Blijvend grasland niet voor de eeuwigheid 2 Meubelzaak loopt als een trein ‘Vreemde zaken’ in donkere nacht NIEUWS WEILAND OF AKKERBOUW? BOER BEPAALT GEBRUIK VAN HET LAND Voornaam 'Bekijk het anders’ Winst voor Tevoko An nle@texe Isecou ra nt.n I ONGEZOUTEN Bij Jef stijgt zeven plaatsen in Lekker van de vlei actl- aan zijn naam kwam, donkere nachten’. Je kon nacht wandelen, hardlopen, ster- renkfjken en in de kuil van 't Bossle langs het Doolhof naar verhalen luisteren, in het donker, bij het licht van een kaars vertelde Goos Westerlaken het verhaal van dejongen en de draak. Niet het mon ster. maar vooral de eigen angst was het moeilijks! te overwinnen. Gerrit Gerrits verhaalde over de geschiedenis van 't Bos- tuarl vertrekken, maar s beroep nooit. Wie wee www.texelsecourant.nl DINSDAG 28 OKTOBER 2014 komt ze re in ie De dames van Tevoko hebben de wed strijd tegen Zaanstad 3 met 3-2 gewon nen. Na een goede eerste set, verloor Tevoko de volgende twee. De Texelse vol- leybalsters herpakten zich op tijd en won nen de wedstrijd. Culinaire verwennerij BIJ Jef In Den Hoorn Is In de nieuwe Lekker 2015 gestegen van de 63ste na ar de 56ste plaats. Het restau rant van Jef Schuur en Nadlne Mögling blijft daarmee stijgende In de landelijke Top 100 van de toonaangevende Lekker. BIJ Jef maakte In 2012 voor het eerst zijn opwachting In de Top 100, toen op de 81ste plaats. De restaurantgids ligt vanaf deze week In de winkels. Het Hoornder restaurant heeft sinds 2008 een Mlche- llnster en scoort al jaren op hoog niveau In meerdere restaurantgidsen. rnalen. Goed nieuws zou i<a nee. Er zijn te weinig roe rnalen eten, zeggen de skundlgen. Dus moeten tol betalen. Zo’n 11.000 hectare van de Waddenzee wordt verboden gebied voor garnalenvissers. Da's goed voor het mili eu... Maar voorlopig: kopen, die garnalen en zélf pellen: Duwen, draaien, trekken. Pure therapie. En zorg dat ze goed koud zijn. Dat pelt een stuk makkelijken Lekker met een kruimlge aardappel van Texels groen, groen knollenland. In het nieuwe gemeenschappelijk land bouwbeleid Is de els opgenomen dat het areaal blijvend grasland niet met meer dan vijf procent mag dalen ten opzichte van het peiljaar 2012. Als dit meer daalt dan kan de staatssecretaris eisen dat blij vend grasland dat recent omgezet Is naar bouwland weer wordt ingezaaid met gras. Akkerland wil overigens niet zeggen dat de natuur daar ontbreekt. De Lleuw heeft bijvoorbeeld negentig overeenkom sten voor ongeveer 3000 ha weidevogel beheer, circa 50 procent bouwland en 50 procent grasland. Het grootste deel be treft legselbeheer. De meeste nesten wor den op bouwland gevonden. BIJ de overgang naar de wintertijd word Texel getrakteerd op een prachtige, don kere nacht. Tijdens de viering ‘Nacht van de Nacht’ vonden aller vltelten plaats op het eiland. Zo begint een reisverslag door Royan van Velzen op de website Verkeersbureau's. info. Een enthousiast verhaal over Texel, met foto’s die hij vanuit zijn vliegtuig maakte. 'Bekijk het eens anders en bena der Texel van boven’, raadt hij aan. 'Texel International airport, met een grasbaan van 1.100 meter, Is het hele Jaar door ge opend. Als het weer niet al te slecht is, kun Je hier dus moeiteloos landen om ver volgens in de verkeerstoren kennis te ma ken met de gastvrijheid van vader Ed en zoon Mlkedle het vliegverkeer In de gaten houden. Hoe dan ook, vliegend of val lend, Texel Is wei heel erg dichtbij en heel erg leuk als Je het vla de lucht aandoet. En zo anders. Je komt er nooit voor niets.' Een week eerder had Tevoko met 3-1 ver loren van Madjoe 2 en was dus gebaat bij een overwinning. Met nieuwe broek jes, gesponsord door Paracentrum Texel, gingen de Texelse dames voortvarend van start. De basis van Tevoko werd deze wedstrijd aangevuld met Sharen Daalder en Jet Eelman. De eerste set werd een voudig gewonnen door middel van moei lijke services van Lledeke IJdensen Marlke Oostra. De tweede en de derde set ging het minder. De concentratie werd minder en slordige fouten kregen de overhand. Met setstanden van 21-25 en 23-25 liet Tevoko kostbare punten liggen. BIJ het begin van de vierde set was het goede ge voel terug. Het prachtige blok van Joannie Schaapman- van Elk op midden leverde meerdere punten op en de aanval van Ivet Former- de Ruyer wasvoor de dames van Zaanstad lastig te verdedigen. De set werd bfnnengehaald met 25-22. De vijfde set ging lange tijd gelijk op. BIJ een stand van 15-14 leek de winst voor Tevoko bin nen handbereik. Zaanstad kwam terug tot 16-16, maar met een harde service en en uitgeslagen bal door Zaanstad werd er alsnog gewonnen. Plaatselijk kan op grasland een zwaar be- heerpakket voor agrarisch natuurbeheer afgesloten worden. Zoals voor kruiden rijk grasland, een late maaidatum of bota nisch beheer. Voor gederfde Inkomsten ontvangt de boer per hectare €1028,35. Als deze boer ruige (stal)mest strooit, ont vangt hij nog eens€138,72. Als er twee keer kan worden gemaaid, met een ge middelde opbrengst van tien rollen hooi, blijft er na maaien en persen een netto opbrengst over van €200,-. Vla het ge meenschappelijk landbouwbeleid komt daar In 2015 naar verwachting €270,- blj aan subsidie en ten slotte is er voor blijvend grasland een vergoeding van €120,- per ha. De laatste bedragen gel den voor alle landbouwpercelen dus ook bouwland, alleen moeten agrariërs op bouwland voor de €120,- vanaf 2015 aan devergroenlngselsen voldoen. Deze land bouwsubsidie is ter vervanging voor het huidige Ingewikkelde systeem van toe- slagrechten, het gaat dus niet om nieuw geld. Sommige boeren die geen toeslag- rechten hadden gaan er op vooruit, ande ren gaan er op achteruit. Beheerovereenkomsten voor kruidenrijk Toen Woonhuys Moerbeek In april fail liet ging, nam Fallllssementsverkoopvan Nico Nico van Hunnik de Inboedel over van de curator. Binnen korte tijd waren de afgeprijsde meubelen verkocht, de zaak zit er nog steeds. Hoe kan dat? we nog wel langer, dat Is ook aan Nico en Nico. Wij doen ons werk en daarbij moet je zorgen dat Je de collectie regelmatig vernieuwt en komt met nieuwe spullen. Dat Is wat de klanten willen. Je moet niet maanden lang het zelfde spul in de win kel hebben staan. Dat laatste gebeurt hier sowieso niet, daar wordt teveel voor verkocht', vervolgt de medewerker. sle. Over de Engelse steen, zo genoemd omdat men dacht dat het andere eind tot Engeland reikte. Overeen labyrint dat er ooit was geweest, een uitspanningen "onzedelijk' gedrag in ‘detent’, het thee huis dat eroolt stond. Prominenten deden daar namelijk aan gymnastiek. Femke Ke gel vertelde op beeldende wijze het ver haal over het aambeeld en ijzerwaren die omgesmeed wilden worden. Symbolisch, omdat het nu de tijd Is om vla cursus sen aan de eigen vorm te werken. Laatste verhaal was van Ina Schrama, over hoe de Doolemansweg 'Vreemde zaken In Ik kreeg laatst zomaar een zak aardappels cadeau. Een lieftallige caissière zei tegen een klant dat de tweede zak aardappe len gratis was. Die klant, de eigenheimer, wilde dat niet en opperde pardoes of ik wellicht die zak wilde. Nou, Ik zei geer nee natuurlijk. Alhoewel Ik zo ook aan dt man ben geraakt, de zak. Thuisgekomen vertelde manlief doodleuk dat Texelse boeren voor één kilo aardappels slechts anderhalve cent krijgen. Tja, dan kan Je als super goede sier maken met Je twee de zak gratis. Per saldo betaal Je dan nog vijftig cent voor een kilootje. Logisch, dat die boeren in de puree zitten. Moet je eens kijken wat een werk ze aan die poters hebben. Echt aanpoten geblazen. Toegegeven, er zijn ook Texelse piepers te koop voor meer dan vijf euro per kilo. Dat zijn voorname jongens. Als Je die op tafel zet, hoor je erbij. BIJ die kliek met de hete aardappel in de keel. Dat zijn geen Jongens van de gestampte pot. Voor dat bedrag kan je ook vijf mud pure Texelse aardappels kopen. Trouwens, een aard appel met twee noten heet een doré. An nie heeft veel reacties gekregen op het ongebreideld gebruik van het woordje Texel. Texel voor, Texel na, al dan niet in af ge korte vorm. Het ergste is als per saldo blijkt dat het product niet eens van Texel komt. Hoogtepunt was het zogenaamde Texelse water. Dat water komt uit het IJsselmeer. Vla het Noord- Hollands duinreservaat In Bergen het dan op Texel. Eigenlijk zouden dame moeten maken voor dat water In combinatie met een pondje paling. Dat fs nog eens een culinair hoogstandje. Us- selmeerpallng, vergezeld van een heer lijk glaasje water. Maar Ik werd er ook op gewezen dat er nog een Texels product Is met een rafelig randje. En wel deTexelse Courant. Die wordt aan de overkant ge drukt. Als de bezorger wind tegen heeft, komt die krant In het donker In je bus. En als de boot een tijdje uit de vaart Is, komt de krant van vrijdag nog eerder dan die van dinsdag. Ik bedoel maar. Niets Is wat het lijkt. Tot slot. We barsten van de garnalen. Goed nieuws zou Je denken, maar nee. Er zijn te weinig roofdieren die garnalen eten, zeggen de zogenaamde deskundigen. Dus moeten de vissers de ‘Ook wanneer de herfst zijn intrede doet blijft Texel een heerlijk eiland. Je kunt er fantastisch uitwaaien op het strand, ge nieten van de natuur en de rust, maar ook de gezelligheid opzoeken.’ afgesproken ondergrens van 4000 hecta re grasland op Texel daadwerkelijk groen Is, is moeilijk te zeggen. Mocht het areaal blijvend grasland landelijk onder een be paalde grens duiken, dan kan staatsse cretaris Sharon DIJksma van Economische Zaken boeren verplichten een bepaald gedeelte van hun land groen te houden. Falltlssementsverkoop heeft nog een aantal zaken door het hele land. Het be drijf koopt de meubels van failliete zaken op en verkoopt die tegen stuntprijzen. Doordat er een groot depot In Groningen staat, kunnen er steeds nieuwe meube len geleverd worden aan de zaak aan de Marlcoweg. 'Met name hulsjeselgenaren en eigenaren van vakantieparken komen hier regelmatig kijken. We zijn een mooi adres om de Inboedel van de huisjes eens grondig te vernieuwen. Maar ook andere Texelaars en toeristen komen hier over de vloer. Van de week hebben we nog een bankstel verkocht aan mensen uit Groningen. Ook die spullen brengen we langs’, vertelt één van de verkopers. In de zaak lopen mensen af en aan, over druk te hebben de verkopers niet te klagen. 'Op dit moment is het de bedoeling dat we 1 Januari vertrekken, maar je weet het In ons beroep nooit. Wie weet blijven grasland, botanisch beheer en late maai- data zijn alleen mogelijk op bepaalde stukken van Texel. 'Of we Intensief beheer willen toepassen hangt er vanaf of de ge bieden In trek zijn bij weidevogels, zoals grutto en tureluur. In 2014 was er in het agrarisch gebied bijvoorbeeld ongeveer 350 ha met de beheerpakketten krulden rijk grasland, late maaidata of botanisch beheer. Dat Is dus maar een klein gedeelte van hettotaal gras areaal. Bijvoorbeeld de omgeving van de Butendlek en De Grle’, vertelt Slebold van Breukelen, gebledsco- ordlnator van De Lleuw. 'We sluiten over eenkomsten af voor zes jaar. Als de boer daarna zegt: "Ik stop er mee”, dan Is dat sneu, maar als het contract afloopt, is het aan de boer te bepalen wat hij met het land gaat doen.’ Uiteraard proberen we de boer wel op andere Ideeën te brengen omdat het ecologisch rendement van het zware beheer hoger wordt als de percelen langdurig goed voor weidevogels worden beheerd. Dat er rond Den Hoorn grasland wordt gescheurd, wil niet zeggen dat er sprake Es van een trend. 'Het gaat In de melkveehouderij bestgoed, zij willen eer der meer gras dan minder.' In hoeverre de Blijvend grasland (minimaal vijf Jaar), tijdelijk grasland of akkerbouw? Welke keus maakt de boer. Volgens een ‘ervaringsdeskundige’ rendeert akkerbouw In goede Ja ren beter, maar In andere jaren nauwelijks. En hoe zit het met het ecologisch rendement?

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 2