Zelfstandig wonen met zorg in de buurt 2 Getijdencentrale als trekpleister TX5 ‘Arie Senior’ krijgt versterking NIEUWS ALTERNATIEVEN VOOR GOLLARDS EN HOLLEWAL Diverse varianten in wonen voor ouderen Nieuwe Lionsveiling NK blindbierproeven Texelse Reede gest iben Tekening van dë| tljdencentrale zoals dia In het Marsdiep komt. 22 no il rg een zichzelf kunnen blijven wonen en Belang kwam recent met een Idee Tijdens de bijeenkomst over toekomstig wonen voor ouderen op Texel kwamen ook andere voorbeelden naar voren. WoontIJ Is begonnen met de aanbeste dingsprocedure voor de nieuwbouw van de Texelse Reede In Den Burg-west. nleuv temen grc bet www.texelsecourant.nl VRIJDAG 31 OKTOBER 2014 bij Groen .7666). aan- uvk af r the le- ig Is dat joemd als al- fiuls, is er 24 en wordt er- Jen personen >rgezame- rnten moe- Llons Club Texel houdt zaterdag 2 vember In het centrum van Den Bui nieuwe Lionsveiling. vijftig zamen- al ge- van West en plek van de Bultelboet aan de Burdetstraat In Den Burg moet komen. Volgens Van Andel zijn de appartementen uitwisselbaar en krij gen ze ook huurprijzen die betaalbaar zijn voor mensen met een AOW of mensen die een Wajong-ultkering hebben. Op het moment heeft de Gollards 108 kamers en drie tijdelijke kamers. Bij de Hollewal Is plek voor 42 mensen. Van Andel wijst erop dat Den Burg West de afgelopen Ja- ren al zo Is Ingericht dat diverse vormen van zorg er gebundeld zijn en worden. Woonstede Nesland heeft zich er ontwik keld als plek waar mensen zo lang moge- lljk op Texels Nee, de Gollards en verpleeghuis Hollewal In Den Burg gaan nog niet dicht, maar het verandert de komende Jaren allemaal wel. Die boodschap gaf Omring tijdens een bij eenkomst met de politieke partijen op het gemeentehuis duidelijk af. De wildste verhalen deden de ronde, maar Marco en Jan Ellen van de TX5 'Arle Senior’ blijven gewoon vissen. Hun be drijf heeft versterking gekregen van de neven Henk en Henk Bals uit Den Helder, die zijn toegetreden als vennoot. Dat geldt in feite ook voor het concept 'Wonen met een Plus’, een alternatief voor het verzorgingshuis. Verschil Is dat daar geen buurtkamers worden genoemd en er ook niet 24 uur per dag zorg a; wezlg Is. De zorg Is oproepbaar en ook hankelljk van de hoeveelheid zorg mand krijgt toegewezen. Bedoeling Wonen met een Pius-huizen algemene ontmoetingsruimten krijgen voor bijvoor beeld gezamenlijk eten en andere sociale activiteiten. Woontlj werd tijdens de presentatie ge noemd als partij waarmee Omring wil praten om te bezien wat de mogelijkhe den zijn om de concepten 'Wonen met een Plus’ en 'Beschermd Wonen’ op Texel te realiseren. Directeur Jan van Andel van Woontlj liet weten mee te willen denken over de vraag. 'Dat Is onze taak als wo ningcorporatie.’ HIJ wees erop dat Woon tlj zelf Inmiddels een concept heeft met zelfstandige woonruimten van vierkante meter en gedeelde gez; lijke ruimten. Dat concept wordt hanteerd bij de beoogde nieuwbouw de Texelse Reede In Den Burg het nieuwe Blledhuls dat op de Arjan Witte en Jesse van Overmeeren uit Den Burg doen zondag 2 november In Zutphen mee aan het Nederlands kampi oenschap Blind Dierproeven 2014. Dat zegt Allard van Hoeken, hoofd Nieu we Energie van Bluewater Energie Servi ces over het getijden platform dat In 2015 operationeel wordt. Een demonstratie model, dat met de huidige turbine naar verwachting voldoende elektriciteit zal leveren om ongeveer vijftig huishoudens te voorzien. Volgens Van Hoeken Is het de bedoeling dat er mettertijd een andere turbine wordt geïnstalleerd, die 200 huis houdens voedt. Door meerdere platforms te plaatsen zou de opbrengst verder kun nen worden verhoogd. De drijvende cen trale komt In het Marsdiep. 'Dat Is een heel goede plek om te starten. De stroom snelheid tijdens de plek is twee meter per seconde.’ De centrale werkt In twee rich tingen, dus bij afgaand en opkomend tij. De centrale Is vla een kabel aangesloten op het elektriciteitsnet van het NIOZ. De ‘We hebben het tongquotum verhuurd. Er zijn dertig nieuwe pulsvergunnlngen uitgegeven en daardoor Is de prijs van het tongquotum gestegen', vertelt Marco El len. 'Zelf hebben we geen pulslnstallatle (waarbij de tong niet met de ketting maar metbehulpvan elektrische prikkels wordt 'gewekt'}, maar dankzij de verhuur van om op het parkeerterrein aan de Vogelen zang in Den Burg honderd nultredewo- ningen voor senioren te realiseren. Dat was niet met de begrippen ‘Wonen met een Plus' of'Beschermd Wonen’, maar wel ook vanuit de gedachte dat senioren dan langer zelfstandig kunnen blijven wonen met zorgvoorzieningen In de buurt. Volgens directeur Jan van Andel zijn drie bedrijven uitgenodigd binnenkort plan nen voor de nieuwbouw te presenteren. Als er een keuze Is gemaakt, wordt bij de gemeente een omgevlngsvergunnlng voor de nieuwbouw aangevraagd. Dat wordt een vervanging van het gezinsver vangend huls aan de Haffelderweg waar zorg wordt geboden door De Waerden en Noorderhaven. Bedoeling is dat er een jw gebouw komt met zestien appar- ienten van elk vijftig vierkante meter groot en gezamenlijke ruimten voor de bewoners. Woontlj, toekomstig eigenaar en verhuurder van het gezinsvervangend huls, en de gemeente hebben Inmiddels overeenstemming over de grondprijs. Vol gens een woordvoerder van de gemeente zijn de partijen uïtgekomen op honderd euro per vierkante meter. Voor Witte is het de derde keer dat hij meedoet, voor Van Overmeeren de twee de keer. Witte werd fn 2012, toen het kampioenschap In Haarlem werd gehou den, Nederlands kampioen blerproeven. De deelnemers moeten zondag keuzes maken uit bieren In acht verschillende categorlën. Geur en smaak zijn volgens Witte belangrijke zaken om een keuze te maken. 'De geur nog meer dan de smaak.' De twee worden afgevaardigd namens de 12 Bakken In Den Burg, aangesloten bij de Alllante van Blertapperljen die de blerproefwedstrljd houdt. Van Overmee ren en Witte hebben vier keer geoefend om voorbereid aan de wedstrijd te ver schijnen. 'We hebben daarbij telkens vijf bieren uit twee categorlën geproefd en elke geoefend op de pil senDie zijn moei lijk uit elkaar te houden.' Er werd telkens getraind met anderen, zodat de openge trokken spedaalbleren na het proeven niet weggedaan hoefden te worden. Hoe nauw het allemaal luistert, blijkt uit het gegeven dat het bier voor de deelnemers straks eerst In één kan wordt gedaan. 'Als Je het rechtstreeks uit een flesje schenkt, kan de een het met gist op de bodem en de ander het zonder gist krijgen. Dat kan ook al bepalend zijn voor de smaak.' ‘We hopen dat de Texelse bevolking en bedrijven In de getijdencentrale wil len participeren en dat er wellicht meer platforms worden gekoppeld. Zo zou de stroom die we met getijden energie op wekken een flinke bijdrage kunnen leve ren aan de Texelse ambitie om In de eigen energiebehoefte te voorzien.' Astrid van de Wetering (D66) benoemde het zogeheten Huls van Morgen In Pan- ningen (gemeente Peel en Maas}. Dat Is een modelwoning waar bezoekers kun nen zien en ervaren wat er bouwkundig en technologisch mogelijk Is om zo lang mogelijk zelfstandig en veilig thuis te blijven wonen. Volgens Van de Wetering kan dat Iets voor Texel zijn. Wethouder Hennie Hulsman noemde de Herbergler- hulzen. Die zijn landelijk In ontwikkeling voor mensen met geheugenproblemen die niet meer zelfstandig kunnen wonen. In een Herberglerhuls wonen ongeveer zestien mensen. Volgens Hulsman Is ken merkend aan die hulzen, In handen van particuliere zorgondernemers, dat de bu reaucratie zoveel mogelijk bulten de deur wordt gehouden. Volgens Hulsman wordt bekeken of een Herberglerhuls op Texel ook mogelijk is. Eveneens genoemd werd Polder Residence In Breezand, Dat Is een woon/zorgcomplex met tien bewoners die dementie hebben. Een zorgaanbieder verleent, met behulp van zzp's, zorg op ba sis van het aantal uren zorg waarop de be woners recht hebben. Er Is volgens de site van het complex geen verblljfsindfcatfe nodig omdat de particuliere woon zorg voorziening niet onder de wet Bijzondere Opnemingen In Psychiatrische Ziekenhui zen valt. 'Mensen met dementie kunnen In een vroeger stadium gebruik maken van leven In comfort.' Het wordt een andere opzet dan voor gaande jaren: het wordt een compacte veiling die plaatsheeft tijdens Struün Texel. Dat gebeurt op 22 november tus sen 17.00 en 18.00 uur In de grote tent die dan op de Groeneplaats staat. De Li ons willen 25 tot 30 kavels op de nieuwe Lionsveiling vellen. Dat moet variëren van aandelen TESO en De Krlm tot diensten of schilderijen van bijvoorbeeld Blok van der Velden of Herman Brood. Belangstel lenden kunnen kavels aanmelden Cees Boersen (tel 313016), Joop G (tel 314848) of Frits Dijkstra (tel 317i Het kan eveneens vla www.llonstexel.nl of lnfo@llonstexel.nl. Na de aanmelding maken de Lions In verband met de be schikbare tijd een selectie van de kavels die onder de hamer gaan. De opbrengst Is volgens vast gebruik voor het goede doel: een derde gaat naar het Tesselhuus, een derde naar andere maatschappelijke projecten op het eiland en een derde naar (Texelse) projecten in de Derdewereld. De veiling werd In het voorjaar van 2013 voor de laatste keer gehouden en trok toen niet veel publiek. De Lions gingen daarna In beraad op welke wijze de Lionsveiling een goed vervolg zou kunnen krijgen, waarna er een samenwerking met Struün Texel tot stand kwam. reden dat voor Texel Is gekozen houdt verband met de stroomsnelheid, omdat een locatie in Nederland vanuit prak tisch oogpunt gewenst is en omdat Texel de ambitie heeft zoveel mogelijk schone energie op te wekken. Het NIOZ, één van de projectpartners, Installeert onder- zoeks- en meetapparatuur om de Invloed van de Installatie op het milieu te meten. Vanuit de NlOZ-haven zullen werkzaam heden plaatsvinden aan de centrale, maar er wordt ook gewerkt vanuit andere ha vens. Het grootste deel van de centrale steekt onder water, zichtbaar Is wei het ponton dat de turbine drijvend houdt. De partners bekostigen het project zelf. De kostprijs per kWh Is, ook omdat het een prototype betreft, nu nog vrij hoog, maar zal volgens Van Hoeken snel kunnen da len als de schaalgrootte toeneemt en de getijdencentrale In productie kan worden genomen. 'Voordeel Is ook dat we dicht aan de oppervlakte zitten en er makkelijk bij kunnen. Bedoeling Is het platform hier te houden. We kijken er naar uit dit met buitenlandse delegaties te komen bekij ken. Geweldig dat het op Texel begint en over de hele wereld verspreid gaat wor den' Het klinkt uiteraard niet prettig om te horen dat de Gollards en het verpleeg huis na 2021 niet meer worden geëxploi teerd, maar Omring komt In leder geval zeven Jaar voordat het zover Is met de boodschap. Alternatieven worden ook genoemd: de zogeheten woonconcepten 'Wonen met een Plus'en 'Beschermd Wo nen moeten tegen die tijd hun opwach ting hebben gemaakt'. Volgens de presen tatie die Jolanda Houtenbos van Omring aan de politieke partijen gaf, kunnen ouderen straks In belde alternatieven op zichzelf wonen In bijvoorbeeld een appar tement in een wooncomplex. Gesproken werd van huurprijzen die betaalbaar zijn voor mensen met een AOW. BIJ 'Beschermd Wonen', geno ternatlef voor het verpleeghi uur per dag zorg aanwezig e naar gestreefd per acht tot tk een buurtkamer te hebben voor lijke activiteiten. Deappartemer ten toegankelijk zijn voor rolstoelen, tech nologie hebben om via bijvoorbeeld een beeldscherm zorg te kunnen bieden (do- motlca) en voorzien zijn van badkamers die geschikt zijn om hulpte verlenen. het tongquotum hebben we nu een goed alternatief. Van mei tot oktober vissen we op de Noordzee ten westen van Dene marken met borden op schol en kreeft.’ BIJ dit outrlggen wordt vanuit de gieken met scheerborden gevist. Begin oktober maakte de TX5 de laatste outrlgrels van dit seizoen en ging de kotter voor de kant, om In mei 2015 aan het nieuwe seizoen te beginnen. De tussenliggende periode wordt benut voor onderhoud en andere werkzaamheden. Texel blijft thuishaven van de TX5. Frank Ellen, zoon van Marco, Is overgestapt naar garnalen kotter TX65 van Erik en Anita Kalf. UI

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 2