fl r. V 2 I Menu Tafeltje Dekje NIEUWS krijgt lokaal accent SAMEN LEKKER ETE4, ALTIJD GElELlft 1 ONRUST NA COLUMN WETHOUDER CULINAIRE ZAKEN SNEL GESUST AB Texel neemt Butter Group over Alzheimer Café over communicatie lt 4251 .°P'e8‘ Stacaravans voor seizoenwerkers Kwartetspel over Texelaars blijkt niet gefinisht KokTTieo Ken ager Gerda Kulperen Maarten van tXJk, manager Service van OnrtngTexel. AB Texel neemt Butter Group over en beschikt nu over 700 voertuigen. GGD: geen alcohol tijdens examenfeest Jonge- zelf ook Inken en “Winnaar” Ronde WWW.TEXELSECOU RANT.N L VRIJDAG 12 JUNI 2015 De toon maakt de muziek. Praten met mensen met dementie, hoe doe Je dat? Die vraag staat centraal In Alzheimer Café Texel op dinsdag 30 Juni In de Buureton. van Assema, die zaterdag tot werd uitgeroepen bij de 38-ste Je om Texel, Is helemaal niet gefi nisht. Dat blijkt uit een verklaring van de organisatie. MatthIJs winnaar Met haar column In het blad Leef-TIJd waarin ze zich kritisch uitlaat over eten In zor ginstellingen heeft wethouder Hennle Hulsman koks en staf van de Gollards en het Verpleeghuis onaangenaam verrast. Maar na een gesprek was de lucht snel geklaard. Verkoop van alcohol aan Jongeren onder de 18 Jaar Is verboden. Of deze Jn ren thuis alcohol drinken, dat bepale ouders zelf. Menig ouder stemt er Ir met als argument dat ze vroeger z een biertje of wijntje mochten drlr om hun kind alvast te laten wennen aan alcohol voor als ze aan de overkant gaan studeren. Maar gezondheidsorganisaties raden het toestaan van alcohol onder de achttien jaar af. "Omdat bij Jongeren van Imme Dros, Gerrlt en Annie de Haan, Jac. P. ThIJsse en prof Kees de Jager. Zomaar een paar namen uit het Texels kwartet spel dat sinds kort ter gelegenheid van Texel 600 Jaar Stad verkrijgbaar Is. In to taal 36 Texelaars (of'aanwaalers') komen aan bod. Onder hen diverse namen uit het verleden die In hun tijd een belangrijke rol voor het eiland speelden. Zo duikt onder andere Adrlaan Henkes op, één van de eerste Texelaars die badgasten mee het wad opnam met zijn TX44. Het spel ver meldt ook bijzondere dorpsflguren zoals Sleme Lultse en Gellnus. De eerste leefde In zijn tijd van de goedheid van bewoners van Den Burg, de tweede was steevast bij begrafenissen en bruiloften. Kunstenaars als Relnler Bakels en Conrad Klckert zijn (met tekst en uitleg) aanwezig, evenals wetenschappers als Willem Keesom en Peter ReIJnders. Ook genoemd: Heinrich Schliemann en konlng Edward IV van En geland. Schliemann strandde In 1841 op Texel, werd met twee gulden op gang geholpen en werd later de ontdekker van Troje. Edward IV zat In 1470 berooid op Texel, maar begon op het eiland ook met de herovering van Engeland op zijn tegen standers. Het nder meer bij de boekhandels, en bij de VW. keus uit smenstel- juden met het et gewerkt met i, maar onlangs Is ge- enPort, over het gebruik J producten voor de Ook schuift Van Dijk aan bij een masterclass 'Gezond aan Tafel', over duurzame voeding In zorginstellingen en Is hij In gesprek met Stichting Dlverzlo over gezond, smakelijk, duurzaam eten en drinken. Onder meer om te zorgen dat minder voedsel In de afvalbak verdwijnt. "Met het geld dat we zo besparen, kun nen we bijvoorbeeld Texelse asperges en Wel of geen alcohol tijdens een examen- feestje thuis? De GGD adviseert ook thuis geen alcohol toe te staan. In december 2014 kondigde AB Texel een voornemen tot overname van Butter Group aan. De afgelopen maanden heeft een zorgvuldig haalbaarheidsonderzoek plaatsgevonden. Dit onderzoek Is nu suc cesvol afgerond. Het samengaan van de bedrijven zal naar verwachting geen na delige gevolgen hebben op de werkgele genheid van de gezamenlijke bedrijven. lijke maaltijden, Is er dagelijks I twee menu's en wordt bij het sar len daarvan rekening gehouJ'~ seizoen. Nu wordt nog niet Texelse producten,- sproken met GreenF van streekgebonden maaltijden. Ook schu Hennle Hulsman, die haar column In het blad van Texels Welzijn en de Anbo on dertekende met 'wethouder van culinaire zaken', schreef onder meer dat Tafeltje Dekje op een culinair eiland als Texel de lat best hoger mag leggen. "Ik dacht: laat Ik eens een balletje opgooien. Maar het spijt me dat de Indruk die Is ontstaan dat het negatief bedoeld Is." "Wat gebeurt hier?", dacht Maarten van Dijk, als mana ger Service onder meer verantwoordelijk voor de maaltijden van bewoners van De Gollards en het Verpleeghuis en dagelijks 80 tot 100 klanten van Tafeltje Dekje. Maar, zoals zo vaak, werd ook hier de soep niet zo heet gegeten. Met haar opmer king "niet te vreten" In de column had Hulsman verwezen naar onderzoek dat zegt dat het met (kant- en klaar) maaltij den In ziekenhuizen, Instellingen en met maaltljdvoorzlenlngen voor thuiswonen de ouderen In het algemeen niet te best Is gesteld en dat voor miljoenen aan eten wordt weggegooid. Het kan volgens Huls man ook anders, doelde ze op het project "Aan tafel" In Friesland, waar vrijwilligers samen met thuiswonende ouderen koken en eten. Andere goede ontwikkeling vindt realisatie van een permanent onderko men. Reden voor het college van b en w mee te werken aan een tijdelijke oplos sing, dat betekent de Boom maximaal tien Jaar lang tien stacaravans op haar erf mag hebben. ZIJ en de gemeente heb ben hiervoor een overeenkomst getekend. Deze voorziet er onder meer In dat op het moment dat Boom stopt met de exploi tatie van haar strandpaviljoen, dat ze de stacaravans verwijdert. Ook als dat eerder Is dan de maximale termijn van tien Jaar. Ook Is de ontheffing volgens de gemeente gebonden aan haar persoon. Ivonne Boom van strandpaviljoen Paal 28 mag nog tien Jaar lang stacaravans op haar terrein aan de Krlmweg plaatsen voor huisvesting van selzoenspersoneel. andere producten kopen om onze maaltij den nog lekkerder te maken.” Een gesprek op Initiatief van de wethouder pakte goed uit. De gemeente en de Gollards gaan In gesprek over de mogelijkheid van subsi die om een project te starten. Het Idee Is om Mlchlel Arends van brasserie Rebecca of Jef Schuur hierin mee te laten denken. Zoals Inmiddels bekend Is, was er afgelo pen zaterdag 6 Juni na een fantastische en zeer snelle Ronde om Texel een fout geslopen In de einduitslag voorde overall winnaars. Door een fout bij de ultslagver- werklng werd MatthIJs van Assema op een Prlndle 15 als winnaar uitgeroepen. Dit bleek na her-controle van de finish lijsten onjuist en Is Inmiddels door het bestuur rechtgezet. De werkelijke win naars Mandy Mulder en Coen de Konlng op de Olympische Nacra 17 vatten het nieuws luchtig op. MatthIJs van Assema bleek met schade te zijn uitgevallen. Van Assema Is niet gefinisht maar wel terug gevaren naar Paal 17 en kwam daardoor niet op de vellllgheldsverslagen voor als zijnde gered of opgepikt. De wedstrijd leiding en het bestuur van de Stichting Ronde Om Texel heeft reeds zondag7Junl alle betrokkenen gesproken en de zaak uitgelegd. “Het Is en blijft een menselijke fout die In eerste Instantie over het hoofd gezien Is. Het bestuur van de Ronde hecht er waarde aan te melden dat zij op korte termijn alle werkelijke winnaars nc een gepaste wijze wil huldigen." lening aan haar klanten verder optimali seren. We hebben dezelfde ambitie waar het gaat om de dienstverlening aan onze klanten', aldus Dennis Wetenkamp alge meen directeur van AB Texel. "Bovendien verstevigen we door de overname ons netwerk In West Europa waardoor we nog beter kunnen Inspelen op de wensen van onze klanten." Butter Group streeft naar continuïteit en kwalitatief hoogwaardige dienstverlening aan haar klanten In de agrlfoodsector. “Om de kwaliteit van onze logistieke dienstverlening te waarborgen ben Ik op zoek gegaan naar een combina tie waarbinnen dat mogelijk Is", vertelt Mare NIJdam, algemeen directeur Butter Group. “AB Texel bleek een logische part ner omdat zij ons streven naar kwaliteit en continuïteit volledig onderschrijven.” Drs. Leny van Dalen, psychiater, gezlns- therapeut en eerste geneeskundige bij Gerlant (DOC-team), geeft uitleg en tips voor naasten van mensen met dementie. 'Communicatie Is vaak aanleiding voor misverstanden niet alleen bij demen tie, maar In het algemeen. Kan Ik In het contact met Iemand met dementie beter meepraten of er tegenin gaan? Waarom weet Iemand het ene moment precies hoe en wat en even later weer niet? Hoe kun Je Iemand het beste benaderen, hoe laat Je Iemand In zljn/haar waarde, wat willen mensen met dementie zelf? Waar mee kun Je communiceren met Iemand met dementie het beste vergelijken?' Els v.d. Stadt, casemanager dementie op Texel, vertegenwoordigt stichting Gerl ant. Toegang gratis en aanmelden Is niet nodig. De Inloop Is vanaf 19.15 uur met muziek van Gerhard Smeenk, de avond begint om 19.30 uur en duurt tot 21.30 De overname sluit aan op de ambitie van AB Texel om uit te groeien tot "de meest gewaardeerde logistiek dienstverlener In de agrlketen". "AB Texel kan door de over name van Butter Group haar dlenstver- AB Texel neemt per 8 Juni honderd pro cent van de aandelen van transporton derneming Butter Group over. Door de overname ontstaat er een moderne logis tieke dienstverlener met een wagenpark van 700 voertuigen. Het betreft een tijdelijke oplossing voor het onderbrengen van haar medewerkers. Opnieuw, want herhaalde pogingen voor een permanent onderkomen voor de huis vesting zijn keer op keer op verzet gestuit. Na de uitspraak onlangs dat de beoogde bestemming uit het bestemmingsplan Buitengebied moest worden geschrapt, Is er geen enkel zicht meer op een spoedige deze leeftijd de hersenen nog groeien, zijn ze extra kwetsbaar', meldt de gemeente. Het advies van de GGD Is om geen uitzon dering te maken; dus ook geen alcohol op een examenfeest. "Ook als uw kind vertelt dat andere kinderen wel van hun ouders mogen drinken; houdt vast aan uw eigen regels. Jongeren die regels meekrijgen van hun ouders beginnen later met drinken en drinken minder.” Alcoholverglftlglng Is een verschijnsel dat zich soms op elndexamenfeesten manifes teert: Jongeren die In korte tijd veel (sterke) drank drinken en vervolgens In coma raken. Mocht dit gebeuren, bel dan direct 112, luidt het advies. "Om dit te voorkomen, Is goed toezicht op de Jongeren belangrijk. Het Is daarom raadzaam geen sterke drank te schenken en onder de 18 Jaar helemaal geen alcohol te schenken." ze onderzoeken naar smaakbelevlng. In Sneek hebben bakkers samen met smaak- deskundlgen brood ontwikkeld met de smaken fris, hartig en zoet. "Ingrediënten als zeezout, lavendel, peper en gember zorgen voor heerlijke, uitgesproken sma ken." Koks van het Westfrles Gasthuis In Hoorn hebben voor het project "Lekker eten doe Je samen”topkok Ron Blauw be naderd om met hem menu's te ontwikke len met producten uit de regio. Stichting Vrijwaard In Den Helder heeft de samen werking met Stichting Dlverzlo gezocht om met name de 'waste' aan eten terug te brengen. Hulsman schreef: "In Den Helder Is het opgepakt, nu Texel nog.' Hulsman wordt op haar wenken bediend, sterker nog, die ontwikkeling blijkt al In gang gezet. Want de keukenbrlgade van De Gollards heeft onlangs zelf al actie on dernomen om meer verse streekgebon den producten In de gerechten te verwer ken, de maaltijden (nog) smakelijker te maken, te zorgen dat er minder eten In de afvalbak beland en dat de maaltijd ook bij mensen In De Cocksdorp op dejulste tem peratuur arriveert. Volgens Van Dijk kookt De Gollards met verse producten smake- AB Texel beschikt over een wagenpark dat Is Ingericht voor het transport van losge storte agrarische producten zoals aard appelen, meel en mengvoeders. AB Texel heeft vestigingen In diverse Europese lan den. Het wagenpark bestaat uit 425 trek kende eenheden en circa 700 opleggers. De Butter Group Is gespecialiseerd In het transport van losgestorte agrarische pro ducten In Europa. De 260 vrachtwagens en ruim 430 bandlossers rijden zeven da gen per week en vervoeren jaarlijks meer dan drie miljoen ton. De Butter Group beschikt over een uitgebreid netwerk met vestigingen In Nederland, Duitsland, Groot-Brlttannlë, Polen en Hongarije.

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 2