J s 7 ?l>. [TZSilW^wRclVMi: OPINIE K aslS^ -_ni Niets geleerd Jozien Sinterklaasprobleem 25 jaar geleden Kilveren Kogerstrand tJrts.'s 1-a Krim mo«t Vluchtelingen Landelijke aandacht Kaap Skil Woelmuls SMARTPHONE IWAT IK ZEGGEN WOU [AANKONDIGING LEZERSFOTO •Vanmor ;n een mooi luchtje', schreef Henk L, rn uit De Cocksdorp de redactie. Singer/songwriter Jorn ten Ham in Klif Bouwe Kuipers Den Burg Moj ze www.texelsecourant.nl VRIJDAG 17 OKTOBER 2014 >p het kruls- Westerweg [rote aker jstaat, het :ljd blij als 2 recht houden en k persoonlijk de- "jk principe, lijkt i^^riljdsgenoten Reform ui eer genomen c._ -mail - voorzien onnummerwaa De tekst niet a' nden. De redact artikelen en brl .Trouw’: Texelse Courant verminkte brief trok aandacht van ele landelijke pers andert Immers op verlicht katholiek p vanMyra blijkt nar gewoon snd hart, 3 van geweest in kanjer- in, maar e punt, rordt al «eerde Ik een vrouw die stond n op de bus. Een vrouw van Jftlg met gek blond haar en >rilletje. Ulterlijk daargela- 'nn Iets geks met de vrouw i In een vreemde Nieuwe Stelling: Er moet een rotonde komen op punt van de Pontweg met de W en deKeesomlaan. 50 jaar geleden -----ugg^ 3S?t S Grondspeculatie 5® 4 ge/n De Krim krijgt geen medewerking voor semi-permanente accommodatie op camping Kogerstra nd. Hoe nu verder? (zfe ook pag. 2). OPINIE is een podium voor lezers en menin gen. Bijdragen over actuele onderwerpen zijn welkom mits bondig geformuleerd en worden alleen in behandeling genomen als ze onder tekend en - ook bij e-mail - voorzien zijn van naam, adres en telefoonnummer waar u over dag te bereiken bent. De tekst niet als bijlage bij de e-mail verzenden. De redactie behoudt zich het recht voor artikelen en brieven te re digeren en in te korten. Kijk ook voor de aan wijzingen in de colofon. De auteurs verlenen impliciet toestemming voor openbaarmaking en verveelvoudiging van hun bijdragen In (elek tronische) uitgaven vandeTexelse courant. E-ma^redactie^texelsecourantnl Inhoud Ingezonden brieven niet onder verantwoording van de redactie. De oplossing voor het Sinterklaaspro bleem. Als we Sint Nlcolaas en zijn knecht Zwarte Plet vanaf nu veranderen In Sint Nlcolaas en zijn zoon Zwarte Plet, stap pen we door veranderen van één woord uit het duistere verleden in de tijd van nu en zelfs nog wat verder. Sint Nlcolaas ver- slag In een modern en persoon. Deze Bisschop imelljk getrouwd te zijn, of beter nog, samen te wonen, met een prachtige zwarte vrouw, die In decem ber geen tijd heeft omdat ze belangrljker dingen te doen heeft. Hun zoon Plet gaat wel weer mee over de daken en mag elk Jaar ook een aantal vrienden meenemen om te helpen. Plet heeft gevraagd en ge zeurd: 'Hé Pa, mogen Max en Pukkle enz. dit jaar ook mee? Mag dat Pa? je hebt het beloofd!'Sint: 'Nou, vooruit dan maar, als het van hun ouders mag, maar de boot wordt zowel een beetje vol, Plet.'Dus als het voortaan Is: 'Plet, geef jij het grote boek eens even aan', of ‘Plet, kijk eens even In de zak’, dan is het heel normale antwoord: 'Ja Pa, Ik kom er zo aan, Ik ben hier even bezig!' En wat denkt u van de kinderen? Die merken nergens wat van. En hoe zwarter Plet is. hoe beter dit ge- modenlseerde concept werkt! nieuwe accommodatie heeft twee gre nadelen. Helemaal geen glas dus donl en de kosten lopen bij deze grootte In de miljoenen extra, dus nooit rendabel te maken. Of de gemeente moet als enige wederom bulten de wet om gaan leven, alleen om het geld. Blijkbaar heeft de ge meente wel geld genoeg om na het dure gemeentehuis en het nieuwe politie- en brandweeronderkomen, nu weer nieuwe plannen te maken voor een discutabele sporthal. Ik had de huidige raad hoger Ingeschat, maar Ik zal me vermoedelijk moeten neerleggen bij het feit dat de ge meente ook nu net zo arrogant en onbe trouwbaar blijkt te zijn als voorheen. Mijn laatste hoop is gevestigd op wethouder Hulsman die nog wat bedenkingen heeft. Waar de kiezer zich volgens mij wel over schaamt, is dat Texel zijn bejaarden door gebrek aan ruimte exporteert naar ergens bulten Texel. Een kleine aanpassing de Collards zou een prioriteit gewi kunnen zijn en is qua centen geer project. Ed Stlekema, Den Burg Als Ik het goed heb begrepen: Is pakweg de helft van de boeren op het oude land de klos; Wisten de boeren er niets van, maar heb ben ze er wei tegen geprotesteerd; Moest er Iemand helemaal uit Amers foort komen om achteraf een Texelse boer In toom te houden; Was deze overkanter niet echt ontzet toen hij aan de Kleiweg stond, bovendien was hij op vakantie; Kun Je na anonieme klachten bij Den Hoorn geen schapen meer houden; Hebben oeroude Hoornders ooit op hun stuwwal een terp gebouwd; Valt de schade door het pletten van die oeroude terp enorm mee; Zijn de hoogtes op dat stuk land namelijk door het egaliseren niet veranderd; Gaan de platmakers hoe dan ook j door met dat gekllver, met bloeder dat wel ogen buitenstaanders niet zeuren want weten er niets van, net als de boeren zelf dus; Is dit allemaal verrukkelijke, onbegrijpe lijke onzin. Jorn ten Ham, ‘de Beste singer songwriter van Nederland', treedt zondagmiddag 19 oktober op In Klif 12 In Den Hoorn. Het begint om 16,00 uur. Uw,,,, lo nieuwbouw - 100 jaar geleden De orthodoxe Joden trokken de aandacht van de nationale pers. In 1964 was het de berichtgeving van de krant zelf die de aandacht trok, zo meldt de voorpagina van 16 oktober 1964: ‘Nadat wij in onze editie van 18 september melding hadden gemaakt van de pogingen tot verkoop van 87.500 m2 recreatlegrond door de Larense zakenman Theo A. van Lamoen hebben in de loop van de vorige week tal van landelijke bladen eveneens uitvoerige aandacht aan deze speculatie besteed. Texel was weer eens in het nieuws, zij het weer niet op een manier, die wij uit pro pagandistische wijze zouden wensen. Het was opmerkelijk dat niet alle kranten pre cies hebben geweten waar het om ging.' 25 Jaar geleden werd het nieuwe entree- gebouw van het Maritiem- en Jutter- smuseum (nu Kaap Skil) geopend door wethouder Zegers. De krant citeert hem op de voorpagina van 17 oktober 1989: 'Met oude troep heeft u wat moois tot stand gebracht.' Hij doelde hierbij niet al leen op de nieuwbouw van het museum, maar ook op de inhoud. Het artikel meldt verder dat veel Texelaars het museum nog nooit van binnen hebben gezien: "Ze vinden het maar oude troep en ze heb ben gelijk.' HIJ verzachtte zijn uitspraak door te verklaren dat er een verhaal aan de spullen vast zit, waardoor de collectie wel degelijk waardevoi en Interessant Is.’, aldus het artikel. HIJ speelt sinds zijn dertiende gitaar, de laatste jaren Is hij daarbij gaan zingen. Zijn deelname aan het tv-programma 'De Beste Singer Songwriter van Nederland' betekende een keerpunt in zijn leven. HIJ treedt veel op en schreef de titelsong van de speelfilm 'De Witte Wolken'. Daar naast doet hij de vooropleiding van het conservatorium In Amsterdam. 'Ik pro beer van mijn hobby mijn werkte maken.' De entree Is gratis. De gemeenteraad heeft zich gebogen □ver een kanjerproject, een blnnensport- accommodatle. Onze volksvertegenwoor digers hebben zich daar heel vreemd over uitgelaten. Er werd nu namelijk ook druk gepraat over een kantine en een podium voor concerten om het rendabel te ma ken. Uit eigen ervaring met de Lindeboom dacht ik ook dat een wet over geJuidsve r- ordenlng uit de jaren '80 voor iedereen gold en liet me door de gemeente over de noodzaak van zo'n locatie overtuigen. De investering van isolatie viel tonnen hoger uit dan begroot. Toen de Plaza van de Lin deboom klaar was, vond de wethouder van toen plotseling dat b.v. Texelpop nog jaren In de Konlngshal zonder Isolatie kon plaatsvinden. Door sinds de jaren '80 ook de jeugd op het eiland te weren, werd de horeca op Texel extra zwaar getroffen. Saneren van horeca gold toen blijkbaar alleen voor Casino in de Zwaanstraat die door zijn populariteit van toen dus ook voor overlast zorgde. Het Isoleren van een Oudeschild, zondag 11 oct. Zoowel bij aankomst der boot die 12,15 uit Den Helder, als bij die welke 4,15 daaruit vertrektwas het buitengewoon druk op de haven. Honderden, ouderen en Jongeren, uit bijna alle deelen van het eiland, hadden zich, hetzij per flets, hetzij per rijtuig of ter voet, daarheen begeven, om getuige te zijn van de aankomst van eenlge Belgische vluchtelingen, voor wie door het steuncomité een onderkomen op Texel was gezocht en gevonden. Het geduld der nieuwsgierigen werd vooral des morgens op de proef gesteld. De boot kwam door verschillende omstandighe den veel te laat aan. Ik heb mijn dag niet, ben verdrietig en al les loopt fout. Ik wil stofzuigen, maar de zak is boordevol. Waar is de doos met de nieuwe zakken? Ik trek lades open, nee. Lades zijn niet mijn sterkste De bedoeling is goed, maar het wc gauw een verzameling van waxinelicht jes, kaarsen, lampjes, opladers, knijpers, lintjes en plakband. Vroeger hadden ze dat toch heel wat netter, mijn moeder had een soort vakkensysteem, en mijn oma, ja daar kon Je een liniaal langs het wasgoed in de kast leggen. Alles keurig op rij. Ze was baakster, altijd druk in de grote gezinnen en ze kreeg er zelf ook elf. Maar het huishouden was proper en voor elkaar. Het verhaal gaat dat ze In de beval ling van nummer zes tegen opa riep: 'Lau trek de la van het buffet maar open, want er komt er naglen.'Geen paniek, e r waren schone gesteven lakens, er was borstvoe ding en er was plek in de grote la. daar kon wel een klein manneke extra In liggen. In het rechter keukenlaatje ligt ook niets, Ja pipetjes tegen vlooien voor de hond, de borstel en de kam. Het kan wel weg, heb ben we niet meer nodig. Ik pak het, tranen over de wangen. Vrijdag Is hij overleden, zestien Jaar oud, Ik ben er ziek van. De hond, altijd bij Je benen, als jeopi eerste als je beneden komt. AltIJ Je thuiskomt van het werk. Hoeveel kilo meter hebben we samen niet gelopen? En vooral hoeveel kilometers zwommen we niet samen In zee? Als klein hondje probeerde hij op me te klauteren In het water, ik nam een balletje mee en gooide het steeds verder en bij het teruggaan zwommen we gewoon naast elkaar, heer lijk. Hij werd sterk en kon het kilometers volhouden. De kinderen hadden een grote speelkameraad en vooral de jongste deed niets liever dan de hond achter In de aan hanger van zijn skelter zetten en er hard mee In de rondte crossen. Vrijdag aaide hij hem met grote zwarte ollehanden, zo uit het werk en vielen er dikke tranen. Afscheid nemen van Iets waar Je mee ver weven bent is moeilijk. Manlief spitte een diep gat In de tuin en zo gaven we hem een laatste rustplaats dichtbij ons. Toen Ik zaterdag thuis kwam van het werk was hij aan het knutselen aan de werkbank. 'Wat maakje skat?, vroeg Ik. HIJ keek met een behuild gezicht naar me op. ‘Een kruis voor Max.' Ja, dat is mooi, een mooi ge baar. Ik kijk inde lades van het gangkastje, een keurig gestreken stapeltje zakdoeken, schoonmoeder, ik moet lachen door de tranen heen. De vrouwen van de oude stempel. Pas geleden gaf ze me een sta peltje. 'Gebruik jij die nog Jozien?' Ik wel, papieren zakdoekjes zijn altijd zoek en zo kapot gesnoten. Ik snotter eens flink, en krijg weer helder zicht, doe de andere la open en ja hoor, de stofzulgerzakken. Ik vervolg de huishoudelijke taak, en anders dan anders, vind Ik het Jammer dat de laatste hondenharen verdwijnen. Ik had nog graag hele rollen gezien. Laatst passé», te wachten rond de vijl» een krom bt ten was er nog Iets gek aan de hand. Ze stond houding voor zich uit te staren. Daar mee wil ik zeggen: de vrouw stond op de bus te wachten zonder smartphone in haar hand! En dat vond Ik toch maar vreemd: een straatbeeld zonder smart phone. Want waar je ook kijkt, overal zijn mensen te vinden met een toestel In de hand of aan de oor. Zelfs wanneer er even geen mens met een smartpho ne is te zien, zijn er nog wel reclames over smartphones te vinden. Dus, om het samen te vatten: we leven In een mobiele wereld. Zouden we niet iets vakerterug de realiteit In moeten gaan? Laat Ik het bekijken vanuit mijn eigen situatie. Ik ben nog Jong en durf te zeg gen dat ik middenin deze mobiele we reld zit.Tijdens de pauzes op school, In het openbaar vervoer, zelfs wanneer je 'gezellig' met vrienden afspreekt: over al zijn de ogen gericht op schermpjes. Het sociale dagelijkse leven speelt zich tegenwoordig verder af op een online ‘sociaal leven’. Ja, naar mijn mening Is mijn generatie soms wat: 'ongezellig In de omgang'. Desondanks hebben mijn leeftijdsgenoten en ik nog wel een twij felachtige eer. WIJ kunnen namelijk nog zeggen dat er nog geen smartphones In onze kindertijd wa ren. WIJ moesten nog écht buitenspelen en elkaar vermaken op de basisschool. Maar dat is natuur lijk geen excuus om die 'gemiste tijd’ van smartphone-gebruik nu In te gaan halen. Daarom heb Ik bewust gekozen niet deel te nemen aan soclal-medla als twitter en facebook. Ik wil de Inte resse In een ander oprecht I dingen die ik mee maak p len. Zo ver een persoonlijk pr het. Maar steeds meer leeftlj gaan hetzelfde doen! Steeds vaker gaan leeftijdsgenoten denken dat staren naar een schermpje Iets functioneler kan en dat je aandacht aan elkaar net zo goed kan geven wanneer je toch al tegenover elkaar zit. Mooie ontwikkeling lijkt me. En ook veel leuker: oprechte Interesse in elkaar, net zoals de wachtende vrouw interesse En haar bus had. Katja Schraag

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 7