Paal 15 mooiste strand van Texel te I t Eerste herfststorm zorgt voor mooie beelden van Texel I 1 9 INTERVIEW i JU R SCHUIRINGA EN JACOMIEN BAS VERKOPEN WESTERSLAG Sarah Hoogenbosch. ‘Onderschat niet de De afslag op het strand bij Paal 20 (DeKoogj Is enorm. Ook de slufter liep weervd. impact van het strand op het achterland’ Al sinds de jaren zeventig is Jur Schuiringa actief op het strand bij Paal 15. Eerst als badmeester en sinds de ja- ren tachtig als strandexploi- tant. Daar komt een einde aan nu hij en Jacomien Bas hun strandpaviljoen heb ben verkocht aan Joost en fan >ol) .plan Buitengebied, kon reke- emmfng. WWW.TEXELSECOURANT.NL VRIJDAG 24 OKTOBER 2014 van het bij Paal laat- kon 12.15 uur 'Noem ons een prijs', zelden Jur Schuirin ga en zijn toenmalige compagnon Gert- Jan Groenendijk In 1983 tegen de familie Nowak toen zij de Zeeaster bij Paal 17 te koop hadden staan. Een paar weken later was de deal een feit. Een Jaar later volgde de aankoop van het paviljoen van Van Duivenbode bij Paal 15, waarna Schul- rlnga’s bestaan als strandexpioltant op Westerslag definitief begon, in 1989 kwa men ook de eigendommen van Koopm; en Slebeling (strandhuisjes en zellschoc erbij. stemmingspl nen op inster van Jacomien Bas i jaartje zou mee- precles twintig comlen lachend. weg bij Wes- als strandex- >act van het strand ;en goed strand bij en voor heel Den Hoorn 11 n. Alsje alle paviljoens bij /verken daar zo'n driehon derd mensen. Daarmee Is het strand ook een van de grootste werkgevers op het paar oud-badmeesters p zaken gesteld. Er hing i partijen op het el- Jtrechters afwilden ders. Jur: 'Met een pr hebben we orde op 2 een sfeer dat meerdere land deflnitlefvan de U1 en dat wilden we voorkomen.' De twee zijn blij dat Joost en Sarah Hoog enbosch van Catharfnahoeve het pavil joen willen overnemen. Bas: ‘Zij hebben een horeca-lnstelllng en zijn ook nog van het eiland afkomstig.' De twee breken de komende weken samen met Hoogen bosch af en komend seizoen bouwen ze ook samen met de nieuwe eigenaar op. 'Daarna Is het over en zien we wel wat we verder gaan doen.' Als onvermoeibaar pleitbezorger van het strand wijst Jur graag op het belang van het strand voor de economie. Het over grote deel van de mensen die het eiland bezoeken, komt voor het strand. ‘Onder schat ook niet de Imp; op het achterland. Gee Paal 9 heeft gevolgei en Loodsmanduln. A elkaar neemt, werken daar waren ronduit boos. 'Daar zijn we met de arceerstlften In bezig geweest', vertelt Ja comien. 'Maar het ging wel ergens om. Er zijn veel Instanties bij het strand betrok ken en dan moeten de zaken goed In de officiële stukken staan.’ De ultelndelljke nota, Inmiddels onderdeel van het be- Westerslag was in 1984 al een meer dan vertrouwd terrein voor Jur. In zijn loop baan als badmeester uit Utrecht van 1972 tot 1983 was hij de laatste vijfjaar al telkens actief bij Paal 15.'Dit Is gewoon het mooiste strand van Texel', vertelt Jur terwijl hij samen met Jacomien Bas in een vertrouwd hoekje van het paviljoen aan de koffie zit. De uit Groningen afkomstige Jur was In Utrecht student Tandheelkun de, totdat hij na 3,5 Jaar met de studie stopte. HIJ diende twee Jaar als reserve- offlder In het legeren ondernam vier keer De eerste herfststorm ligt achter ons. Van dinsdag op woensdag stuwde de wind het water op. De meter bleef staan op 2,72 meter boven NAP. Minder hoog dan de verwachte 3,40 meter, maar genoeg om de haven blank te zetten, de scheepvaart In problemen te brengen en de dienst regeling van de TESO tijdelijk stil te leggen. eiland.’ Een goed strand kent volgens Jur droog zand over een breedte van min stens honderd meter. Jur blijft ondanks het stoppen vooralsnog voorzitter van de Verenigde Strandexploltanten. 'Het Is aan de leden of ze met me verder willen.’ Als oud-badmeester stond Jur erom bekend goed met de badmeesters uit Utrecht om te kunnen gaan. Een paar jaar geleden, toen de badmeesters hun vaste onderkomen bij de Scholleboe kwijtraak ten, werd de harde hand echter ook niet geschuwd. De Utrechters begonnen meer als groepjes bij de strandslagen en de pa viljoens rond te hangen en dat moest an- een poging ingeloot te worden voor de studie Diergeneeskunde In Utrecht. Na de vierde afwijzing was dat definitief klaar en ging hij verder op Texel. Tot en met 1994 draafden Schuiringa en Groenendijk de paviljoens bij Paal 15 en 17, waarna ze besloten leder hun eigen weg te gaan, in het seizoen van 1994 kreeg Jur versterking 1 die aanvankelijk "‘een draaien”. ‘Dat was dus Jaar geleden', vertelt Jacc Na 1994 ging zij niet meer terslag en Jur. Het bestaan ploltant kende grofweg twee delen: van maart tot en met oktober waren ze vrij wel dagelijks op het strand en van novem- bertoten met februari was het de tijd om even bij te komen en onderhoud aan het materiaal te plegen. ‘Ik heb door dejaren heen in de winter wat huisjes staan schil deren’, aldus Jur. Westerslag heeft er 138 waarvan ongeveer tweederde elk seizoen aan Texelaars wordt verhuurd. De verhouding tussen Jur als voorzitter van de Verenigde Strandexploltanten en de gemeente Is sinds een paar Jaar weer goed tot optimaal. Een paar Ja ar geleden, toen de huidige strandnota moest wor den vastgesteïd, stond het mes spreek- woordelijk op tafel. Strandexploltanten Dinsdagavond raakte een bak, geladen met 15.000 stenen los van de sleepboot En Avant 20. Op dat moment was er sprake van windkracht acht met uitschieters naar negen. De bak dreef twee platformen en de scheepvaartroute voorbij en vormde daarna geen gevaar meer. Schepen In de omgeving werden gewaarschuwd. Woensdagochtend dreef de bak in de richting van de Texelse kust. Hij kwam tot circa 12 kilometer af stand- De Kustwacht overlegde woensdagochtend met berglngsm; schappij Svitzer Salvage of iemand met een helikopter op de bak worden gedropt om de sleepverblndlng te bevestigen. Om werden mannen overgezet, waarna de verbinding werd hersteld.

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 9