rz V.' op agenda van OSG Vernieuwing en krimp 2 Coördinator voedselbank stopt Rotary helpt kinderen aan fiets NIEUWS ‘Kom naarons toe als er vragen zijn' Flessenactie Jumbo helpt Oost-Europa Collecte diabetes Chris wn Meurs, Gea Koops en Bert SpulJ vormen dit schooljaar de In ter lm-directie van de OSG. Vernieuwingen op komst voor VMBO Bijdragen voor Hospice Texel NIEUWE DIRECTIE OSG BIJ OUDERRAAD WWW.TEXELSECOURANT.NL VRIJDAG 24 OKTOBER 2014 tact c 1917! )gen I kwalltatl Den Burg Ir Vernleuwlnj sen op OSG In In het onderwijs, voortgaan met de reor tlef goc In de In mei moet ervan de directie ook een ad vies bij het gemeentebestuur liggen over het toekomstig bestuurvan de school. Dat l$ nu nog in handen van het college, waar door de OSG één van de weinige gemeen telijke scholen voor voortgezet onderwijs In Nederland Is. Verzelfstandiging Is In het verleden aan de orde geweest, maar Met hart en ziel zette Josje van den Berk zich de afgelopen Jaren In voor de Texelse voedselbank. Daar komt binnenkort ech ter een einde aan. Door prlvé-omstandlg- heden legt ze begin volgend Jaar de coör dinatie neer. ‘Ik zat met mijn dochter tv te kijken, toen er een spotje van Stichting Kinderhulp voorbij kwam. Wist Je dat er In Neder land nog altijd 400,000 kinderen zonder flets zijn?’, vertelt Marc SchulJI van Rotary Texel. HIJ twijfelde niet en ging er mee aan de slag. Het VMBO op de OSG werkt de komende Jaren aan vernieuwing, zodat leerlingen In de derde en de vierde zich weer meer specifiek op een beroep kunnen richten. De directie wil verder relaties met bedrij ven en organisaties op het eiland aanha len om verdere samenwerking tot stand te brengen. ‘Waarom zouden we bijvoor beeld op school een "we-doen-net-alsof- bedrljf” hebben, terwijl bulten school echte bedrijven zijn waar Je kunt leren. De school moet in de samenleving staan.’ I onderwijs, voortgaan met de reorganisatie van de school, koer- >ed onderwijs en een advies opstellen over het bestuur van de toekomst. beeld nieuwe banden en goede verlich ting', vervolgt SchulJI. Het resultaat mag er zijn: vorige week brachten SchulJI en Van der Linde 68 kinderfietsen naar Arn hem, Apeldoorn en Nijmegen. 'De totale kosten lagen rond de €3.000,-. Deze kos ten zijn voor een groot deel gedekt vanuit de Rotary met de inkomsten die we ge nereren uit de kleding uit de containers. Iedereen die zijn kleding In de containers stopt heeft hier dus aan bijgedragen. Het Is goed dat mensen weten wat er met het geld gebeurt. We zijn het hele Jaar bezig met de Rotary voor goede doelen en we kunnen alle steun gebruiken.' Stichting Hulp Oost-Europa Texel heeft van de Jumbo supermarkten In Den Burg en De Koog €2237,85 ontvangen. Met de donatleknop op de emballageautomaten In deJumbo's In Den Burgen In De Koogls €1547,25 verzameld. Begin dit jaar bracht de knop al €690,60 op voor Oost-Europa. Het geld Is voor het volgende transport naar Moldavië In november. ‘Ik ben In gesprek gegaan met fletsver- huurder Erwin van der Linde in De Cocks- dorp. HIJ zit ook bij de Rotary. HIJ zag het ook zitten en we zijn aan de slag gegaan. HIJ had nog kinderhuurfletsen over die door Henk Broekman geheel technisch zijn nagezien en voorzien van bljvoor- Dat zijn enkele zaken waar de intertm- dlrectle van de scholengemeenschap aan de Haffelderweg zich het komend school jaar mee bezig houdt. De nieuwe direc tie, bestaand uit Interlm-rector Chris van Meurs en conrectoren Gea Koops en Bert SpulJ, hield dinsdag een algemene bijeen komst met de medewerkers van de school en presenteerde zich dinsdagavond aan ruim vijftig ouders die de jaarvergadering van de ouderraad bijwoonden. De drie zijn In de plaats gekomen van oud Inte- rlm-rector Ingrid van Schle en voormalig conrector Annemarleke de Vries die vorig schooljaar de schooi leidden. Volgens Van Meurs maakt de Interimdl- rectle, die voor het huldig schooljaar Is aangesteld, een verdere uitwerking van de toekomstvisie die verandermanager Johan Bommerson vorig schooljaar voor de OSG opstelde. De visie, In maart be krachtigd door de gemeenteraad, moet ertoe lelden dat de school bestand Is te gen de verwachte krimp van 950 leerlin gen nu naar 650 in 2020 en dat de school vanaf 2017 weer In de zwarte cijfers zit. Vanaf augustus 2015 moet er weer een vaste directie zijn. TESO steunt de realisatie van Hospice Texel met een bijdrage van €5000,-. Het geld wordt besteed aan de Inrichting van de 'famlliekamer' binnen het hospice. Andere bijdrage kwam van seniorenkoor Melodei. in de Buureton werd, na 20 jaar bestaan, de afscheidsbijeenkomst gehou den. De €260,- die nog In kas zat schonken de koorleden aan Hospice Texel. Collectanten gaan van 27 oktober tot en met 1 november de deur langs op geld op te halen voor het Diabetesfonds. De op brengst Is bestemd voor het noodzakelijk onderzoek naar diabetes. ‘Kom naar ons toe als er vragen zijn'. Het was een nadrukkelijk verzoek van Interlm-rector Chris van Meurs op de ou deravond tijdens een presentatie van de ontwikkelingen op school. Van Meurs stelde dinsdagavond dat het aantal fte’s (voltijdbanen) voor onderwij zend personeel terug moet van 63 naar eerst 60 en daarna naar S3. De komende tijd worden gesprekken gevoerd met vak centrales en gewerkt aan criteria voor een mogelijk vertrek van mensen. Dat kon eerst vrijwillig, maar Inmiddels Is de fase van gedwongen ontslagen aangebro ken. Er wordt onder meer gekeken naar leeftijdsverdeling, de soorten vakken die mensen geven en de vraag In hoeverre medewerkers de juiste graad hebben om voor de klas te staan. Daarnaast wordt verder ervaring opge daan met laptops In de klas om over te gaan op gepersonallseerd leren. Koops, verantwoordelijk voor onderwijskundige vernieuwingen, liet weten dat er vijf mo dellen zijn waarmee wordt gewerkt. In mei moet er een advies liggen met wel ke model de school het beste verder kan gaan, Van Meurs: 'Aan de ene kant zijn we met krimp bezig en aan de andere kant met vernieuwing. Dat Is een lastige opdracht, vooral als mensen te horen krij gen dat zij niet verder kunnen, maar we hopen toch dat iedereen mee blijft doen.’ stilgezet toen de problemen bij de school bekend werden. Van Meurs noemde drie opties: behoud van de huidige situatie, verzelfstandiging of de school onder brengen Is ultelnc Meurs garat en bij het ad Het VMBO kent sinds vorig schooljaar het zogeheten Intersectoraal programma wat Inhoudt dat leerlingen In de derde en de vierde allemaal hetzelf lesaanbod hebben. Een specifieke keuze tussen con sumptie. metaal, zorg of handel Is er niet meer bij. Bedoeling is dat de leerlingen vanaf augustus 2016 het Intersectoraal programma als basis houden en zich daarnaast verder verdiepen In een beroep waarin ze verder willen gaan. 'Bedoeling Is vanaf augustus 2018 te examineren In het vernieuwde VMBO’, aldus Interlm- rector Chris van Meurs tijdens het bezoek aan de ouderraad. Van Meurs liet weten dat het gepersona llseerd leren, dat momenteel In ontwik keling Is, In de toekomst mogelijkheden biedt voor vakken waarin beperkte Inte resse Is. Vla de computer en samenwer king tussen scholen Is het mogelijk der- gelljke vakken aan te blijven bieden. Als voorbeeld noemde hij een paar scholen elders die gezamenlijk vla de computer Chinees aanbieden aan de leerlingen, HIJ wees erop dat het gepersonallseerd le ren een ontwikkeling Is die zich landelijk voordoet. i bij een ander bestuur. De keuze idelljk aan de gemeenteraad. Van Tarandeerde alle relevante partlj- idvies te betrekken. HIJ verzocht ouders gewoon op de directie afte stappen als ervragen zijn. 'Kom naar ons toe In plaats van met een probleem rond te blijven lopen. Als bestuur willen we navolgbaar zijn In wat we doen en aanspreekbaar op de vraag waarom we iets doen.' De nieuwe Interlm-rector komt uit Bergen en Is sinds tien Jaar voorzitter van het college van bestuur van Scholen aan zee in Den Helder, een scholenge meenschap met bijna drieduizend leerlin gen. Voorheen was Van Meurs bestuurder van de voormalige Hogeschool Alkmaar en hij werkte bij de Open Unlversltelt In Heerlen en de unlversltelt In Nijmegen, Zijn aanstelling ging eerder dit Jaar ge paard met wat strubbelingen in de raad, omdat de medezeggenschapsraad van de OSG niet was betrokken. Dat gebeurde later alsnog en daar werd dinsdagavond nog even kort bij stilgestaan. Van Meurs Is komend schooljaar verant woordelijk voor algemene zaken en de financiën. HIJ Is drie dagen In de week op Texel. Hetzelfde geldt voor conrector Bert SpulJ die tevens hoofd van de onderwijs ondersteunende dienst op Scholen aan Zee Is. HIJ Is komend schooljaar op de OSG verantwoordelijk voor de bedrijfsvoering. HIJ heeft onder meer Magister onder zijn hoede, het systeem waarin gegevens van leerlingen worden bijgehouden en waar mee ouders de verrichtingen van hun kin deren kunnen volgen. Koops, die in Oosterend woont, Is dit schooljaar als conrector verantwoordelijk voor onderwijszaken en vernieuwingen In het onderwijs. ZIJ Is vijf dagen per week op school. Koops was in het verleden di recteur van De Fontein en De Akker en de afgelopen vijf Jaar vestigingsdirecteur van Het Lyceum in Alkmaar, onderdeel van het Petrus Canisius College. Daar hield ze zich eveneens met vernieuwingen In het on derwijs bezig. Onder haar leiding worden dit schooljaar vijf soorten van gepersonallseerd leren nader onderzocht. Bedoeling Is dat aan het eind van het schooljaar een keuze wordt gemaakt, zodat In het schooljaar 2015/2016 verder een richting kan wor den Ingeslagen. Gepersonallseerd leren houdt in dat leerlingen op eigen manier en eigen tempo vla laptop of tablet hun lessen volgen en huiswerk maken. Lera ren komen meer In de rol van begeleider. Bedoeling Is onder meer dat leerlingen dit schooljaar aangeven welke manier van gepersonallseerd leren goed bevalt, Ook wordt dit schooljaar bekeken welke vorm goed aansluit bij de school. Van den Berk werd In 2008 coördinator van de Stichting Broodnodig op Texel, nadat ze zich had aangemeld als vrijwil liger om mee te helpen met het vervoer van spullen. 'Achteraf bekeken ben iktoen In het diepe gegooid en dat hoop Ik een opvolger te besparen.' Binnen de kring vrijwilligers had ze een tijd geleden ai verteld op termijn te gaan stoppen. Dat Is door de privé-omstandlgden In een stroomversnelling gekomen, waardoor het vinden van een opvolger een hoge prioriteit heeft gekregen. Van den Berk windt er geen doekjes om dat het coör dineren van de voedselbank een klus Is waar veel tijd In gaat zitten. 'Je hebt we kelijks de administratie, het is contacten onderhouden en bedankjes regelen als mensen Je wat gegeven hebben. Je hebt ook zo nu en dan een vergadering aan de overkant en In de weekenden kijk ik zelf nog altijd even de aanbiedingen van de supermarkten na. Daar ben je toch ook zo driekwartier mee bezig.' Daar staat vol gens haar tegenover dat de voedselbank een steun is voor Texelaars bij wie het tegenzit, 'Je ziet mensen opkrabbelen en weer op eigen benen komen.' De voedsel bank stelt op het moment wekelijks pak ketten samen voor zestien gezinnen. 'Dat zijn bij elkaar vijftig monden.’ De ervaring leert dat het aantal mensen in de winter maanden meestal toeneemt. Het streven van de voedselbank (s dat mensen maxi maal zes maanden hulp krijgen. De crite ria om aanmerking te komen, staan be schreven op de website. Volgens Van den Berk moet een coördinator flexibel zijn, tijd hebben en streng maar rechtvaardig kunnen zijn. 'Vooral streng, anders wordt er een loopje met je genomen.' Zelf kijkt ze met voldoening terug op de Inspan ningen. ‘Soms kun je er moe van worden, maar het doet altijd goed als Je ziet dat anderen zich voor Je Inzetten. We hebben bijvoorbeeld elke maand een oudere man die hier speciaal langs komt om een tien tje te brengen. Dat Is zo prettig om mee te maken.' Belangstellenden kunnen con- opnemen met Van den Berk via 06- 79598 ofwww.voedselbanktexel.nl.

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 2