|i Contracten zorg vóór november getekend 2 ‘We rijden dus niet optupperware-brommers' Eureka kweekt ook eigen poppen Proef met Sociaal Team gestart Kleurrijke kinderkunst bij Koorn NIEUWS i II PVDA MIST LOKALE INVULLING SOCIAAL DOMEIN Gehucht Annle@texelsecourant.nl Het klimaat In Eureka Is van dien aard dat zezeif om het tal Sn de Het Is tuincentrum en vogelbush Eureka aan de Schorrenweg gelukt om In eigen huls drie soorten poppen van vlinders te kweken. ruSmte, Abbewa; hangen. Er niet bekend Is >eze eieren zijn :n tussen. BIJ blijft hier nu WWW.TEXELSECOU RANT. NL DINSDAG 14 OKTOBER 2014 gen. :wet- mochten worden verloren. Huis- ireurdede kritiek van de PvdA. ZIJ jspunt van de geweest dat at lokaal kan 'geweer 115 daj illgo memnon ;en bruine gemeente rglng In op jartIJen om s commls- Wethouder Hennle Hulsman verwacht dat de gemeente voor 1 november de contrac ten heeft getekend met zorgaanbieders die vanaf 2015 zorg leveren waar de gemeen te vanaf volgend Jaar voor verantwoordelijk Is. l]p]e. Dat was aid. En dat al- irg. Zo wordt In de lande- irg en reden zondag naar Vrlezenveen. iderd kilometer'; al- tigheld en de voedst Dat deze omstandlghe renweg 20 aan de eiser het feit dat er momenteel van een drietal soorten poppen zijn te bewonderen die uit eigen kweek komen. Ook zijn er vele eitjes afgezet waarvan nog i van welke soort deze zijn. De afgezet op bladeren van de bananenplant en opCalathea. mm, en wordt ook wel de ullvlinder ge noemd. Op zijn vleugels zitten grote oog- vlekken die op ullenogen lijken. De soort komt voor in Mexico en het Amazone gebied. De Graphlum memnon Is van oor sprong een Indonesische soort en wordt gekenmerkt door vrij lange staarten. 'Dankzij deze staarten zijn ze In staat aan zienlijke afstanden zwevend af te leggen, zonder met de vleugels te slaan.' Vlinders kennen volgens Eureka een zogenaamde gedaanteverwisseling of metamorfose. 'In hun ontwikkeling doorlopen ze vier stadia; van el, vla rups naar pop. Deze pop verandert ultelndelljk In een vlinder, die zich weer kan voortplanten. Om deze stadia te doorlopen moet aan een aan tal voorwaarden worden voldaan. Enkele daarvan zijn de temperatuur, de voch- 'selplant voor de rups. '’heden aan de Schor ren voldoen blijkt uit De kunst die bij Administratiekantoor Koorn In Den Burg aan de muur hing, was leuk, maar een keer wat anders kon ook geen kwaad. Die gelegenheid deed zich een tijdje geleden voor toen de kantoor- gevestigd bij Omnyacc aan de ial, opnieuw werd geverfd en be- kon wat nieuws aan de muur komen, maar wat? iets bijzonders en ori gineels zou wel leuk zijn. Een paar ouders die bij het kantoor werken, kwamen op het Idee eens een balletje op te werpen bij kinderopvang De Pepermolen In Oos- terend. Daar zaten al wat kinderen van hen op de buitenschoolse opvang (BSO) het oog i man betr wees erop dat het ultgangs nieuwe zorgtaken altijd Is v er lokaal wordt gedaan wat en regionaal wat regionaal moet. 'Het wordt ons ook niet makkelijk gemaakt, we zijn afhankelijk van het rijk en daar is de wetgeving voor het sociaal domein nog niet afgerond.' Een uitvoeringsrege ling voor de nieuwe WMO moet nog door de Eerste Kamer. PvdA en WD probeerden elkaar te ontlokken wat ze precies onder 'lokaal' In het sociaal domein verstaan, maar dat leverde met echt concrete re sultaten op. Marjan de Groot (Sterk Texel) wilde weten waar nou eigenlijk de kwa liteitsverbetering In het geheel te vinden Is. Volgens Hulsman zit die In het feit dat de gemeente vanaf 2015 meer aan het roer staat op het gebied van de zorg. Dldy Boerhorst (Texel 2010) merkte op dat zij In de dagelijkse praktijk vaak een andere belangstelling onder Texelaars treft. 'De meeste mensen die Ik spreek over het so ciaal domein willen weten of ze volgend Jaar meer moeten gaan betalen en of zij nog steeds hulp krijgen.' Do gemeente Is In de praktijk al aan hot oefenen met een Sociaal Team. Dat maak te wethouder Hennle Hulsman bekend tijdens de bespreking van het onderwerp sociaal domein In de raadscommissie. oud zijn. Onder meer de Zundapp, Kreld- ler, Suzuki, Sparta, Honda, Yamaha en Ba- tavus kwamen voorbij. Van den Brink: 'We doen niet aan tupperwarebrommers.’ Een paar deelnemers hadden onderweg pech en dat was geen probleem. ‘We hebben altijd reserve-onderdelen bij ons, dus we hebben alles zelf weer kunnen maken. We laten niemand achter.’ Zo, we zijn massaal te bluesen geweest. De portemonnee en de lever kunnen weer even op kracht komen, voordat we met z’n allen gaan Strünen. Sterk spul hoor, dat bockbier. De eerste tien gaan wel, daarna wordt het moellljker. Dat Is tegenwoor dig ontzettend hip dat dames ook aan het bier zitten. Daar zorgt een charmeof- fenslef voor. Vergelijk het maar met kof fiedrinken. Dat was eerst een pure man nendrank. Maar nu zitten vrouwen vrolijk aan de rlstretto, de latte macchlato en de frapplno. Je zou er een snor van krijgen. Gelukkig hoefde Ik tijdens het bluesfestl- val alleen maar In een mondharmonica te blazen, in plaats van In een pijp vast en zeker uit elkaar geknali les In "het gehucht’’ Den Burg ons hoofddorp omschreven h lijke pers, naar aanleiding van de Invasie aldaar vorige week. Kan Je nagaan als er ooit Iets gebeurt In één van de andere dorpen. Hoe zal dat omschreven worden? 'In boerschap De Waal heeft een auto het bord verboden (n te rijden genegeerd ge durende honderd meter. De politie was In geen velden of wegen te bekennen. In negorij De Cocksdorp Is een zeldzame bruine klauwier gespot. Helaas was het fototoestel kapot.' Zo zal dat ongeveer gaan. Maar het gehucht heeft inmiddels de wonden gelikt. Wat resteert zijn smeu ïge verhalen die de geschiedenisboekjes niet zullen halen. De voorraad matses Is weer op peil gebracht. Jodenkoeken wa ren ai uit de schappen verdwenen, nadat negerzoenen op last van de pletenpolltle verboden werden. Over dertig Jaar wordt de vraag gesteld; 'Waar was JIJ toen de ultra's kwamen?' Dat wordt me trouwens nog wat, met die pleten. Ze mogen nu ook geen oorbellen meer dragen. Kom daar maar eens om, op een eiland, ie dereen loopt hier met een oorbel. Overi gens, volgend Jaar komen de orthodoxen weer. Maar dan met drieduizend man, In plaats van driehonderd. Dan pakken ze ook het Loofhuttenfeest mee. Kunnen we weer een evenement bijschrijven op de kalender. En er gaan geruchten dat de groep zich hier blijvend wil vestigen. Dat wordt afgeleid uit het feit dat alle kaar ten van de "Boot van verlangen” zijn uit verkocht. Daarop staat; Op een dag ging fk naar Texel en op een dag ging ik nog een keer en op een dag wil Ik er blijven. Ik bedoel maar. Tot slot hebben we ook net het vogelkljkweekend achter de rug. Wat een toeters hebben die vogelaars zeg. De slotsom Is dat Texel nog steeds vergeven Is van de ganzen. Meer ganzen dan bewo ners, Is de optelsom. Vandaar het nieuwe televisieprogramma: Heel Texel gakt. Dat heeft Eureka laten weten. De poppen zijn gekweekt In de 400 vierkante meter grote vlindertuin die Eureka de afgelopen jaren heeft ontwikkeld en die dagelijks tientallen bezoekers krijgt. De tuin kent zo'n vijftig soorten vlinders. De poppen worden volgens Eureka normaliter om de drie d vier weken aangevoerd vanuit de Filippijnen of Costa Rlca, omdat vlinders In gevangenschap meestal niet In staat zijn zichzelf voort te planten. De drie zelf gekweekte poppen zijn van Morpho pelel- des Kollar 1850, deCallgo memnon C en R Felder 1867 en deGraphlum memnon. De Morpho peleldes Kollar 1850 Is een grote blauwe vlinder die veelal hoog boven de boomkruinen leeft. Zijn blauwe kleur wordt niet veroorzaakt door pigmenten, maar door breking van het licht in de schubben. De ontwikkeling van ei tot vlin der duurde ongeveer 115 dagen. De twee de soort is Caligo memnon C en R Felder, 1867 oftwel een bruine pop. Deze vlinder bereikt een spanwijdte van 115 tot 130 volgens de wethouder Inmiddels geleerd dat het verstandig Is één Integraal Sociaal Team te hebben en de boel niet op te de len In meerdere teams. Begin dit Jaar ging al een experiment van start met een So ciaal Team dat zich specifiek op dejeugd- hulp richtte en dat Is Inmiddels onderdeel geworden van de ploeg die nu al warm draalt. Bedoeling is dat het Sociaal Team straks uit een vaste ploeg mensen bestaat en dat er verder, afhankelijk van de hulp vragen die er komen, extern deskundigen worden Ingehuurd als dat nodig Is. Huls man: ‘Dan gaat het bijvoorbeeld om des kundigheid van een gedragsdeskundige of psychiatrische expertise.'Veronne Koot (Texels Belang) pleitte er tijdens de com missievergadering voor dat er ook een voorziening moet zijn voor mensen die het straks oneens zijn met beslissingen van het Sociaal Team. Volgens Hulsman kan daarvoor In Individuele gevallen een beroep op de organisatie MEE worden gedaan. Voor algemene klachten kunnen mensen terecht bij de Texelse WMO Ad viesraad. De wethouder wees er ten over vloede op dat de gemeente zelf geen zorg gaat verlenen, maar er verantwoordelijk voor wordt. ‘De zorg blijft in handen van de zorgaanbieders, maar de gen doet de Inkoop.’ De wethouder gin; een verzoek van de politieke par In 2015 tijdens de maandelijkse slevergaderlngen de partijen telkens bij te praten over de stand van zaken. De wethouder stelde donderdag tijdens de raadscommissie op schema te lig gen met de inkoop, nadat Sterk Texel en PvdA daar vragen over hadden gesteld. Nagenoeg de hele commissievergadering stond In het teken van het zogeheten so ciaal domein, een beleidsplan en diverse verordeningen die aan de veranderingen in de zorg vooraf gaan. Het sociaal do mein houdt In dat de gemeente vanaf 2015 geheel verantwoordelijk wordt voor de jeugdhulp, een aantal nieuwe zorgta ken die nu nog onder de AWBZ vallen en de zogeheten Participatiewet. Die laatste behelst kortgezegd mensen die bij Bol der werken en mensen die hun baan zijn kwijtgeraakt en een uitkering aanvragf PvdA, Sterk Texel en D66 vonden dat w< houder Hulsman ondanks alle voorberei dingen de kans heeft laten liggen sociaal domein op Texel echt loka; steigers te zetten. Mllena Hllstra (PvdA) sprak van een regionaal beleidsplan en algemene verordeningen waarin weinig lokaals Is te ontdekken. Ze herinnerde de wethouder aan een op 18 december 2013 door de raad aangenomen amendement dat de lokale omstandigheden niet uit en misschien konden de kinderen van de Pepermolen wat wat betekenen. Het antwoord was Ja, waarna Angela van Kol- hoorn en haar collega's de kinderen van de BSO op het witte doek loslieten. Het leidde tot diverse kleurrijke en vrolijke schilderijen. Zaterdagochtend hield het kantoor open huls, zodat iedereen de wer ken kon bekijken. De schilderijen variëren van een gekleurde koe en een gekleurde olifant tot schilderijen van de vuurto ren en een schapenboet. Ook zitten er wat abstracte spattekenlnger Koorn zijn ze er blij mee. 'Dit I wel een tijdje hangen.' Het Sociaal Team moet vanaf 2015 het eerste aanspreekpunt zijn voor Texelaars die bij de gemeente een beroep doen op onder meer zorg, bijstand, schuldhulp verlening, jeugdhulp of begeleiding. Het team, dat als standplaats het gemeen tehuis In Den Burg krijgt, bekijkt dan op welke wijze iemand het beste kan wor den geholpen. De ploeg waarmee nu In de praktijk al wordt geoefend bestaat uit mensen die al op de sociale dienst van de gemeente werkten, een medewerker van Bureau Jeugdzorg, een WMO-consulent van de gemeente, een kwartiermaker die kijkt waar de knelpunten zitten en twee externe coaches waarvan de ene uit de jeugdzorg en de andere uit de ouderen zorg komt. BIJ elkaar gaat het om zes mensen. Wethouder Hulsman liet In de commissievergadering weten dat er nog een lang traject te bewandelen is voordat het Sociaal Team definitief rond Is. 'Dan krijgen we eerst nog met een plaatslngs- procedure te maken, er moet een forma tieplan worden opgesteld en er komen gesprekken met de vakbond.' Volgens haar gaat dat allemaal In 2015 gebeu ren. ‘Daar komen we dit Jaar niet meer aan toe.' Het oefenen in de praktijk heeft Het was de eerste keer dat de club op het eiland reed. Het contact met Texel werd gelegd tijdens een 'alternatieve elfsteden tocht’ In Vrlezenveen waar Peter Haker en andere Texelaars aan meededen'Het leek ons wel wat om op Texel te rijden, dus we hebben Peter maar eens aangeschoten.'Er werd van het weekend gereden op brom fietsen die minstens vijfentwintig Jaar Bromfietsclub 't Oale Kreng uit Vrlezen veen heeft zaterdag samen meteen groep Texelaars een toertocht over het eiland gemaakt. De Twentenaren kwamen vrij dag op de brommer naar Texel, sliepen bij Nieuw Leven In Den Burg en reden zondag via Amsterdam terug r ‘Een tocht van zeshonde dus Koen van den Brink van 't Oale Kreng. De brommers rijden over de Stengweg bij De Cocksdorp. y

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 2