.txl Antwoord op vragen over de nieuwe Wmo Nieuw meldpunt Veilig Thuis SOCIAAL DOMEIN Van j'eugdzorg naar jeugdhulp Vragen bij Sociaal Team Texel ADVERTORIAL! Gemeente Texel in- Geld voor mensen met minimumloon Cliëntondersteuning Verzorgingshuis Nieuw meldpunt valig Thuis. kunt u wellicht uw directe om- MISVERSTANDEN OP EEN RIJ jn rechtszekerheid en aan willekeur.” Mensen die al In een verzorgingshuis wo nen, hoeven In 2015 door de veranderin gen In de zorg niet te vertrekken. wel aan de voor in kunt u alsnog U kunt de aanvrag te vuiler het gorr 14 o: HJkj terec 2, “Kinderen, vrienden en buren worden verplicht mij te helpen.” De Wmo 2015 stelt hulp door kinderen, vrienden of buren niet verplicht. Ze zijn dus nooit verplicht om te helpen. De ge- jaat u vervolgens samen oplossingen, soms door In- m mensen uit uw directe Mensen die te maken hebben met hulse- geweld kunnen vanaf 1 Januari 2015 echt bij Veilig Thuis. rrgangsjaar. Vol houdt uw kind Vanaf 2015 komt bijna alle Jeugdhulp onder verantwoordelijkheid van de ge meente. Wat betekent dat als uw kind In 2014 hulp krijgt en ook In 2015 hulp no dig heeft? Texelaars met een minimuminkomen krijgen in 2015 een extraatje van de ge meente. Deze eenmalige koopkrachtte- gemoetkomlng Is bedoeld om de gevol gen van bezuinigingen op te vangen en minima tegemoet te komen. eezrr ft 'o<m. «u op bank VOoR ff TV. PVOftSCN 4AW SAHW) WAAR V6U< 6 in dat gesprek ga a op zoek naar oplos schakeling van het dorpshuis passend. Voor andere men sen Is gespecialiseerde dagbesteding no dig. in dat geval moet de gemeente dat aanbieden. Uit het onderzoek dat de ge meente doet, blijkt welke ondersteuning passend Is. Komt u er zo niet uit, of heeft u vragen op het gebied van Jeugdhulp, werk, uitkerin gen bijzondere bijstand, financiële pro blemen, dagbesteding of begeleiding bij het organiseren van het dagelijks leven? Dan kunt u vanaf 1 Januari 2015 terecht bij het nieuwe Sociaal Team Texel. Daar bekijkt u samen met een medewerker of een persoonlijk gesprek noodzakelijk Is. Als dat zo Is komt een medewerker voor dat gesprek bl] u thuis op bezoek. Heeft u vragen voor ondersteuning op het gebied van welzijn, zorg, Jeugdhulp, uitkeringen bijzondere bijstand, langer zelfstandig wonen en gezinsrelaties? Dan zijn er verschillende mogelijkheden. De Wet maatschappelijke ondersteuning wordt vanaf 2015 ultgebreld. De gemeente Is dan verantwoordelijk voor ondersteuning aan mensen zodat zij zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen. In dit artikel antwoord op een aantal misverstanden die soms In de praktijk voorkomen. 4. “Als het geld bij de gemeente op Is, krijg Ik geen ondersteuning meer." In de wet staat dat de gemeente maat schappelijke ondersteuning moet bieden als iemand niet zelf of met hulp van zijn netwerk kan meedoen In de samenleving of zelfredzaam kan zijn. De gemeente moet a ltijd aan deze wettelijke plicht vol doen. Ook als het geld op Is. U mag altijd Iemand meenemen naar het Sociaal Team; Texel of een zogeheten keukentafelgesprek van de dorpswerkers om u te helpen. Als u niemand in uw om geving heeft om mee te nemen of u wilt professionele hulp dan Is dat ook moge lijk. Medewerkers van de organisatie MEE kunnen u bijvoorbeeld helpen de Infor matie die u tijdens een gesprek krijgt te ordenen zodat u daarna begrijpt welke keuzes u heeft. Daarnaast zijn er getrain de vrijwillige ouderenadviseurs die u kun nen helpen tijdens het gesprek. BIJ het So ciaal Team Texel kunt u Informatie krijgen over deze cliëntondersteuning. 1. "Als Ik veel Inkomen of vermogen heb, krijg Ik geen ondersteuning.” De gemeente mag u geen ondersteuning weigeren omdat u een hoog Inkomen of veel vermogen heeft. De gemeente kan wel met u in gesprek gaan over welke on dersteuning voor u het beste Is. Ook mag de gemeente een hogere eigen bijdrage vragen als u meer Inkomen of vermogen heeft. Maar nooit hoger dan de eigen bijdrage volgens het uitvoeringsbesluit Wmo. In het uitvoeringsbesluit staan re gels voor de eigen bijdrage. Die regels gel den voor alle gemeenten. De gemeente m ag maar op één manier afwijken van de regels In het uitvoeringsbesluit: ze mogen een lagere bijdrage vragen, geen hogere. De hoogte van de eigen bijdrage Is afhan kelijk van het Inkomen, het vermogen, de leeftijd en de gezinssamenstelling. Het CAK int de eigen bijdrage. 2015 staat te boek als over gens het overgangsrecht I recht op de zorg die In de jeugdzorg-lndi- catie staat. Indien mogelijk wordt de zorg gegeven door dezelfde zorgaanbieder als In 2014. Dit overgangsrecht duurt tot de einddatum op uw Indicatie, maar uit erlijk tot 1 januari 2016. Op www.hoeveran- dertmljnzorg.nl kunt u terugvinden welke Indicaties (soorten zorg) kinderen en Jon geren kunnen krijgen en meer lezen over de veranderingen in 2015. Er bestaan misverstanden over de nieuwe rol van gemeenten In de Jeugdhulp. Hier onder staan de de belangrijkste plus een uitleg hoe het werkelijk zit. 1. ‘De gemeente bepaalt straks welke zorg Ik krijg.' Antwoord: De gemeente heeft een jeugdhulppllcht. Dit betekent dat de gemeente ervoor moet zorgen dat er voldoende goede hulp beschikbaar Is. De zorgprofessional bepaalt vervolgens ofzorgnodlglsen welke zorgu krijgt. Een kind met psychische problemen dat een psychiater nodig heeft, wordt dus niet naar de sportclub gestuurd. 2. ‘Als een huisarts een Jeugdige verwijst, moet je toch eerst nog langs de gemeente voordat Je zorg krijgt.' Antwoord: De ge- 3. “Ik verlies mljr word overgeleverd De Wmo 2015 biedt rechtszekerheid voor cliënten en beschermt tegen wille keur van de gemeente. Als Iemand zich meldt meteen vraag om hulp, gaat de ge meente In gesprek met u en onderzoekt de gemeente uw persoonlijke situatie. Hierbij betrekt de gemeente de eventuele mantelzorgen Blijkt uit dit onderzoek dat u niet kunt meedoen In de samenleving of niet zelfredzaam bent? Ook niet met hulp van uw netwerk of door algemene voorzieningen te gebruiken? Dan moet de gemeente een maatwerkvoorzlening aanbieden. Dat Is een individuele voorzie ning. Voorbeelden zijn een woningaan passing of specialistische dagbesteding. omgeving of andere vrijwilligers. Als dat niet lukt, zorgt het sociaal team voor pro fessionele ondersteuning op maat (een zogeheten maatwerkvoorziening). Dat gebeurt op basis van één plan voor u en uw familie. Contactgegevens, openings tijden en meer Informatie over het sociaal team kunt u vinden vla www.texel.nl of verkrijgen vla het telefoonnummer 14 0222.van de gemeente Texel. meente mag zich niet bemoeien met de verwijzing van de huisarts, Jeugdarts of medisch specialist. Als je een verwijzing hebt, heb je direct toegang tot de beno digde Jeugdhulp. De gemeente mag daar niet tussen zitten. 3. ‘Gemeenten kunnen mij om een eigen bijdrage vragen voor jeugdhulp.’ Ant woord: Gemeenten mogen geen eigen bijdrage vragen. Er geldt wèl een ouder bijdrage voor Jeugdhulp met verblijf. De Jeugdhulppllcht betekent voor een ge meente dat zij wettelljk verplicht Is hulp of ondersteuning te bieden aan een kind of gezin die dat nodig heeft. 4. ‘WIJ hebben al jaren dezelfde zorg aanbieder en begeleider voor ons kind. Vanaf volgend Jaar wordt dat anders.' Antwoord: In de Jeugd wet Is geregeld dat kinderen en Jongeren die nu Jeugd- hulp ontvangen, in 2015 recht hebben op zorg van dezelfde aanbieder ais dit redelijkerwijs mogelijk is. De aanbieder bepaalt welke begeleider de zorg aan uw kind levert. Of en wanneer de zorg voor uw kind verandert, zal per Instelling en per gemeente verschillen. Deze verande ringen vinden naar verwachting geleide lijk plaats omdat 2015 een overgangsjaar Is. Voor kinderen in een pleeggezin geldt zelfs dat ze, zo lang de pleegzorg duurt, bij hetzelfde pleeggezin mogen blijven. Op www.hoeverandertmljnzorg.nl/ Jeugd/jeugdzorg/mlsverstanden-jeugd- wet staan meer misverstanden. Dat Is volgens de gemeente ook een mis verstand dat wel eens leeft rondom de Wmo. 'Mensen worden niet gedwongen om weer zelfstandlgthuls te gaan wonen. Ze houden hun recht op een plaats in een Instelling. Vanaf 2015 worden de voor waarden voor wonen In een Instelling wel strenger. Die voorwaarden gelden dan voor nieuwe cliënten. Dit Is het gevolg van het kabinetsbeleid om mensen langer thuis te laten wonen.' De gemeente zal dan onderzoeken wat nodig Is om men sen langer thuis te kunnen laten wonen. meente mag wel onderzoeken of het so ciale netwerk u kan helpen. De gemeente kan ook rekening houden met deze hulp als ze een aanbod doet, in het gesprek met u moet de gemeente ook vragen of de mantelzorger hulp nodig heeft bij het uitvoeren van zijn of haar taken. Bij veel van deze vragen via hulp van mensen uit gevfng al zelf tot een goede oplossing komen. Daarnaast kunt u ook altijd on dersteuning vragen In uw eigen dorp bij de dorpswerkers of het maatschappelijk werk van Texels Welzijn. Dat Is een samenvoeging van de huidige steunpunten Huiselijk Geweld en de Ad vies en Meldpunten Kindermishandeling. Straks is er dus êén meldpunt voor alle vormen van huiselijk geweld en kinder mishandeling. Dat moet lelden tot meer samenhang in de aanpak. De samenvoe ging komt mede voort uit de veranderin gen In de zorg; vanaf 2015 zijn gemeen ten verantwoordelijk voor de aanpak van huiselijk geweld en kindermishandeling. Voor een alleenstaande gaat het om een bedrag van €70,-, voor een alleenstaande ouder met minderjarige kinderen om €90,- en voor mensen die getrouwd zijn of samenwonen Is het bedrag €100,-. Het bedrag Is belastingvrij. U kunt recht heb ben op deze tegemoetkoming als u In de maand september van 2014 een Inkomen hebt dat met hoger is dan 110% van het sociaal minimum. Op het Overzicht In komensgrenzen op www.texel.nl kunt u zien welke Inkomensgrens voor u van toepassing Is. Er wordt niet naar uw ver mogen gekeken. U kunt de koopkracht- tegemoetkomlng aanvragen tot en met 30 november 2014. Als u een uitkering of bijzondere bijstand van de gemeente ontvangt, hoeft u niets te doen. Aange zien uw gegevens dan bij ons bekend zijn, zal eind oktober 2014 de koopkrachttege- moetkomlngaan u worden ultbetaald. Indien u geen betaling heeft ontvangen en u bent van mening we waarden te voldoen, dan een aanvraag indienen. koopkrachttegemoetkomlng jgen door een aanvraagformulier In en. Het formulier kunt u ophalen bij gemeenteloket of opvragen vla tel 0222. Daarnaast vindt u het aanvraag formulier ook op www.texel.nl/ekkt on der het kopje downloads. Stuur het for mulier ingevuld en ondertekend naar: Postbus 200, 1790 AE te Den Burg. Doe dit ulterlljk 30 november 2014. Na deze datum kunt u de koopkrachttegemoetko- ming niet meer aanvragen. De negentien gemeenten In Noord-Hol- land-Noord hebben daarom regionaal af spraken gemaaktover de wijze waarop ze huiselijk geweld en kindermishandeling aanpakken. Alle Veilig Thuis organisaties hebben vanaf 1 januari het gratis tele foonnummer 0800-2000. Bellers worden door het inspreken van hun woonplaats doorgeschakeld naar dejulste regio. Meer Informatie op www.vooreenvelllgthuls.nl. Tot 1 Januari 2015 kunt u voor Informatie, hulp of advies nog terecht bij het Steun punt Huiselijk Geweld op 0900 -1 26 26 26 of bij het Advies- en Meldpunt Kinder mishandeling op 0900-123 123 0. 5. “Mijn gespecialiseerde dagbesteding wordt wegbezuinigd en de gemeente zal mij wel af schepen met een algemene voorziening." De gemeente moeten passende onder steuning bieden aan mensen als ze niet zelf of met hulp van hun netwerk kun nen meedoen. Voor sommige mensen is een activiteit als een koffieochtend in

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 6