TexelZorg voortaan Texel Samen Beter 2 ‘Je ziet dat de smaak van appeltaart vaak emotie is' Behoud Pelagia onderwerp studie ‘Gezamenlijke visie Kogerstrand’ Populatie bestand tegen stootje NIEUWS ANDERE NAAM MOET NAAMSVERWARRING VOORKOMEN zijn ti|d Wad en duin Herfstmarkt Ontbijt De Pelagia, Nederlands enige cceaanwaardlgewetenschz el IJke onderzoeksschip. Brief uit 2006 wijst al op status monument Wat Is dé beste oplossing om de Pelagia te behouden voor het Nederlandse mari tieme onderzoek? Over die vraagt buigt een commissie zich al enige tijd. m, cran- wam en i van Waj 112 zo’n t www.texelsecourant.nl VRIJDAG 17 OKTOBER 2014 /vil op selzoensverbredlnj kampeerterrein be irtner bent In nog niet :n besluit jplan' voor appeltaart emotie Is', aldus rots van de Bonte Belevenis. appeltaart idgoed aan «ag in het -noande hip van ierhoud jaratuurlsjaar- t NWO betaalt Appeltaarten met chocolade, perer berries, noten of rabarber. Ze h allemaal voorbij op de Texelse Appel taartendag die woensdag bij de Bonte Belevenis werd gehouden. Vijftien stuks werden er Ingeleverd. Uit de 140 door be zoekers Ingevulde formulieren kwam de met cranberries gevulde appeltaart van Llze Moerbeek als lekkerste naar voren. In de bovenzaal van Jan en Paula aan Keesomlaan 4 wordt donderdag 23 ok tober om 9.00 uur een vrouwen ontbijt gehouden. Iedereen Is welkom. Belang stellenden kunnen zich aanmelden vla tel.313355, 3154 of 320114. Zaterdag 25 oktober Is het mannenontbijt. Aanmel den is mogelijk vla 313770 of 320114. Eigenaars van een beschermd archeolo gisch monument, zoals de familie Veeger van het perceel aan de Kleiweg, hebben al In 2006 een brief ontvanger Rljksdlenst voor Oudheidkundig onderzoek (ROB) waarin dit we. tuur, dat inten- ged achten zal e banden met ■'jar >oen van de idlg Bodem- rerd gemeld. Zorgcoöperatle TexelZorg heeft de naam veranderd In Texel Samen Beter. De naam Is aangepast om verwarring te voorkomen met een bestaand samenwerkingsverband tussen zorginstellingen op Texel dat al de naam TexelZorg had. Duin organiseert i gevor- en door gaat Het Is om het •pgeven kan Inlichtingen opgenomen worden met Plet 63. In het Elerlandsche huls In De Cocksdorp wordt zondag 19 oktober een herfstmarkt gehouden. Er zijn nog enkele marktplaat sen vrij. Deze kunnen gereserveerd wor den vla 0222316507 of vla het-eltje@ hotmall.nl. De markt duurt van 13.00 uur tot 18.00 uur. De zeehondenpopulatle In de Waddenzee kan wel tegen een stootje. Dat blijkt als gekeken wordt naar de vorige virusuit braken In 2002 en 1988. onderzoek. Het NIOZ Is nu partner In de 'Ocean Facilities Exchange Group'. De Pe lagia geeft ons toegang tot de Europese onderzoeksvfoot. Breng je zelf geen schip In, dan kun je hooguit een schip of facili teiten daarop huren, maar ben je minder bevoorrecht dan als datje pai' deze gemeenschap.' Een keus Is gemaakt, zoals er ook nog geer is genomen over het 'transltlepi het NIOZ, waar het nieuwe bestuur en de directie uitvoering aan gaan geven. Boon spreekt over 'denkrichtingen’. 'Het zijn ontwikkelingstrajecten die de nodige tijd vergen.' Om Invulling aan deze koerswij ziging te geven heeft het oude bestuur, dat wat meer op afstand stond, plaatsge maakt voor een nieuw besti" - - siever met de directie van gc wisselen. Bedoeling Is ook de de relevante stakeholders aan te halen. Dit zijn In de eerste plaats instituten zoals IMARES, Deltarls en TNO Maritiem en Off shore, waarmee het NIOZ al een maritiem consortium vormt. 'Samen kunnen we meer dan alleen.’Ook samenwerking met bedrijven? 'Ook die zijn welkom, maar van nature staan onderzoekinstituten en unlversltelten wat dichter bij ons.' Menvereniging Wat en een mencursus van beginners en derden. De cursus wordt gegevet Plet Beers In manege Akenburg en door bij voldoende deelnemers, tijdens de cursus tevens mogelijk koetsiersbewijs te halen. Opgev tot november. Voor verdere i kan contact o Beers, 31456= Dat ma akte voorzitter Rikus Kieft bekend tijdens de raadscommissie waarin de ver anderingen In de zorg op gemeentelijk niveau (het sociaal domein) werden be sproken. Kieft liet weten dat de zorgcoö peratle. die op 24 Januari werd opgericht, Inmiddels 120 leden heeft. Texel Samen Beter werd opgericht als reactie op de veranderingen in de zorg. De coöperatie streeft ernaar het zorgaanbod op Texel In de toekomst te waarborgen en waar mo gelijk uit te breiden en te verbeteren. De gedachtedaarbtj is dat Texel de regie meer In eigen hand neemt. Kieft; 'Onze droom Is dat op Texel een goed samenwerkend stelsel van zorg- en welzijnsaanbfeders Is, zodat Iedere Texelaar die te maken krijgt met een fysiek, psychisch of sociaal kwetsbare situatie zolang mogelijk In de eigen woon- en leefomgeving kan blijven functioneren en zelf de regie houdt.'Vol gens Kieft is dat laatste een belangrijke: mensen moeten de gelegenheid krijgen zelf de regie te voeren over de zorg die zij nodig hebben. HIJ stelde dat Texel al een goede basis heeft als het gaat om zorg en welzijn. "We willen dat er kwaliteit gele verd blijft worden.' Daarbij hoort volgens De Krlm wil op het zuidelijk deel van de camping selzoensverbredlng realiseren, zodat het kampeerterrein beter rendeert. SBB Is bereid daarover mee te denken. Het verzoek aan de gemeente om de bestem ming om te zetten naar verblijfsrecreatlef terrein, kreeg geen steun In de raadscom missie. Een meerderheid vindt dat het recreatieterrein in de winter aan de na tuur moet worden teruggegeven. Maar het jaarlijks op- en afbouwen van huisjes is volgens De Krlm wegens de hoge kos ten geen optie. Zonder seml-permante huisjes, vindt De Krlm Investeren in de camping onverantwoord. Wethouder Her cules geeft aan datdestatusvan primaire waterkering één van de obstakels is. Het hoogheemraadschap meldt 'In principe' geen ontwikkelingen en/of uitbreiding va n o nt wik kei ingen toe te staan b In nen de zonering van de primaire waterkering. Dit verbod staat ook In het bestemmingsplan buitengebied. 'Duingebied zonder ontwik kelingen, bebouwing, voorzieningen, etc. Hoogheemraadschap Hollands Noorder kwartier (HHNK) Is terughoudend over seml-permanente bebouwing op cam ping Kogerstrand. Maar het waterschap erkent ook dat de toeristische markt ver andert. HHNK stelt voor samen met De Krlm en de gemeente tot een gezamen lijke visie te komen welke veranderingen toelaatbaar zijn binnen de zone van de waterkering. Is met het oog op de watervelllghefd be ter te onderhouden. Dulnversterklngen in bebouwde duingebieden zijn alleen tegen zeer grote meerkosten te realiseren. Der- gelljke situaties zijn voor HHNK niet wen selijk' Met de bouw van hotels en vakan tiehuisjes gaat het waterschap daarom niet akkoord. 'Huidige kampeermiddelen In de vorm van (mobiele) tenten, c en campers worden wel toegest door De Krlm beoogde semi-pet te bebouwing Is een soort mi HHNK; ‘Dit type lijk nieuw. WIJ het duldl van waterkc feit dat caravans ’estaan.’ De -permanen- nlddenweg. accommodatie is tame- ?bben dan ook geen een- llg beeld van de mogelijke gevolgen dergelijke accommodaties voor de tering. Gezien de omvang en het de accommodaties het hele Jaar blijft staan (zij het dat ze verwijderbaar zijn), zijn wij terughoudend.'Maar gezien het toeristisch belang is HHNK wel bereid mee te denken over de vraag In hoeverre dergelijke accommodatie wél toelaatbaar Is binnen de waterkering. De raad besluit woensdag 22 oktober definitief. Van de deelnemers aan de poll over de toekomst van Kogerstrand vond 31 procent dat be ter een andere beheerder kan worden gezocht, 19 procent vindt dat De Krim op de huidige wijze moet doordraaien en het verlies accepteren, 17 procent wil er een natuurcamplng van maken, 4 procent Is voor selzoenplaatsen, 18 procent ziet een combinatie wel zitten en van 11 procent mag de camping sluiten. ‘Je ziet dat Joscha Schor ‘Het is vaak maar net hoe Je van vroeger herinnert.' Het landgc de Rommelpot stond de hele dag teken van de appel. Gees Keljzer van Fruit- bedrljf Molenbuurt liet bezoekers proeven en leerde ze niet alleen op het ulterlljkvan appels afte gaan. HIJ had daarvoor de Kar mijn meegenomen. 'Die ziet er ruw uit, maar smaakt heerlijk. Mensen kennen dat vaak niet.' Bezoekers konden ook zelf ap pelmoes maken. 'We hadden een jongetje van twaalf die dat voor het eerst deed', vertelt Schoots.‘Hij vond het geweldig om te doen. Het Is niet uit een potje, maar Je proeft de basismaken. Dat Is tets waar we ons hier vaker op willen richten.’ De Pelagia Is het enige oceaan-gaar wetenschappelijke onderzoeksschip 1 Nederland. Voor vaartochten, onderhc enwetenschappenlljkeappj lijks €4 miljoen nodig. Het mee, maar die bijdrage Is niet voldoende. 'Nu zijn er plannen om de Pelagia deels te verhuren aan bedrijven die onderzoek willen doen’, meldt prof. Caroline Slomp, hoogleraar geochemle aan de Universl- telt Utrecht en frequent gebruiker van de Pelagia In NRC. ‘Zeewetenschappers zoals zij - van binnen en bulten Neder land - kunnen dan minder van het schip gebruik maken. En daardoor heeft de Ne derlandse onderzoeksgemeenschap In de toekomst wellicht ook moeilljker toegang tot buitenlandse onderzoeksschepen.' Jan Boon van het NIOZ-. 'We doen onze uiterste best om de Pelagia een goede plek te geven voor het zeeonderzoek in Nederland. Het kan niet zo zijn dat wij op wereldniveau niet meer meedoen op het gebied van maritiem wetenschappelijk en Denemarken). Volgens de Jaarlijkse tellingen van Wagenlngen Imares waren er In 2012 zo'n tienduizend zeehonden In het Nederlandse deel van de Wadden zee. Na de virusuitbraak in 1988 bleven er naar schatting 450 zeehonden over in de Nederlandse Waddenzee. De populatie groeide na dat virus snel door een hoog geboortecijfer en een laag sterftecijfer, omdat de overgebleven zeehonden van het sterkere soort waren. Of er nu inder daad een nieuw virus op komst is, moet blijken. Volgens Wagenlngen Imares ziet het er naar uit dat er geen sprake Is van het phoclne distemper virus uit 2002. de coöperatie ook het gemeenschap pelijke voorop te staan. Op de eigen site meldt Texel Samen Beter daarvoor van een Tk-zorg naar een wij-zorg* te willen gaan vanuit de gedachte dat dat de leef- baarheldvan het eiland ten goede komt. Met zorg wordt zowel nulde-, eerste- als tweedelijns zorg bedoeld. Dan gaat het concreet om preventie (nuldelijns). huis artsen, thuiszorg, fysiotherapie en maat schappelijk werk (eerstelijns) en specialis tische hulp (tweedelijns). 'Als daar slimme combinaties in worden gemaakt, valt er winst te behalen in termen van kwa liteit en geld.' Texel Samen Beter werkt samen met zorgverzekeraar Unlvé. Kieft: 'Niemand weet hoe het zorglandschap er over driejaar ultzlet. Ook verzekeraars niet, dus zij zijn zeer geïnteresseerd in dit Texelse Initiatief.’ De zorgcoöperatle Is sa men met Unlvé bezig een Samen Beter Pollste maken die zich moet ontwikkelen tot een et la n d pol Is. De zorgcoöperatle, die wordt geleld door Kieft, Tine Visser, Adri- aan van RIJsselberghe. Germ Keunlng en Job Stierman, wil de komende tijd meer van zich laten horen. De politieke partijen toonden zich geïnteresseerd. De ROB startte in 1999 met de actualise ring van het monumentenregister. Over rijksmonumentnummer 46040, het per ceel aan de Kleiweg, zegt het ROB in de brief van 2006 dat 'de huidige begrenzing van het beschermde monument gehand haafd kan blijven'. De brief is voorzien van twee kaarten, waarop duidelijk Is te zien om welk perceel het gaat. Er staat ver der dat voor elke verstoring of wijziging van het monument de eigenaar verplicht is een vergunning aan te vragen. Bljge- voegd Is ook de Richtlijn Vrijstelling Ver- gunningplicht, waarin staat dat normale (landbouwactiviteiten en kleine bodem- verstoringen zonder vergunning zijn toe gestaan. De verstoring mag plaatsvinden tot een diepte van dertig centimeter on der het maaiveld, met dien verstande dat altijd een vergunning nodig Is voor onder meer ‘het ophogen of verlagen (egali seren) van het terrein’. Een kopie van de brief is in bezit van de redactie. In 2002 overleed ongeveer de helft van de populatie In de Waddenzee als gevolg van het phocine distemper virus. Van juni tot december werden toen 2240 dode zeehonden langs de Nederlandse kust geteld waarvan 250 op Texel. Er bleven In 2002 naar schatting zo'n drieduizend zeehonden over In het Nederlandse deel van de Waddenzee en circa vijftiendui zend In de gehele Waddenzee (Duitsland !T

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 2