Eerlijke producten 10 TEXELAG3£M.NL Dl 7 OKT TESO WOE 8 OKT DO 9 OKT VR 10 OKT Camping Roosduinen SERVICE TEXELSEgCOURANT A tkte Een compleet overzicht en e-mailservice op Jeroen van Hattum.tel. 06-13676650. Evallen Smit en Karin Nauta presenteren kerstpakketen In de Goeie Zaak. COLOFON TEKST EN FOTO: PI Spoedcursus over allergenendedaratie Voorstelling Bloedlink; 2 Waaierstraat, Marelstraat Burgerhoutstraat, Jan Reystraat, Wllhelminalaan, Achterom Op 15 september 2012 bekroond met de Erepenning van de GemeenteTèxel. Voorstellingen Cinema Texel: 20.00 Dors vloer vol Confetti (FllmArt)20.30 Deliver Usfrom Evil. 20:30 Vogellezlng In het Elerlandsche Huls In de Cocksdorp. Vrij toegankelijk. leen foto- Aan het strand Is het ongeveer een uur eerder hoog water. Telefax E-mall www.texelsecou ra nt.nl Volg ons opfacebook en twitter. Op 7:50 UUr 7:51 UUf 7:53 UUr Onder 19:04 uur 19:02 uur 19:00 uur 18:57 uur i Den Helder Ivan lo.oo tot www.texelsecourant.nl DINSDAG 7 OKTOBER 2014 Voorstelling ba 3D NL: UITGAVE Mediabureau Lar" Spin baan 6 1791 0222-314111 lnfo@>lenr.nl 8.54 REDACTIE Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Jeroen van Hattum BEËINDIGING ABONNEMENT Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. AAN LEVEREN KOPIJ Sportverslagen: lengte drca 380,180 of 90 woor den. Andere verslagen en aankondigingen: 320, 160 of 30 woorden. Evt. met feta Ingezonden brieven: maximale lengte450 woorden. Kopij opsturen naar: redactle@>texelsecourant.nl. OUD PAPIER Scouting Texel haalt komende donderdag het oud pa pier op In de wijk: Voorstellingen stillere; 18.45 1 derbroeders; 21.45 If I Stay. Allemaal anders, nli of minder beschut glas. Maar allemaal tot doel om ook onbewust 1 wel Iets zo met z'n allen op En Iedereen drukt zo zijn elf. Je, dat In de zomer verhuurd wordt om Verschijnt op dinsdag en vrijdag TESO vaart vrijdagen maandag van 9.30 tot 16.00 uur om het half uur. Automobilisten moe ten rekening houden met wachttijden op vrijdag van 11.00 tot 19.00 uur in Den Helder en 9.00 en 11.00 uur op Texel. Zondag In Den Helder van 15.00 tot 17.00 uur en maandag In I van 11.00 tot 14.00 uur en op Texel H.oo uur. angeveld de Rooy '91 MC Den Burg Je ziet ze niet zoveel meer. Kampeerterreinen met de oude staca ravans. Tegenwoordig noemen we het chalets. Deze is op Ame land, pal naast het vliegveld bij Ballum. Allemaal caravans ver schillend van maat, verschillend van model. Caravans met grote schuurtjes en kleine schuurtjes. Allemaal verschillende daken, de een met golfplaten, de ander met mastiek. Alle caravans heb ben een soort van terras, de een netjes, de ander wat slordiger. i Cinema Texel 18.30 Pljn- The Equalizer; 21.15 Won- Teletbon 0222-36 26 20 0222 - 32 30 00 redactie texeisecou ra nt.nl en 20.45 uur en 21.55 uur 10.05 en 22.46 uur 10.56 en 23.15 uur GOEIE ZAAK ZIT NU AL IN DE KERSTPAKKETTEN ADVERTENTIES EN ABONNEMENTEN Spin baan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222-36 26 00 Telefax E-mall 16:00 in Keukencentrum Texel is de boek presentatie van ‘Koken voor je Kind'door Annette van Rultenburgtot 18.00 uur. ABONNEMENTSPRIJZEN 2014 Per halfjaar 51,oo €49,25 (automatisch) Perjaar €100,15 €97,75 (automatisch) Extra kosten verzending per post €15,oo perjaar. Bij verzending naar het buitenland zijn porto kosten verschuldigd. 19:45 Sportservice Texel houdt een tafel- tennlsavond In de sporthal van dorpshuis De Hof In De Koog tot 21.15 uur. Deeln. €2,50 per avond, info: Sportservice Texel, tel 322815. 10:00 Peter Ampt Ls.m.Texels Welzijn project gestart waarbij ouderen als ft grafen aan de slag zijn gegaan om actieve senioren In beeld te brengen. Te zien bij dorpshuis de Hof in De Koog. ngen Cinema Texel13.30 Koem- De Zebra Die Zijn Strepen Kwijt Is; 13.45 Dummle de Mummie; 16.00 Pijn stillers; 16.15 Dummlede Mummie 16.00 Pijnstillers; 19.30 Madama Butterfly (Re corded Opera); 20.30 November Man. Aan de zomer lijkt geen einde te komen, maar bij Wereldwinkel 'Goeie Zaak' Texel zijn de voorbereidingen voor de kerstjaakketten alweer In volle gang. Zoals die op de foto, samengesteld uit kleurige en smakelijke producten uit Tunesië. 10:30 Pauline TJepkema kan u alles ver tellen over technieken en hulpmiddelen waardoor mensen zo lang mogelijk vitaal en zelfstandig thuis kunnen wonen In dorpshuis de Wielewaal en om 14.00 uur In Oudeschlld. 10:00 Texels Welzijn houdt wekelijks een Inloopspreekuur dorpshuis De Hof In De Koog. Voor alle vragen op het gebied van welzijn en maatschappelijke ondersteu ning, Inclusief de WMO. niet een hetzelfde. Wel zijn de terrassen meer ut met een hoge houten schutting of een van i hetjezelf aangenaam te maken, Je terrein afbakenen. Van mijn! I Toch heeft het r'n allen nrj een kluitje naast het sanltalrgebouw. Igen stempel op zijn eigen kleine huls- rd wordt om de kosten wat te drukken. ZON, MAAN, HOOG WATER Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschlld. Dl. 7 oktober Wo. 8 oktober Do. 9 oktober Vrij. 10 oktober We gaan een verbinding voor de lange termijn aan, zodat productgroepen de kans krijgen zich te ontwikkelen. We be talen een eerlijke prijs waarvoor zij het kunnen maken. De consument hier vraagt ook steeds meer om duurzaam onderne men. Die hecht aan milieu en wil bijvoor beeld geen kinderarbeid. In de winkel vra gen veel mensen daar ook naar. Ook het grootwinkelbedrijf speelt daarop In. Daar zie Je steeds meer eerlijke producten In de schappen. WIJ zien dat niet als concurren tie, maar Juichen dat toe. FairTrade wil de horzel zijn die voortdurend prikt en aan geeft waar het beter kan. Als Goeie Zaak werken we vooral met kleine producen- tengroepen die voor de grote winkels niet Interessant zijn. Zo geven wij ook kleine groepen levensvatbaarheid en halen we tegelijk wat bijzonders In huls.’ De winkel ziet er kleurig uit, veel verschillende pro ducten, zoals de mooi versierde schalen uit Tunesië. Handgemaakt door vrouwen en werkloze Jongeren die zo een eigen Inkomen opbouwen. Kerstpakketten kun nen samengesteld worden met produc ten van dit project In Tunesië, maar ook zijn er tal van andere thema's en landen mogelijk. ‘Wees er met bestellen wel op tijd bij. We hebben best wat In voorraad, maar bij grote aantallen Is het handig als we tijdig kunnen bestellen.’ Op al onze advertentlecontracten en aanbiedin gen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Advertentlewezen van de Stichting ROTA, ge vestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amster dam onder nummer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentlewezen wordt op uwverzoek kosteloos toegezonden. 19:15 Wat Is hormonale therapie nu ei genlijk en hoe werkt het? Ellen Beer, ver pleegkundig specialist oncologie van het Gemini Ziekenhuis, legt uit In de Buure- ton, Den Burg. 15:15 Op en rond de atletiekbaan In Den Burg vindt de 12e Schollerenveldloop plaats. 13:30 Texels Welzijn houdt wekelijks In loopspreekuur In dorpshuis ‘t Sklltje In Oudeschlld. Voor alle vragen op het ge bied van welzijn, maatschappelijke on dersteuning en de WMO. 14:00 Iedereen kan tot 16.00 uur meespe len met Jeu de boules op de banen aan de Slingerweg 40, Den Burg, (achter het zwembad). Er Is spelmateriaal. igen Clbnema texel; 20.30 21.15 Wonderbroeders. 20:00 Texel Blues Festival In bijna alle horecazaken In Den Burg. Meer Info vla www.texelblues.nl of het programma boekje bij de krant van dinsdag Jl. 09:30 Texels Welzijn houdt wekelijks een Inloopspreekuur In dorpshuis De Bijen korf In Oosterend. Voor alle vragen over welzijn en maatschappelijke ondersteu ning, Inclusief de WMO. Straks kerstfeest, maar elders In de wereld heersen armoede, oorlogen en ziektes. ‘Een groot contrast', vertelt Kees Dekkers van de Goeie Zaak In Den Burg. De winkel biedt een breed assortiment producten uit Afrika, Latljns-Amerlka en Azië, alle maal eerlijke handel. ‘Door de kerstpak ketten samen te stellen met producten uit die landen, laten we onze welvaart ook ten goede komen aan mensen die het moeilijk hebben. Vooral delen van Afrika zijn er slecht aan toe. Minder dan het wel eens Is geweest. Een land als Liberia was na de burgeroorlog net weer overeind ge krabbeld. Maar nu ligt de economie door hetebolavlrusweervolledlg plat. En over al In Afrika groeit de tegenstelling tus sen arm en rijk.' Wat kunnen wij hier aan doen? ‘Er aan meewerken dat mensen hun lot In eigen handen kunnen nemen. Ze moeten zichzelf kunnen bedruipen, zelf Iets kunnen opbouwen, zodat ze niet hun hand hoeven op te houden. Als Goeie Zaak proberen we dat door langdurige afspraken te maken met groepen produ centen In de Derde Wereld. We doen dat vla Fair Trade Imfiortorganlsatles. Deze geven advies over hoe ze daar producten zo kunnen maken dat wij die kunnen af nemen. Zo ondersteunen we productver- beterlng, dat er beter onderwijs komt en kinderen een betere toekomst hebben. Veranderde wetgeving voor allergenen Is het onderwerp van een dagcursus Al- lergenendedaratle In de Praktijk. Die wordt In november gegeven In de Talk of the Town door een erkend leerbedrijf. Na afloop Iseen toets met dertig meerkeuze vragen. De kosten zijn €175,- per cursist Ind. lunch. Zon Dl. 7 oktober Wo. 8 oktober Do. 9 oktober Vrij. 10 oktober 7:55 uur Vanaf 13 december ligt de aansprake lijkheid voedsellntolerantle/allergle bij de horecaondernemer. ‘Wie geen goed allergenenbeleid heeft Ingevoerd Is mo- gelljk niet meer verzekerd bij eventuele letselschade of aansprakelijkheidsstel ling', meldt Paul van Dijk. Alle bedrijven die voeding en/of drank bereiden, dienen informatie te verstrekken aan de consu ment cq. gast over de aanwezigheid van allergenen In nlet-verpakte producten. Allergenen zijn stoffen die allergische re acties kunnen opwekken, \foor verpak' producten geldt de allergenendedai tie sinds 2003. De uitbreiding is nu voor nlet-voorverpakte levensmiddelen. De nieuwe wet moet de voedselveiligheid voor mensen met een allergie of Intole rantie vergroten. In de praktijk betekent dit dat alle allergene stoffen vermeld moeten worden wanneer ze gebruikt zijn bij de bereiding van voedingsmid delen In het horecabedrijf, ongeacht In welke vorm. De allergeneninformatle moet schriftelijk zijn vastgelegd en moet altijd kloppen, ongeacht wie het gerecht maakt. Dat houdt in dat er onderlinge af spraken moeten worden gemaakt over de recepten en de werkwijze. Deallergenen- informatlekaart moet deel uitmaken van het voedselvelllgheldsplan. Medewerkers moeten de allergeneninformatle te allen tijde kunnen raadplegen, zodat de contro lerende overheidsinstantie de Nederland se Voedsel- en Waren Autoriteit (NVWA) de Juistheid hiervan kan controleren. Heb je dit niet goed geregeld, dan kun je aan sprakelijk worden gesteld. De Allergenen- wetgeving geldt van slager tot bakker, van cateraar tot restaurant, van cafeta ria tot crolssanterle, van shoarmazaak tot voetbalvereniging, van zorginstelling tot buurthuis. Kortom, voor iedereen die werkzaam Is In bedrijven, horeca, zorgin stellingen, verenigingen of buurthuizen waar drank en/of voedsel wordt bereid en verkocht. Na afloop krijgen de cursisten een certificaat mee naar huls. Voor Infor matie en aanmeldenpaulvandljk@texel. com, tel. 06 53 109 380. l

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 10