Drie generaties onder één dak gga 5 Zilveren redders KNRM gehuldigd Boet aan Duykerdam gesloopt ACHTERGROND ‘Focaccia zo lekker dat we nog wel een bord willen bestellen’ HOEVE OOSTZICHT PROTOTYPE VAN KANGOEROEWONING reld. Eerst vader en moeder Deze tijd vraagt dit soort woningen Meerdere generaties onder één dak. Ooit was dat op het boerenbedrijf de ge woonste zaak van de we- die zorgden voor hun kinde ren, later - als opa en oma op leeftijd kwamen - om gekeerd. Kangoeroewoning heet dat tegenwoordig. Kangoeroewoning: wat wel en niet mag laakt over delnklnde- WWW.TEXELSECOURANT.NL VRIJDAG 31 OKTOBER 2014 ‘roe- of p (groot)ou< geleden op Hee rweg vestigden. mblJ.Weheb- In de zomervakantie mee bij igen van isolatlepakketten en Ingen voor de resultaat mag degelijke stolp, luxe. Duykerdam In ulzen stond, Is opgroelen.' Nanne: ek van de boerderij. ,cr weg zijn, dan ga 's dat toch!' Joke: Charles Don ma en Erwln Daalder zijn ge- huldig omdat ze 25]aar actief zijn ais vrij williger voorde KNRM. Volgens bevindingen van Geleln Jansen en Sjaak Schraag gaat de historie van de boet terug tot 1832. De krant berichtte daar In 2010 over. In het Veldnamenboek van Schraag komt de boet naar voren met onder meer de namen Simon Festerboet en de Jan Luitsenboet. In 1953 werd de ‘o er 'met liefde en gewerkt. De keuken resteert goe :rs genieten Westerlaken begon dinsdagochtend In opdracht van Van Strlen Bouw van Wou ter van Strlen met de sloop. De boet wordt In opdracht van de Stichting Skéép Lantskap herbouwd bij Wezenspyk aan de Hoornderweg om onderdeel te wor den van een een nieuw openluchtmuse um over de schapenteelt op Texel. ren hielpen 1 het aanbrenL het leggen van de vele leldlr vloerverwarming, etc. Het re gezien worden. Een duurzaam en voorzien van alle denkbare gemakken, met tussen de twee woningen beneden en boven (verplichte) verbln- dlngsdeuren. Onder het gebouw en het terras een Indrukwekkende kelder, waar van een deel is ingericht als biljartzaal, waarmee Nanne met vrienden en kennis sen wekelijks een spelavond wil houden. HIJ bouwde er zelfs een heuse bar In. inde kelder ook een ruim kantoor en dan Is er f In Zuld- ag, maar we spanningen ?t goed voor zei op een rezen, dit gaat aan een com- Er is ai veel over gesproken, maar op Texel zijn ze nog dun gezaaid. Maar de eerste zijn er. Zoals hoeve Oostzkht in polder Het Noorden, waar Nanne en Joke Mole naar onder één dak wonen met dochter Petra en schoonzoon Bart van der Veer en hun (kleln)klnderen. Bijna twee Jaar wonen Nanne en Joke In het ene deel van de spiksplinternieuwe stolpboerderij en Petra met haar gezin in het andere deel. 'Het gaat hartstikke goed', vertelt Joke. 'Het moet wel eigen wezen, Ik denk dat zoiets met een dochter het makkelijkst gaat. Het heeft alleen maar voordelen. Ze hebben schatten van kinderen. We zien onze kleinkinderen o1* 'Onze kleinzoon Is gek HIJ zei: "Als jullie later Ik hier wonen." Mooi is dat toch!' Joke: 'Je hoeft het echt niet altijd met elkaar eens te zijn, maar we zitten op één lijn. We kunnen lezen en schrijven met onze dochter en schoonzoon. Het voelt heer lijk om ze zó dichtbij te hebben. En veilig, voor als er eens wat Is. Dan hebje toch Je eigen dochter In de buurt die een helpen de hand kan uitsteken. Maar leder doet wijnen aan elkaar i inrichting van het paar jaar geleden een rt bij de recensies, kan goedkeuring van de wel zijn eigen ding. We hebben belden een eigen ingang, een eigen erf en tuin. Als zij met vakantie zijn, dan maal ik ook voor hen en we zorgen voor de hond."Dle daar', wijst Nanne op de la brador die voor de tuindeur zit te 'schooieren'. Nanne (74), ook wei bekend als de 'bouwpastoor’ van De Cocksdorp omdat hij de restau ratie van de Waddenkerk coördineerde, bestierde in zijn werkzame leven een middelgroot Installatiebedrijf Hol land. 'Ik deed dat heel graag hadden veel personeel en de sr die het meebracht waren niet mijn gezondheid. Mijn dokter zeker moment: "Nan. wegwe niet goed.”Toen heb Ik het a pagnon overgedaan, ik heb altijd gezegd: als Ik met pensioen ben, ga Ik In Limburg wonen. Maar mijn dochter was naar Texel verhuisd en toen zei Joke: "Het is hier zó mooi wonen.” Zo kwam het dat Nanne en Joke (72) zich vijftien Jaar ge ve Vianen aan de Slufterv 'Er zitten ook appartementei ben het helemaal verbouwd en hebben er heerlijk gewoond. Joke vond de verhuur leuk, maar mijn dochter en schoonzoon hadden daar geen binding mee. Maar we werden ouder en wat als we ziek zouden worden? Vianen was geen kangoeroe wo- Kangoeroe- of papa-mama woningen, waarin (groot)ouders en (kleln)klnderen onder één dak wonen sluiten aan op de tendens van mantelzorg en langer thuis te wonen. Ook Is het voor velen even ge wenst als praktisch. Wat zijn de mogelijk heden en onmogelijkheden? De twee redders van station De Cocksdorp kregen van Rlemert Molenaar, adjunct directeur van de KNRM. het "Jaarteken” voor 25 Jaar trouwe dienst. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst bij Kaap Noord met de bemanningen van De Cocksdorp en De Koog. Charles Douma, schipper van de Beursplein 5, werd geprezen om zijn nlng.MIJn dochter zei opeen keer: "Pa, ga Je mee naar Oostzlcht, om advies te ge ven?” Een prachtpiek, maar wat er stond was een ouwe zool, er was geen repare ren aan. "Wat kost een bungalow?", vroeg Petra. Toen het dreigde te stranden op de financiën, kwamen we op het Idee van Een oorlogsrljm uit 1945 dat binnen op de muur staat gekerfd, blijft behouden, Dat krijgt volgens Anton Witte van Wezens pyk en de stichting Skéép Lantskap ook weer een plek op de nieuwe locatie van de boet. De ruimte die vrijkomt aan de Duykerdam wordt volgens de gemeente bouwrijp gemaakt, maar Is verder nog niet op de markt. Dat gebeurt vermoede lijk volgend Jaar als de bestemming van het stuk grond Is aangepast. nog voldoende ruimte over om caravans te stallen. Het gebouw is ook duurzaam, dankzij Isolatie hoeft er amper te worden gestookt. Hemelwater wordt opgevangen in een bassin van 90 m3, water dat wordt gebruikt voor onder meer het spoelen van het tollet, de tuin en het wassen van de auto. Nanne: ‘Deze tijd vraagt dit soort woningen. Zelfwerkzaamheid Is belang rijk, anders Is zoiets niet te betalen. Hier voor zijn verschillende formules. Ik hoop dat we een bres hebben geslagen voor mensen zoals wij die dit ook willen. Wie advies wil, Is wel kom.' Gerard Timmerman deskundigheid, vakbekwaamheid en gro te inzet. Er wordt volgens de KNRM zelden tevergeefs een beroep op hem gedaan. Hetzelfde geldt voor Erwln Daalder. 'Als opstapper houdt hij altijd het overzicht, Is creatief In het vinden van oplossingen en gaat altijd als één van de eersten over op het schip in nood.’ Burgemeester Fran cine Glskes bedankte de twee nadrukke lijk namens de plaatselijke commissie van de KNRM voor hun grote bijdrage aan de veiligheid op het water rond Texel. Het was één van de ervaring van de keur meesters van restaurantgids Lekker 2015 In restaurant De Kern aan de Graven straat In Den Burg. De ervaringen waren over het algemeen dusdanig goed dat het restaurant voor het eerst In de Top 500 van de door Lekker als beste beoordeelde restaurants van Nederland staat. Bij Jef in Den Hoorn en Rebecca En De Waal staan eveneens In de Lekker, BIJ Jef Is Inmiddels gestegen naar de 56ste plaats. De keur meesters waren In De Kern (Mark Eelman, Joyce de Jonge en Maarten van de Woude) ook aangenaam verrast over het hoofd gerecht van een 'precies goed gebakken griet' en een 'perfecte combinatie van rode huiswijn en tlramisu.' Dat De Kern uit eigen beweging een kan water opta fel zette en niets In rekening bracht, werd gewaardeerd evenals de rekening. ‘Geen wonder dat deze zaak avond aan avond vol zit’, aldus de Lekker. Rebecca, die al jaren In de Top 500 staat, wordt geroemd Na 1 november wijzigen de mogelijkhe den voorhet plaatsen van units voor man telzorg of het gebruik van bestaande be bouwing voor mantelzorg. Het plaatsen van mantelzorgunlts mag vergunningvrlj als voldaan wordt aan de vergunnfngs- vrlje bouwmogelijkheden voor bijbe horende bouwwerken zoals deze gaan gelden vanaf 1 november 2014. Voor het plaatsen van nieuwe mantelzorgunlts is de oppervlakte en hoogte afhankelijk van de grootte van het perceel en de locatie op het perceel. Dit verschilt dus per per ceel. Wel dient een mantelzorgunit aan de eisen van het bouwbesluit te voldoen. Het In gebruik nemen van een bestaand (bijbehorend) bouwwerkten behoeve van mantelzorg kan ook vergunningvrlj. Als er verbouwd moet worden en er wijzigen draagconstructie of de brandcompartl- menterlng wijzigt Is een omgevlngsver- gunnlng nodig. Als het vergunningvrlj bouwen en/of gebruiken geen moge lijkheden biedt zijn er voor mantelzorg mogelijkheden om af te wijken van het bestemmingsplan. Het gaat dan om het bouwen van voorzieningen of gebruiken van bestaande bebouwing [bijbehorende bouwwerken of recreatieve opstallen). Er moet dan een aanvraag voor een omge- vlngsvergunnlng worden Ingediend, in alle situaties geldt volgens de gemeente dat na afloop van de noodzaak voor man telzorg de bebouwing weer terugge bracht moet worden In overeenstemming met de bestemming. Dit houdt In dat voorzieningen die voor mantelzorg zijn aangebracht moeten worden verwijderd, in elk geval moet de situatie terugge bracht worden In overeenstemming met de bestemming. Het realiseren van een mogelijkheid voor mantelzorg leidt niet tot een extra woning of een permanente splitsing van een woning. Wei moet een huisnummer worden aangevraagd. een kangoeroewoning. We hadden er in de krant uit Twlsk over gelezen. We heb ben het gekocht, hebben een tekenlngge- maakt en zijn er mee naar de gemeente gestapt.' Het bleek niet zo simpel als ge dacht, met name de omzetting van één naar twee huisnummers gaf problemen, maar met Nanne Is het nu eenmaal zo dat wat hij In zijn kop heeft, heeft ie niet In zijn... Het doorzettingsvermogen werd be loond en ze (her)bouwden een stolp van 250 vierkante meter, voorzien van twee huisnummers. Met de aannemer konden goede afspraken worden gem; zelfwerkzaamheid, zelfs de kl boet eigendom van de gemeente. Het gebouw stond Inmiddels leeg. Vroeger was de boet in gebruik bij de Stichting Beeldwerk van Rob Valkenburg, Nel Bruin en Bart HeIJnen die hem toen gebruikten als theater-ateller en opslagruimte voor voorstellingen. Een huisgebakken focaccia die zo lekker was, dat overwogen wordt om nóg een bord bij te bestellen. De schapenboet die aan de T Den Burg nog tussen de hul deze week gesloopt. voor de wijze waarop vakmanschap’ wordt gf van Michel Arends presteert goed, waar door de keurmeesters genieten van on der meer de asperges van Bert KeIJser en mals Texels lamsvlees, Een speciale ver melding is er voor de kaaswagen met een ruime selectie aan Texelse kazen In com binatie met een goed glas wijn. De keur meesters hebben ook oog voor de Jonge brigade en noemen Sebastiaan Landaal bij naam In de recensie, 'Wat heeft die man het gastheerschap In de vingers.' BIJ Jef van Jef Schuur en Nadlne Mógllng wordt geprezen om ‘het creatieve vermo gen het beste uit elk product te halen.'De Lekker ervaart een avondje In de culinaire verwennerij als een avond vol smaaksen- satles waar verder onder leiding van Na dina Mógllng zeer professioneel wordt gewerkt. ZIJ wordt geprezen over de wij ze waarop spijzen en i worden gekoppeld. De restaurant, tot een vaak een zwak punt inmiddels ook alle Lekker wegdragen.

Texelsche Courant | 2014 | | pagina 5