Lezer komt beetje bij beetje bij geheim 5 Winnaars Blues Awards op Texel NIEUWS Teveel suiker in bijna alle dranken Goed Doen Festival Texel 500 jaar Stad zoekt Texelse liedjes OV-chipkaart in busjes geen optie 'Ga niet met rug naar de waarheid staan’ HESTER REEDER SCHRIJFT TWEEDE ROMAN Apparatuur voor do OV-chlpkaart Inhou wen In de busjes van de Texelhopper Is geen optie. j bewust >n suiker In WWW.TEXELSECOURANT.NL VRIJDAG 10 OKTOBER 2014 >elsap (1 liter) blijken maar irklontjes te zitten. Op de van Etten van de Jeugd- ?n diëtist Tamara ZIJm stonden diverse pak- me toch eerst stort op Texel afspeelt.' I filosofeert ze ook schrijven van verh; dater nog’ hetzelfde v lijk een boek schrijft.' 'T, het appen- Koorn, zijn. 'Op nbekende vriendinnen lazen mee voordat het boek werd gepubliceerd. Amy is uitgegeven bij Boekenbent In Barneveld en verkrijgbaar in de boekhandels en bij Mets in De Koog. Kate verscheen eveneens bij Boekenbent. Reeder Is Intussen zelf alweer bezig met de volgende romans. 'Ik ben een trilogie aan het uitwerken, maar misschien dat ik ‘Wie van jullie weet hoeveel suikerklont jes er In een pak appelsap zitten?’Overal In de klas van groep zeven van De Fon tein in Den Burg gaan handen omhoog. Diverse getallen worden genoemd: vijf, vijftien, dertig. Aan de hand van dit soort vragen werden de kinderen van de Fon tein dinsdag bewust gemaakt van de hoeveelheden suiker Indrinken. Op het Texel Blues Festival dat vrijdag, zaterdag en zondag wordt gehouden In Den Burg treden twee winnaars op van de Dutch Blues Challenge. Het betreft de Lelf de Leeuw Band (12 Bakken) en Ralph de Jongh (De Slock). Blues Challenge In Brussel. Bulten deze twee award-wlnnaars kent het Texelse bluesfestival een aantal grote namen uit de hedendaagse blues scene, zoals Jo Harman (winnaar ‘Female Vocalist of the Year'tijdens de British Blues Awards, The Kirsten Thlen Band (USA), Sean Webster Band (USA) en Blues Boy Dan Owen (UK. 22 Jaar Jong en nu al een legende). Op het biuesfestlval zijn 22 optredens, verdeeld over 11 podia In Den Burg. De optredens beginnen om 22.00 uur, de hoofdacts starten rond middernacht. Zondagavond wordt het bluesfestival af gesloten In Question. ‘Ga niet met de rug naar de waarheid staan’, verzocht wethouder Erie Hercules woensdagavond bezoekers van de twee de Informatieavond over de Texelhopper. buurt van het grote geheim komen, in tussen wordt, mede aan de hand van ge sprekken met Amy, steeds meer duidelijk over de mensen van de polltle-eenheld. ‘Tijdens het schrijven heb Ik geprobeerd hun karakters zich zoveel mogelljk te la ten ontwikkelen en uit te diepen.’ Hoofdpersoon Amy doet in de roman on derzoek naar een vervelend Incident dat driejaar geleden een hele polltle-eenheld op zijn kop zette. Dat er opnieuw onder zoek wordt gedaan, blijkt alleen al vol doende te zijn om een hoop mensen van de leg te krijgen. Wat er precies aan de hand is geweest, wordt m eerste Instantie slechts mondjesmaat duidelijk, waardoor je je als lezer van lieverlee steeds meer gaat afvragen wat er toch allemaal ge beurd moet zijn. Door het verhaal zo nu en dan te onderbreken met terugblikken, laat Reeder de lezer beetje bij beetje in de In De Verzameipost in Den Hoorn wordt zaterdag 11 oktober voor de tweede keer een GOED DOEN Festival gehouden. Di verse Texelaars zijn van 13.00 tot 17.00 uur In de voormalige school aan de Naal- rand om wat goeds voor een ander te doen. Een van de onderdelen Es het Repair Café. Meer op deverzamelpost.nl. Het bestuur van Stichting Texel 600 Jaar Stad zoekt liedjes over Texel. De stichting beschikt over de liedjes In de boekjes van Willem Kikkert, het repertoire van het koor van de Historische Vereniging, koor van Gerrit Gerrits, het Smartlap) koor en de liedjes van Karlas en maar vermoedt dat er meer i" Youtube vonden we een paar onl liedjes, onder andere een mooi lied In het Duits’, aldus Arthur Oosterbaan namens Texel 600 jaar Stad. ‘Daarom doen we een oproep voor liedjes over Texel. Een muzi kale avond wordt onderdeel van het feest voor Texel 600 Jaar stad.’ Het bestuur wil de liedjes het liefst uitgeschreven met muzieknoten erbij ontvangen. Ze kunnen opgestuurd worden naar Arthur Ooster baan, Stichting Texel 600 jaar Stad, post bus 73, 1790 AB Den Burg of naar lnfo@ texel600jaarstad.nl. Tot haar schrik komt Amy hem op haar eerste werkdag echter al meteen weer tegen. Het Is het begin van de tweede ro man van Hester Reeder uit Den Burg. Haar eerste boek was Kate dat ruim een jaar geleden werd uitgegeven. Dat speelde zich afin Engeland en zo ook de tweede roman. 'Ik heb wat met Engeland’, aldus Reeder. 'Het is heerlijk om over te kun nen schrijven en Ik vind het ook altijd leuk om In bijvoorbeeld London te zijn. Maar Ik ben Inmiddels ook bezig met een boek dat zich opTexel gaat afspelen.' Dat liet een woordvoerder van de pro vincie weten tijdens de informatieavond over de proef met het openbaar vervoer. Er werd gevraagd waarom een paar kast jes In de bussen niet mogelijk zijn en die vraag werd met applaus ondersteund. Volgens de provincie kan het niet, omdat de OV-chlpkaart Is Ingesteld op het aan tal afgelegde kilometers, terwijl de Texel hopper een vast bedrag van €3,- hanteert ongeacht het aantal kilometers dat wordt afgelegd. Volgens de provincie blijft de Texelhopper ook niet beperkt tot de vier kleine busjes waarmee het openbaar vervoer tussen de 130 instappunten op Texel In eerste Instantie wordt geregeld. 'Als het druk is, moeten er extra voertui gen bijkomen om mensen te vervoeren en daar zit ook geen apparatuur voor de OV- chlpkaart In.’Tijdens de Informatieavond was wethouder Erie Hercules, politiek verantwoordelijk voor de proef, aanwe zig, maar hl] moest eerder weg omdat hij tegelijkertijd ook bij de commissieverga dering op het gemeentehuis moest zijn. Diverse bezoekers van de avond konden het vroege vertrek va n de wethouder ech ter niet waarderen en uitten daar hun on genoegen over. In een pak appt liefst 24 suiker tafel die Marja gezondheidszorg er hadden uitgestald ken drinken. Daarvoor stond het aan tal suikerklontjes opgestapeld dat de drankjes bevatten. Bij een bekend sport- drankje dat veel gedronken wordt na het voetballen stopte de teller pas na twintig suikerklontjes voor één flesje. 'Als Je dat er weer af wilt sporten, moet je wel 64 minuten touwtje springen en nog veel langer voetballen. Als Je na de wedstrijd dus zo’n flesje leegdrinkt heb je eigenlijk voor niets gesport. Dat Is natuurlijk niet helemaal waar, want sporten is ook ge zond en leuk’, vertelt Van Etten aan de kinderen. Met de actie willen Van Etten Op de Dutch Blues Challenge, zondag in Nieuw Vennep, werden de belangrijk ste blues awards van Nederland ultge- relkt. Winnaars Lelf de Leeuw Band en Ralph deJongh doen Injanuarl 2015 mee aan de International Blues Challenge In Memphis. De Leeuw c.s. participeren bo vendien In maart 2015 In de European en ZIJm het bewustzijn bij de kinderen en vooral de ouders vergroten. ‘Op Texel zijn meer kinderen met overgewicht dan in de rest van Nederland. Dat is een zor gelijke ontwikkeling. Ouders weten vaak niet hoeveel suiker er In bepaalde drank jes zitten. Ze geven de kinderen Choco mel of Frist I omdat het kind zo aan zijn of haar zuivel komt. Ondertussen zitten er bergen suiker in', vertelt Zljm. Maar als in alle dranken teveel suiker zit, wat moeten de kinderen dan drinken? ‘Water, thee of bijvoorbeeld zelf geperst sinaasappelsap zijn goede alternatieven en gewone melk Is stukken beter dan Chocomel’, legt Van Etten uit. Na de voorlichting kregen alle leerlingen een rugzak, aangeboden door het Centrum voor Jeugd en Gezin, met daarin een informatiefolder, een spring touw en een bidon. De komende weken worden de groepen 5, 6, 7 en 8 van alle scholen op Texel bezocht. 'We hopen dat de ouders de folder lezen en er op letten wat hun kind drinkt. Het tegengaan van overgewicht begint al bij de keuze van je drinken. De kinderen van de klassen die we nu gehad hebben reageerden in leder geval enthousiast’, besluit Van Etten. Reeder, opgegroeid op Texel, begon zo’n elf jaar geleden met schrijven. Toen ze In Wijk aan Zee woonde, combineerde ze het met lesgeven op een basisschool In Heemskerk. Terug op Texel legde ze zich de afgelopen Jaren volledig op het schrij ven toe naast de opvoeding van dochter Sophie. Het afgelopen Jaar zat het op prlvégebled niet allemaal mee, maar het ontnam haar niet de lust door te gaan met schrijven. ‘Tegenwoordig combineer Ik het met twee ochtenden lesgeven op de Vrije School en Ik maak schoon bij ap partementencomplex Juliana. In het be gin was het niet altijd makkelijk, maar Ik kreeg daar de ruimte om tot mezelf te ko men en daar ben Ik erg blij mee geweest.' Amy was afgelopen jaar al grotendeels klaar, maar er ging nog aardig wat tijd zit ten in het nalopen van alle details. ‘Toen Ik een paar jaar geleden aan het boek be gon, schreef ik nogovermobleletelefoons die je Inklapt. Daar kun Je nu echt niet meer mee aankomen, dus Ik moest het hele boek door om er zeker van te zijn dat niet ergens een telefoon was achtergeble ven die nog werd Ingeklapt.' Louise Wol ters uit Oosterend trad opals correctoren Blanco en onwetend reist de Ierse psychologe Amy naar London om onderzoek te doen naar een onverkwikkelijke zaak bij een polltle-eenheld. Voordat ze met haaron derzoek begint, heeft ze eerst een leuk weekend met een onbekende man. rt op het boek dat zich Met haar vriend Mare graag over het samen uien. ‘Misschien komt jwel eensvan. Datje allebei met verhaal bezig bent en gezamen- Hercules en vertegenwoordigers van de provincie Noord-Holland troffen In de OSG niet het meest gewillige oor. Onder de bezoekers waren diverse tegenstan ders dan wel kritische volgers en zij lieten van zich horen. De wethouder hield voor de zoveelste keer zijn verhaal dat Texel met de Texelhopper de kans krijgt zelf zijn openbaar vervoer te regelen In plaats van dat er een buslijn verdwijnt zonder dat er wat voor terugkomt. Dat weerhield aan wezigen echter niet van een kritische tot afwerende opstelling tegenover de proef. De roep klonk In leder geval te blijven luisteren naar elkaar, ook al bevielen de antwoorden niet. De aandacht ging on der meer uit naarde bus die straks In Den Helder de boot oprijdt en daarna als lijn 28 zijn ronde over het eiland maakt en weer terugvaart. Een woordvoerder van de provincie Het weten dat lijn 33 In Den Helder hoe dan ook de boot op rijdt, ook als een trein vertraging heeft. 'De bus zal niet langer wachten dan de tijd die nodig Is om bij de boot te komen.' De vragen stelster merkte op dat ais de trein vertra ging heeft, dat vaakeen kwartier fs als ge volg van het enkelspoor bij Schagen. 'Dan komt detreln om twaalf over het heel aan. De chauffeurs van Connexxlon wachten dan even wat langer voor ze wegrijden, maar Ik ben benieuwd hoe dat straks zal gaan.' Soortgelijke vragen waren er ook wat de bus doet op de terugweg als het druk is bij de boot. De woordvoerder van de provincie was optimistisch gestemd en merkte op dat lijn 28 opTexel straks meer tijd moet hebben, omdat hij niet meer bij de halte op ‘t Horntje hoeft te wachten, maar vanaf de boot In één keer kan door rijden het eiland op. Een andere vraag was of de bus na aankomst op het station in Den Helder niet even kan doorrijden naar het Gemini Ziekenhuis, het verpleeg huis en scholen voor moelijk lerende kin deren. 'Dat bespaart veel taxlkosten.’ Het antwoord van de provincie was nee. 'Na het station stopt de Texelhopper.' Op de vraag uit het publiek welke vervoerders straks gaan rijden, gaf de provincie net als bij de vorige Informatieavond geen con creet antwoord. Volgens de zegsman was dat niet relevant. HIJ stelde dat de belofte is gedaan dat mensen worden vervoerd. 'En dat regelen we.' Een andere verte genwoordiger van de provincie sprak de hoop uit dat loglesverstrekkers hun gas ten straks gaan wijzen op de Texelhopper. 'Het zou mooi zijn als er arrangementen komen waa rbij Je bijvoorbeeld tien kaart jes voor de Texelhopper krijgt.’ Hester Reeder aan het werk achter de laptop. De Fontein.

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 5