I 7 P wiwiiviiwr w I OPINIE SgËSP Greenpeace STIFT langde le overli nj h f14 fiii m AVii j m i *i< 1 w ««iij j 11 50 jaar geleden 25 jaar geleden Profielschets STIFT Op Texel worden teveel evenementen ge houden (506 stemmen): ÏA Kartbaan Kunstwerk Heengegaan ie Woelmuls .RBEIDSRECHT ^oparurOiellKoonTainr^^evend^iemelji^^tu^rar^lerre-. [GROENZWART [lezersfoto opendlnsda Alles staat nog, maar een schepje Is wel nodlgl Bestuur en Fractie van Groenlinks afd. Texel 100 jaar geleden liepen. "BSfejj - Gisteren Nieuwe stelling: Het bestuur van de Stichting Toeristisch Investerlngsfonds Texel moet geheel on afhankelijk (dus zonder bindende advie zen van de Raad van Toezicht) kunnen opereren. Ja of nee? Stemmen kan vla www.texelsecourant.nl. www.texelsecourant.nl VRIJDAG 5 JUNI 2015 tekend en - ook bij e-mall - voorzien zijn van ESEE alhier overleden de ansSSSH hare laatste levensdagen oen goede ge- ..Klirlinn" lii’l.l ri’i‘1 lii’lu <>y.<It'llin/z SS' Tijdens de Texelse raadsvergadering 21 mei 2015 Is een motie aangenor tegen een actie van Greenpeace. Die heeft een aantal zwerfstenen ge dumpt op de Klaverbank, een gebied In de Noordzee dat bezaaid ligt met stenen. Texel 2010 en de WD hebben zich motie beklaagd dat deze stenen op tig meter diepte gevaar opleveren v schepen, en riepen het college op de zorg van de raad aan regering en aan andere gemeenten met een vissersvloot over te brengen. Groen Links Is teleurgesteld In de kortzich tigheid hierin van de gemeenteraad. De regering heeft aangekondlgd In 2020 een goede mllleutoestand te willen bereiken In de Noordzee. Er zijn tot op heden ech ter geen maatregelen genomen om hier aan Iets te doen. Er wordt geen Initiatief ontwikkeld. Terwijl er een gezamenlijk belang Is, van zowel vissers als alle Inwo ners van landen om de Noordzee om een gezonde zee naast de deurte hebben, laat 'WBl'»' De kartlngbaan, die door de N.V. Kar ting Texel Is Ingericht nabij de boerderij "Akenbuurt" heeft sinds de openings plechtigheid, zaterdag voor Plnksteren, grote drommen bezoekers getrokken. Zeer velen hebben achter het stuur van een kart plaatsgenomen en de merk waardige sensatie van deze betrekkelijk veilige race-sport ondergaan. Het be stuur van de N.V. heeft met voldoening kunnen vaststellen, dat de tien karts bijna voortdurend In gebruik waren. De eerste die op het asfalt van de voorma lige boorplateau een rondje reed, was burgemeester C. de Konlng, die met de handeling de baan zaterdag officieel In gebruik stelde. Uit de rouwadvertentie van 13 Juni blijkt dat Pletertje Vlaming, weduwe van Hertje Dogger stierf op 94-jarlge leeftijd. verstoren. Haar hormonen loeien op door het zien van het hoopje eieren. Ze mist de haan Arle, die het liefst haar achterna zit In de tuin, en te pas en te onpas bespringt, en pikt In de nek gedurende de daad. Vandaag knikt ze me vriendelijk toe als Ik kom met een broodje en een bakje graan. Ze knikt alsof ze zeggen wil: "toe zeg, wij vrouwen, laten ons toch niet door een plens water of een stootje wind In de war brengen?" De mannen Kroll en Frerlks gaan aan boord van de reddingsboot In het stormachtige weer. Ik zie een tint grijs op de gezichten verschijnen. Oei, de heren worden flink zeeziek. Ze kijken en praten hoogachtend naar de schipper, hebben ontzag voor zijn reddingen en acties. Nee, daar zijn zij niet echt voor In de wieg gelegd. De praat jesmakers gaan het zeewater proberen, gehuld In een dik dulkerspak en dito bril, gaan de helden te water. Het valt ze vies tegen. Brrr wat koud, zo koud dat het man nelijk geslacht krimpt naar kleine propor ties. Nee, een lekker weertje meneertje Is er niet bij. Maar er Is hoop, er komen hoge drukgebleden en tropische temperaturen aan. We zijn er straks als de kippen bij om de kustlijn In bikini te gaan bezetten. Met ons kroost gaan we In een lekker kuultje zttten, een broodje en wat nootjes als wr- snaperlng erbij. Genieten van de komende zomer, Ik hoop op vijftig tinten blauw. Een heldere strakblauwe lucht “Mister blue sky" en dan samen lekker te water, voelt u al nattigheid dames? advies kan geven. Het woord 'bindend' staat op gespannen voet met de onafhan kelijke rol die het bestuur van STIFT wordt toegedicht. Een onafhankelijk bestuur, dat bepaalt waar het geld naartoe gaat. Je bent onafhankelijk of niet, een beetje kan niet. Met andere woorden: laatje het woord bindend staan, dan laatje de onaf hankelijkheid los. Betrokkenen zouden er wellicht goed aan doe eens te kijken hoe het Texelfonds dit heeft geregeld. Een on afhankelijke bestuur Is wel aan regels ge bonden. Het bljdragereglement van STIFT beslaat een kantje of twaalf, met als eer ste passage dat de bijdragen naar projec ten gaan naar "projecten van Instellingen en overige Initiatiefnemers, die de toeris tische kwaliteit van de gemeente Texel vergroten dan wel lelden tot verbetering van het toeristische product Texel". En de toevoeging dat het Incidentele financi ële bijdragen aan projecten betreft. Dat roept meteen vraagtekens op: hoe ver houdt zich dat tot het gegeven dat STIFT Inmiddels twee keer een (forse)bljdrage heeft geleverd aan StruOn Texel. Volgens voorzitter Hans Schipper mag het bestuur '-'•''’"nteel van beleid afwijken. Andere paling Is dat de aanvrager bij het ver lenen van een bijdrage nooit rechten kan ontlenen tot honorering van een volgende aanvraag. Dus StruOn mocht er ook bij het 'e bestuur niet zeker van zijn dat aan ileuwe editie een bijdrage zou worden verleend. Wat niet wegneemt dat er snel duidelijkheid moet komen over STIFT. Erwin Kroll en Philip Frerlksde voormalig weerman en nieuwslezer, onderzoeken al les wat met het weer te maken heeft .Deze week onderzochten ze de wind. Stevige storm. Nou daar hoefden de heren niet ver voorte zoeken. Gisteravond liet Ik de hond uit, het leek wel herfst. In mijn winterjack gedoken, capuchon over de kop, probeerde ik heelhuids door het boste banjeren. Tak ken, bladeren, zwiepende regen... Hoera het Is Juni! De mannen lopen langs de Neeltje Jans In Zeeland. Uitgedost In net zon dik Jack als Ik, wijzen ze naar de lucht: "Vijftig tinten grijs Is er niets bij”, grappen de heren tegen elkaar. Nou Ik wordt er niet broeds van, Integendeel, Ik zou graag eens een middagje naar het strand, ml] In de zon willen koesteren In plaats van In die snertwlnd door de plassen te stampen. De kip Is wel broeds, ze zit onverstoorbaar op haar nestje warme eieren. Manlief heeft van een tweede hands dekenkist een zo genaamde broedklst gemaakt. Af en toe komt ze er even af voor wat water en wat voer, maar het liefst koestert ze het hoopje eieren onder haar vleugels. In de storm loop Ik er af en toe heen en draal de dichte kant van de kist naar de wind. Vroeger hin gen ze de broedse kippen In een Jutezak In de wind aan de waslijn. Ik zou het Jammer vinden als die rotwlnd “Doerak", want zo heet ze, ook zou verstoren en probeer haar wat te verwennen. Maar Doerak, de kip die violen door de lucht schiet, schijt op mijn witte tafel en het liefst de verse Jon ge spinazie uit de tuin pikt, laat zich niet Het vernieuwde Burgerlijk Wetboek 7, Titel 10 geeft alle Informatie die Je moet weten over het Arbeidsrecht. Het Arbeidsrecht Is Iets dat voor Iedereen belangrijk Is en waar verandering de grootste rol In speelt. Zelf heb Ik het vak Arbeidsrecht vorig Jaar al gevolgd en dit is vanaf 1 Juli 2015 voor een deel weer verouderd. Het Arbeidsrecht gaat weer op de schop en deze ontwikkelin gen ben Ik zelf al hard aan het leren. De overheid streeft naar meer bescherming voor de werknemer en vooral voor de flexwerker. De tijdelijke contracten zijn populairder dan ooit en het aantal ont slagen Is zo hoog dat het bijna niet aan te kunnen meer Is. En dit had de over heid ook In de gaten. Flexwerkers moe ten beter beschermd worden. Na 2 Jaar kunnen flexwerkers al aanspraak maken op een vast contract, dat Is nu driejaar. Ook moet ertussen tijdelijke contracten een tussenpoos zitten van zes maanden, dat Is nu drie maanden. Op Texel wordt veel gewerkt met seizoen krachten/ flexwerkers en deze regels worden er niet voordeliger op. Daarentegen maakt de overheid het ook makkeïljker voor de werkgever. Het ontslagrecht moet met de nieuwe Wet Werk en Zekerheid makkelijker voor de werkgever gemaakt worden. De transltlevergoedlng wordt In het leven geroepen, waarbij ontslagen werknemers onder bepaalde voorwaar den recht hebben op een vergoeding. Wie deze voorwaarden wil hebben In formeer Ik graag. BIJ het oude Arbeids recht kregen alleen werknemers die vla de kantonrechter werden ontslagen een vergoeding, en dan nog niet allemaal. Nu hebben ook werknemers die vla het UWV ontslagen worden recht op zo'n vergoeding als ze aan de voorwaarden voldoen. De overheid heeft het ook mak kelijk gemaakt voor de werkgever. Vanaf 1 Juli 2015 komt er een vaste ontslag- route. Ontslag om bedrijfseconomische redenen en om langdurige ziekte gaan vla het UWV. Alle overige redenen, denk aan een verstoorde arbeidsrelatie, gaan vla de kantonrechter. De overheid wil enerzijds het ontslagrecht versoepelen en anderzijds flexwerkers beschermen. Ik ben voorstander van de nieuwe wet en regelgeving. Maar één ding staat vast, het Arbeidsrecht Is een wet die zich blijft ontwikkelen en veranderen. stierven er reeds 7. Vlieland. Burgemeester en wethouders hebben Bart Drolenga uit Purmerend opdracht gegeven voor het maken van een kunst werk op de Groeneplaats vlak bij de In gang van het raadhuis. Het bestaat uit een drietal metalen halve cirkels van om streeks vijf meter hoog. Voor het objekt Is totaal f60.000,- beschikbaar; ook de bijkomende kosten moeten daarvan be taald worden. Het beeld komt op de plek waar zich nu nog het stenen plateau met fonteintje bevindt, dat bij het opknappen van de Groeneplaats werd aangelegd als “civieltechnisch waterwerk". Dit objekt Is al geruime tijd bulten werking gesteld. Het werd door weinigen gewaardeerd en was regelmatig mikpunt van vandalen.... Het nieuwe dier moet een goed gevoel hebben voor de bijzondere ecologie van het eiland waar het op terecht gaat ko men. De keuze mag niet enkel en alleen worden bedisseld door premier Rutte en commissaris van de konlng Remkes. De Texelse ondernemers, en de commissie leden, Ja alle gewone burgers moeten kunnen meebesllssen over het nieuwe dier. Het moet In leder geval naar de wadden ruiken. Het nieuwe dier moet een zakelijk maar toch sociaal dier zijn, dat ook oog moet hebben voor de noden en zorgen van de Texelaars, In goede en In slechte tijden. Kortom, het moet een nieuw complex plattelandsdler zijn. Daar moet meer nadruk op liggen, het staat er nu maar één keer In en dat is te wei nig. Eerst moet er een frisse schets van getekend worden. Alle dieren groot en klein mogen daarna solliciteren bij Han Lindeboom: de knlsent, dezee-eland, het schaakhert, de Ierse laaglander en alle anderen. Hoe verder met de Stichting Toeristisch In vesterlngsfonds Texel? Het rommelt rond het Instituut ter versterking van de toeris tische Infrastructuur. Eerst was er onvrede over het voornemen van het gemeente bestuur om de koppeling tussen de toe ristenbelasting en het fonds los te laten en een vast bedrag te storten €375.000,- alweer Ingehaald door een voorstel om van elke €1,70 toeristenbelasting €0,1544 aan STIFT bij te dragen. Meer onvrede ont stond toen bekend werd dat 20 procent (volgens het bestuur) of zelfs 23 procent (volgens het college) van de uitgaven op ging aan overheadkosten. Maar dit was nog maar kinderspel vergeleken met het geschil over de vraag over STIFT een Raad van Advies (RvA) of Raad van Toezicht (RvT) moet krijgen. Het college, TOP (de ondernemers) en de klankbordgroep wil len een RvT, het bestuur (dat Inmiddels Is opgestapt) een RvA. Over de Juridische borging van de RvT blijkt onduidelijkheid te bestaan, maar hoe dan ook moeten de Incident leden van de RvT te allen tijde handelen bepaling In het belang van de doelstellingen van de 1- stichting dan wel vereniging, zonder op dracht en onafhankelijk van bijkomstige belangen. De RvA Is meer vrijblijvend en oude heeft meer een klankbordrol, terwijl de denle RvT volgens het worstel aan de gemeen- teraad gevraagd en ongevraagd bindend de overheid verstek gaan. Groenlinks heeft als enige de motie niet gesteund. WIJ hebben er moeite mee dat de belanghebbenden, vissers en (andere) liefhebbers van een gezond zeemilieu, vechtend met elkaar over de vloer gaan terwijl de overheid haar verantwoorde lijkheid niet oppakt. De actie van Greenpeace (het storten van enkele stenen In een stenenrijk gebied) Is al eerder door de minister en de Raad van State beoordeeld. Die waren van mening dat er zich daardoor geen verhoogd risico voordeed. Groenlinks Texel hoopt dat de actie van Greenpeace leidt tot voldoende aandacht voor Instandhouding van de soortenrijk dom In de verschillende gebieden van de Noordzee. Een zee die van belang Is voor onze vissers en waarvan wij allemaal wil len dat die nog lang gezond mag bijdra gen aan een evenwichtig systeem, waar uit ook de visserij kan blijven putten. Oosterend, 8Junl Gisteren Is alhier overleden de oudste Inwoonster van dezer plaats, naar men zegt, was ze ook de oudste der ge meente mej. P. Dogger-Vlamlng, die tot aan haar laatste levensdagen een goede gezondheid genoot. In den laatsten tijd zijn hier heel wat oud jes heengegaan. Van de enkele personen, die hier ouderdomsrente genoten, stier ven er reeds 7. Nee 64%

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 7