Gouden Lepelaar voor gebroeders Dijksen 2 NIOZ toont onderzoek in praktijk ‘Chauffeur moet wet overtreden’ Strender Bokkentocht slaat aan NIEUWS ONGEZOUTEN EERBETOON VOOR VIJFTIG JAAR INZET VOOR DE NATUUR Isoleren LULUI-Id An nle@texe isecou ra nt.n I neemt kennis van het effect van veractil llai de water! ?n op de vaarsnel held. Kaasboer Leo van der Geest omrlnj door proostende dames c i de Strender Bokkentocht. rant Ie', werd Ie Volkskrant overheid te overtn bestuur van Vogelwerkgrc actief bij de werkgroep Ker gelexcursles en lelden verschillende gebieder van bezit >uter Instruc- :n. 'Als hij zijn bren mln< van La er van p, techniek en IOZ bijzonder. ara- ;en- www.texelsecourant.nl DINSDAG 7 OKTOBER 2014 i en de i vijftig J; De leldlr zijn me. gelijk Want iet wel loede- islotte an, lek genoemd, iter in een dat onder water voor effect hebben op de apparatuur 3 niet. Zoals ne golven In vogels te beschermen en die een plaatste geven. We doen het voor Texel en voor de mensen, zodat ook zij er meer plezier aan beleven.’ Hun encyclopedische kennis over vogels maakt de broers tot een vraagbaak, ook omdat ze de vaardigheid bezitten die ken nisop een toegankelijke wijze naar bulten Schepen die In fjorden volle kracht voe ren, maar niet vooruit kwamen. Het ‘dood water-effect’ werd dit Het gevolg van zoet smeltwaï zoute omgeving, golven zorgt die vaarsnelheld. La nd schaf zich inzet landschap. I naalpark strijden ze ook voor de belangen van de natuur, Niet zelden op kritische toon. Ze verrichten vogeltelllngen op het wad en Lleuwe reisde zelfs naar het Nabije- en Mldden-Oosten om watervo gels te tellen. Adriaan zit al 32 jaar In het roep Texel en Is irkullen. Ze hou den vogel excursies en lelden vogelrelzen naar verschillende gebieden. Adriaan: 'We doen dit In de eerste plaats natuur lijk uit liefhebberij, om de natuur en de Nells bock, Bronckhorster Usselbock, Eze- lenbock en vanzelfsprekend de Texelse Stormbock. Bockbier dat werd gedronken op de eerste Strender Bokkentocht die za terdag werd gehouden In Oosterend. rngen. Reden voor een waslijst aan pro- nenten van Texel en elders de broers voor te dragen voor de Gouden Lepelaars van vogelbescherming. De plek waar ze die kregen opgespeld was toepasselijk, op de nieuwe uitkijkpost van waaruit Je een prachtig uitzicht hebt over dit bijzondere natuurgebied. Dljksen was er zaterdag- Transportbedrljf AB Texel Is In opspraak geraakt na een artikel in de Volkskrant waarin wordt gesteld dat chauffeurs van het bedrijf de wet moeten overtreden. 'Vervoerders sjoemelen met regels. Dat kan omdat controle ontbreekt door af spraken met de overheid.’ Tweelingbroers Adriaan en Lleuwe Dljksen zijn zaterdag door Vogelbeschemlng Ne derland onderscheiden met de Gouden Lepelaar. Een waardering voor hun brede Inzet voor vogel- en natuurbescherming en het overbrengen van kennis en enthousiasme. die hen meenam het veld in en door Henk Blnsbergen groeiden ze uit tot enthousi aste vogelaars en natuur- en landschaps- beschermers. Ze doen van alles en nog veel meer. Adriaan Inventariseert behalve het bos ook de duinen en schreef, al dan niet samen met zijn broer, over vogels. In boeken, In deze krant, vogel blad De Skor en sprak er over in zijn programma op Radio Texel. Jarenlang werkte hij aan de standaardwerken 'Vogels van het Gouwe Boltje’ en de 'Gids voor de vogels van het eiland Texel'. De broers zijn actief voor apszorg Texel, de organisatie die ït voor behoud van natuur en In het bestuur van het natlo- irljden ze ook voor de belar cn op krltl 'eltelllngen zelfs naar Zo’n tweehonderd liefhebbers gingen vanaf drie uur ‘s middags op pad rond de historische Maartenskerk met een stem pelkaart. Langs de Rötlsserie, Strends End en Het Cafeetje. De drie horecazaken hadden voor dit evenement de handen Ineen geslagen en serveerden twaalf ver schillende bockbieren. Kijken, ruiken en proeven. Van het bockbier, maar ook van AB Texel het goedkeurlngstempel van de d gebruikt als vrijbrief om de wet :reden. Beschreven wordt hoe een chauffeur vla de boordcompi tie krijgt de wet te overtreder lading moet lossen bij een landbouwbe drijf In Crell in de Noordoostpolder, moet hij zijn eigen vrachtwagen laten staan en overstappen op een andere truck. In deze "trekker" zit geen tachograaf, zodat de chauffeur kan dóórwerken, terwijl hij vol gens de rij- en rusttijdenwet eigenlijk een halfuur moet pauzeren'. ‘Het Is oogsttijd, dat geeft extra drukte endan moeten we doorwerken', zegt de chauffeur. Volgens de Volkskrant hanteren tenminste twee andere bedrijven dezelfde werkwijze. 'ding van AB Texel zegt onbekend te iet de overtredingen. Volgens ope rationeel directeur Harry van der Zee Is het bedrijf anderhalf Jaar bezig geweest om het convenant af te sluiten. ‘De regels overtreden is zeker niet ons beleid, tk ga hier achteraan, dit wordt zeker niet geac cepteerd.' AB Texel heeft 450 vrachtwagens en honderden chauffeurs in binnen- en bui tenland en is een grote transporteur in de agrarische sector in Nederland en in Europa. In mei nam AB Texel het Duitse veevoedertransport met slulsklppersover van de Duitse tak van Van den Bosch, in Juni werd j.H. Bok Transport uit Sneek In- gelljfd. de hapjes die in elke zaak werden geser veerd. Bijpassende gerechten, zoals de kaas van Leo van der Geest van Fromage- rle Europa uit Alphen aan de Rijn, maar ook de eigengemaakte bitterballen van de Rötlsserie en - uiteraard - gerookte sllpples. Het draalde natuurlijk om het bockbier. Smaken verschillen, de één had na twee slokken genoeg van La Trappe Bockbier, terwijl de ander er van genoot. Complimenten waren er voor de Texelse Bierbrouwerij, die met drie soorten bock bier, uit 2009, 2010 en 2014. was verte genwoordigd. En de muziek die werd ver zorgd door Maarten Tlggeler Cs. ven uur en Prachtig, Ik maar met Hoe dat precies werkt was één van de vele dingen die zaterdag, op de ‘Dag van de Wetenschap', te zien was op de open dag van het NlOZ.Opde afdeling Fysische Oceanografie om precies te zijn, waar onderzoekers Leo Maas en studenten Sander van Oers (foto) en Anna Rablttl twee kanalen hadden gemaakt waarin ze scheepjes Heten varen. Eén gevuld met zout water en één met zoet en zout water. Zichtbaar was hoe het zoete water aan de oppervlakte dreef en zichtbaar was ook het verschil In snelheid van belde bootjes. Het gevolg van verschil in golfbewegin gen onder de oppervlakte. Een fraai staal tje van theoretische kennis op praktische wijze zichtbaar gemaakt. Wie een eindje verder door de lange gang van het Insti tuut liep, kwam op de afdeling Organi sche Biochemie, waar onderzoeker Stefan Schouten kinderen toonde hoe schelpen. die van kalk zijn, langzaam oplossing In een zurige C02-oplossing. De Jeugd, met witte jassen aan en beschermende bril op, volgde de uitleg geboeid. De combinatie wetenschap, technologie maakt het NIO zo niet uniek. Voor onderzoek moeten de metingen doorgaans onder water worden verricht, waarvoor bijzondere nodig Is. Vaak bestaat die nog voor het onderzoek naar Interni het binnenste van de zee en de diepzee en de menging en verspreiding van stoffen, door fysisch oceanograaf Hans van Ha ren. Hiervoor meet hij tot een diepte van vijftig tot honderd meter elke seconde de temperatuur van het water. HIJ legde uit hoe technicus Martin Laan meetappai tuur bedacht, voorzien van een mlnl-se sor, waarbij hij gebruik maakt van tech niek van mobiele telefoons. Een verfijnd staaltje techniek dat bestand Is om jaren lang onder water te blijven werken. Het resultaat van die metingen toonde Van Haren met afbeeldingen van golfbewe gingen onder water. Het maakt duidelijk hoe groot de verschillen in stroming op zeer korte afstand kunnen zijn, waarmee duikers hun voordeel kunnen doen. morgen ai vroeg bij om vogels te tellen. Enkele van zijn bijzondere waarnemin gen: een IJsvogeltJe, een bladkonlng, een visarend, veel zanglijsters en zwartkopjes. 'We stonden hier vanmorgen al om ze- zagen de ganzen overkomen, dacht: waarom staan we hier z'n drieën?’ Overal waar te voor staat Is niet goed. Behalve tevreden en Texel. Maar op een gegeven moment Is het welletjes. Dan weten we wel dat we hier wonen, En dat dus de producten die we lokaal kopen, van Texel komen. Leuk hoor, dat chauvi nisme, maar het kan ook doorslaan. An nie heeft het Idee dat overal waar Texel voor staat, veel duurder Is dan overkantse spullen. Terwijl die artikelen vaak een complete wereldreis achter de rug heb ben. Je zou Juist verwachten dat Texelse producten goedkoper zijn. Maar niets is minder waar. En of nu het etiket Texel constant garant staat voor een uniek pro duct, Is de vraag. Meesterkoks zijn er ge blinddoekt regelmatig ingestonken. Met boter en suiker. Neem bijvoorbeeld het Texelse lamsvlees ten opzichte van de va riant uit Ierland, ik weet het zo net niet. Dit Jaar maakte Ik mee dat gasten aan de kok vroegen of de asperges van Texel kwamen. Deze beaamde dat natuurlijk. Later verklapte hij dat die asperges inder daad op Texel gekocht waren. Maar dan wel bij de landelijke groothandel. Maar ach, om die mensen naast hun dure geld ook nog een illusie armer te maken? Dat is ook zo sneu. En lekker dat ze waren! Je proefde een beetje het ziltige... Ja, Ja. Wat zou dat een hoop papier schelen als we consequent Texel weglaten. Afschaffen dus dat Texel gedoe. Dat Texelnallstlsche. Dat weten we nu wel. Je vraagt toch ook: 'Is de krant er ai?’ En niet of eventueel de Texelse Courant reeds verschenen is. Nou dan. Dus straks zeg Je gewoon dat Je In de Hopper op de Stroom zit. En met ons eigen Airport erbij, Is het vervoer prima geregeld. Dat brengt me op het idee om iets beter te doen dan dat de Schotten getracht hebben. Hun poging om onaf hankelijk te worden, Is gestrand. Dat kun nen wij beter! We hebben Immers alles. Een eigen betaalmiddel bijvoorbeeld In de vorm van Kógertjes. Onze eigen Bevrij dingsdag op woensdag 20 mei volgend Jaar. Dat zou een mooie datum kunnen zijn voor onze Onafhankelijkheidsdag. En wat te denken van donderdag 26 maart? Na een hoop gepuzzel In verband met de omzetting van de Juliaanse In de Grego riaanse kalender, zijn de hoge heren er uit. Op die dag hebben we op de kop af 600 jaar stadsrechten. Dat moet gevierd worden! We hebben Emmers bewezen dat we de hele wereld aankunnen. Ten strijde dus, makkers. Op weg naar ons Isola Bella Isolata. Isoleren die hap. Kunnen we de toelatingscriteria aanscherpen, als het de Chinezen niet zijn, is hf een andere doelgroep die de gemr ren In beweging brengt. Texel Is tens voor de Texelaars. Niet dan? AB Texel haalde nog geen maand geleden het nieuws nadat het bedrijf met de In spectie Leefomgeving en Transport (ILT) en een convenant had afgesloten. ILT is onderdeel van het ministerie van Infra structuur en Milieu. Chauffeurs van AB Texel In Oudeschlld worden In principe voortaan door de Inspectie Leefomgeving en Transport niet meer aangehouden voor controles op rij- en rusttijden en overbe- ladlng. AB Texel had aangetoond tot de best presterende bedrijven te horen waar het om naleving van wet- en regelgeving gaat. De nadruk ligt daarbij op de nale ving van wetgeving op het gebied van rij- en rusttijden, technische staat van de voertuigen en beladlngsnormen. AB Texel was samen met ILT een traject ingegaai waarbij de nalevlngsnlveaus periodic aan de Inspectie werden gerapporteerd en geanalyseerd. Door een transparante samenwerking met de Inspectie werden forse verbeterslagen gerealiseerd, zodat AB Texel 'convenant-waardlg' werd. 'De basis voor het convenant is wederzijds vertrouwen en transparantie’, werd ge steld. Vrijdag berichtte de Volkskrant dat De gebroeders Dljksen zijn al vijftig jaar actief voor de bescherming van vogels en landschap van Texel en het bevorde ren van de belangstelling voor vogels. Zo gaan ze al een halve eeuw voor dag en dauw op pad om de Dennen te Inventari seren en hun bevindingen daarna op pa pier te zetten. Adriaan: 'Want het Is leuk om naar vogels te kijken, maar ook om wat te doen met die tellingen en de cij fers In perspectief te zetten, in vijftig Jaar Is het bos enorm veranderd, ook door de begroeiing. Soorten zijn verdwenen, maar er zijn ook nieuwe bijgekomen.'Volgend Jaar stoppen ze met de Dennen, maar op andere wijzen blijven ze wel Inventarise ren. Zoals zaterdagmorgen, toen In het kader van Euro Bird Watch ook op Texel vogels werden geteld. Met enkele ande ren waren ze er ‘s morgens vroeg bij. Later op de ochtend groeide het aantal voge laars met hun kijkers snel in aantal. In middels telt de vogelwerkgroep op Texel 400 leden. Ooit was dat anders. 'Toen wij vijftig Jaar geleden begonnen had Je een paar boswachters die naar vogels keken, meer niet.' Enthousiast gemaakt door de Verkade Albums van Thljsse, hun vader

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 2