i Zeehond oosterburen geveld door griepvirus 2 Christelijk Mannenkoor schittert op Jubileum Aandacht voor waarde duisternis Nieuwe baan oud-wethouder NIEUWS I PATHOLOGISCH ONDERZOEK IN DUITSLAND Sochi Project Zandkastelen Theatergarantiefonds Rechtswinkel Annie@texelsecourant.nl Strandhuisje houdt moedig vol ;aat, betekent ibraak plaats- een vc led lm om 20.00 uur uur al vechten in Plet de r het on- jratls het WWW.TEXELSECOURANT.NL DINSDAG 21 OKTOBER 2014 ?n aan zee! Wilde het rond. Op de de lijk. De dode zeehonden die de afgelopen tijd bij de oosterburen In de Waddenzee zijn aangetroffen, zijn overleden aan een griepvirus. Oud-wethouder Edo Koolman heeft een nieuwe baan: hij Is In leder geval tot het eind van het Jaar communlcatle-advlseur bij de gemeente Bloemendaal. Hoewel het concert pas begon, was het om 19.30 Koolman trad een jaar geleden af, toen een meerderheid van de politieke partijen het vertrouwen in hem ais wethouder wilde opzeggen. Hij moest daarna op zoek naar ander werk en dat Is nu drie dagen In de week als communicatieadviseur. 'Ze hadden tljdelijk ondersteuning op de af deling nodig. Ik kan er mijn ervaring In de journalistiek en mijn ervaring als wethou der delen. Het is ook meteen een gelegen- De Stichting Rechtswinkel Noord-Holland krijgt geen subsidie van £16.000,-voor een digitaal Juridisch spreekuur voor bewoners van Texel. Volgens het college Is een rechtswin kel geen verplicht voor geschreven voorziening en Is juridische advlserlngvan inwoners ook geen wet- telljketaak van de gemeente. Burge meester en wethouders wijzen erop dat ter gehore bracht. Jan Koorn, die al veertig Jaar lid Is van het koor, kreeg uit handen van Ben Daalder een onderscheiding van de Koninklijke zangersbond. 'We hebben drie maanden intensief geoefend en het verliep volledig naar wens. We kijken te rug op een zeer geslaagde avond', vertelt Ben Daalder (voorzitter van het Mannen koor). Het ziet er wat eenzaam uit: slechts één strandhuisje trof Anita Witte toen zij een wandeling langs het strand maakte. Een huisje dat misschien vergeten Is bij het weghalen, een huisje dat Juist trots en dapper standhoudt of een strandhuisje waarvoor misschien wei een jaarronde vergunning Is afgegeven. Het laatste werd gekscherend verkondigd, de kans Is het grootst dat het huisje als laatste res teerde In een serie van weggehaalde huis jes. Nog een paar dagen kan er Immers van het strand worden genoten en vanaf november moet alles weer weg zijn. om een plaatsje. Onder leiding vas Reuver haalde het Mannenkoor derste uit de kan. Na een start met Vaste rots van mijn behoud - een nummer van het eerste uur- volgde een afwisselend programma van klassiek, kerkliederen en Nederpop. Ademloos luisterde het publiek toen Sportel, op de plano begeleid door Jlmco Zljlstra 'hallelujah' van Jeff Buckley Prachtige solo’s van bariton Rob Manse en sopraan Judith Sportel gecombineerd met zang van het Texels Christelijk Man nenkoor. Ruim 200 man genoot zaterdag tijdens het 45-jarlg jubileum van het koor in De Burght In Den Burg. Tijdens de Nacht van de Nacht van ko mende zaterdag 25 oktober op zondag 26 oktober, wordt er op het eiland op diverse manieren aandacht besteed aan de waar de van de duisternis. held bij een andere gemeente In de keu ken mee te kijken.’ Kooiman behoudt zijn recht op wachtgeld dat hij kreeg toen hij aftrad. Dat was 38 maanden, waarvan 80 procent In het afgelopen Jaar en 70 pro cent in de resterende maanden. De func tie In Bloemendaal wordt niet betaaid. Kooiman: 'Het is elke dag twee uur heen en twee uur terug reizen, dus Ik hoop straks Iets dichterbij In de regio te vinden. Daarnaast ben Ik bezig met het opzetten van een eigen onderneming.'Als Koolman niet was afgetreden, maar zijn perlodeals wethouder had uitgediend, had hij even eens recht op wachtgeld gehad. De prijzenregen voor The Sochl Project van onder andere oud-Texelaar Arnold van Bruggen houdt aan. Het Journalis tieke project waarin vijfjaar lang de Rus sische badplaats werd beschreven in aan loop naar de Winterspelen won zaterdag een Dutch Design Awards 2014. De prijs ging naar ontwerpers Jeroen Kummer and Arthur Herrman. vindt die vergelijkbaar is met de vorige virusuitbraken onder gewone zeehonden In 2002 en 1988. Toen sloeg het zoge heten phoclne distemper toe, waardoor veel zeehonden stierven en de populaties werd gehalveerd. Het nu vastgesteide In- fluenzavlrus kan beperkt blijven tot een lokaal gebied. Vlroloog Ab Osterhaus, ver bonden aan de Erasmus Universiteit en de universiteit van Hannover Is één van de mensen die bij de onderzoeken betrok ken Is. BIJ Ecomare worden de ontwikke lingen rond de zeehonden scherp In de gaten gehouden en er Is overleg met alle betrokkenen. bezoekers wegwijs te maken In het heel al. BIJ bewolkt weer is er een alternatief programma In het observatorium. Rond 18.00 uur kan gebeld worden naar 06- 53340063 om te horen of het sterrenklj- ken doorgaat. De toegang is gratis. H et I VN orga n Iseert 1 n s a menwe r kl ng m et Staatsbosbeheer 'verhalen in het Bosje’. Vier Texelse verhalenvertellers vertellen In het donker In het Bosje {Het Doolhof) op de Hogeberg een verhaal. Deelname Is gratis, warme kleding en iets om op te zit ten zijn aanbevolen. Ontvangst Is tussen 19.45 en 20.00 uur bij de hoofdingang van het Bosje. Bij Bospavlljoen Het Turfveld aan de Nat- tevlakweg 2) houdt het IVN zaterdag van 18.30 tot 20.00 uur een klnderexcursle waarin nachtdieren en hun zintuigen cen traal staan. De excursie Is voor kinderen van 4 tot 12 jaar oud en hun ouders. Aan melden kan vla texelseklokjes@planet.nl. De Vogelwerkgroep is eveneens actief tij dens de Nacht van de Nacht. Excurslelef- der Vincent Stork wacht om 21.30 uur In het donker bij het hek van Utopia op hoek van de Stuifweg en de Lancasterdl Hij vertelt over de effecten van lichtver vuiling In de nacht en de gevolgen voor vogels en de vogeltrek. Aanmelden Is niet nodig, speciale schoenen ook niet. Het kan wel koud worden, waardoor warme kleding wordt aanbevolen. Het Is de Nacht van de Nacht, omdat de klok om 3.00 uur weer een uur wordt teruggezet. 'Dit Is pas echt kamperer konijntjes huppelen in F achtergrond hoort u het ruisen van de zee. Camping Kogerstrand biedt een vari atie aan unieke kampeerplaatsen. De dui nen schelden de staanplaatsen.’Dit meldt de site van camping Kogerstrand. Als het aan de uitbater ligt, leidend aan groot- hulswaanzln, gaat alles op de schop. Er wordt verlies ge leden, dus val Je van je ge loof. Weg met de camping. Er moeten sel- zoensbestendlge accommodaties komen. Semipermanent, maar hoe semi Is semi, als ze het hele Jaar blijven staan? Dus zullen het wel dulngalows worden. Of strandlodges. Zandkastelen. Keurig in het gelid. En dan dient zich een doemscenario aan. Met overal bordjes die op het park de weg wijzen naar de all-lncluslve vreet schuur, zodat de gast dat park niet meer af hoeft. Goed voor de portemonnee. Voor wie Is de vraag. BIJ de konijnen af. Dat betekent dat de horeca van De Koog het haasje Is. Het el van Columbus wordt het paard van Troje. Annie vreest dat De Koog dan een spookdorp wordt. Waar Je, net als op de kanarlepletenellanden, van de boulevard wordt geplukt om binnen, voor veel geld, "gezellig" aan de lokale hoofdpijndrank te gaan. Dan kan je met de hopper naar de propper. In de strijd om de toerist moet je nu al slalommen tussen schreeuwende reclameborden, talloze kauwgomballen- en andere trekautoma- ten. Niet voor niets betitelt Yvon Jaspers in haar programma 'Ik neem Je mee', het dorpsplein als het lelijkste plein van het eiland. Laat staan wat het dan wordt. Stel Je voor dat de camping gewoon een prachtige camping blijft. Met tentjes, ellandllefhebbers, avonturiers, natuur- genleters, vogelaars. Met een dorpskern met gastvrije, gezellige kroegjes. Met goede, knusse, restaurantjes. Met een prachtig plein, een eeuwenoude kerk, een wit huisje en een historische boom. Zon der gelal en gebral, politie te paard, pies en kots, dranghekken. Geweldig. En als er al Ingespeeld moet worden op vernieu wingen. Wat dan? Zet die dranghekken om de camping, iaat een paar schapen los en Je hebt een safaripark. Slapen tussen de schapen. Uniek. Moet het moderner? Gooi er kunstgras In, met vloerverwar ming, en maak er een naaktcamping van. Laatje kouwe kleren thuis. Hand In hand, In je blootje op het Kogerstrand. Onbe taalbaar. En gooi 's avonds die vloerver warming uit. Dan jagen we ze de kroeg In. Met open haardvuur en een levens groot bord: ‘Laat de garderobe de kleren krijgen.’ Gelukkig geeft de Gemeenteraad geen krimp tegen het krlmmanagement. Er Is hoop. Kogerhoop. Je zou er zowat wild van worden. Of gaan huppelen. Ecomare houdt zaterdag twee nachtwan delingen door het bos. de duinen en over het strand. Zaklampen blijven thuis, zodat deelnemers de duisternis extra goed kun nen beleven en ervaren ze van lieverlee meer gaan ruiken, horen en voelen als ze minder zien. Om 18.00 uur start een ex cursie voor gezinnen met kinderen tussen de 5 en 11 Jaar oud. Tijdens deze wande ling vertelt de gids spannende verhalen over Sommeltjes. Om 19.00 uur begint de tweede excursie die meer op volwassenen en oudere kinderen Is gericht. Deelname kost €9,- voor volwassenen en €6,- voor kinderen. Kaartjes zijn verkrijgbaar vla www.ecomare.nl en bij Ecomare zelf aan de receptie. Sterrenwacht De Jager’’ Is zaterdag op twee plekken actief. Op de toren van de Burghtkerk aan de Blnnenburg In Den Burg wordt naar de sterrenhemel, de lichtvervuiling en vuurtorenlichten geke ken. Aanmelden voor deze activiteit kan dagelijks van 16.00 tot 21.00 uur bij Peter Ampt, tel 314259. De toegang Is £2,- (tbv de kerk). Er wordt begonnen om 20.00 uur en om 21.00 uur. Vanaf 19.30 uur Is de Sterrenwacht tevens aanwezig In het nieuwe observatorium bij Ecomare om De stichting Garantiefonds Theatervoor stellingen Texel krijgt vanaf 2015 een jaarlijkse subsidie van 5.500,- van de ge meente. Dat heeft het college besloten. De jaarlijkse subsidie Is bestemd voor de organisatie van theatervoorstellingen In Klif 12 In Den Hoorn. De evaluatie van het seizoen 2013-2014 toonde volgens het college aan dat de verzorging van circa veertig voorstellingen in Klif 12 een nega tief saldo van 24.326,00 opleverde. De gemeentelijke subsidie is bedoeld als on dersteuning voor het verzorgen van thea teraanbod op Texel. Dat 1$ naar voren gekomen uit patholo gisch onderzoek dat In Hannover op kada vers van overleden zeehonden Is verricht. Aangetoond Is dat In leder geval zeehon den die bl] de Deense eilanden Anholt en Fano werden gevonden aan het griepvirus zijn overleden. Het vermoeden bestaat dat hetzelfde geldt voor de dode zeehon den die op de kust van de Duitse eilanden Helgoland, Amrum Föhr en Sylt werden aangetroffen. Of dat Inderdaad hetzelfde Influenzavirus Is geweest, moet nog wor den aangetoond. Op de Duitse eilanden zijn volgens een gisteren in Duitsland verspreid persbe richt van de universiteit van Hannover tot nu toe gezamenlijk 350 dode zeehonden gevonden. In Duitsland werd publiciteit aan de situatie gegeven om mensen te waarschuwen dat ze van dode zeehonden af moesten blijven. Het moest ook con tact tussen honden op het strand en dode aangespoelde zeehonden voorkomen, in het Nederlandse deel van de Waddenzee zijn nog geen meldingen van dode zee honden geweest. Dat het om een griepvirus gas vermoedelijk dat er geen ultbi het Juridisch Loket landelijk al voor gr Juridisch advies zorgt en oppert dat h< Sociaal Team Texel dat In 2015 operatio neel moet worden een rol kan spelen. De rechtswinkel was In februa rl al op proef met een digitaal spreekuur begonnen. Het college besloot daarop te wachten voordat een besluit over de subsldleaan- vraagzou worden genomen. Tijdens de proefperiode kreeg de rechtswinkel 21 vragen. Het college zegt de toevoegde waarde van het spreekuur ais onvoldoen de te beschouwen.

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 2