TM Bi TienjarigTexelfonds wil verbindend zijn 11 9 Ivy wint NK Hip Hop Freestyle GVT vergadert over opheffing ACHTERGROND ‘Op je buik in de modder’ maakt ‘onzichtbare’ natuur zichtbaar I Texelfonds Texelfonds steunt nu ook burgerinitiatief Rechtbankverslag Geslaagd Foto ZDH WWW.TEXELSECOURANT.NL VRIJDAG 10 OKTOBER 2014 Ivy Bakker Is zondag Nederlands Kampi oen geworden In de categorie Hip Hop Freestyle tien tot veertien Jaar. Ondanks dat ze werd gekweld door een rugblessure. Ze wilde bijna de handdoek In de ring gooien, maar na wat oefenin gen durfde ze het toch aan. Na motive rende peptalk van haar coach Whitney Inke: 'Er zullen on- ,ande Texelaars of ■ie zich afvragen: ;de laten Iedereen ten, maar daar m aan. Je hebt jten en ‘Opje bulk in de modder’ l$ de titel van de expositie van fotografe Sytske DIJksen In Ecomare waarvoor ze haar lens richtte op het kleine In de natuur. Tot dusver steunde het Texelfonds alleen aanvragen door rechtspersonen, maar sinds kort draagt het fonds ook Initiatie ven van burgers. Vertrouwen, verbindend, transparant, onafhankelijk en onpartijdig. Sleutelbe grippen voor het Texelfonds, dat tien Jaar geleden werd opgericht. En dat nu met de status ‘oudste lokale gemeenschapsfonds van Nederland’ een voorbeeldrol vervult. In het rechtbankverslag 'Door het lint: 40 uurtaakstraf' vorige week over een uit de hand gelopen ruzie In een woning in De Cockdorp stond abusievelijk vermeld dat de zoon van de bewoonster door de latere veroordeelde werd aangesproken op zijn drugsgebruik. In werkelijkheid was het andersom; het was Juist de zoon die dat deed bij de latere veroordeelde. Ook daarom doet de interlmcommissle een beroep op de leden aanwezig te zijn. Een besluit tot ontbinden kan alleen wor den genomen met tenminste tweederde van het geldige aantal uftgebrachte stem men, In een vergadering waarin ten min ste driekwart van de leden aanwezig of vertegenwoordigd Is. Als dat niet het ge val is, volgt op 30 november een tweede vergadering, waarbij bij aanwezigheid van het benodigde aantal leden alsnog kan worden gestemd. De avond begint om 20.00 uur. ‘Opheffen vereniging GVT’ is één van de agendapunten op de ledenvergadering van Gymvereniging Texel op donderdag 23 oktober In De Buureton. De vereniging zit al geruime tijd in de problemen. 'Als Je niets doet, gebeurt er ook niets', vertelt Jan Beljert, de bevlogen voorzit ter van het Texelfonds. Hij stond aan de basis van de oprichting. 'Aanleiding was de vraag vanuit de samenleving: Kunnen we niet wat voor Texel doen? We raken op Texel meer op elkaar aangewezen. Het Is niet meer vanzelfsprekend dat de overheid overal In springt. Geluk moeten we zelf maken. Daarin kan het gemeen schapsfonds een rol spelen.’ Penningmeester Dirk Vinke: 'Er zuilen on getwijfeld best vermogen Texelllefhebbers zijn die Hoe kunnen we ons geld ten goede komen aan het eiland?’ Beljert: 'Ie kan een eigen fonds oprlchtc kleven veel haken en ogen een bestuur nodig, statuten en noem maar op. Zo kwamen we op een lokaal gemeenschapsfonds. Iedereen kan hier op meeliften.’ Vinke: ‘Met het Texelfonds Valk van Dansschool Corma te Den Helder, waa r Ivy drie keer per week traint, ging ze er honderd procent voor. Met succes. Na de‘finale battle'werd haar harde werken beloond met de landstitel. Whitney, haar coach en trainster, is bijzonder trots op Ivy. ‘Ivy heeft het heel goed gedaan. Ik weet zeker dat ze het heel vergaat schoppenen een hele goede danseres zal worden.' De Interlmcommlssie brengt verslag uit over de ontwikkelingen die er toe heb ben geleld dat opheffing voor de 95-Ja- rlge vereniging onafwendbaar lijkt. De commissie, die haar werk als beëindigd beschouwt, hoopt wel dat er voldoende voedingsbodem is voor een doorstart. Een burgerinitiatief Is een groep van mi nimaal drie personen zonder winstoog merk die het Initiatief neemt voor een maatschappelijk projectten behoeve van een brede doelgroep. Er Is, onder voor waarden, een donatie aan verbonden van maximaal €3.000.-. 'Hierdoor willen we de Ideeën en plannen die er ongetwij feld binnen de Texelse samenleving zijn stimuleren', meldt het bestuur van het Texelfonds. ‘Toen we In de krant lazen dat de subsi dieaanvraag van het woonzorgproject In Oosterend aan de gemeente voor on derzoek werd geweigerd, zijn we daar op Ingesprongen. Als we constateren dat zo iets de kwaliteit van leven verbetert, past hetblj onze doelstelling.' Bij de foto van ZDH zijn helaas een deel van de namen weggevallen. Hierbij als nog: Boven, vlnr.: Hldde Strulck (trainer), Paul ter Steege (elftalbegeleider), Mattljs Lap, Jacky KoolJ (keeper). Jurn Goënga, Barry van der Ei, Joël Nieuwenhulzen, Daniël Bakker (coach). Remco Boogaard (elftalbegelelder). Ferry Zwanenburg (erevoorzitter) Onder: Adrfaan Lap.Theus Bakker, Tim Arends, Chris de Ridder, Wil lem Rommets,Tlmo Westdorp, Jurre Daal der, Björn Nichols, Bram van der Linde, Jimmy Krugers en Joop Rommets (elftal begelelder) dement ten goede komt aan de zorg op Texel. Vanuit dit fonds ondersteunen we de opleiding van de vrijwilligers voor het Hospice en ook de vrijwilligers voor de AED. ‘In 2013 kregen we bericht dat het Texelfonds de eerste grote nalatenschap (€287.883,-) zou ontvangen (wat inmid dels Is gebeurd). We hopen en voorzien ook wel dat er in de toekomst vaker zo iets gaat komen. Het geeft ons de moge lijkheid mooie dingen voor het eiland te doen.' Vinke: 'Een erkenning en blijk van vertrouwen. Daar werken we hard aan. In 2014 is de ANBl-status (voor Algemeen Nut Beoogde Instellingen) aangescherpt. Het zijn strenge overheidsnormen, waar we aan voldoen. Een keurmerk dat aan geeft dat we onze zaken goed beharti gen en dat er niets aan de strijkstok blijft hangen. Het bestuur werkt vrijwillig en onbezoldigd, de organisatiekosten zijn minimaal en we zijn volledlgtransparant. Op onze website (www.texelfonds.nl) Is alles vinden.’ Zichtbaar zijn bijvoorbeeld de aanvragen, de bestedingen en de criteria. De balans van 2013 vermeldt een vermogen van €680.622,-, verdeeld over meerdere fond sen, waarvan het geld al dan niet gelabeld Het kan zomaar gebeuren dat je een scooter langs langs de weg ziet staan en verderop een vrouw plat op de grond. Sla niet direct alarm, het zou best Sytske DIJk sen kunnen zijn die liggend op haar bulk haar macro lens op een vlinder, padden stoel, pluisje of Insect richt. 'Ik moet wel eens om mezelf lachen.’ Ze houdt er wei eens een nat of besmeurd pak aan over, maar dat heeft ze graag voor over. Het hoort er nu eenmaal bij. Zolang haarfoto- onderwerpen maar klein zijn. 'Interesse voor plantjes en insecten heb Ik altijd al gehad.' Niet zomaar nieuwsgierigheid, er zit ook gedrevenheid achter. 'Ik heb wel eens een oude boomstronk uit elkaar ge plozen om te weten wat er in zit.' Als ze niet direct weet wat ze op de foto zet, welk beestje, plantje of het een bepaald zaadjelsofeen eitje van een bepaald dier, Een fonds dat zóveel geld beheert, kan bij de besteding daarvan een sturende of bepalende rol hebben in de samenleving. Beljert: 'Het succes van het Texelfonds staat of valt bij vertrouwen en onpar tijdigheid. Voor het uitkeren van gelden hanteren we strenge criteria, die we regel matig evalueren. Ons bestuur is zo breed mogefljk samengesteld uit Texelaars met verschillende disciplines. Dat geldt ook voor onze Raad van Advies. De eerste tien jaar dacht die vooral mee over aan welke projecten de gelden werden besteed. In middels Is de Raad volwassen geworden en adviseert ons nu op beleidsmatig en strategisch niveau.’ Er Es in dletlenjaar veel kennis en ervaring opgedaan. 'Wezijn met nul begonnen en moetje nu eens kijken. Dankzij de Inzet van veel vrijwilligers staat er nu een pro fessionele Infrastructuur. Als we morgen een groot nalatenschap krijgen, dan zijn we daarop Ingericht.' Beljert en Vinke praten er enthousiast over. Vinke:‘HetTexelfonds is alleen maar leuk. Een wlnwin-situatie voor Texel en een investering voor de lange termijn.’ Ze promoten ze het Texelfonds op de Ko- ningsmarkt en gaan de dorpen In. 'Het Texelfonds komt niet van bovenaf, maar van onderuit. We zijn pas tevreden als Texelaars zeggen: "Het Is óns fonds." is. 'Daar kun je als schenker vooraf afspra ken over maken. BIJ een fonds op naam (minimaal €50.000,-) wordt het rende ment besteed aan een vooraf bepaald doel. Bijvoorbeeld sport, cultuur, muziek, zorg of Iets anders. Zo kun Je ook Je eigen naam laten voortleven. Zo’n fonds kan ook bij leven worden opgericht, dan heb Je er zelf al de voldoening van. Het beheer van het kapitaal besteden we uit aan een professionele instelling, die het veilig be heert. Door het kapitaal te bundelen, kan elk fonds er op meeliften en hebben we een mooi rendement, in december be paalt het bestuur steeds welk deel van dit rendement het komend Jaar beschikbaar komt voor de samenleving. Geld dat niet wordt gebruikt, vloeit terug In het fonds en brengt weer extra rendement op.' Het is niet alleen geld waarvoor stich tingen, verenigingen en burgers bij het Texelfonds kunnen aankloppen. ‘We wil len ook verbindend zijn. Als bestuur heb ben we een groot netwerk en kunnen we mensen aan elkaar verbinden. Er zit ook veel kennis In het bestuur, ook daarmee kunnen we helpen. We wachten niet al leen af wat op ons af komt, maar zijn ook pro-actlef.' dan zoekt ze het na in een boek, op inter net of ze vraagt het aan een bioloog of een Iemand anders die het kan weten. Het resultaat zijn verrassende, onverwachte beelden. Zo lag ze eens In een oud bun- kergat om een zwartwordende wasplaat (paddenstoel) tegen de achtergrond van een mooie lucht te fotograferen. 'Landt er zomaar een vuurvlindertje op. Met als resultaat een prachtige foto. 'Soms heb Je gewoon mazzel.' De natuur kan ook wreed zijn, getuige de foto van een roofvlleg die Is gevangen door een kleine zonnedauw. En vooral mooi, zoals de Sint Jansvllnder met ochtenddauw, een dwer- ginktvis, spookkreeftje op ruwe zakpijp en zeepaddestoel laten zien. Want ook aan de waterkant vertoeft ze regelmatig. Er hangen negentien foto's van haar. Van onderwerpen waar een ander aan voorbij gaat. Zo maakt ze het ‘onzichtbare zicht baar'. Niet zonder doel: 'ik hoop dat door mijn foto’s mensen beter om zich heen kijken en dat die kleine natuur ook wat beter beschermd wordt.’ Oud-Texelaar Wendy Vlamlng(23) uit Den Oever Is gesla agd aan de Hogeschool van Hall Larensteln te Leeuwarden voor de HBO opleiding Dlermanagement In de afstudeerrichting “dier In de zorg" Dier in de zorg houdt In het inzetten van dieren in de (geestellj ke) gezondheidszorg. Wen dy Is op zoek naar een passende baan. scheppen we de juiste voorwaarden. Alle zaken hebben we maximaal op orde.’ Het fonds Is een stichting die private gelden Inzamelt om daarmee projecten te steu nen die voor Texel van algemeen maat schappelijk nut zijn. Het bestuur van het fonds stelt daartoe gelden beschikbaar, uit de opbrengst van het eigen vermogen.' Zonder kapitaal begin je niets. Dat kwam binnen In 2007, toen TESO bij het hon derdjarig bestaan besloot om Jaarlijks €50.000,- cadeau te doen aan de Texelse samenleving, voor behoud van cultuur en natuurlijk erfgoed. Eerst voor vijfjaar, en later voor nog eens vijfjaar. De beste ding van dit geld werd In handen gegeven aan het Texelfonds. Beljert: 'Geweldig voor Texel, maar ook voor het fonds. We kregen het vertrouwen, een erkenning dat we op de goede weg waren.' Uit deze pot gingen bijdragen naar de restauratie van de kerkmuur in De Waal, loodsbot- ter Texelstroom, Kaap Skll en andere cul tuur- en natuurprojecten. Later volgde het Joustra en De Beurs Zorg Fonds, een bestaand fonds dat een groot kapitaal beheerde. 'Ook zij hadden vertrouwen In het Texelfonds en brachten het geld bij ons onder.’Vastgelegd werd dat het ren- I SH s

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 9