5 NIEUWS ‘’Zo’n karakteristieke stolp niet veranderen” CHRISTL MORSCH PAST COED OP HOEVE ZUID-HAFFEL Dp dt dat Plannen voor herinrichting plein klan- - heb- Markt van de Smaakbelevenis Aanleg kunstgras kan van start i Christi Worth In de tuin van Zuld-Haffa, al 35Jaar haar bezit. Op de achtergrond schilders Plet Daalder en Sldny van Bruggen Eis voorwaardelijke celstraf cokedealer producten, an 11.00 zuigen gebracht v www.texelsecourant.nl DINSDAG 9 JUNI 2015 De Slow Food Chefs Alliantie Is een ver bond van chefs die zich In hun dagelijks werk sterk maken voor de Ideeën van Slow Food. ZIJ ber gerechten op bas ducten, maa--,“- rond de her len vertellen. Opduln en resiau tel Greenside lid belde aanwezig t De officier van Justitie heeft vrijdag we gens cocaïnehandel voor de rechtbank In Alkmaar 166 dagen voorwaardelijke cel straf en 160 uur werkstraf geëist tegen een 22-Jarlge Texelaar. Ook moet de man van het Openbaar Ministerie (OM) een oude voorwaardelijke werkstraf van 20 uur uitdienen en rulm€11.000,-criminele winst terugbetalen aan de staat. Ze kocht de monumentale stolpboerde rij aan de Waterweg op de Hogeberg In 1980, samen met haar Inmiddels over leden man. Ze past goed op het erfgoed. De 78-Jarlge Duitse spaart kosten noch moeite om dit Rljksmonument waar van de geschiedenis terug gaat tot 1631 In optimale conditie te houden. "Geen kunststof of metaal waar dat niet hoort, maar alleen originele materialen”, doelt ze op de restauratie en schllderbeurt van de houten goot, deuren, kozijnen en het houten voorschot door timmerman Dlck Blom en schilders Plet Daalder en Sldny van Bruggen. Haar gedrevenheid naar authenticiteit gaat ver. Zo heeft ze onder meer een tuinwal laten zetten en hoewel ze zelfvan paarden houdt laat ze die niet op het land rond de boerderij grazen. "Op de Hogeberg horen nu eenmaal schapen te lopen.” Beheer en onderhoud van de boerderij waar ze zelf drie keer per Jaar verblijft vergen de nodige kosten, die ook met de verhuur aan gasten niet kan wor den opgebracht. "Maar Ik heb het er graag voor over. De stolp moet blijven zoals hij Is. De schapenboet zou eigenlijk ook een monument moeten zijn. Dan blijft hetge- Door OSG-Ieerllngen gemaakte stoffen tassen worden tijdens de markt uitge deeld aan bezoekers. Voorwaarde Is dat de nieuwe eigenaren beloven geen plastic tassen meer te gebruiken. "Want zo'n met liefde en zorg handgemaakte Texelse tas Is veel leuker om te gebruiken en veel be ter voor het milieu”, zegt Miranda Hoog- enbosch, coördinator van het project om OSG-Ieerllngen en nieuwe gebruikers be wuster te maken van de enorme hoeveel heid plastic die wordt verspild. het overlijden van mijn man In 2000 ben Ik het gaan verhuren, de opbrengst stelt mij In staat om het te behouden. Enkele families komen hier al zo lang Ik het ver huur. Het Is ook leuk dat kleinkinderen van de familie Roos hier sinds een Jaar of vijf vakantie vieren. In het huls dat ooit van hun opa en oma was. Ze genieten heel zoals het nu Is.” Texel Is het tweede vaderland van deze Duitse, ze komt hier nu al 50 Jaar achter elkaar. "We wonen In Lelmen, bij Heidel berg. Mijn oudste zoon, toen anderhalf jaar, had bronchitis. De kinderarts zei: 'Jullie moeten naar de Noordzee'. Zo zijn we hier terecht gekomen." Haar zoontje had Inderdaad baat bij de zuivere lucht. "Van 1965 tot 1973 huurden wij op Texel verschillende hulzen. Toen kochten wij een huisje In De Koog. Intussen was ons gezin uitgebreid met nog twee zonen. In 1980 ontdekte Ik dat Zuld-Haffel te koop stond. Mijn man wilde eigenlijk een skl- chalet kopen, maar nadat Ik hem er van overtuigd had dat dit een veel betere keus was, stemde hij toe. We kochten het van de familie Roos, die het In 1973 heeft la ten restaureren. Daarvoor was het van de gemeente, die het had gekocht van de familie Kikkert. Henk (van de Pontweg) was hier eens, keek rond en zei: 'Hier ben Ik nog geboren.' Ik heb op Texel In de loop derJaren veel mensen leren kennen, zoals Marie Smlt-Dros, die met haar man Henk jarenlang onze buurvrouw was. Elke keer als Ik op Texel ben, ga Ik bij haar langs. Na zit vol met foto's, tekeningen, anekdote’s en dankwoorden van gasten. "Waarom Ik al zó lang meerdere keren per jaar naar Texel kom? Ik geniet hier. Van Zuld-Haffel, de tuin, de schapen, de natuur en het cul tuurlandschap. En Ik vind het heerlijk dat Jullie gemeenschap de historie van dit landschap zo goed heeft bewaard." Voor meer Informatie: lnfo@landgoedde- bontebelevenls.nl t.a.v. Joscha Schoots, Of Vla T: 06-29191822 Volgens het OM dreef de man tussen ok tober 2011 en december 2013 een lucra tief handeltje In drugs. HIJ haalde de co caïne In Den Helder en was In die periode volgens de aanklager "behoorlijk actief” aan het handelen. De aanklager noemde hem “een drugsdealer van formaat” en “een van de vaste dealers” op het eiland. Ingekochte coke werd versneden en met winst aan de man gebracht. HIJ leverde aan vaste afnemers en Incidentele I ten. In totaal zou hij ruim €25.000,- ben omgezet met de verkoop. De man ontkent niet dat hij In de cocaïne heeft gehandeld, maar claimt dat de pe riode waarin hij dat deed veel korter was dan het OM van mening is. Tegenover de rechtbank benadrukte hij bovendien dat het steeds om relatief kleine hoeveel heden ging. “Ik zag mezelf toen niet als drugsdealer. Ik gebruikte zelf veel en vond het heel normaal dat Ik ook wat verkocht. Aanvankelijk haalde Ik het op bestelling voor vrienden. Later kocht Ik gewoon In en kwam Ik er wel vanaf.” Zijn arrestatie In 2013 schudde hem hard handig wakker, zei hij bij de rechtbank. Over de zestien dagen die hij na zijn aan houding vast zat zei hij “eens maar nooit weer”. Na een periode elders te hebben doorgebracht woont hl] Inmiddels weer op Texel, bij zijn ouders. Drugs gebruikt hij niet meer. Ook zijn er geen contacten meer met het drugsmilieu. HIJ heeft een baan In de horeca en zich daarnaast Inge schreven voor een opleiding. De aanklager vond In die positieve wen ding aanleiding geen onvoorwaardelijke celstraf te eisen. HIJ benadrukte wel dat de handel In harddrugs onder de zware misdrijven valt en dat één Jaar handel In principe goed Is voor twee Jaar cel, maar liet zich mede lelden door een aanvul lende rapportage van de reclassering. Die adviseerde gezien de persoonlijke om standigheden van dit moment geen ge vangenisstraf op te leggen. De advocate van de Texelaar vroeg de rechtbank de straf te matigen, omdat haar cliënt blijft volhouden dat de peri ode waarin hij dealde korter was dan het OM veronderstelt. Ook vond ze de ont- nemlngsvorderlng te hoog. Volgens haar maakte de Texelaar minder dan €10.000,- wlnst met zijn handel. De rechtbank doet 19 Juni uitspraak. Den Hoorn krijgt In 2017 mogelijk een heringericht centrum. MDT Land schapsarchitecten uit Den Bosch presen teerde donderdagavond een definitief ontwerp. Op Landgoed De Bonte Belevenis wordt zondag 14 Juni de Markt van de Smaakbe levenis gehouden. Thema van deze zesde editie Is '600Jaar Stadsrechten Texel'. 711 bereiden niet alleen mooie _r basis van fantastische pro- aar zullen ook graag het verhaal ïrkomst van die producten wll- i. Op Texel zijn Grand Hotel estaurant Wamblnge van Ho ld van de Alliantie. ZIJ zijn tijdens de markt. dorpshuis De Waldhoorn het definitief ontwerp werd gepresenteerd. Volgens landschapsarchitect Ruud Dubbeld van MDT Is ervoor gekozen het gebied als één geheel In te richten. Voor Goënga blijft het mogelijk om de supermarkt aan de voorzijde te beladen. Dat gaat dan tljde- lljk ten koste van twee van de vijftien par keerplaatsen. Herman Rldderlnkhof, die waarnam voor de afwezige projectleider Henk Hllstra, Het weten dat de eveneens afwezige Minne Goënga van de super markt zich volledig In het nu gepresen teerde ontwerp kan vinden. De herinrichting kost naar verwachting drie ton. Volgens Rldderlnkhof zijn Inmid dels gesprekken gevoerd met ambtena ren van de gemeente en volgt binnenkort overleg met de wethouders. Uitvoering van het plan In 2016 Is niet mogelijk, om dat er eerst een bedrag In de gemeente lijke begroting moet worden opgenomen. Bedoeling Is het werk te koppelen aan rl- olerlngswerkzaamheden In de Kerkstraat. Vanuit de zaal werd opgemerkt dat de plannen er wel goed uitzagen, maar klonk tegelijkertijd de vraag of het zou lukken het beoogde gebied echt het karakter van een plein te geven. Gezelligheid en smaak staan centraal op de doe- en beleefmarkt die de Bonte Be levenis In samenwerking met Slow Food Texel houdt. In aansluiting op het thema 600 Jaar Stadsrechten Texel maken de be zoekers kennis met eten door en van alle tijden, over de historie, traditie en eetcul tuur. Met diverse workshops, demonstra ties en verkoop van Texelse pro: Gedurende de dag, die duurt var uur tot 16.30 uur, worden alle zintuigen aangesproken. De entree Is €4,-. Voor o._ tls parkeren volg de bordjes vanaf Den Hoorn. Een bus van Texeltours verzorgt het gratis vervoer van de parkeerplaats naar de markt en terug. Voor Iedereen die op de flets komt is er een presentje. Nieuw dit Jaar Is de Slow Food Akademle, met lezlngen/presentatles over onder meer Texelse cranberryteelt, Texelse Kost, Slow Food, zelfvoorzienend worden en meer. Bijzonder Is de medewerking van een schare 'Middeleeuwse’ lieden, die op his torische wijze hun ambacht laten zien en hierover vertellen. Ze kokkerellen, brou wen bier en zingen (Gregoriaans). Proeven uit heden en verleden dus. Er diverse demonstraties, zoals door een valkenier, schapen scheren, schapen drij ven, bier brouwen, Ijs maken. Om 14.00 er van.” Op de foto bladert ze In het gas tenboek, dat ze ooit van de buren op de Hogeberg heeft gekregen. De bladen zijn versierd met gedroogde planten uit de omgeving. Ze houdt van wilde planten. "Voorheen Het Ik al het gras maaien, nu laat Ik een deel groeien, zodat de natuur z'n gang kan gaan." Het gastenboek het De aanleg van het kunstgrasveld bij Texel'94 kan van start. De politieke par tijen hebben daar vorige week tijdens een commissievergadering hun flat aan gege ven. De partijen kunnen zich erin vinden dat er een kunstgrasveld ter grootte van het huidige grasveld komt (105 bij 68 me ter). Het alternatief was een kunstgras veld van 100 bij 64 meter, maar dat werd afgeraden door de KNVB en had ook niet de voorkeur van Texel'94. De afmeting van het kunstgrasveld was een punt waar de politieke partijen zich nog over moes ten uitspreken. Een veld van 105 bij 68 meter past binnen het budget van vijf ton "Zo’n karakteristieke boerderij die typerend Is voorTexel In zo’n mooi gebied, die moet Je goed onderhouden en mag Je niet veranderen.” Dat zegt mevrouw Chrlstl Morsch over haar stolpboerderij Zuld-Haffel. Ze komt nu al vijftig Jaar achter elkaar op Texel. Bedoeling Is dat het plein waar de Kerk straat, Dlek, Herenstraat en de Stolp- weg samenkomen één niveau krijgt met gebakken klinkers en natuursteen. Het parkeerterrein voor Goënga verdwijnt In zijn huidige vorm, maar behoudt vijftien parkeerplaatsen. Het terras van Inn de Knlpp wordt ook gelijk aan de weg en de trottoirs verdwijnen. Met belijning op de weg wordt aangegeven waar auto's wel en niet mogen rijden. Ook moeten er een paar kleine bomen komen en ruimte voor een Informatiepunt. De herinrichting van het centrum Is één van de elf deelprojecten In het dorpsont- wlkkellngsplan 'Loodsen door het Land schap'. Een Jaar geleden werden ook al plannen voor het plein gepresenteerd, maar daarbij was onder meer het gebruik van een tuin als mogelljke parkeerplaats Iets te hoog gegrepen. Na nieuw overleg met alle betrokkenen maakte MDT een nieuw plan waarvan donderdagavond In dat de gemeenteraad In 2014 beschik baar stelde. Het college heeft voorgesteld langs het kunstgrasveld met LED-verlIch- tlng te gaan werken, maar daarvoor gin gen In de commissie niet direct de han den op elkaar. D66 had een deskundige geraadpleegd en die waarschuwde dat met LED mogelijk niet de llchtwaarden worden gehaald die nodig zijn en dat het tegelijkertijd tot lichtvervuiling kan lel den. De raad gaat daar nog nader over In beraad. LED-verllchtIng kost €25.000,- tot €45.000,- meer dan conventionele ver lichting langs het veld en dat kan ook uit het beschikbare budget worden betaald. uur Is er een optreden van een vijftig le den tellend muziekkorps uit Friesland. Be zoekers kunnen meedoen aan workshop chocolade door de Texelse Chocolaterie, pizza maken, broodjes bakken, mosterd maken en meer.

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 5