I 2 I NIEUWS I T" "Jonge ondernemer moet ruimte krijgen” "KOE MOET NIET VERGETEN DAT HIJ ZELF OOK KALFJE IS GEWEEST” 'Het had een stuk slechter kunnen aflopen” Toerisme: meer, luxe of creatief? Pauwnews Haring op expositie Posthuys thuys ïrdlepe de ca- An nle@texe Isecou ra nt.n I De shovel van Marcel Bakker ging tijdens werkzaam heden aan de steiger van de Vriendschap bijna kopje onder. De ONGEZOUTEN ?n boet als toeristen verblijf, Idee voor een unieke beleving, op de avond Toerisme en Recreatie. Schat Jean net Elements kleine harlnj “Vissteiger De Koog moet blijven” Jaap Dros zingt J.C. Bloem in België WWW.TEXELSECOU RANT.N L DINSDAG 9 JUNI 2015 aek.' 'De etltel.Aan- en mannetje gaan dat dit appen we er Ja, liever een spIt.Vroe- en van rljk- e. Hoe i ophokpllcht Ingeloten. In erkgroep die i IselkeTexe- pauwen- igenboog, getild. "Maar het Is natuurlijk einde sho vel. Dat Is Jammer, maar het blijft mate riaal. Het had een stuk slechter kunnen aflopen", prijst hij zich gelukkig. Ook zijn Volvo-dealer liet zich van zijn goede kant zien. Een dag later reed bij Bakker een nieuwe shovel het erf op. "Ik ben alweer aan het werk." van hun Ideeër crughoudendh, ondernemen ie die van groc >mst van het ellar I, als de toko eenmaal draaB over tot verdedigen In plaal t gebeurt eigenlijk ook Jn verhaal kreeg r- za de handen op ven, dat gevlakt en aangereden. Toen Ik de steiger op zou lichten, zag Ik het water opkomen. Ik dacht: dit gaat fout. In één seconde zakten de voorwielen weg. Ik heb mijn spullen gepakt en ben er uit gespron gen." Collega's grondwerkers schoten na zijn noodoproep van alle kanten te hulp, waarna de drijfnatte shovel met vereende krachten weer op het droge kon worden Schapenboeten als toerlstenverblljf, slaapstrandhulsjes, huisjes onder de grond die bij verhuur omhoog komen, een kenniscamping en mobiele huisjes waarvan de huurder zelf kan kiezen op welke plek op het eiland hij die neerzet. derop nog een nieuwe winterjas. Kortom: Inkomsten voor de Texelse economie. Ook een groep die voor langere tijd naar Texel kan komen. Maar door strakke regulering, weinig vertrouwen, argwaan en angst kunnen we niet Inspelen op deze verande rende vraag. Als we dat blijven doen, gaan we letterlijk de boot missen. We moeten natuurlijk niet alleen 'yuppen-accommo- datle creëren. De diversiteit op het eiland moeten we behouden, voor leder wat wils. Maar meer Inspelen op de veranderende gast/consument kunnen we natuurlijk wel.' De sleutel daarin zijn volgens De Graaf Jonge ondernemers, die de ruimte moeten krijgen. Een generatie die door regels en weerstand wordt belemmerd In de uitvoering van hun Ideeën, maar die vaak ook door terughoudendheid van de banken niet aan ondernemen toe komen. Wel een generatie die van groot belang Is voor de toekomst van het eiland. "BIJ be ginnend ondernemen ben Je bereid om te pionieren, als de toko eenmaal draalt gaat men vaak over tot verdedigen In plaats van aanvallen. Dit gebeurt eigenlijk ook met Texel.' Met zijn verhaal kreeg De Graaf In Question Plaza de handen op elkaar. "Ik vind het best een eer”, zegt Jaap Dros over de uitnodiging door de Academie van Nederlandse Taal- en Letterkunde op 1 Juli op te treden op kasteel Beauvoorde In het Belgische Wulverlngen/Veurne. zonders. En laat het aansluiten bij de om geving. Toerisme Is ook de motor van de economie. In Oosterend hapert die motor, het dorp Is qua verblljfstoerlsme onder bedeeld. De Werkgroep Vitaal Oosterend hield een pleidooi voor meer kleinschalig verblljfstoerlsme. In de vorm van pensi ons, een kleinschalig hotel en wellicht een bescheiden camping. Dan kom Je al snel op het vraagstuk toeristische bed den. Op papier zijn dat er circa 45.000, maar hoe zit het met de bezettingsgraad? 'Slapende bedden' (zoals een vlerper- soons huisje dat maar door twee perso nen wordt gehuurd) brengen geen geld In het laatje. De één heeft er teveel, de ander Juist te weinig. Is het gewenst om met die bedden te gaan slepen? Want wie zijn accommodatie opwaardeert, kan wel een paar extra bedden gebruiken om die Investering terug te verdienen. Nog afge zien van de extra ruimte die nodig Is. Of Is de sleutel: niet méér maar creatiever? De voorkeur van de gast verandert steeds sneller, de cyclus om te moderniseren dus ook. Hoe verhoudt zich dat met de regels? Voldoende huiswerk voor de werk- en pro jectgroep. De volgende sessie Is dinsdag 23 Juni In Question, aanvang 19.30 uur. Ricardo de Graaf raakte donderdagavond op de bijeenkomst over toerisme en recre atie een gevoelige snaar. "BIJ bijeenkom sten zoals deze merk Ik dat er vaak een - met respect - oudere garde kritisch naar de toekomst van Texel kijkt, maar dan wel met een beperkende factor. In mijn ogen worden de meningen vaak gevormd door werkgroepen, stichtingen en andere be langenorganisaties waar dezelfde oudere garde sterk vertegenwoordigd Is. Zo heb Ik van een afstand al een aantal keer ge zien dat verfrissende Ideeën afgeschoten worden. De feitelijke onderbouwing mis Ik dan vaak. Wel krijg Ik vaak het gevoel dat argwaan en angst sterk vertegenwoor digd zijn bij het vormen van een mening. De angst dat Texel Texel niet meer blijft. In mijn ogen onnodig. Als Jonge onderne mer en exploitant van een rustige natuur- camplng (Woutershok, red.) vind Ik net als menig ander Texelaar dat Texel Texel moet blijven. Mijn generatie zoekt steeds meer exclusiviteit, beleving en bijzondere accommodatie. Niet allemaal, maar zeker een groot deel. Vaa k ook een doelgroep d Ie we hier graag zien. Ze gaan lekker uit eten, kopen een paar knappe schoenen en ver- Dros timmert al vele tientallen Jaren aan de weg als vertolker van popmuziek, met een muzikaal en literair programma rond de bekende dichter J.C.BIoem liet hij zich wat recenter van een heel andere artis tieke kant zien. HIJ verzorgde hiermee op Texel, maar onder meer ook voorstel lingen In het oosten van het land. Met deze optredens, zijn CD en zijn website heeft Dros zich ook In de kijker gespeeld van de Academie van Nederlandse Taai en Letterkunde. Die werkt In opdracht van het Vlaams Fonds voor de Letteren aan een canon van de Nederlandse let terkunde vanuit Vlaams perspectief. In het schllderachtlge kasteel Beauvoorde Is de voorstelling van de eerste cirkel van de canon, voor pers en publiek. Dros verzorgt zijn optreden In deze bijzondere entou rage als onderdeel van een parcours door het kasteel van kleine voorstellingen van schrijvers, performers en musici, die Iets doen dat betrekking heeft op (of uit) de canon. Het evenement wordt herhaald boekenbeurs In Antwerpen, waar non onderwerp Is van een themadag. In Galerie Posthuys In De Koog exposeren 11 kunstenaars hun collecties harlng- kunstwerken en andere vlswerken. Met ruim 100 schilderijen, tekeningen, grafiek en keramiek. De zesde editie van de jaar lijkse harlngnegendaagse Is te zien van zaterdag 13 tot en met zondag 21 Juni. Sinds 2010 daagt Galerie Posthuys haar kunstenaars uit om zich te verdiepen In de haring en visvangst. Dat resulteert elk Jaar In een zeer gevarieerde expositie. Het thema en de harlngtradItle zijn breed geïnterpreteerd: van prachtige handge- vormde vlsschalen tot gedecoreerd ge- brulkskeramlek, klassieke vlsstlllevens en Shovel-chauffeur Marcel Bakker voelde vorige week woensdag de grond letter lijk onder zich wegzakken. Tijdens werk zaamheden aan de scheefgezakte steiger van de Vriendschap, verdween zijn shovel In mum van tijd In een gapend gat onder water dat zich onzichtbaar In de bodem onder de waterspiegel had gevormd. "Ik had grond richting het ponton gescho- Dat stelde Nico Erwlch (Texel 2010) In de raadscommissie tijdens de bespreking van een plan hoeom tegaan met 25 brug gen, tunnels en steigers die de gemeente In beheer en onderhoud heeft. De visstei ger achter Greenside Is er daar een van. Erwlch snapte niet waarom het hoge deel van de steiger door een Ingenieursbureau als goed was beoordeeld en het lage deel niet. De kosten om de boel weer op orde te krijgen, zijn geraamd op zestigduizend euro. Gevraagd werd om een nadere on derbouwing van dat bedrag. Astrid van de Wetering (D66) vond dat ook een hoog bedrag om een vissteiger aan te pakken. Erwlch Het In leder geval alvast weten dat "De Koog niet blij zal zijn” als de vissteiger verdwijnt. Wethouder Frank Klngma moest het plan en een verzoek om financiering ulteln- delljk terugnemen. Vanuit de commissie kwamen veel vragen over de financiering en kosten voor onderzoek. Jur Schulrlnga (WD) merkte op dat hij zelf ook wel een rondje wil maken als een onderzoek naar de zogeheten kunstwerken twintig mille moet kosten. Het college komt op een la ter moment met een aangepast voorstel naar de raad. Een greep uit de Ideeën tijdens de bijeen komst voor de nieuwe Nota Recreatie en Toerisme, donderdagavond In Question Plaza. Aan Ideeën geen gebrek, van het benutten van leegstaande gebouwen voor rugzaktoerlsten tot de Schulpen- gat als drijvend hotel. Bedoeld als brain stormsessie, niet gehinderd door ruim telijke en andere belemmeringen. Doel: Inzicht krijgen In het toerisme van de toekomst. De discussies maakten duide lijk dat het bij vernieuwend toerisme niet alleen om het gebouw draalt, de termen beleving, uniciteit en gastheerschap kwa men geregeld voorbij. En kwaliteit. Maar dat Is niet perse luxe. Wat dan wel? "Een goeie gastheer zorgt dat de klant krijgt wat hij verwacht', werd gezegd. Of liever: overtreft de verwachting. "Elke Texelaar zou zich gastheer moeten voelen", luidde een conclusie. Kwaliteit Is ook diversiteit. Niet teveel van hetzelfde, maar Iets bij- "Geef Jonge ondernemers de ruimte om zich te kunnen ontwikkelen. En wees daarna niet 'bang' dat Texel Texel niet meer zal blijven. De koe moet niet vergeten dat hij zelf ook kalfje Is geweest. De‘oude garde van nu'was vroeger de Jonge garde van toen...” vlsbehang, fragiel papierwerk en stoere aquarellen. Ook Texelse kunstenaars, on der wie Door Dogger (grafiek) en Jolet Leenhouts (keramiek). Ook zij maakten speciaal voor deze tentoonstelling nieuw werk. Andere deelnemende kunstenaars: Betteke Akkerman (schilderijen), Karin Brouwer (schilderijen), Ortalre de Cou- plgny (wandobjecten), Barbara Guldenaar (keramiek en aquarellen), Laura Hoek (keramiek en tekeningen), Angelique Homberg (keramiek), Jeannet Klement (keramiek), Maurice Christo van Meljel (keramiek en tekeningen) Marian Smit (keramiek en pap' Mensen vragen mij vaak: 'Annle, hoe doe Je dat toch?' Elke week een column schrij ven valt Inderdaad niet mee. Er gebeurt zoveel op ons eiland. Zie dan maar eens één onderwerp er uit te lichten. Al meer dan tweehonderd keer. Nou, laat Ik duide lijk zijn. Ultelndelljk Is het alleen te doen om de poen. Elke zichzelf respecterende krant heeft een columnist nodig, dus Ik vraag er grof geld voor. Maar verder Is het ook leuk hoor. Neem bijvoorbeeld het Texelse wel en wee van deze week. Pauw news! De discussie over de diersoorten In het Nationaal Park Is amper verstomd, of we krijgen de volgende schok te verwer ken. Pauwen, dood en levend, verdwenen en verschenen, beheersen het elland- nleuws. BIJ Paal 17 spoelde onlangs een dode pauw aan. Sectie toonde aan dat het om een exemplaar van het mannelijk geslacht gaat. Laten we hem voor het ge- makJeroen noemen. Jeroen Is waarschijn lijk een natuurlijke dood gestorven. Wel werden de veren hem ontnomen, door ene Captain Peacock. Dat Is geen Jutten meer, dat Is plukken. Blijf met Je klauwen van onze pauwen, Is de boodschap. Reken maar dat die veren nu dienst doen als een soort droogboeket. Dat laat die Jutter zo trots als een pauw zien, of op slen Tessels: gróós as puus. Vervolgens trekken veront ruste Texelaren aan de bel. Hun pauw Is verdwenen. Foetsie. Plotsklaps. Van de ene dag op de andere Is de vogel gevlo gen. Opsporing verzocht. Het vermoeden bestaat dat het pauwenbevrljdlngsfront er achter zit. Maar dan? Het moet niet gekker worden, maar op de Kogerweg ze telt sinds een tijdje...: een pauw! Nu zou u denken dat één en één twee Is. Nou, ver geet het maar. Want die laatste pauw Is een vrouwtje. Laten we haar Marlon noe men. In de Texelse Courant staat een foto van Marlon. Als u haar herkent, wordt u verzocht contact op te nemen. Dan kan zij opgehaald worden en Is de buurt ver schoond van het gekrijs van Marlon Pauw. Die kan er wat van. Eigenlijk best wel eng wat er gebeurt. Het zou zo maar passen In 'De maand van het spannende boek.' Cock en de Pauw,'Is een aardige) gezien de verdwenen pauw een i Is, moeten we er maar van uit ga. de dode Jeroen Is. Anders snapr helemaal niks meervan. Nou Ja, natuurlijke dood, dan aan het s ger was het namelijk een teken dom als Je gebraden pauw serveerde, nu verder, Is de vraag. Een wellicht. Of alle pauwen rlr leder geval voer voor een wer er beleid op los laat. Intussen li laar, getooid met een hoed met p: oog, met alle kleuren van de rege verdacht. U bent gewaarschuwd. Texel 2010 Is er niet blij mee als de vis steiger op het Stappeland achter Hotel Greenside In De Koog zou verdwijnen.

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 2