaan. In plaats van Doutzen hebben ze nu Lleke In de aanbieding als Wendela de Wttt Als Ik aan haar denk, zie Ik haar voor me op dat Texelse strandterras waar ze niet alleen sparerlbs maar ook één van haar toenmalige veroveringen aan het afkluïven was. Nu speelt Lleke de part ner van Johan de Wltt. Moeder van acht kinderen. Constant zwanger. Ze overleed toen ze 32 Jaar was en werd getypeerd als een vrouw die niet mooi, intelligent of ontwikkeld was. Die rol Is haar dus op het lijf geschreven. 'Met opgesnoerde borsten en een Ingesnoerd korset’, geeft zij aan. Ik weet niet of ze bij het uitkomen van the movie de Texelaren erbij gaan betrekken. Maar bij deze de oproep: maak er geen themamaand van of zo. Vertoon die film op een maandagmiddag en verder basta. Laat de herinnering aan onze grootste zeeheld blijven zoals die was. Of er gehoor aan gegeven wordt? Ik weet het niet. franchise meer, maar gewoon mijn eigen ding doen. Kwaliteit verkopen, tegen een scherpe prijs en los, zodat Je precies zo veel kunt kopen watje nodig hebt. Want dat mis Ik op Texel wel.’Ze Is niet de enige. 'Ik was hier laatst bezig, de deur was los. Stapt er een man binnen. Een oude klant. HIJ reageerde boos. Was hij vier Jaar aan het verbouwen geweest en moest hij steeds ergens anders zijn spullen halen. En net nu Ik klaarwas, ga lkopen.TJa,m)s- schlen kan hij nog wat verder bouwen...' Janneke verkoopt schroeven in alle soor ten en maten, verzinkt en rvs, de tegenhanger van het merk dan goedkoper. Bouten en moeren marti aal voor sanitair, ketting en touw, verfbe- nodigdheden en gereedschap te veel om op te noemen. ‘Doordat Ik scherp kan in kopen, kan ik concurreren met grote win kelketens. Ook verkoopt ze stelgerhout en tuinhout. 'Als Ik een goedkope partij spullen kan Inkopen, bijvoorbeeld verf of machine’s, dan komt dit ook voor een aantrekkelijke prijs in de winkel te staan. We zijn zes dagen per week geopend van 10.00 tot 18.00 uur voor de verkoop van de tweedehands goederen en de goede ren voor de doe-het-zelver.'

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 2