2 I Van boerenpension NIEUWS tot Boutique Hotel O "HIER KOMEN LANDBOUW, NATUUR EN TOERISME BIJ ELKAAR.” Recordaantal grote sterns Den Hoorn bruist van activiteiten Gratis naar Ecomare “Al tien dagen pauw in de tuin” Visie richt zich op duurzaamheid Stichting Samen één Texel ondersteunt en initieert projecten die bijdragen aan een vitale samenleving op Texel. waar anders geen geld voor zou zijn. www.sameneentexel.nl bespreking 'ns de com- >arkerei knlpoc ons." >lek voor broe- moment broe- r vogels In agejot van n record. In Juni 2015 krijgt Iedereen die kan aan tonen dat hij Dennis heet, gratis toegang bij Ecomare. Dit In het kader van de ac tie Maak kennis met Dennis, de nieuwe bruinvis van Ecomare. fflmaken projecten mogelijk ieopenudie n jrote sterns zwarte kuif en puntje. In de De moblllteltsvlsle van de gemeente die het derde kwartaal gepresenteerd wordt, gaat milieuvriendelijke vervoers wijzen stimuleren. Wel wordt de keuze hiervoor vrijgelaten. en geursauna’s, High spa, een Texels wol- bad, de HaarSpa, een schoonheidssalon en een wellnesstuln. Iedereen Is welkom In de Spa Wellness. Een hotel dat opvalt de vorm. "De rondingen zijn een aog naar het duingebied tegenover De vele ramen bieden uitzicht op de omgeving. "We hebben bulten binnen Texel Is dit seizoen weer dé pk dende grote sterns. Op dit m< den er ruim zevenduizend paar t natuurgebieden Utopia en Wag Natuurmonumenten. Een nieuw i Door het verbreden van hun landbouwbedrijf met een pension legden Gusta en Arn- oud Langeveld van Nieuw Breda van 1964 op 1965 de basisvoor een luxe hotel met 42 kamers, restaurant en wellness. Boutique Hotel Texel houdt zondag 7 Juni open huls. 2014 de eerste schop de grond In ging. In zo’n proces wil Je nog wel eens voor ver rassingen komen te staan. 'Natuurlijk zijn we onderweg nieuwe dingen tegen geko men. Het was Intensief, maar goed voor bereid, eigenlijk hadden we overal een antwoord op. We zijn heel gelukkig met de aannemer, de onderaannemers en de Jongens van onze eigen boerderij die het project hebben opgepakt.” Ook financieel een groot project. Een ondernemersfami lie die het aandurft, maar geen onverant woorde risico’s neemt. Over elke stap Is gewikt en gewogen, hier geen ad hoc-be- slulten. Wel visie. "We willen een toegan kelijk vlersterrenhotel zijn. Boutique Ho tel staat voor kleinschalig, waar de gast als kennis wordt ontvangen, met een heel persoonlijke benadering. Ook rijk aan ver rassingen en faciliteiten. Zoals een hoog waardig restaurant, met chef MartIJn Beers en sous chef Mark Schoo. Met pro ducten van het eiland, vers van de boer derij, van de kotter en mooie wijnen. We hebben elke drie maanden een nieuwe kaart. Bijzonder Is ook de Spa Woolness, de wellnessvleugel, met een zwembad met uitzicht over het polderland, stoom- In Utopia broeden zesduizend paar grote sterns en de overige duizend paar broeden In het Wagejot. De grote sterns broeden drie weken. De eerste kuikens zijn al uit het el gekropen en kun Je zien rondschar relen op de schelpenstrandjes. Vla www. wadden.tv zijn ze live te volgen. Utopia en Wagejot zijn binnendijkse natuurge bieden vlak achter de Waddendijk. Een paradijs voor grote sterns, vlsdleven, klu ten en veel andere soorten vogels. Op de schelpenstrandjes zijn nesten veilig te gen hoog water en mensen. Door de toe nemende recreatiedruk op de stranden kunnen vogels daar niet meer terecht om rustig te broeden. Utopia en Wagejot zijn onderdeel van de mooiste vogelboulevard van het Wad; een parelketting van natuur gebieden langs de Waddendijk die vanaf de openbare weg prachtig te beleven zijn. Grote sterns zijn te herkennen aan hun f en snavel met een klein geel 'e winter trekken de meeste gehaald en binnen bulten. Een Inrichting die past bij de omgeving, met natuurlijke materialen en kleuren. Zoals het hotel In omvang meer dan verdubbeld Is, Is dat ook met het personeelsbestand, dat Is ge groeid naar 23 medewerkers. De reacties stemmen tot tevredenheid. "Gasten zijn onder meer verrast door de compleetheid Bruinvis Dennis zwemt sinds half mei In het brulnvlssenbassln, samen met Mi chael. Inmiddels zijn de dieren en de ver zorgers goed aan elkaar gewend. Dennis Is een heel braafen gehoorzaam dier. Micha el heeft veel meer de neiging de dlerver- zorgers uit te dagen; Dennis precies doet wat ze van hem vragen. “Dennis Is ook nog een peuter terwijl Michael al een puber Is" aldus dlerverzorgster José Kemper. Anno 2015 Is het kleindochter Marianne die samen met haar rechterhand Nancy de scepter zwaait In het vernieuwde fa miliehotel dat afgelopen winter verrees op de plek waar het meer dan een halve eeuw geleden allemaal begon. Het con trast tussen het huidige luxe hotel met de schuur die er ooit stond Is groot, Il lustreert de enorme zwartwit foto In de receptie. Maar de foto van Arnoud Lange veld die een wagen hooi naar binnen rijdt Is vooral een eerbetoon aan de grond legger. Net als de naam Gusta voor het restaurant. Marianne: "Gusta staat voor smaak, een plek waar je wilt zijn." De eerste voorbereidingen voor het nieu we hotel dateren al van 2007. Eerst nog In gedachte, later op tekening. 'We hebben er met het hele gezin naartoe geleefd en gewerkt.', doelt ze op vader Arnold, moe der Annemlek en broers Pleter en MarIJn, want met name hun technische Inzich ten kwamen goed van pas. "We hebben In het hele land rondgekeken, langzaam kwam het In ons hoofd tot leven. We heb ben een Jaar of twee, drie genomen om ons voor te bereiden." In 2012 volgde de bouwaanvraag, waarna In september grote sterns naar Afrika of Zuld-Europa. Hun nesten bestaan uit niet veel meer dan een kuiltje In de bodem. In tegenstel ling tot de grote sterns op Texel gaat het niet overal goed. Natuurmonumenten op Texel hoopt dan ook op een goed broedsel- zoen In Utopia en het Wagejot voor deze beschermde vogels. Dob Is daarvoor al wezen kijken bij de fa milie Rutte. Volgens Mondeel Is de pauw die een paar weken geleden op het strand bij Paal 17 werd gevonden vermoedelijk toch hun pauw Veertje geweest. Die ver missing ging rond op Facebook, waarna diverse Texelaars mee uitkeken naar de vermiste pauw. “De pauw die op het strand lag, had geen veren meer, maar we hoorden later van Iemand dat ze een man met pauwenveren onder zijn Jas voorbij hadden zien fietsen." Mensen die de pauw In de tuin van de familie Rutte herkennen, kunnen contact opnemen vla tel. 313864. Dit valt op te maken uit de b van de moblllteltsvlsle tijdens ue uum- mlsslevergaderlng van woensdag. Plan nen over 'overal betaald parkeren' en '60 kilometer per uur op grote delen van Texel' lijken voorlopig verdwenen. Texels Belang Is zeer te spreken over het ver dwijnen van de betaald-parkerenpassa- Samen Stichting Et één ti Texel Geen tekort aan festiviteiten komende zaterdag 6 Juni In Den Hoorn. Het dorp, dat deze maand In het teken staat van Texel 600 Jaar 5tad en de Lange Juni Cul- tuurmaand, bruist vanaf 10.00 uur van de activiteiten. Een daarvan Is de terugkeer van de 'Por- tlekwlnkeltjes'dle In de achttiende eeuw op Dlek, Klif en In de Herenstraat voor kwamen. Dat waren winkels van alleen staande vrouwen die vanuit hun halletjes zelfgemaakte producten verkochten om een Inkomen te hebben. Zaterdag zijn de winkeltjes van weleer van 11.00 tot 17.00 uur In de drie straten te zien. Daarnaast zijn er diverse optredens In het dorp. Van 15.00 tot 15.30 uur treden Arle Lap en Jan Bakker op In het Hoornder kerkje. Volksdansvereniging Interdance Texel danst van 15.45 tot 16.15 uur op de hoek Hoge Achterom/Kerkstraat en om 16.30 uur begint bij de Vermaning aan Dlek 11a een optreden van De Vrienden kring. DEK speelt van 17.45 tot 18.15 uur In De Waldhoorn en van 18.30 tot 19.00 uur Is er een optreden van het Smartlap penkoor In het nieuwe kerkelijk centrum naast het Hoornder kerkje. Om 19.15 uur beginnen het Smartlappenkoor, DEK en Arle Lap met een gezamenlijk optreden In dorpshuis De Waldhoorn. Van 20.15 tot 22.00 uur Is het de beurt aan het Texels Vrouwenkoor dat een optreden In het Hoornder kerkje verzorgt. Van 21.00 tot 22.30 uur Is er tevens een optreden van Fay Lovsky en Arthur Ebeling In Klif 12. Bezoekers van Den Hoorn kunnen zater dag van 10.00 tot 17.00 uur de route van Kllfhanger lopen en van 10.00 tot 20.00 uur meedoen aan het Kabouterlaantje aan het Lage Achterom. Van 10.00 tot 17.30 uur kunnen belangstellenden een stukje kunstkleed maken In het Orgelate- IIer aan de Wltteweg, van 14.00 tot 15.00 uur leest Ina Schrama verhalen voor In ‘t Walvisvaarders Huisje aan Herenstraat 49 en van 14.00 tot 17.00 uur Is er een art workshop met het thema eilandgevoel op camping Loodsmanduln. BIJ Paal 9 kan, als het mooi weer Is, het kunstproject Dichter bij Zee worden bezocht. “Zoveel Is er nog nooit te doen geweest In Den Hoorn", zegt bestuurslid Guldo SchulJI van de dorpscommlssle. “Dit mogen men sen niet missen.” Op het terras van Klif 23 wordt zaterdag 6 en zondag 7 Juni het Texels openlucht kampioenschap bandstoten en llbre ge houden. De wedstrijden beginnen belde dagen stipt om 11.00 uur. Er wordt ge speeld op drie tafels. Titelverdedigers zijn Henk de Ruyter en Eduard KeIJzer. Volgens de organisatie Is er voor publiek het no dige te zien. Extra elementen zijn de om standigheden van de buitenlucht die In vloed op het spel kunnen hebben. van het hotel. Ook de bezetting Is hart stikke goed, sinds de opening met Pasen Is het gelukkig nog geen moment rustig geweest. We zijn ook blij dat het restau rant veel bezoekers van buitenaf trekt en dat veel fietsers stoppen voor een kopje koffie." De open dag zondag Is van 14.00 tot 17.00 uur. ge. "We moeten een gastvrij eiland blij ven”, sprak Jos Timmer van die partij. In de visie van het college komen er onder meer meer fietspaden en worden som mige verbreed. Jaap Vlaming gaf de par tijen het volgende mee: “We moeten ons met zijn allen realiseren dat het aantal autobeweglngen twee keer zo groot gaat worden. In de tijd dat we deze visie uit kunnen voeren, rijden we sowieso 40/50. De eerdere visie Is te snel van tafel ge veegd." De meeste partijen leken zich te kunnen vinden In de visie als startpunt. Texel heeft opeens wat met pauwen. Er spoelt er een aan op het strand, Roland Dob en Eva Mondeel raken er een kwijt en bij Jan en Dicky Rutte aan de Kogerweg duikt er onverwacht een pauw op In de tuin. De laatste Is een vrouwtje en bivak keert al zo'n anderhalve week In de strui ken of gewoon op het terras. De familie Rutte vindt het allemaal leuk en aardig en stopt het dier ook geregeld een stukje brood toe, maar het wordt ook zeer op prijs gesteld als zich een rechtmatig eige naar meldt om de pauw weer op te halen. De betreffende pauw Is niet de vermiste pauw van Mondeel en Dob.

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 2