31 I IsP! 7 tra i 4 c i'i7»n OPINIE @txl IWAT IK ZEGGEN WOU n£? BB L Houtsnippers Jozien Landschap *rs Is be- Team Texel Energie 50 jaar geleden 25 jaar geleden Waarschuwingsvlag Camping Kogerstrand Van weeft tof weeft. De herfst Zwembad Reiziger bepaalt Fam.M. Schuljl Nieuwe stelling: nou is iedereen eindelijn weg. tn noezit net met zwarte Piet? Ellandleven Zonnebloem dagje naarSchagen de loor Ingis )e da( en de jeformuleer omen - voorziet ’eboren J om Je teg: tenl Veronne Koot, Westerweg. het Schilderend met vakkun- www.texelsecourant.nl VRIJDAG 10 OKTOBER 2014 geen medewerking te accommodatie ject coöpera- ’anlsatfe hebben n op Texel, mt van een het eiland nog het feit rat de stad M Xtpt.-.l ft« irgle Is een cc iet Is een or ga lerk. De leden I luurzamlng van het el- 100 jaar geleden Ia Hoocd-Franl Naschrift redactie: De brief komt naar aanleiding van het kllveren van het aard kundig monument bij Den Hoorn. Een kwestie die verdeelde reacties oproept. In een volgende krant daarover meer. De bedoelde voorraad houtsnippers Is In eerste Instantie aangekocht voor een pro- voor de verwarming en koeling van gemeentehuis. Gedurende het pro- heeft de gemeente besloten een an dere koers te varen en de samenwerking met TexelEnergle beëindigd. TexelEnergle heeft de reeds gemaakte kosten hiervoor betaald. De voorraad houtsnippers Is be waard voor het project van 'De 99’. "tw. iöme'r° Welen scbtoewn lucht zo itart-a vol zullcbt co «mcc- TJ k* g.-ü- ksW ifel De heer Stam vraagt zich In zijn brief In de Texelse Courant van 3 oktober Jl. af of er door TexelEnergle gemeenschapsgeld Is verspild bij de gecomposteerde houtsnlp- pervoorraad aan de Hallerweg. Vla deze brief wil Ik hem, en mogelijk anderen, geruststellen dat er geen gemeenschaps geld is verspild door TexelEnergle. Is géén subsidie toegekend, dus ook niet voor de houtsnippers op de Hallerweg. De brandstof die nu voor de houtkachel wordt gebruikt, Is uitsluitend afkomstig van hout uit de natuur op het eiland. Bin nenkort zal een wettelijke mllleukeurlng op de houtkachel worden uitgevoerd. De heer Stam Is geen lid van decoöperatle TexelEnergle. Alleen de leden van de coö peratie kunnen voorafgaand aan de jaar lijkse algemene ledenvergadering kennis nemen van de financiële verslaggeving van het bedrijf. Daarin wordt onder meer de besteding van subsidies toegelicht en verantwoord door middel van een ac countantsverklaring. De leden kunnen over de jaarlijkse verantwoording vragen stellen die zo goed mogelijk worden be antwoord. Wellicht wordt het tijd om weer met el kaar in gesprek te gaan; de agrariër heeft zijn bedrijf nodig om van te leven, maar Texel heeft haar kenmerkende landschap en natuur nodig om te blijven leven. De Texelse gemeenschap waardeert de Jonge ondernemers, maar ze zijn wel on dernemer op Texel en niet In de Flevopol- ders of Noord-Frankrljk. Dat Is de uitda ging! Kijk om je heen, wees je bewust van de rijkdom van het eiland, respecteer het unieke karakter van Texel en zoek hierin sa m e n de toe ko mstmogel IJkh eden. Naast de subsidie voor de houtkachel was er ook subsidie toegekend voor de aanschaf van een zogenaamde pellet- machlne. Hiermee kunnen houtsnippers tot hoogenergetlsche korrels worden geperst. De bedoeling was om dit appa raat door een team van De Bolder te laten bedienen, en zo passende arbeid te creë ren. Jammer genoeg was dit deel van het project niet kostenneutraal uit te voeren. Deze subsidie is daarom niet benut en te ruggegaan naar de provincie. OPINIE is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mall - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen In (elek tronische) uitgaven vandeTexelse courant. E-ma^redactie^texelsecourantnl Inhoud Ingezonden brieven niet ander verantwoording van de redactie. 'Er is een goede kans dat het Texelse zwembad aanzienlijk sneilerte Den Burg zal worden aangelegd, dan zich oorspron kelijk liet aanzten. Dit Is het gevolg van een initiatief dat is genomen door zeven Texelaars, die reeds maanden lang bezig zijn met de uitwerking van een plan, dat voorziet In de bouw van een overdekt 25 meter bad plus instructiebad', aldus de Texelse Courant op 6 oktober 1964. In een open brief aan alle inwoners roept het Inltlatlef-comltéalle Texelaars op hun steentje bij te dragen. ‘Het zal u zonder meer duidelijk zijn dat ook In zijn sober ste vorm een zwembad alleen te bouwen Is met de steun van elke Texelaar' De rest Is geschiedenis. Tenslotte: TexelEner tie van Texelaars, h( zonder winstoogmi een Ideaal: de verdi land samen realiseren. Het past ons niet te proberen tot het uiterste de schade te verhalen, dat zou niet bijdragen aan het vergroten van de sociale cohesie die de coöperatie nastreeft. WIJ bieden de mo gelijkheid tot Inspraak en het staat Ieder een vrij bezwaar te maken tegen de pro jecten die wij Initiëren. De toetsing van de vergunnlngsregels door de bevoegde Instanties dient zorgvuldig te geschieden, wat in het proces van vergunning dan ook Is gebeurd. Vla de ledenvergaderingmaar ook recht streeks met de uitvoerende organisatie van TexelEnergle, kunnen leden direct Invloed uitoefenen op de projecten en besteding van middelen ten bate van de verduurzamlng van ons eiland. Wij nodi gen de heer Stam dan ook van harte uit om lid te worden van TexelEnergle en mee te denken over de realisatie van het Ideaal dat zoveel eilandbewoners koesteren. Wil degene die bij ons op h«.< de rode waarschuwingsvlag dlgheld en moedwilligheid heeft afge zaagd van ons SLOW-mannetje deze te rug brengen. Zodat wij deze weer kunnen bevestigen om de auto bestuurders eraan te herinneren dat het Schilderend geen racebaan Is en dat er ook kinderen wonen die veilig naar school willen fietsen, alvast bedankt. 'De herfst spint alweer zijn draden. En ‘s avonds als de zon al ter ruste Is gegaan - hoe vroeg reeds - voelen we den killen herfstadem, die de bloemen verwelken doet en den bladertooi der boomen ver nietigt, opdat de natuur straks gekleed zal zijn In het kleurlooze vaalvervadlgde gewaad, passend voor de ontvangst van de winter.' Dit zijn de eerste regels van het openingsartikel In deTexelse Courant van 8 oktober 1914. Het artikel werkt toe naar een beschouwing aangaande het uitbre ken van de Eerste Wereldoorlog. Later in het artikel meldt het: 'De zomer Is voorbij gegaan zonder zon en zonder vreugde, de herfst Is gekomen somber en onheilspel lend. Mijn klasgenoten zijn altijd zeer ver baasd over het feit dat Ik op een eiland woon. Er is dan vooral verbazing over het feit dat wij ‘s nachts In zekere zin geen kant meer op kunnen, behalve In een noodsituatie. Hoewel ik mijn klas genoten best begrijp, heb Ik er nooit moeite mee gehad. Een benauwdhelds- gevoe! ken Ik niet. Toch heb Ik verschei dende toeristen meegemaakt die het na een dag al gezien hadden Het idee datje afhankelijk ber boot en 's nachts vastzit op I benauwt. En daarnaast ook m dat Texel niet alles bezit wa wel heeft. Maar of dat voor de echte Texelaar een gemis Is? Voor de meesten niet. WIJ Texelaars zijn trots op ons ei land. We willen ook graag dat het een eiland blijft. Dat was vooral te zien bij het enorme protest tegen een tunnel, die ons voorgoed zou verbinden met het vasteland. WIJ moesten en zouden de boot houden. Ondanks die afhanke lijkheid. Ondanks die baaimomenten als we de boot missen en een uurtje la ter thuis zijn. Ondanks datje vaak vroe ger dan je klasgenoten je bed uit moet omdat JIJ nog met de boot moet. Het ei landgevoel wint het altijd, ik moet ook altijd lachen als Ik in de kroeg standaard devraagvan een toerist krijg of het nou leuk Is om op Texel te wonen. Het Is zo leuk als Je het zelf maakt. Als Je gebo ren en getogen op Texel bent weet Je je zelf vaak wel te vermaken met vrienden en familie. En al ben Je niet ge en getogen op Texel, als Je goed heen kijkt valt er genoeg te doen. Als mensen mij vragen wanneer Ik het nou de leukste tijd op ons eiland vindt zeg ik standaard de winter. Hoewel Texel dan zijn meest rustige tijd doormaakt kan Ik Juist genieten van de stilteen de rust. Zeker sinds Ik studeer in de stad, daar Is het elke dag druk. Als ik terug kom op Texel Is dat thuiskomen én tot rust komen. Een heerlijk gevoel. En als ik dan antwoord zou moeten geven op de vraag of Ik terugkom naar Texel na mijn studie? Dat is een moei lijke vraag. Maar ik denk dat de kans best groot Is. Want Texel wint het altijd, van welke plek dan ook. Emily Westdorp De boot, essentlëel voor iedere Texelaar. Als de stoeien niet bevallen leidt dit dan ook tot klachten. Om dit bij de ingebruik name van de Schulpengat te voorkomen werd in in de week van 15 september 1989 een stoelentest gedaan op de op dat moment In gebruik zijnde Molengat. In totaai hadden de opvarenden de keuze uit drie modellen. De TESO besloot hier toe na klachten over de meubels op de Molentgat, die volgens het artikel op 1 voorpagina van 15 september 1989, ‘dc vrijwel Iedereen lelijk en ongemakkelljk worden gevonden'. Het publiek hoefde zich niet uit te spreken over de kleur van de stoelen, die werd bepaald door Indus trieel ontwerper Ton Kooljmans. Zonnebloem Texel organiseert voor don derdag 20 november een wlnkeluitje In Schagen. iedereen met een fysieke beper king kan zich opgeven. Indien nodig zijn er rolstoelen en duwers beschikbaar. Van af 8.15 uur staat de aangepaste bus klaar op het parkeerterrein bij Kaczor. Bedoe ling Is om 17.00 uur weer op Texel te zijn. De dag kost <12.50, Inch koffie met gebak Ie lunch. Opgeven bij Rla Bosken, tel. 315848 en Mleke Vlaming, 319342. De Krlm krijgt geen medewerkingvoorse- mi-permanente accommodatie op cam ping Kogerstrand. Hoe nu verder met de camping? Deelnemers kunnen kiezen uit meerdere opties. Geef uw mening. In 1998 Is de agrarische natuur- en land- schapsverenlglng De Lleuw opgericht, waarbij de agrarische sector Inspeelde op de maatschappelijke wens om natuur en landschap te beschermen. Een groot deel van de boeren op Texel werd lid van De Ll euw en deed mee aan de projecten. Er was een groot draagvlak bij de agrarische sec tor voor het natuur- en landschapsbeheer. Momenteel lijkt de betrokkenheid van de agrarische sector bij het In stand houden van natuur en het Texeis landschap ta nende. Er Is een nieuwe generatie boeren. Ik heb zin In een beker hete chocolade melk. Komt het door alle ophef en beelden van Sinterklaas of door de koude regen buien? Ik weet het niet, maar vijf minuten later zit Ik op de bank met een kop dam pende donkere cacao. De regen tikt tegen de ramen, een schoolklas stopt om de re genpakken aan te trekken, ze treffen het niet. Het Wampexgevoel komt boven, zo'n survlvalgevoel. Hard fietsen door weer en wind en proberen de gekste opdrachten te vervullen. Verkleed In een gek pakof va ren op een vlot, rijdend op een skelter. Toen ik dinsdag In de krant een man In een zwart pak op een skelter door het bos zag rijden dacht Ik: Hé, Wampex? Maar nee, dat zou toch wel heel vergaan. Jimmlnk, Koolman of Loek, ze zijn beestachtig go nee, dat Is een beetje waanzin. Joden maakten zich niet op hem erin’, maar waren met groep gekomen om het Jom K(po< te vieren. De grote verzoendag, eer vlngsfeest dat duurt van zonscnd tot zonsondergang, vooral om vergeving het afgelopen jaar. E buigen de hoofden leze vast wel eens op beelden gez) Klaagmuur In Jeruzalem, Ik ben opgegroetd en Ik denk velen met mij. Ik moet eerlijk zeggen dat Ik het g heb dat ze de weg kwijt zijn. De sk Is hartverscheurend en er lijkt geer dering te komen, zeker niet op de die ons vanuit de Bijbel altijd Is voorge houden. Het Is waanzin om zo elkaar het leven moeilijk te maken en te veranderen In eikaars vijand die zonder pardon de wa pens ter hand neemt en elkaar doodt. Dat deze waanzin ook in ons land leeft besef Ik. In Trouw stond een stuk van de eerste gekozen vrouw van de SGP: Lilian Janse. Zij vertelde vóór de doodstraf te zijn en het vonnis ook zelf wel willen te voltrekken als het moet. Je gelooft het niet als Je het leest. Het spijt me Lilian, Ik was blij dat er een vrouw door het mannen legioen was geworsteld, maar dit Is erg, heel erg. Met de beste wil van de wereld fsdeze gedach- ;ang niette volgen, hoe kun je bij naas- illefde jezelf zien als beul? Het valttoch niet te rijmen? Wij moeten In Nederland zwarte Plet minder zwart maken, blauw verven, liedjes veranderen, ik noem het waanzin van de bovenste plank, we zijn de weg kwijt Jammer maar waar. Hadden we de opdrachten en het brein van meester J.J. Harting nog maar. Jan Jaap zou zeker een opdracht van sinterklaasliedjes met een geschminkte schoenpoetsface laten vervullen. De weg moeten we vinden uit een wirwar In de samenleving, helder en op slen Tessels blijven nadenken over een oplossing. Ik hoop dat we elkaar helpen, net als het teamwork bij de supermad- ness. Meedenken en het goede proberen, ook als Je er geen chocola meer van kunt maken. TexelEnergle heeft helaas niet voorzien dat de vergunningverlening voor de hout kachel van 'De 99’ vijfjaar in beslag zou nemen, drie Jaar langer dan gedacht. Daardoor Is de bewaarde brandstof niet meer geschikt voor de houtkachel. Deze schade neemt TexelEnergle eveneens als verlies, met als consequentie dat onze doelstelling langzamer wordt gereali seerd. Voor de aanschaf van de houtkachel is subsidie toegekend die ten goede komt aan de verduurzamlng van het eiland, In het bijzonder de blokverwarmlng van 'De 99'. Voor de brandstof van de houtkachel Gaat u gebruik maken van de Texelhop- per?, luidde de vraag die we voorlegden aan onze lezers. goed, maar ii. De groep voor 'Flets een grote Der feest ?n verge- u van zonsondergang De gelovigen bidden ig van de zonden van De heren In het zwart ilgen de hoofden met pijpenkrullen en :en hardop uit de Talmoed. U heeft het s op beelden gezien bij de Jeruzalem, ik ben pro-lsraël ‘j.Maar gevoel situatie mveran- manier IniirrnieJ'-v-nnüfé in open brief: „Hulp van Texelaars is dringend nodig bij bouw van zwembad'’ ftwraló» jtoi m Een nieuwe generatie agrariërs staat klaar om te gaan ondernemen op Texel. De Jeugd heeft de toekomst maar wat voor agrarische toekomst op Texel wordt het? Jonge agrarische ondernemers hebben lef en veel ondernemingslust om In deze tijd met grondprijzen van €50.000,- per hectare een bedrijf over te nemen of uit te breiden. Dat vergt forse investeringen en enorme financiële lasten. De eerste reflex (eis van de bank?) is de zaken op grotere schaal aan te gaan pakken om een inko men uit het bedrijf te krijgen waarmee de lasten gedragen kunnen worden. En daar ligt het probleem voor Texel: met de schaalvergroting en veranderd grondge bruik komt het unieke karakter van het Texeis landschap In gevaar. Natuurlijk koestert Texel de agrarische onderne mers-. het is een belangrijke sector. Maar natuurlijk koestert Texel ook haar unieke landschap, zoals vastgelegd In de kern waarden van Texel. De aantrekkelijkheid van het eiland wordt bepaald door de diversiteit en het kleinschalige karakter van het eiland. De agrarische sector kan een bijdrage leveren om het beeld van Texel te behouden. Maar de liefde hoeft niet alleen van de agrarische kant te ko men. We zullen wegen moeten zoeken om met hulp van de agrarische sector de aantrekkelijkheid van Texel te behouden. 3

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 7