Invasie ultra’s maakt tongen los Massaal toegestroomd publiek geniet van Wind Festival 5 REPORTAGE F RUST VERTE ZOEKEN OP DENNENLUST EN OMGEVING Rust was ver te zoeken in Berland-volgelingen □e vliegers werden constant afgewisseld, zodat er steeds wat nieuws te zien was. Koorn-aar groeide uit tot bedevaartsoord de Dennen, waar op Den- nenlust de volgelingen van ‘sexrabbijn’ Elizer Berland bivakkeerden. Decamping werd overspoeld door ultra orthodoxe joden, zóveel dat de familie Pranger nood maatregelen moest treffen en de gemeente ingreep. s ma- Festl- www.texelsecourant.nl DINSDAG 7 OKTOBER 2014 ’entje, geen a vol- ‘Wle had gedacht dat het festival zo’n succes zou zijn? Wat een heerlijk gevoel', zegt Morten Eschwellervande organisatie tijdens het opruimen op zondag. Ook de deelnemende vllegeraars kijken tevreden terug. 'Ik ben op meerdere festivals geweest, maar dit was uitstekend geregeld. Zeker voor een eerste keer’, vertelt een deelnemer van het Mascotte Kite Team (ondermeer verantwoordelijk voor een gigantische walvis). Tijdens het weekend waren er ta l van activiteiten zoals kltesurfen, vliegers ken en rijden meteen kltebuggy. Het is de bedoeling dat het Wind Fi val een Jaarlijks terugkerend evenement wordt, voor onze allemaal gebruik van. Op een gegeven moment stonden er zóveel, dat het wat Intimiderend overkwam. Toen heeft de politie gevraagd Iedereen die hier niet bivakkeert te vertrekken. Voor de rest Is het allemaal goed verlopen en er Is netjes betaald. Ze huurden ook fietsen, maar dat ging hen niet zo goed af, een aantal werd stuk ter u ggeb racht.' Het fietsen verliep Inderdaad onwennig, niet zelden reden ze slingerend of aan de verkeerde kant van de weg. In de omge ving van Dennenlust wemelde het van de mannen In het zwart, met vlechten, hoeden en keppeltjes. Ze werden lan gs de weg gezien terwijl ze gebeden prevelen den, zoals ze ook lezend de Pontweg over- Reusachtlge walvissen, spoken, beren en prachtige figuren, de lucht van De Koog was er mee bezaaid tijdens het eerste Wind Festival Texel dat dit weekend werd gehouden op het strand bij paal 19 en 20. Mede door het prachtige nazomerweer kwamen bezoekers massaal op het evene ment af. Het Wind Festival werd georganiseerd door de jonge garde van de Ondernemersvereniging De Koog Badplaats. den, ook wat betreft de omgang met de medemens. Mannen die vrouwen niet aankeken, niet allemaal overigens, waar door aan balles en loketten ongemakke- lljke situaties ontstonden. Het moet ook een bijzonder ontmoeting zijn geweest toen burgemeester Glskes donderdag middag met een vrouwelijke ambtenaar poolshoogte nam op Dennenlust. BIJ die ontmoeting keken mannen naar verluidt demonstratief van haar weg, waarna de afspraken om zondag de boel weer op orde te hebben maar met de familie Pran ger zijn gemaakt. Die hadden hier niet om gevraagd. Elk Jaar wordt het Jom KI- konden er amper langs. Zaterdagavond zijn de rabbijn en zijn vrouw vertrokken. Zondag lagen er nog een paar man In het huisje. UltelndelIJke zijn ook die gegaan. Er Is keurig betaald.' Vakantiepark Den nenoord was een soort overloop voor het overvolle Dennenlust. Mark van den Berg: 'De familie Pranger heeft dat keurig gevraagd. In die orthodoxe kleding kwa men ze voor de andere gasten bijzonder over, maar wij hadden er geen problemen mee. De hele groep deed boodschap pen in onze supermarkt en ze kwamen gratis wlfl. Daar maakten ze jebrulk van. Op een «hielen er zóveel, dat te snel op hun ulteriljk beoordelen. Maar deze lui maken er echt een bende va n. Ze storen zich nergens aan. hun gedrag Is respectloos.' De afspraak die volgen s hem geldt dat de orthodoxe joden niet op het reguliere deel van de camping mogen ko men, werd niet nageleefd. Toen de cam- plnggast een zwartgej aste Jonge man hier in lulde bewoordingen op wees, reageer de die nlet-begrljpend. Hij verstond hem niet. Het verblijf van de 'sexrabbijn' en zijn volgelingen trok landelijke aandacht, De Telegraaf pakte er twee dagen groot mee uit en ook het Journaal besteedde er een Item aan. Wel vaker verblijven er orthodoxe joden bij de familie Pranger die zelf ook dit ge loof aanhangt. Maar nu waren het er wel heel erg veel. Niet alleen op Dennenlust, ook op het naburige Dennenoord hadden ze hun intrek genomen. Het liep storm toen bekend werd dat ook rabbijn Elizler Berland de boot naar Texel had genomen en neerstreek op de De Koorn-aar. Ilse Stapersma: 'Er was geboekt via internet, ze zelden voor een Jong stelletje dat ging trouwen.' Dat bleek dus de 77-Jarlge rab bijn en zijn vrouw te zijn. ‘HIJ kwam don derdagavond met de laatste boot. Het leek wel alsof Obama het park op kwam, piepende banden en zo. Allerlei mensen. Toen we In het huisje wilden kijken wie er zat, werden we weggetuurd. Maar zo werkt het niet, het Is óns huisje. Toen mocht Ik binnenkomen. We hadden een vriéndelijk gesprek. Van die oude men sen hebben we geen last gehad. Maar de rest er omheen. Zelfs hullende meis jes, Je speelt de hele dag polltleagc Ook Journalisten. Maar we wilden verstoring. Er stond een hete groep gelfngen voor de poort, de andere gasten poer gevierd op hun terrein, maar altijd in kleine kring. Dit keer liep het volledig uit de hand, nadat volgelingen er lucht van hadden gekregen dat Berland naar Texel zou komen. Van over de hele wereld kwamen ze naar het eiland, uit Israël, Oe kraïne, Zuld-Afrlka en elders. Niet zelden op de bonnefooi. Met hun traditionele ulteriljk trokken ze veel bekijks, op straat, In supermarkten en elders. Er waren ook mensen die zich er aan stoorden en die, onder meer op sociale media, hun mening ventileerden. Ook verbaal. Zoals die gast op Dennenlust, die met zijn vrouw een chalet had gehuurd. 'Je moet mensen niet staken. De wildste verhalen gingen over Texel. Wandelaars In het bos die werden verrast door een spiernaakte man die zich In de sloot stond te wassen en mensen die hun ontlasting deden in de berm. Zo gingen er meer verhalen over deze gelo vigen die er hun eigen regels op nahou- W-

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 5