11 ^4 2 NIEUWS "We gaan een mooie toekomst tegemoet” TEXELFONDS VOORZIET "COUDEN EEUW VAN DE FILANTROPIE” Aangespoelde man blijkt Syriër G SiukooFkcI Tering nklng. 8 Midzomerschans slaat jaar over Texelfonds Compliment naar Josje An nle@texe Isecou ra nt.n I ^ezoeker^r^^aareergaderlri^ar^ie^exelfonds^a^nde^nee^er^ljdrag^everd^ar^^eniustr and Inde Buureton. ONGEZOUTEN Een Nooriejournallst van de krant1 bladet’ zocht het hele vertiaal uit. Sunsetvliegen boven texel Het eiland altijd al eens van boven willen zien? Aangenom vanuit Cala oversteken. Dit Nederlandse Noorse Journa tuurlljk hi maar het 1 satle*" WWW.TEXELSECOU RANT.N L DINSDAG 16 JUNI 2015 um Texel en restauratie van de Traanroel- er. Molenaar Dirk Haker hield een presen tatie. Het Texelfonds wordt gerund door vrijwilligers, maar ontkomt niet aan or ganisatiekosten. In 2014 €12.622,-, voor promotie, notariële en andere uitgaven. Het succes van het Texelfonds staat of valt met vertrouwen. Ook daarom wordt het bestuur. "De Voedselbank er In als de echte basisbehoefte ontbreekt: eten en drinken voor 20 gezinnen, 56 personen." Geen gering aantal, maar volgens een schatting zijn er op Texel 40 50 gezin nen die onder de armoedegrens Teven, die minder dan €340,- per maand heb ben te besteden. Wat de reden Is dat zij geen gebruik maken van de Voedselbank Is niet duidelijk, wellicht uit schroom. Om de kwaliteit van de producten hoeft men het niet te laten. Veel vers en uit de regio, veelal beschikbaar gesteld door onderne mers. De Voedselbank, gevestigd In het Rode Kruisgebouw, draalt op vrijwilligers. Het lichaam dat op 27 oktober 2014 op het strand bij De Koog op Texel werd aange troffen Is van een 22-Jarlge man uit Syrië. De Identiteit Is bij het Nederlands Foren sisch Instituut (NFI) vastgesteld door mid del van DNA-verwantschapsonderzoek. amen wordt dat de vluchteling ilals zwemmend het Kanaal wilde ~>lt blijkt uit onderzoek van de politie en Informatie van een 'lallst. Nadat het lichaam forensisch was onder zocht, Is het tien dagen later als “Nomen Nesdo" (NN) In Den Burg begraven. Vol gens de forensisch arts was de doodsoor zaak hoogstwaarschijnlijk verdrinking. Een DNA-proflel van de onbekende werd toegevoegd aan de Nederlandse DNA- databank voor Vermiste Personen en de Interpol Databank. Uit onderzoek van de Maritieme politie In Den Helder bleek al snel dat het wetsuit samen met nog een tweede, Identiek pak op 7 oktober 2014 In een winkel In Calais was verkocht. Er was contant betaald en de namen van de ko pers waren onbekend. Om meer aanwij zingen te vinden over de dode en ook over een mogelijk tweede slachtoffer, stuurde Festival Midzomerschans, dat komend weekend gehouden zou worden, slaat een jaar over. De organisatie beraadt zich op stappen om volgend jaar sterker terug te komen. we geen Jaar hoefden overslaan, maar zo eenvoudig bleek het allemaal niet te zijn. Door een jaar pauze In te lassen, hopen we volgend jaar sterker dan ooit terug te komen. We hebben met onze beslissing veel mensen moeten teleurstellen, maar volgend Jaar zijn ze weer welkom.' Over hoe de nieuwe organisatie er precies gaat ultzlen, kan Combé nog geen uitspraken doen. “We zijn In onderhandellng." Wie wil helpen het festival tot een succes te maken, kan contact opnemen met de or ganisatie. Het Is het tweede festival dat een Jaar overslaat, onlangs besloot ook StruÓn daartoe. Komende vrijdag (19 Juni) Is er Sunset vliegen boven Texel. Dit gebeurt een keer per Jaar en Is een unieke mogelijkheid om Texel van boven te zien. Speciaal voor Texelaars vliegt Tessel Air voor €25,00 p.p. een rondvlucht van vijftien minuten, zo dat Texelaars hun eiland van boven kun nen bekijken. Het vliegen Is van 18.00 tot 22.00. €75.579,-, een gevolg van het onderbren gen van het kapitaal bij een gespeciali seerde vermogensbeheerder. Overigens tegen een zo laag mogelijk risico. De groei van het vermogen en het rendement zijn er debet aan dat er voor 2014 €236.375,- beschlkbaar was voor donaties en bijdra gen, ook meer dan een verdubbeling. De aanvraagmogelijkheden zijn uitgebreid met het "burgerinitiatief". Hierdoor kun nen kleine en buurtgebonden Initiatieven worden gerealiseerd en wordt de drem pel voor het Texelfonds verlaagd. De be stedingen moeten een maatschappelijk doel dienen, het Is niet bedoeld voor Indi viduele doeleinden. Ook politieke en reli gieuze Initiatieven worden niet gesteund. Maar aanvragen voor Initiatieven op ge bied van "kunst en cultuur" (Ind. Texels erfgoed), "sport en recreatie', "natuur en landschap" en "zorg en welzijn' zijn wel kom. In tien Jaar tijd heeft het Texelfonds €414.000,- aan bijdragen uitgekeerd. In 2014 onder meer aan het oplelden van vrijwilligers voor Hospice Texel, onder houd van strandrolstoelen, presentatle- materlaal voor Young4 Ever, een schilderij van Bakels voor Cultuurhistorisch Muse- doeners”. Zo wordt bij het project "Kunst In de dorpen"de uitvoering aan de dorpen overgelaten. Begeleid door bureau 'Beter Geven'wordt gewerkt aan verdere profes sionalisering. Meer Informatie op www. texelfonds.nl. Vla deze website kunnen ook aanvragen worden Ingediend. Ook start het Texelfonds een spreekuur. gestreefd naar volledige transparantie. En het wil een fonds zijn dat gedragen wordt door de Texelaars. Beljert: "Een samen leving maak Je samen", doelt hij onder meer op de mogelijkheid om donateur te worden. Texelaars kunnen ook Ideeën leveren, bijvoorbeeld tijdens Texelfond- podlum, een platform voor "denkers en Texel en toeristen. Ze zijn tot elkaar ver oordeeld. Zoals warmte en koude. We houden van de zomer dankzij de winter. Toeristen houden van Texel. WIJ houden van toeristen. Maar er zijn grenzen. Neem nou mijn ex. BIJ wijze van spreken dan. Toen onze relatie begon, fluisterde hij: 'Schat Ik hou van Je.' Later werd dat liefde vol: ‘Schat, Ik hou heel veel van Je.' Maar toen we gingen schelden, schreeuwde hij: Schat, Ik hou alles van Je.' Nou, en daar zit Ik dan. Op een houtje te bijten. Ik be doel maar. Texel en toeristen: het Is net politiek. 'Wat willen we, meer of minder toeristen?’ De ene helft roept: ‘Minder, minder'. En de andere helft, u raadt het al, krijst: 'Meer, meer.' Degenen die zeg gen dat we vol zitten, schermen met wat toeristen zélf willen. Ze komen naar Texel voor de rust. Dat eilandgevoel wordt ook treffend weergegeven door de Gemeente. De kernwaarden van Texel zijn: ruimte en rust, natuur en landschap, nachtelijke duisternis, cultuurhistorie en Identiteit. Dat Is het eilandgevoel. Dat zoeken toe risten. Dat geven ze ook aan. Luid en dui delijk. Groeien Is niet groter worden, maar Je bewust worden van de grootsheid van het eiland. Degenen die aangeven dat the sky the limit Is, verschuilen zich ach ter de economie. Dat het goed Is voor die economie, wat dat dan ook moge zijn. En natuurlijk Is het ook prima voor de werk gelegenheid. Voor wie Is de vraag. De kans dat Je op Je favoriete terrasje geholpen wordt door een Texelaar, Is op z'n zachtst gezegd niet zo heel erg groot. En probeer het maar eens droog te houden als Je zegt dat JIJ Je bekommert om de werklozen te Noord-Scharwoude. Ammehoela. Annie heeft al eerder aan de noodrem getrok ken. Het aantal Inwoners gaat In record- tempo omlaag. Jongeren trekken weg, het aantal ouderen neemt toe. Het aan tal tachtlgplussers stijgt. Ontgroening en dubbele vergrijzing zijn het gevolg. De be roepsbevolking daalt fors. De zon maakt bloemen, warmte, hel. De zee maakt stil. En wat maken wij? Stampij. Stel de tering naar de nering of uw nering krijgt de te ring. Laten we trachten de Jeugd op het eiland te houden. Door goed onderwijs te bieden, Interessant werk, kinderopvang, peuterspeelzalen, betaalbare huisves ting, een hoopvolle en veilige toekomst. En onze wethouder van Culinaire Zaken gaf al aan dat de ouderenzorg ook nog wel een duwtje In de rug mag hebben. We zullen flink moeten Investeren In techno logische oplossingen, zoals e-health, om de oudere ouderen te helpen. Wat een uitdagingen staan ons te wachten. Dicht bij huls. Op ons eiland. Klinkt een beetje als eigen volk eerst. Sterker nog, dat Is het Het festival zou dit Jaar de achtste editie beleven. "We hebben prachtige festival weekend beleefd”, vertelt Klarina Combé, "maar het zou niet verantwoord zijn op deze manier verder te gaan." De afgelo pen zeven edities brachten In totaal zo'n duizend artiesten naar het eiland, die per keer tussen de dertig en de veertig voor- gen verzorgden. "Dat betekent elke en enorme logistieke operatie. Na- b hebben we een goed draaiboek, iet komt elke keer toch anders. Dat om een sterke en flexibele organl- De afgelopen jaren zocht Festival Midzomerschans vooral de samenwer king. Zo werden contacten gelegd met de andere Waddenfestivals, Horlzontoer, Into the Great Wide Open en Oerol, en met fes tivals als Welcome to the Village, het niet meer bestaande Mljzenfestlval en Brave Meisjes zijn Stom. Op het eiland was Mid zomerschans betrokken bij de totstand koming van cultuurmaand Lange Juni en het Evenementendesk. Om de eigen be stuurskracht te vergroten, werd een lan delijke advertentiecampagne gevoerd, die de nodige reacties opleverde. "We had den een stille hoop dat we de zaken al dit jaar zover voor elkaar zouden hebben, dat Het Texelfonds heeft In 2014 €81.156,- aan donaties en bijdragen uitgekeerd aan Texelse projecten en Initiatieven, bijna een verdubbeling ten opzichte van 2013. Het vermogen van het fonds groeide van €830.467,- naar €€999.949,-. de politie vla Interpol Informatiebulletins naar de België, Frankrijk en Engeland. Dit had echter geen resultaat. Op 2 februari 2015 ontving de Maritieme Politie In Den Helder vla Interpol het bericht dat op 2 Januari op een strand In de buurt van het Noorse plaatsje Farsund een onbekend li chaam, In een wetsuit was aangetroffen. Op basis van de kenmerken van het wet suit In Noorwegen stelde de Nederlandse politie vast dat dit het pak was dat, samen met het Texelse pak, op 7 oktober 2014 In Calais was verkocht. Eind april bezocht een Noorse Journalist van de krant ‘Dagbladet’ de politie In Den Helder. Hl] bezocht op Texel de plek waar het lichaam was aange troffen en het graf op de begraafplaats In Den Burg. Begin mei vertelde de Journalist aan de Nederlandse politie dat hij In Calais was geweest en daar had gesproken met vluchtelingen en hulpverleners. Daar had hij ook Iemand gesproken die sinds zeven maanden een familielid vermiste. Het fa milielid had op 7 oktober 2014 voor het laatst telefonisch contact gehad. De vluch teling had gezegd: ‘Ik ben In Calais op het strand en Ik zie Engeland. Morgen ga Ik proberen naar Engeland te komen.'Daarna had hij nooit meer Iets van hem vernomen. "We gaan een mooie toekomst tege moet", zei voorzitter Jan Beljert zaterdag In de Buureton op de Jaarvergadering van de Stichting Gemeenschapsfonds Texel, het Texelfonds. Het belang van lokale ge meen schapsfondsen voor desa men levlng wordt steeds breder onderschreven, de bereidheid om er geld voor beschikbaar te stellen groeit. Ook bij overheden. Zo besloot de gemeente een ton over te ma ken aan het Texelfonds, de "Ijspegels" die resteerden na de Landsbankl-affalre. "Fi lantropie geeft een goed gevoel", doelde Beljert op de tendens dat ook steeds meer bedrijven en particulieren geld beschik baar stellen. HIJ sprak zelfs over de "Gou den Eeuw van de filantropie”. De cijfers van penningmeester Dirk Vlnke spreken hem niet tegen. 2014 was een goed Jaar. Het vermogen bereikte bijna de grens van een miljoen en het Texelfonds kreeg er met "Lof der Zotheid" een fonds op naam bij, ter grootte van €100.000,-. Daarnaast ontving het fonds €11.425,- aan giften. Een deel van het vermogen Is vrij be steedbaar, net als het rendement van het vermogen. Het resultaat uit beleggingen groeide spectaculair van €8.212,- naar Josje van den Berk heeft voor haar Ja renlange werk voor de Voedselbank het Texelfonds Compliment gekregen. Ze ven jaar lang was ze coördinator van de Voedselbank, die nu voedselpakketten samenstelt voor twintig gezinnen. De €1000,- die verbonden Is aan het Com pliment mag ze naar eigen Inzicht aan een Texels goed doel besteden. Omdat ze een wereldreis maakt kon ze zelf niet aanwezig zijn bij de bekendmaking za terdag In de Buurton, tijdens de Jaarver gadering van het Texelfonds. "Als Iemand het Texelfonds Compliment verdient, Is het Josje wel”, zei Llesbeth Rijk namens i'.H

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 2