TEXELSE gCOURANT s .4? €50 H Ganzenvangers gaan DECSMPUTERZWAGER Cjrocn TwarLr 'Jexels in het harL, na 7 jaar weer op pad Op zee Skildermuurtje Jacob Pieter Grootste street- Dulnen van Texel voltooid OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. DINSDAG 2 JUNI 2015 Den Hoorn ontfermt zich over viering van Texel 600 jaar Stad Texel’94 houdt zicht op handhaving Niet gehad? Af te halen op Spinbaan 6. ^e^chl|nt~dhïsdö^^djda^ LowenummersflJ^ Folders bij deze krant Den Hoorn Texelseautopagina.m Spinbaan 6, Den Burg, tel. 362600 Bestuur last ‘adempauze’ in en blaast 3e editie Struun Texel af De Koog promoveert naar vierde klasse Ook voor onderhoud van uw caravan of camper H Vlaming (21) als stagiair op H-171 1^ vlstrawler art kunstwerk op de Wadden DE KAMPEERSPECIALIST OP TEXEL! alles voor uw tent, caravan of camper Interesse? Stuur je reactie naar: info@lenr.nl Het Laatste nieuws het Eerst! 24 uur per dag 7 dagen per week www.texelsecourant.nl Occasion van de dag SNELCODE: SEH Wij zijn op zoek naar een nieuwe bezorger van de dinsdagkrant voor de wijk J BS lid. B.T.W. Volg het nieuws op Twitter @TexelseCourant In deze wijk wonen ong. 175 abonnei De kranten en evt insteekfolders woru dinsdag rond 15.00 uur thuisbezorgd. KAMPEERSHOP TEXEL Schilderweg 261a. Oudeschild Tel. (0222) 313 348 www.kampeershoptexel.nl Evacuatie Schulpengat na rook bij machinekamer Rustig verlieten mensen vrijdagmiddag de Schulpengat, nadat er rook aan boord was waargenomen. Die kwam uit de schakelbor- druimte bij de machinekamer waar problemen met een 400 Volts schakelaar waren ontstaan. Het voorval leidde tot oponthoud en lange wachtrijen In Den Helder. Meer over de problemen met de Schulpengat op pagina 5. 2 06-53935770 -Grote beurt PC of laptop -(Her) Installatie PC/LAPTOP -Computerreparatie (maximaal««,-) Sedit ter been of geen vervoer? W«i|«<alW04 BtHT kont UJulisp.H»alHlw«gwme BIJ ONS WEET U WAAR U AAN TOE BENT! www.decomputrzwager.nl nieuwe vang gebeuren d< lystad, het t ook ganzen voor het vang doellng Is dai tereen gaat g dat nog niet en hangt om tellingen vóór en na afloo Wódr precies wordt gevar De derde editie van Struün Texel op 20,21 en 22 november gaat niet door. Het be stuur vindt het financiële risico en de on zekerheid over de evenementenvergun ning te groot en lasteen adempauze In. De vlag zou aanvankelijk door een para chutist vanuit de lucht worden gebracht, maar daarvoor waalde het te hard. Be woners van Den Hoorn hadden werk ge maakt van de start van de festiviteiten; een hoop mensen waren verkleed In kle dij uit de achttiende eeuw. Na de officiële start toog het gezelschap naar dorpshuis De Waldhoorn waar met elkaar koffie werd gedronken en zo’n 150 mensen ge- PM.kll'lMt 22 De voetballers van De Koog zijn gepro moveerd naar de vierde klasse. Eigenlijk zou de strijd zondag beslist worden te gen Jlsp, maar doordat de KNVB acht ex tra plaatsen beschikbaar heeft gesteld, deed deze wedstrijd er niet meer toe. De wedstrijd werd nog wel gespeeld en eindigde In 1-1. “We hoorden het nieuws woensdag, geweldig natuurlijk. Het Is de beloning voor een prachtig seizoen. De ontlading was natuurlijk wel groter ge weest als we zondag door winst waren gepromoveerd, maar het zij zo”, vertelt trainer Marcel Ris. Ontvang het laatste nieuws op Facebook. Like ons! ijl facebook.com/texelsecourant Onderzoek naar effect begrazlng Nationaal Park zamenlljk aan de lunch meededen. Bur gemeester Francine Clskes overhandigde er de laatste wijzer van de klok om de op knapbeurt van de kerktoren af te ronden. De burgemeester maakte - wat de Inge pakte kerktoren betreft - nog gekscherend een verwijzing naar de beroemde Bul- gaarse-Amerlkaanse kunstenaar Christo die gebouwen Inpakt, maar dat was toch niet aan elke Hoornder besteed. Een over zicht van alle festiviteiten In Den Hoorn Is te vinden op www.texel600Jaarstad.nl. Verderop In deze krant een Impressie van het eerste weekend. De organisatoren pakten eind novem ber 2013 groots uit en vorig Jaar, toen ook Oosterend meedeed, nog groter. Het weer werkte mee en er zat duidelijk groei In het aantal overkantse bezoe kers die Texel ook In november zijn gaan waarderen, de ultelndelljke missie van Struün. Wel twee edities waaraan onder de streep gel moest worden toegelegd. Dat het bestuur er nu ‘even helemaal klaar mee Is’, heeft meerdere redenen. Voorzitter Richard Segers “We zijn Struün gaan organiseren omdat we erin geloven dat als we gezamenlijk de schouders on der het winterseizoen zetten, ook In deze koude wintermaanden Texel het eiland kan zijn dat Je verrast. Nu dat gezamen lijk wegvalt omdat de gemeente nog steeds evenementen niet serieus neemt gens Geldorp vooral af van de aantallen ganzen die er voorkomen en van de me dewerking van de wildbeheereenheid In het betreffende gebied. Het vangen moet plaatsvinden In de periode dat de ganzen In de rul zijn, een periode die In Juni begint en duurt tot eind Juli. “De aantallen ganzen en de schade zijn enorm toegenomen. Als het aantal boven een bepaalde grens komt, valt er gewoon niet meer tegenop te schieten”, vertelt Van Egmond. Volgens hem Is het de be doeling om met de vangactles, In combi natie met andere beheermaatregelen, de latuur, populatie terug te brengen naar een om- tpopte vang die wel beheersbaar Is. Daarbij zou -- het op termijn de bedoeling zijn dat de grauwe gans van de lijst van beschermde vogels gaat zodat die weer kan worden bejaagd en dat de populatie daarmee In toom kan worden gehouden. Als de gans van de Rode Lijst gaat, betekent dat ook dat boeren de schade niet meer kunnen verhalen op het Faunafonds. Voorlopig kan dat nog wel. Het Faunafonds meldt dat de gesommeerde schade In de pro vincie door ganzen sinds 2008 met de factor vijf Is toegenomen. Gedeputeerde Jaap Bond becijferde dat de gedeclareerde schade In de provincie In 2013 was opge lopen tot €4,7 miljoen. Ganzen hebben het worzlen op gras, granen, aardap pels en winterwortelen. Het Faunafonds ondersteunt de vangactles. Die vinden plaats In combinatie met andere beheers maatregelen, zoals het weren en verjagen van ganzen met knalapparaten, vlaggen, etc, het prikken en besmeren met olie van eieren en het verjagen met ondersteu nende afschot. Met het hijsen van de Jublleumvlag heeft Den Hoorn zaterdagochtend de viering van Texel 600 Jaar Stad overgenomen. Texel’94 heeft zondag In eigen huls met 3-0 gewonnen van HollandlaT ultTuttJen- horn. Dat betekent dat Texel’94 nog steeds kans maakt In de derde klasse te blijven. De ploeg moet nu spelen tegen KGB uit Bovenkarspel. Texel revancheerde zich voor de bloedeloze 0-0 tegen Hollandla T een week geleden. Er ontstond een aan trekkelijke wedstrijd waarbij Plm de Lugt, PleterJan Eelman en Sander de Haan wx>r de doelpunten zorgden. De eerste wed strijd tegen KGB begint donderdagavond 4 Juni om 18.30 uur op het sportpark aan de Haffelderweg In Den Burg. Zeven Jaar nadat op Texel ganzen werden gevangen en gedood, gaat de Faunabe- heereenheld Noord-Hoïland weer vang actles houden In de provincie. Of dit ook gaat gebeuren op Texel houdt FBE-voor- zltter Joke Geldorp In het midden, maar deze week komt er wel een afgevaardigde naar Texel voor een Inventarisatie. en het voltallige bestuur van STIFT Is op gestapt, durven wij het risico niet meer te nemen”. Segers verwijt de gemeente dat het Struün, maar ook andere organi saties, te lang In onzekerheid laat of het evenement wel mag worden gehouden: “Als het alleen de onzekerheid over de vergunning was, was dat nog tot daar aan toe. Maar van het huidige, oude be stuur van STIFT wisten we dat we credits hadden. Met het nieuwe bestuur moeten we dat maar afwachten." De gemeente zegt zich niet In de kritiek te herkennen. “Het contact met het bestuur van Struun Is goed geweest." Volgens de gemeente Is een toekenning van een nieuwe subsidie aan Struün afhankelijk van de nog door de raad vast te stellen Investeringsstrate gie voor STIFT. “Struün valt In de categorie ‘aandachtsevenement’, wat betekent dat het evenement een grote Impact op de omgeving heeft en daarvoor Is een ter mijn van 18 weken vastgesteld." In "Wat Ik zeggen wou” op pagina 5 een brief van het bestuur van Struün. Nadat de gans In 2002 een beschermde status kreeg zijn de aantallen broedparen sterk toegenomen. In 2000 waren er van de grauwe gans landelijk nog maar 9000 broedparen geteld, In 2005 waren dat er al 38.500. Texel met veel natte natuur groene welden en akkerbouw ontp_r._ zich volgens LTO-voorzItter Han van Eg mond tot het ‘Walhalla” voor de grauwe gans. Vangen en doden met koolstofdioxi de maakte In 2008 veel emoties los, maar was wel effectief. Er werden duizenden ganzen ‘geruimd’. Het bleef bij een een malige actie, nadien zette de rechter een streep door nieuwe vangactles. Tot dusver werd het alleen toegestaan In een straal van twintig kilometer rond Schiphol, In verband met het gevaar voor het vliegver keer. Maar nu de Europese Commissie het gebruik van CO2 overal toestaat om gan zen te doden, staan In de provincie weer /angactles op stapel. Dit gaat door Duke Faunabeheer uit Le- bedrijf dat zeven Jaar geleden ;n ving en vergunning heeft angen en doden met CO2. Be- dat dit nu meerdere Jaren ach- t gebeuren. Helemaal zeker Is 't en hangt onder meer af van floop van de acties, —wangen hangt vol-

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 1