^1 mi Al Vrijwilliger bij MAB na kopen van crossmotor 2 Loon naar werken voor Cor de Wit Hugo Groothuis in Jong Oranje cns NIEUWS ZONDAG GERRIT ZIJM ESTAFETTE IN EIERLAND spr; rln( Drinker bestraffen Bruin niet in prijzen Walvisvaardershuisje i Groothuis In actie op de ilfbaan. ‘Alle partijen moeten straks tevreden zijn’ steeds ikker-Sct www.texelsecourant.nl VRIJDAG 10 OKTOBER 2014 sectle- it.ook nr Marlon Bruin uit Den prijzen gevallen bij de !014. Grafisch ontwerper Burg Is niet In de p The Lumen Prize 2C De foto, waarop Hong Kong In spiegel beeld Is afgebeeld, gaat tot maart 2015 optoernee langs een paar grote steden. Van 16 tot 31 Januari hangt de foto bij het Art'otel aan de Prins Hendrikkade 33 In Amsterdam. De foto komt ook op exposi ties van Lumen In Athene, London en New York te hangen. de Jeugd en rijden de brommers In de 55c, 65cc en 85cc. Om 13.00 uur Is de start van de motoren van 125 cc en hoger. In groe pen van drie proberen de deelnemers van 13.00 tot 17.00 uur zoveel mogelijk ron den over het circa drie kilometer lange parcours te rijden. Het plan ‘Waterrijk De Cocksorp’ lijkt veel steun te krijgen in de politiek. De partijen spraken dinsdag In do commissievergade ring unaniem van een ‘prachtig’ plan, al zijn er nog wel wat hobbels op de weg. Het grootste struikelblok lijkt momenteel een parkeerplaats ter hoogte van de Kik- kortstraat 34 (ter hoogte van de mldget- golfbaan). 'WIJ hopen nog voor het einde van dltjaar te experimenteren met het handhavend optreden tegen de minderjarige alcohol gebruiken WIJ snappen dat het voor de ondernemer lastig Is dat zij tot nu toe al leen de gevolgen van de sancties onder vinden’, antwoordde burgemeester Gls- kes WD-commissie lid Nick Ran tijdens de vergadering van dinsdag. De Gerrit ZIJm Estafette (vroeger Gerrlt ZIJm Bokaal) wordt zondag voor het zeven tiende Jaar op de crossbaan In Elerland verreden. De wedstrijd Is vernoemd naar de oud-wedstrljdleldervande MAB die In 1997 op48-Jarlge leeftijd overleed. Zes Jaar was Cor de Wit (85) er mee be zig, maar het eindresultaat mag er zijn. Deze prachtige Ford T-Truck uit 1923 Is in oude glorie hersteld. Wat gebouwd werd als brandweerwagen is nu omgetoverd tot een prachtige reclamewagen voor de flessen Juffertje die verkocht worden In de slijterij van zijn zoon Jan. Als het weer het toelaat Is de oldtimer dit weekend te bewonderen op het Bluesfestival. hem drie keer; In 2001 met Richard van Drooge, In 2007 met Jan Heusschen en in 2009 met Heusschen en Pascal Veenstra. Besloten werd daarna om de naam van de wedstrijd te veranderen In Gerrlt ZIJm Estafette en geen wissel beker meer uit te reiken. De beker staat sindsdien bij Ro nald in de zaak. Geeske: ‘De bokaal is nu Het Walvisvaardershuisje aan de Heren straat In Den Hoorn Is vanaf dinsdag ver vroegd gesloten. Het authentieke huisje gaat wat eerder dicht dan gepland als gevolg van wegwerkzaamheden aan de Herenstraat. Per 1 mei 2015 worden er dan weer nieuwe rondleidingen gegeven. begeleiding van zijn coach Jan van Wijk. Hugo golft sinds hij op zijn derde een golf- set voor zijn verjaa rd ag kreeg. Hij behoort In zijn leeftijdscategorie tot de top van Nederland. BIJ het NK golf tot en met 12 jaar werd hij zesdenadat hij langtweede had gestaan. Zijn zus Annabel zat van haar 12de tot haar 14de ook in de natlo- nalejeugdselectle. BIJ de interland spelen de golfers zaterdag ‘4 ball better balI' en 'foursome'. Bij de eerste spelvorm wordt van twee spelers van elk land de beste score genoteerd en bij de tweede slaan twee spelers om en om een bal. Zondag ochtend spelen alle spelers single. gehaald. ‘Ook wij heel De Cocksdorp stelde vragen van het plan, voorgesteld voor de Bruin was met een digitaal bewerkte foto van Hong Kong één van de vijfentwintig genomineerden voor de prijs van Lumen. Dat is een internationale organisatie die zich inspant om digitale kunst onder de aandacht te brengen en verder tot bloei te laten komen. De foto van Bruin viel op tussen vele digitaal bewerkte foto's en animatiefilms die van over de hele wereld bij Lumen werden aangemeld. verkrijgen van dejulste onderdelen bleek ook niet altijd even makkelijk. Er zit bij voorbeeld een losse velg op het wiel, die weer bevestigd zit met bouten. Daarom zaten banden van gevulkanlseerd rubber. Na lang zoeken vonden we wat we no dig hadden In Hoorn, zo ongeveer om de hoek.' De wagen werd gebouwd In Amers foort en deed dienst als brandweerwagen - de pompaanslulting aan de achterzijde Is nog zichtbaar. De wagen werd over genomen door een vatenhandelaar die het grote vat dat op de achterzijde zit, toevoegde aan het voertuig. BIJ Cor ver dween de rode kleur en de wagen werd omgetoverd tot een juweeltje. ‘En we mogen er gewoon mee de weg op. HIJ Is gekeurd in Heerenveen.' Mensen hoeven niet te verwachten dat Cor voorbij komt gescheurd. Met een vermogen van 20 pk ligt de gangbare snelheid van de T-truck rond de 50 kilometer per uur, de4 cylinder motor heeft een Inhoud van 2900cc. ‘Met mooi weer is het heerlijk toeven, met re gen staat hij droog in de schuur. HIJ kan best wat regen hebben, maar dan Is het geen pretje natuurlijk. Daarom zijn er ook veel exemplaren waar door de eigenaren zelf een dakje op gebouwd Is.’ De burgemeester reageerde hiermee op de kritiek van de WD-er die van mening was dat de maatregelen ter voorkoming van alcoholgebruik onder minderjarigen niet helpen als niet belde partijen gestraft worden. 'De ondernemer - supermarkten, cafés enz- krijgen keer op keer een boete, terwijl de Jongere er mee weg komt. Die probeert het de week erop dus fluitend weer', sprak Ran. Glskes gaf toe dat de handhaving nog niet zo verloopt zoals zij het graag zou zien. Ze gaf wel aan dat het een erg lastige situatie blijkt - ook elders In het land. De redenen hiervoor wenste zij niet In het openbaar te bespreken. Ben Zegeren (CDA) gaf tijdens de bespreking van het Preventie- en Handhavingsplan Alcohol aan dat er niet alleen op de rem getrapt dient te worden, maar dat er ook gekeken moet worden naar de wensen van de Jeugd. Peter van Vught (Groen links) vroeg of met het drankgedrag In en bulten de kantine bij Texel’94 niet het verkeerde voorbeeld aan de Jeugd gege ven wordt. De partijen moet tijdens de raadsverga dering beslissen over de aankoop van het plein dat nu toebehoort aan een piz zeria. Het plein moet na aanschaf van de gemeente tien Jaar verhuurd worden aan de Stichting Waterrijke Perspectieven De Cocksdorp die er waterelementen op aan wil brengen. In het plan staat de linkerzijde van het plein Ingeroosterd voor parkeerplaatsen en daar wringt de schoen bij mevrouw Van den. Bent die een praktijk daarnaast heeft. Het achterste gedeelte van het pand wordt bewoond. Mevrouw Van den Bent 1$ bang dat er overlast ontstaat op het stuk dat nu nog een groenstrook Is van Staatsbosbeheer. ‘Het lijkt mij be langrijk dat beide partijen, de stichting en mevrouw Van den Bent - er samen uitkomen. De plannen zijn prachtig, maar iedereen moet er gelukkig mee zijn', was vervolgens de algemene tendens onder de verschillende politieke partijen. Arnold Langeveld van Waterrijke Perspectieven gaf aan dat hij hier het volste vertrouwen In heeft en er tijdens de gemeenteraads vergadering wel een oplossing voor te hebben waar belde partijen zich in kun nen vinden.’ Cees Hoogerhelde van Sterk Texel vroeg Arnold Langeveld hoe het zat met het draagvlak In het dorp. 'Is Ieder een voor dit plan en is het een goed Idee om nog een bijeenkomst te houden voor alle bewoners van De Cocksdorp om hier in alle vragen te beantwoorden en het plan toe te dichten, ik heb ook geluiden gehoord van mensen die minder positief waren.’ Volgens Langeveld volgt deze bijeen komst spoedig en zijn de punten waar veel mensen over vielen al uit het plan gehaald. 'Ook wij willen een plan waar heel De Cocksdorp blij mee is.' Texel 2010 over de financiële risico’s Het college heeft de raad £205.087, - uit te trekken aankoop van grond en Texel 2010 vroeg zich af wat er gebeurt als de plan nen van de Stichting niet uit de verf blij ken te komen. Wethouder Hercules bena drukte dat het een betrekkelijk risicoloze investering is, omdat de gemeente er hoe dan ook een mooi plein aan over houdt. De Inrichting van het plein met verhar ding en verlichting Is nu al onderdeel van het bestaande plan voor herinrichting van de Klkkertstraat. Golfer Hugo Groothuis (10) uit De Cocks dorp Is opgenomen in de Jeugdselectle van de Nederlandse Golf Federatie. Dit weekend speelt hij In Maastricht zijn eer ste Interland tegen België. Hugo, Jeugdlid van golfbaan De Texelse, maakt zijn op wachting In de nationale Jeugdselectle voor jongeren tot dertien jaar oud. De selectie bestaat uit acht Jongens en ze ven meisjes. Hugo Is de Jongste van het team. Volgens vader Iwan Groothuis be tekent de selectie onder meer dat Hugo een aantal centrale trainingen krijgt op Sportcentrum Papendal in Arnhem en hij krijgt financiële ondersteuning voor extra 'Het is fijn dat zijn naam nog steeds ge noemd wordt’, zegt Geeske Bakker-Schoi- tanus die getrouwd was met ZIJm. Samen met haar zoon Ronald Is ze sinds 1998 elk Jaar bij de estafette-race aanwezig geweest. Ronald steevast als deelnemer en Geeske meestal voor de EHBO. Zo ook komende zondag weer. Gerrlt ZIJm werd in de jaren tachtig vrijwilliger bij de MAB. kort nadat de crossbaan voor motors In polder Elerland was geopend. Op de Ll- onsveillng had hij voor zijn toen 11-Jarlge zoon Ronald een Suzuki crossmotor 125 cc gekocht en daar moest op gecrosst worden. Ronald, die vanaf zijn zevende al op de brommer rondjes reed bij Sarasani, had zijn oog laten vallen op een bromfiets (een Kreldler) die eveneens op de veiling stond, maar zijn vader bood toen de Su zuki werd verkocht, waardoor het een crossmotor werd. Ronald: 'Diecrossmotor was eigenlijk te groot voor me. De eerste keer dat Ik ermee wegreed, ging Ik op het achterwiel over de Veenselangweg. Nadat er een zuiger was vervangen, ging het goed en vond Ik het leuk om erop te rijden.' ZIJm werd wedstrijdleider bij de MAB en Ronald ontwikkelde intussen op ‘Dit is wel even anders rijden dan een ge wone auto. Je moet het echt aanvoelen. De auto heeft drie pedalen, net als een gewone auto. Ze werken totaal anders. Gas geef Je met het stuur. Het ene pedaal Is voor de rem, de andere twee respe velljk voor de vooruit en de achteruit het sturen gaat heel anders, heel direct. Richting aangeven doe je door de hand jes aan de weerzijden aan te trekken met een touwtje. Er komt dus wat meer bij kijken, maar het is een genot om ermee te rijden, wat een bekijks', legt De Wit en thousiast uit. Op wat hulp van zijn klein zoon Ricardo na, knapte Cor de wagen helemaal zelf op. 'Er moest enorm veel aan gebeuren. Op een gegeven moment lag de wagen helemaal uit elkaar. Het waar hij wezen moet en dat Is prima zo.' De wedstrijd, die voert over de crossbaan en door de directe omgeving, kan over het algemeen rekenen op circa tweehonderd deelnemers. De cross is drie weken eerder dan gebruikelijk In de hoop op goed weer. In 2013 en 2012 regende de cross volledig weg. Van 11.00 tot 12.30 uur rijdt zondag de baan zijn talenten. Geeske: 'We wa ren bijna elke weekend wel met de cross bezig. Niet alleen op Texel, het was ook vaak rijden aan de overkant.’ ZIJm, die in het dagelijks leven werkte bij Primagaz en het kampeercentrum van Hans Jim- mink en later Jan Keljser, was in zijn vrije tijd ook een verwoed sleutelaar. Het liefst maakte hij zoveel mogelijk zelf. Een ei genschap die Ronald van hem overnam. HIJ werd monteur en heeft zijn eigen garage aan de Krukas In Oudeschild. 'Ik zou me eerst bezighouden met crossmo toren, maar auto's zijn daar ook bij geko men.' Een van de laatste activiteiten van ZIJm bij de MAB was de realisatie van een mechanisch klaphek bij de crossbaan. Daar zorgde hij samen met andere men sen van de club voor. Het hek wordt nog steeds gebruikt. Ronald: 'Voor die tijd was er alleen een stoplicht bij de start.' Op 27 Juli 1997 overleed ZIJm, waarna de MAB besloot uit eerbetoon voor al zijn fnzet een vier uur durende race naar hem te vernoemen. Zondag 1 november 1998 werd de eerste wedstrijd om de Gerrlt ZIJm Bokaal gereden. De bokaal Is tot en met 2009 jaarlijks uitgereikt. Ronald won Geeske ZIJm en Ronald ZIJm tussen de motoren.

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 2