Wj Mg! Egaliseren monument roept veel vragen op Doorgaan in de lijn van Martin en Margriet 5 NIEUWS 'REGELGEVING DIE VAN BOVENAF IS OPGELEGD’ igopgeroepen. Welke percelen zijn beschermd i i In hoeverre schaadt dit te landbouw? Boersen maakt kans op innovatieprijs Poll Texelhopper De archeologische beleldskaart van Texel. De oranje en rood (gearceerde) gebieden zijn van (leer) hoge archeologische waarde. De brandweer blust de akken riet. Brand in pakken riet snel onder controle ‘Wijsneus moet maatregelen nemen’ Jacco Boersen (27) Is genomineerd voor de Herman Wijffels innovatieprijs 2014. WWW.TEXELSECOURANT.NL DINSDAG 14 OKTOBER 2014 Een voorbijganger kwam er als eerste mee. Er konrt rook uit jullie stal, liet hij Jan Kolk van de boerderij aan het Mleland In Oudeschlld zondagochtend weten. M ACTTIM TROMP Weverstraat 34 V f 1791AE Den Burg T: 0222- 312 912 E: info@trompjuwelier.nl 'genomen en dat een igswaarde aan de on- tnd'. Maar aan het ver- gemeente om deze kaart te brengen Is De kwestie over het egaliseren van het archeologisch monument bij Den Hoorn heeft veel vragen en verwarring opgeroepen. Welke percelen zijn beschermd en waar kan Ik die Informatie vinden en hangt wellicht af van de vraag In hoeverre de afgesproken ondergrens van 4000 hec tare grasland In het geding is, Vraag Is of dat wordt bijgebonden en hoe hard die grens Is, Het overtreden van de regels die gelden voor beschermde terreinen kan tot zware sancties lelden, zoals korting van premies op oud grasland. negen finalisten t Is genomineerd Robot, een app; natuui soepeld, re zlens- regelgevlng die van Het is goed er niet island mag worden ge- Iegt de boeren ontzet- op. Bewerkingen jegestaan, mogen in de poll over de Texelhopper in de krant van afgelopen vrijdag zijn wat woorden weggevallen In het diagram. Van de men sen die reageerden op de vraag ‘of zij ge bruik gaan maken van de Texel hopper', zei 88 procent van de respondenten 'nee' en 12 procent van hen zei 'Ja'. nu niet meer.' Als voorbeeld noemt hij een boer die van het hoogheemraadschap zijn sloot moet baggeren. 'Het zoute slib is nadelig voor het gras. Beter zou zijn om het grasland te scheuren en opnieuw In te zaaien. Maar dat kan dus niet zomaar. We hebben dit aangekaart bij provinci ale LTO.’ Of het grasland mag gescheurd ‘We gaan verder gaan op de manier waar op Martin en Margriet altijd gewerkt heb ben, al zullen we daar natuurlijk wel ons eigen stempel op gaan drukken. Zo gaan we automatiseren, zodat we meer over zicht In het bedrijf hebben. Hierdoor kun nen we sneller schakelen en nog betere service verlenen aan onze klanten. Martin en Margriet blijven achter de schermen een grote rol spelen. Ook blijft Martin nog vier dagen actief In de zaak; De kennis die hij heeft en het netwerk dat hij heeft opgebouwd willen wij niet overboord gooien', vervolgt Kim. Door de overname kan de juwelier aan de Weverstraat nog meer service bieden dan voorheen; Kim Is zowel goudsmid als horlogemaker, een zeldzame combinatie. 'Dit betekent dat we vanaf nu repareren In eigen atelier. We kunnen we sieraden In samenspraak met de klant ontwerpen en vervaardigen. Ook kunnen we nagenoeg alle horloges. van Juwelier bleef mij echter trekken. Ik kreeg een goede baan aangeboden aan de VU In Amsterdam. Ik heb bedankt, Ik wilde goudsmid worden. Ik kreeg die kans toen In Enkhulzen de goudsmid vertrok, in de avonduren heb ik een opleiding tot goudsmid afgerond. Nu ga Ik samen met Anne-Rlnke voor het eerst zelfstandig aan de slag.'De eerste maanden op Texel zijn veelbelovend. 'Onze twee kinderen vinden het geweldig en de mensen zijn alleen maar positief. Ze vinden het leuk Egmond: 'Het draineren Is Iets verst maar voor de rest is niets met onze wijze gedaan, Het Is i bovenaf is opgelegd, lukraak overal graslar scheurd, maar dit Ie tend veel beperkingen die vroeger werden tor verbreden van paden, wegen banen, etc., -aanleggen, verbreden en dempen van sloten, verlagen of verhogen van water peil, tenzij door waterschap, het scheuren van grasland en het uitvoeren van diepe grondbewerking, zoals woelen, mengen, dlepploegen, egaliseren, aanleggen van drainage en ontginnen. Uitzondering geldt volgens de toelichting voor werk zaamheden kleiner of gelijk aan veertig vierkante meter of minder dan vijftig cen timeter onder het maaiveld, die vallen on der normaal agrarisch gebruik. Zeker is dat de archeologische belelds kaart boeren beperkt in hun mogelijkhe den. LTO Noord KAVB afdeling Texel wees de gemeente er In 2013 op dat er In de Texelse bodem In het verleden vele be werkingen en activiteiten hebben plaats gevonden die de archeologische waarde van de bodem sterk hebben beïnvloed en dat dleontwlkkellngen onvoldoende m de beleldskaart zijn opge ‘te hoge verwachting; dergrond Is toegekenu zoek van LTO aan de activiteiten alsnog In geen gehoor gegeven. Voorzitter Han van Op de kaart van het bestemmingsplan Buitengebied, waarop de betreffende loonwerker zich oriënteerde, staat het ge bied namelijk niet als archeologisch mo nument aangegeven. Maar op de archeo logische beleldskaart, die Is vastgesteld in 2012 en die is te vinden op internet, staat het perceel op kaart nr. 5 'Waarden en Verwachtingen’ ingetekend als perceel van ‘zeer hoge archeologische waarde' (categorie 1) en dat het beschermd Is. Vol gens de toelichting zijn op en rond Texel acht terreinen aangemerkt als wettelijk beschermd monument. Een ander perceel ligt langs de Stolpweg en de omgeving van de Croeneplaats valt er onder. Deze terreinen vallen bulten de bevoegdheid van de gemeente. Voor eventuele werk zaamheden moet een monumentenver gunning worden aangevraagd. Naast de acht percelen liggen er verspreid over Texel terreinen die zijn Ingetekend met de waarde archeologie twee tot en met vijf. Ook hiervoor gelden beperkin gen, zij het dat die minder ver gaan. Zo Is het zonder omgevlngsvergunnlng niet toegestaan 'substantieel ophogen en ontgraven van de bodem, aanfeggen of In de pakken riet die In de stal lagen op geslagen, was broei ontstaan en dat ging gepaard met rookontwikkeling. Zowel uit de nok als bij de goot kwam rook uit de stal. De zoon des huizes ging meteen aan de slag met het naar buiten rijden van de pakken riet en een ander belde de brand weer die rap ter plekke was. Door het snelle optreden kon de brand in de klem worden gesmoord. De brandweer bluste de pakken riet die waren gaan smeulen en trok ze uft elkaar. Volgens Kolk bleef de stal gespaard van schade. 'Het Is gelukkig allemaal goed afgelopen.' Het riet lag al zo’n drie weken In de stal. 'Het Is de eer ste keer dat Ik het meemaak dat het dan alsnog begint te smeulen. Het Is gelukkig niet ‘s nachts gebeurd.' Hij is blij met de snelle hulp die van diverse kanten werd geboden. ‘De voorbijganger die ons waar schuwde dat hij rooie zag, willen we graag nog eens persoonlijk bedanken.’ dat er jonge mensen In de zaak komen die het werk van Martin en Margriet voort willen zetten', vertelt Anne-Rlnke. Waar Kim het technische gedeelte van de zaak opzlch neemt, isAnne-Rlnkebedrijvende kracht wat betreft de administratie. 'Dat fs maar goed ook. Zij is daar veel beter In dan ik. Daarnaast zullen wij tweeën en Martin In de winkel aanwezig zijn om de vele klanten te helpen. Het bevalt ons uitstekend; zowel de zaak als het leven hier. De mentaliteit Is hetzelfde als in En khulzen:'Nuchter en direct', en dat bevalt ons’, stelt de Juwelier. Net als Martin en Margriet hun ogen openhlelden voor de mode binnen het vakgebied, zullen ook Anne-Rlnke en Kim dit blijven doen. 'Dat Is ook nodig. Je hebt niet alleen te maken met de mode op Texel, maar door de toe risten ook met de mode en trends in Bel gië, Duitsland en zelfs Engeland. WIJ gaan er alles aan doen om het werk van Martin en Margriet een mooi vervolg te geven', besluit Anne-Rlnke. De Texelaar is één van de uit 594 Inzendingen. HIJ met de Hortlmotlon Robot, een apparaat waarmee automatisch aan natuurlijke gewasbescherming in de tuinbouw kan worden gedaan. Boersen, die studeerde aan de Technische Unlversftelt In Delft, ontwikkelde de Hortlmotlon vanuit de praktijk. HIJ groeide op bij de Zelfpluktuln tussen Den Burg en Oudeschlld. Met de Hortlmotlon wil h IJ ervoor zorgen dat Ie dere Nederlander In de toekomst gezond, onbespoten en betaalbaar fruit kan blij ven eten. De Herman Wijffels innovatie prijs wordt sinds 2002 door de Rabobank uitgereikt. Doel is ondernemers te stimu leren kansrijke duurzame Innovaties te verwezenlijken. Er zijn drie categorlën en In elke categorie maken de finalisten kans op een bedrag van €30.000,-. Daarnaast is er een publieksprijs van €5.000,-. Voor de laatste prijs kan tot 30 oktober een stem worden uitgebracht op www.herman- wljffel si n n ovat I eprlj s. n l/stem/. Dat heeft de rechter bepaald in de zaak tussen exploitant Nick Ran en pandelge- naar Talsma Vastgoed en Wlegmans die overlast ondervindt van het geluld van de Wijsneus. ZIJ bracht de zaak afgelopen augustus aan bij de rechter omdat ze naar eigen zeggen "geen oog meer dichtdeed" door met name harde basdreunen uit het vlakbij haar woning gesitueerde feest- café en omdat jarenlang overleg volgens haar niets had opgeleverd, in september 2012 haalde ze even opgelucht adem, toen de gemeente het horecabedrijf met een zogenoemd maatwerkbeslult dwong de geluldproductle te beperken. Binnen een paar maanden veegde de rechtbank dat besluit echter om bestuursrechtelijke redenen van tafel. Inmiddels lijdt zowel haar geestelijke als lichamelijke gezond heid onder de situatie, zo betoogde haar advocaat Gerben Creutzberg bij de rech ter. Die hield de zaak in augustus In eerste instantie nog aan, nadat ze de partijen aan de onderhandelingstafel had gekre gen om te proberen in onderling overleg alsnog een oplossing te zoeken. Hoewel ze elkaar dicht naderden, kwam het niet tot een akkoord. Eind augustus werd dui delijk dat een gerechtelijke uitspraak In de zaak onvermijdelijk was. In het vonnis trekken Ran en Talsma Vastgoed BV aan het kortste eind. Binnen 14 dagen moet In De Wijsneus een zogenoemde BassCre- ator staan om te voorkomen dat de bas dreunen voor overlast blijven zorgen. Aan de apparatuur moet volgens de rechter een geluldsbegrenzer worden gekop peld, die afgeregeld en verzegeld wordt. Binnen drie weken na plaatsing moeten deskundigen de effecten beoordelen. Het vonnis Is op belangrijke punten - conform de els van Wlegmans - inhoudelijk gelijk aan het gemeentelijke maatwerkbesluït van september 2012. Ran en Talsma Vast goed riskeren een boete van €5.000,- per dag(deel) als zij de bepalingen In het von nis niet volgen. Dat bedrag kan maximaal oplopen tot €50.000,-. ADVERTORIAL! We willen laagdrempelig, gezellig en ser- vlcegerlcht blijven, zoals Martin en Mar griet (Tromp red.) dat altijd geweest zijn’, vertelt Kim Kruk (37), de kersverse eige naar van Juwelier Martin Tromp aan de Weverstraat. Zaterdag 18 oktober tussen 15.00 uur en 17.00 uur nodigen hij en zijn vrouw Anne-Rlnke (30) Iedereen uit om een kijkje te komen nemen In de zaak die Is uitgebreid met een horloge- en goud smid atelier. zowel quartz als mechanisch repareren', legt hij uit. Kim leerde het vak In Enkhul zen waar hij de afgelopen vijftien jaar werkzaam was. De eerste kennismaking met het vak was echter al op zijn veer tiende. 'Ik zat op de middelbare school waar we een snuffelstage moesten doen. Zo kwam Ik terecht bij de plaatselijke Ju welier. Dat maakte veel Indruk op mij. Ik heb vervolgens een studie Instrument maker gedaan In Amsterdam, de fljnme- chanfca Is mij dus niet vreemd. Het vak De Wijsneus In De Koog moet binnen veertien dagen geluldsbeperkende maat regelen treffen voor de overlast die buur vrouw Jannle Wlegmans van het café aan de Dorpsstraat ondervindt.

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 5