UNiyEf^ 9 Terugkeer brug krijgt NIEUWS steun van politiek Een halve dag met Eric Delfsma van Univé “HET MAC MINDER KOSTEN DAN €115.000,-” VW chat en nu ook open op koopzondag Epilepsie Psycholoog Texel hopper Inbraakschade Radio Texel Waterschade IDonderdagwerdd^ tijde centra Ie In het Mandie i nabij het NIOZ geplaatst. Getijdecentrale ligt op z’n plaats Open atelier van Werktitel MUF In het Marsdiep ter hoogte van het NIOZ Is donderdag de getijdecentrale geplaatst. Afspraak bij u thuis? Op Texel komen we graag bij u thuis. Bel 0223-613131 of mail naar texel@unlve. nl voor het maken van een afspraak. www.texelsecourant.nl VRIJDAG 5 JUNI 2015 Groenlinks Is begonnen met een eigen Inventarisatie van ervaringen die mensen met de Texelhopper hebben opgedaan. Dan gaat het volgens de partij om goede en slechte ervaringen. Ze kunnen doorge geven worden op groenllnkstxl@gmall. tevoorschijn waarin stond dat voor fiet sers en voetgangers korte routes In de nieuwbouwwijken In Den Burg moesten komen en dat auto's meer buitenom zou den moeten gaan. Vanuit die visie was het volgens hem gerechtvaardigd voor een goede verbinding tussen de Mars en de Volmolen te kiezen. De kunstenaars van Werktitel MUF hou den zondag 7 Juni een open atelier. Ze werken van 11.00 uur tot 17.00 uur aan een serie schilderingen op keramiek. Be zoekers zijn welkom om het artistieke proces te volgen: van schets vla hapering naar studie; mislukkingen en geslaagde producten. Bewoners van de Volmolen en de Mars In Den Burg kunnen rekenen op de terugkeer van een brug tussen de Korfbaeck en de Dlstelvllnder. Het hoeft volgens de politieke partijen echter geen €115.000,- te kosten. In de week van maandag 8 tot en met zaterdag 13 Juni wordt er gecollecteerd voor het EpIlepslefonds.Het geld wordt gebruikt voor wetenschappelijk onder zoek, voorlichting en hulpverlening aan mensen met epilepsie. Vla het balkon Is er water naar binnen ge sijpeld op de bovenverdieping. Oorzaak: een verkeerd geplaatste lekdorpel. De schade Is gedekt. De klant erna belt om te vragen of de smartphone die zojuist In de wc Is gevallen, Is verzekerd. Helaas blijkt dit niet het geval. Erie handelt de schades soepel en vakkundig af, terwijl Ik terugdenk aan het lunchgesprek dat we hadden. Vandaag lopen we mee met Erie Delfsma, schadebehandelaar bij Unlvé. We ont moeten elkaar om 12 uur. Het Is lunch tijd en Erie heeft er al een halve werkdag opzitten. Zijn ochtend Is rustig verlopen, met hier en daar wat huls- tuin- en keu- kenschades. Om half een gaat hij weer aan de slag. Dit geeft mij de kans om nog even rustig met hem te praten. Ik vraag wat het meest Ingrijpende soort schade Is. Erie: ‘Dat zijn de Inbraken. Ik spreek mensen natuurlijk vaak vrijwel direct nadat de Inbraak heeft plaatsge vonden. In eerste Instantie zijn de mees ten dan nog vrij ontspannen en bekijken ze het zakelijk. “Het zijn maar spullen, er zijn ergere dingen". Dat soort dingen hoor Ik dan vaak. De klap komt meestal pas na een paar weken. Ik doe dit werk al een hele tijd, maar dat Is echt een patroon. Na een week of twee bel Ik daarom bijna al tijd nog even. Om te vragen of de schade netjes Is afgehandeld, maar vooral om te horen hoe het met de klant zelf Is.' Radio Texel doet zaterdag 6 Juni recht streeks verslag van de 38ste Ronde om Texel. De uitzending begint naar ver wachting om 8.00 uur, al Is dat nog even afhankelijk van de omstandigheden op het water. Verslaggevers zijn de hele dag op en rondom het eiland aanwezig om de verrichtingen van de catamaranzeilen en surfers op het water te verslaan. De llve-ultzendlng Is te beluisteren vla 106.1 FM In de ether, 98,5 Mhz op de kabel of vla www.radlotexel.nl. De lokale omroep doet al sinds 1989 jaarlijks verslag van de Ronde om Texel. Ik vraag hem of brandschade niet erger Is dan een Inbraak, maar Erie blijft erbij, dat Inbraakschades het heftigst zijn voor de meeste mensen'Het Idee dat een vreem de In Je spullen heeft gesnuffeld, kan er flink Inhakken. Van de week nog, sprak Ik een vrouw. ZIJ ging al wekenlang bijna Ie dere nacht naar beneden, om te kijken of er echt geen Inbreker was. Dat Is funest voor Je nachtrust. Het klinkt misschien overdreven, maar Ik adviseer weleens om met een psycholoog te gaan praten. Ik ken een aantal klanten die dat hebben ge daan en die zijn er na een paar sessies dan weer grotendeels bovenop.' Om drie uur nemen we afscheid van elkaar. Als Ik naar huls rijd, neem Ik me voor om binnenkort Iets te gaan doen aan Inbraakpreventie. en ander gemotoriseerd verkeer zouden niet over de brug mogen. Edo Koolman (TB) was het eens met de koers van de wethouder en hoopte dat er niet lang meer over de brug zou worden gebakke leid. Voor Jaap Vlaming (Groenlinks) wa ren de kosten niet het belangrijkste punt. HIJ haalde een oude visie van Groenlinks Pieter van Schelt, Rebecca Geskus en Maurice Christo van Meljel werken deze keer op Brink 14 In De Koog. Er Is een aan tal gezamenlijke projecten In ontwikke ling en enkele voorbeelden studies zijn te zien, zoals een vilten tas. Ook Is het nieuwe, geborduurde logo van het col lectief te zien. De kunstenaars hebben een bijzondere fascinatie voor technie ken en ambachten. Ze helpen elkaar met de uitvoering van opdrachten en zoeken naar nieuwe toepassingen van “oude am bachten”. De focus ligt deze zondag op keramiek. Bezoekers kunnen eventueel ook zelf een keramisch voorwerp beschll- Dle boodschap kreeg wethouder Frank Klngma (verkeer) dinsdagavond mee tij dens een commissievergadering waarin de brug besproken werd. De wethouder kreeg van de partijen twee weken de tijd om half Juni tijdens een raadsvergadering met concrete voorstellen voor bruggen te komen. De partijen gaven daarmee gehoor aan opmerkingen van de dorps- commlssle van Den Burg. Die was blij dat de verbinding tussen belde wijken wordt hersteld, maar toonde moeite met het budget. “Wat de buurt betreft, hoeft het niet de mooiste brug ter wereld te worden”, zei voorzitter Jos de Wolf van de dorpscommlssle. “De termen sober en doelmatig vallen geregeld In het ge meentehuis en dat kan ook voor de brug gelden.” De Wolf vond het Jammer dat er geen goedkope alternatieven op tafel lagen, terwijl dat tijdens een bespreking wel was aangeboden. Van die bespreking was geen verslag opgesteld. Klngma ver dedigde zich met de opmerking dat het gevraagde budget van €115.000,- (ex clusief BTW) maximaal Is en dat minder ook mag. De hoogte van het bedrag was bepaald op basis van een programma- 1 ADVERTORIAL! De WV Is een experiment gestart met openstelling tijdens acht koopzondagen In Den Burg. Daarnaast wil de VW online en telefonisch beter bereikbaar zijn. Mail verkeer op zondag en de mogelijkheid tot chatten moeten de piekmomenten van het online bezoek opvangen. Afhankelijk van de resultaten wordt ge keken om nog meer feestdagen open te gaan. Tot eind oktober Is de WV op zondag- en maandagavond telefonisch bereikbaar. De eerste resultaten zijn vol gens Wouter de Waal veelbelovend: ”20 telefoontjes, 14 chats en verschillende mails. We hadden zelfs verschillende tele foontjes die we door de drukte niet kon den beantwoorden. Gelukkig kunnen die mensen een boodschap Inspreken en dan nemen we contact op. Het leuke Is dat we ook zien dat na een chat vaak een boeking gemaakt wordt. Ook veel Duitse gasten reageerden enthousiast. Het voordeel van 's avonds bereikbaar zijn Is bovendien dat we ook gastheren gemakkelijk kun nen bereiken, omdat ze overdag vaak niet thuis zijn." Vier ankers houden het drijvende platform op z'n plek. Bedoeling Is dat de centrale vanaf volgende week elektriciteit gaat opwekken. De 'BlueTEC Texel' Is de eerste getijdencentrale van Nederland en Is ont wikkeld door Bluewater Energy In samen werking met onder meer Tocardo, dat de turbine levert. In zee steken propellors die door de stroming ronddraaien en zo elek triciteit opwekken. Vooralsnog wordt er twee Jaar mee geëxperimenteerd. Er wordt praktijkervaringen opgedaan met turbines van 100, 50 en 200 kilowatt. Het streven Is te gaan tot twee Megawatt. De opgewekte elektriciteit wordt met een kabel naar het NIOZ geleld. Bluewater Energy heeft Texel als testlocatle gekozen, omdat het eiland makkelijk met belangstellenden te bezoe ken Is. Bijzonder aan de propellors Is dat deze bij het keren van de stroming In een andere stand komen, zodat bij opkomend en afgaand tij stroom wordt opgewekt. Met apparatuur, onder andere van het NIOZ, worden metingen verricht. het hoogheemraadschap ook nog een brug over heeft. De wethouder kon zich vinden In een voorstel om de dorpscom mlssle bij een keuze tussen varianten te betrekken. De Wolf liet op verzoek van de buurt weten dat de voorkeur uitgaat naar een brug waar "fietsers, voetgangers en postbodes" overheen kunnen. Brommers begroting van de gemeente die het niet gehaald had. De wethouder stelde dat hij bewust eerst een budget had gevraagd voordat er concrete plannen zouden zijn, zodat hij tempo kon maken. Anders zou hij pas na de grote vakantie met een ver zoek om geld op de raad kunnen afstap pen. De communicatie verdiende volgens hem geen schoonheidsprijs. “Maar het Is een maximaal krediet dat we vragen. Ik hoop dat we lager uitkomen.” De partijen gaven aan graag Iets te kiezen te hebben en gaven de wethouder daarvoor twee weken de tijd. Dries Veltkamp (PvdA) re kende de wethouder op basis van een rap port voor dat zowel een houten als een stalen brug €1200,- per vierkante meter kan kosten, met het verschil dat staal een levensduur van zestig Jaar heeft en hout een levensduur van veertig Jaar. HIJ miste een berekening voor beton en hoopte dat nog van de wethouder te horen. Veltkamp vond dat Klngma zich er een beetje met een Jantje van Lelden vanaf maakte. “Als Iemand mijn vader vroeger vroeg hoe duur Iets was, zei hij altijd 'geef maar een ton, dan krijg Je de rest terug.’’’ Cees Hoogerhelde (Sterk Texel) merkte op dat Ik hang aan Eric's lippen. Als het vijf voor half een Is, staat hij op, en neemt hij me mee naar zijn werkplek. HIJ zet zijn head set op, en Ik krijg een gewone koptelefoon op, zodat Ik kan meeluisteren. Het eerste gesprek dat binnenkomt, betreft een wa terschade. Het gaat om een nieuw huls.

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 9