Ruim half jaar trainen voor magische afstand 9 Zangkoor voor betere longen Sander Witte beste bij motorcross SPORT Gepromoveerde schakers van En Passant onderuit tegen KTV tand van 42 kilometer en 195 met :p Van der Zee Marathonlopen Coen Schoonheden, Yvonne VIttall en Richard Bijpost bekijken aan de keukentafel de looptchernavan coach Wolbert Broere. Motorrijders houden toertocht over Texel Bos en Duin crosslopen van start i met lonj :opd. Irene TEXELAARS LOPEN DE MARATHON VAN AMSTERDAM deze noort i de zevende plaats. Jan Jelle Jim Kossen en Berry Amslng De eerste Bos en Dulncross van dit sei zoen wordt gehouden op zondag 19 ok tober. WWW.TEXELSECOURANT.NL VRIJDAG 17 OKTOBER 2014 mleuw f naar ieel- i en In het koor- >n, waarmee i gestopt. Ik i. Ik had het In die klasse de e op de brommer deden bijna twee- Het gepromoveerde En Passant leed In zijn eerste confrontatie In de eerste klasse van de NHSB zaterdag een wat te leurstellende 4,5 - 3,5 nederlaag In de uit wedstrijd tegen KTV uit Enkhulzen. de kop gaat. Door de lange duurlopen In een laagtempo (70/75 procent) train je je vetverbrandlngssysteem. BIJ de marathon Ioopjeop85/90 procent en gebrulkje sui kers en vet. Die menging Is belangrijk om de marathon goed uit te lopen en de man met de hamer voor te blijven. Ga Je te hard en met een te hoge hartslag dan ben een uitdaging van formaat. Maar een opwarmertje voor het grote ster. Zondag lopen ze de Mara- ‘Zlngen Is goed voor Je hart, Je longen en voor Je humeur’, zeggen Irene Zegers, In grid Witte en Nelleke Schreur. Vanuit het longfonds (vh. Astmafonds) willen ze een koortje voor longpatlënten oprkhten. Sander Witte Is zondag als beste Texelaar geëindigd bij de Gerrlt ZIJm Estafette van de MAB. Voor Texelse motorrijders start zondag 19 oktober om 14.00 uur de toerrit over het eiland. De rit begint op het parkeerter rein naast (Volvo)Garage Grlsnlgt. Verza melen vanaf 13.30 uur. onze vakantie In Kroatië heb Ik bijvoor beeld een halve marathon gedaan en ook naar Oostenrijk ging het schema mee en liep Ik 's morgens om vroeg al door de ber gen.' Andere Texelaars die de marathon lopen zijn: Louise van der Sluis, Jan van der Star, Ger Vlaming, Robert Bakker en Arjan Kooger. Net als vorig Jaar is er een langere af stand dan de andere zeven crossen, Er Is een ronde van ongeveer 5350 meter uit gezet die je één, twee of drie keer lopen kan, Wie drie ronden loopt heeft onge veer tien Engelse mijlen In de benen zit ten. Voor de Jeugd va n 13 t/m 16 jaar is er een rondje van ongeveer 1700 meter. De jeugd t/m 12 jaar loopt hun vertrouwde rondje van 1000 meter. ZIJ kunnen dus acht keer meedoen en de vijf beste tijden tellen mee voor het klassement. Daarna volgen nog zeven reguliere Bos en Duln- crossen. Het parcours Is net als vorig jaar de gebruikelijke ronde van 2935 meter. Atletiekvereniging Texel houdt een klas sement voor de verschillende categorieën bij. Vanaf 20 jaar M, M35, M40, M50, M60 en V. V35, V40, V50 en V60. Er kan vanaf 10.00 uur worden Ingeschreven bij appar tementenhotel Bos en Duin aan de Bak kenweg. De loop van de Jeugd t/m 12 jaar start om 11.00 uur. Wie vijf (van de acht keer) meeloopt komt In het klassement. Voor de eerste drie Jongens en meisjes zijn er aan het eind van het crosslopen- seizoen prijzen te winnen. De D-jeugd kan 1700 meter lopen. Oudere Jeugd en senioren kunnen kiezen uit 2935 meter, 5870 meter of 8805 meter. Het grootste gedeelte van het rondje gaat over onver hard pad en men moet een enkele heuvel nemen. De senioren starten om 11.15 uur. De jeugd betaalt €2,- per keer of een abonnement van €12,- (voor alle lopen), AV Texel Jeugd €1.- en €6,-. De senioren betalen €3,- en €18,- (bij abonnement), AVTexelleden €2,- en €12,-. Witte eindigde samen met teamgenoten Jan van Hastenberg en Sam van Bake! op de zesde plaats In de klasse 125 cc en hoger. Ronald Zljm, zoon van voorma lig wedstrijdleider Gerrlt ZIJm naar wie de wedstrijd Is vernoemd, eindigde met teamgenoten Jan Heusschen en Pascal Veenstra op van der Vis. werden dertiende en waren daarmee der de bij de Texelaars. De eerste plaats was Je te snel door Je sufkervoorraad en wordt de marathon een marteling.' Richard: 'Ik moest wennen aan het lage tempo. Maar op een gegeven moment loop je zomaar dertig kilometer.'Yvonne: 'Wolbert heeft mij het vertrouwen gegeven dat Ik het kan. Ik heb veel te danken aan het thuis front, dat mij al die tijd laat lopen. Tijdens Invaller Plet Cornelisse zette zijn partij tegen Theo Weel prima op, maar verloor grip op de stelling na een aantal verzwak kende ptonzetten. In het late middenspel werd hij opgebracht. Een soortgelijk lot onderging Jaap de Wijk die aanvankelijk over een prettige positie beschikte In zijn strijd met Lourens van Veelen. De Wijk stormde met zijn konlngsvleugel pionnen naar voren In een poging vla de aanval Van Veelen te elimineren, maar na on nauwkeurigheden werd De Wijk op een onoverbrugbare materiële achterstand gezet: hij verloor een toren. Texels kam pioen Kees de Best liet zien hoe het wél moest: met diepzinnig spel boog hij een gedrongen stelling om In een tactisch labyrint, waarin tegenstander Marco de Groot verdwaalde. Met krachtzetten liet De Best de eerste overwinning voor En Passant bljschrijven. Ook Gert Both bracht een vol punt In tegen Henk Leegman. Ge- makkelljk ging dat niet; Both kwam na de opening een pion achter maarverdedlgde zich uitstekend. Uïtelndelljk wist hij het betere van het spel te krijgen, nadat zijn tegenstander een dubieus kwallteltsof- De Texel Halve Marathon Is voor menig hardloper voor een fanatiek groepje Texelaars Is het slechts werk, de magische afstand van 42 kiloma thon van Amsterdam. We zitten aan tafel met Yvonne Vittali, Ri chard Bijpost en Coen Schoonheden, die zich al maanden voorbereiden op d klassieke afstand. BIJ dit groepje h< ook Clementine de Wit, maar die is nu ziek. Ze krijgen hulp van trainer en coach Wolbert Broere, de man die zelf ooit twee marathons liep en samen met Cees Tim mer met'Start to Run’al zo'n driehonderd Texelaars aan het lopen kreeg. ‘Bij de fi nish van de halve heb ik heel wat lopers over de finish zien komen die bij mij zijn begonnen.' Maar, dan de hele marathon lopen, da’s even wat anders. Yvonne: ‘Ik loop nu zeven Jaar. Bij de eerste Texel Hal ve Marathon zat ik op de boot naar Texel. Ik zag die andere boot met al die hardlo pers aan boord en dacht: stel Je voor dat Ik daartussen sta. Toen ben Ik begonnen. Met een schema van Runnersweb, een minuut op en een minuut af.' Wolbert: 'Ik weet nog datje op de boot naar Vleland zat.’ Yvonne: 'Mijn eerste wedstrijd, van vijf kilometer, ik vind lopen gewoon leuk. De discipline om het vol te houden en In stappen ergens te komen. Van vijf naar tien kilometer en toen de halve mara thon.Toen dacht ik: als het mij gegeven is De rit Is omgeven met traditie en nostal gie. Zo reed er vorig Jaar een groep oud gedienden mee, motorrijders die veertig jaar geleden ook al met elkaar de weg op gingen. Op het jaarlijkse treffen, ter af sluiting van het motorselzoen, worden er varingen uitgewisseld en kan men eikaars machines bewonderen. De rit, georgani seerd door Harry Bakker, gaat via een rou te die beslist niet alledaags Is. Eigenaars van klassiekers zijn welkom, zoals ook rij ders met moderne machines welkom zijn. Aan het eind Is een kofflestop. voor Michel Hoenson, Mlke GIJsbertsen en Jan Tlnus Melman van de overkant. Owen Kooger en Meljert Jan Bakker wer den eerste In de categorie 50cc, Thljme Goënga en Rick Luik wonnen de 65cc en Tim van Dooljeweerd werd samen met Tim Vlaar eerste in de klasse 85cc. in de brommerklasse eindigden Dave Gie- les en Jim Boogaard op de tweede plaats en daarmee waren zij beste Texelaars, Eerste werd Frank Gootjes. Er d honderd motorcrossers mee aan het eve nement op en rond de crossbaan van de MAB In polder Eierland. nog te verdedigen, maar teler van het formaat van Haakman presentjes wel te verzilveren. Es legde aan het topbord de voormalige Helderse kampioen Cees van der Zee het vuur aan de schenen en leek regelrecht op een zege af te gaan. Maar toen Van Es aarzelde met het aandraaien van de duimschroeven greej zijn kans. Het werd remise. fer had gebracht. Toen Leegman opnl> een fout maakte wikkelde Both af i een gewonnen eindspel. Jaap Dros spe de een taaie pot tegen Vasco Metten slaagde er met de zwarte stukken niet in greep te krijgen op de stelling van Metten. Er resteerde een volkomen gelijk eindspel dat de spelers snel remise gaven. Moha med al Rawy kwam eveneenstot een pun- tendellng tegen de sterke Arle Karreman, die al zeker 35 Jaar tot de West-Friese schaaktop behoort. Daar mocht Al Rawy niet ontevreden over zijn, want het toren eindspel waarin hij belandde stond dui delijk beter voor Karreman. Maar Al Rawy vond toch een parade tegen de dreigende pionnenopmars van zijn opponent, waar na de spelers remise overeenkwamen. Thomas Richter kwam sterk uit de ope ning tegen Adrle Haakman en beschikte vrijwel de hele partij over een betere po sitie. Tot hem In het eindspel een blunder ontviel die hem de kwaliteit kostte. Rich ter trachtte zich een speler v weet zulke Gerard van llng naar de overkant moest, nu hoeft ze nog maar een paar keer per Jaar.' Irene: ‘Zingen heeft niet alleen de longen meer ruimte, je maakt je middenrifspier erster- ker mee. Dat Is een belangrijke spier voor de ademhaling, die bij mensen met COPD ernstig verzwakt Is. Je merkt datjedoor te zingen meer controle krijgt over Je adem haling. Als Je dat kunt beheersen, zul Je merken dat het beter wordt.' Het gaat niet alleen over ademhallngstechnleken. Irene: ‘Zingen Is ook leuk, ik word er ge woon blij van. Ik heb vroeger I tje van Gerrlt (Gerrits) gezeter Ik wegens drukte helaas ben zou best weer willen zingen. er over met Ingrld (Witte, die ook bij het longfonds zit). We vroegen ons af wat we voor de mensen op Texel met COPD zou den kunnen betekenen toen Nelleke bij ons aanklopte of het Iets zou zijn als we vanuit het longfonds een koortje zouden oprichten. Het zou mooi zijn als we met een stuk of twintig mensen konden be ginnen, mannen en vrouwen.' Opgeven bij Irene Zegers, tel. 314864 of l.zegers@ texel.com, ingrld Witte, ivorhitori@hot- mall.com of Nelleke Schreur, tel. 322671 of n.schreur@texel.com. en mijn conditie is nu goed, dan ga ik voor de marathon.' Het was omstreeks januari dat ze Richard aanstootte. Richard'Yvon ne heeft me overgehaald. Eigenlijk was Ik het niet van plan, maar het zat wel In mijn hoofd. Tweejaar geleden dacht Ik al: als Ik ooit een marathon wil lopen, dan moet Ik het nu doen.' Een gescheurde pees in zijn knie gooide toen roet in het eten. ‘Nu voelt het goed.' Net als Coen loopt hij al sinds zijn Jeugd. Voor Yvonne en Richard is het de eerste marathon, Coen heeft die van Rotterdam gelopen. ‘Dat Is al weer heel wat Jaar geleden. Het is een heel eind, maar het geeft veel voldoening het uit te lopen .'Voor deel name had Coen wel een zetje nodig. 'Wolbert zei tegen mij: "Hier heb Je je trainingschema, kijk maar of Je meedoet’. En kort daarna: 'Hier heb Je je startnummer.’ De voorbereidingen voor de marathon startten vanaf 1 febru ari. Wolbert maakte voor leder een eigen trainingsschema.'Van Iedereen weet Ikde maximale hartslag en de hartslag in rust en daar maak Ik de schema’s op. Door niet alleen op tijd te lopen maar ook op hart slag wordt er rekening gehouden met de vorm van de dag en voorkom je datje over Veel mensen kampen met longproble- men, zoals astma en COPD. Irene Zegers: 'Kortademigheid, Ik had moeite om de trap op te gaan. Bij mij is het erfelijk. Mijn moeder had het en mijn zoon heeft astma. Dankzij medicijnen en oefenin gen gaat het een stuk beter. Sinds een paar Jaar zit Ik bij het longfonds. Ik las dat zingen goed is voor COPD-patIËnten. Wie een uurtje gezongen heeft, heeft een sportieve work-out achter de rug. Met zingen tram je verschillende spieren in je bovenlijf, zoals die van de bulk en de rug.' Nelleke Schreur, die het koor(tje) gaat diri geren, doet het voor. Ze heeft conservato rium gedaan, dirigeert koren en weet veel van ademhallngstechnleken. 'Zingen doe Je vanuitje bulk. Door te zingen leer Je be ter op je ademhaling te letten.'Tijdens de zangavonden besteedt ze aandacht aan ademhalingsoefeningen en -technieken. 'Het werkt echt. Op een ander koor zit een vrouw die elke zes weken voor behande- tlërrten.

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 9