w, 5 Aangepast voorstel 1 HDivtJ NIEUWS samenwerking regio JL F W NOORDKOPBERAAD IN PLAATS VAN NOORDKOPRAAD Markt van de Smaakbelevenis sfeervol evenement jouw, b GreenBagLady verovert Texel Onbestuurbare drone crasht bij vuurtoren “Betere aansluiting bus op boot” “Pantheon staat nog door beton” De Markt van de Smaa kbelevenls trok veel bezoekers. Ook de stand van coöperatie Texelse Kost had over belangstel llng niet te klagen. nplastlctasjesrneerultdesup ermarkt mee te nemen. at woensdagav wordt besproke volgens het colleg t hoogseizoen hun z :lng van de bus op ovlnde als verantwc baar vervoer. eiland tegen een betaalbare prijs jarkten. Daarvoor veel belang- net als de andere standhouders, ir was, ondanks wat motregen, veel k. Muzikaal vermaak werd gebracht Friese fanfare die eens op Texel elen en - om In de sfeer van 600 blijven - zorgden verklede ac- ider meer Archeon en 'Geleerd www.texelsecourant.nl DINSDAG 16 JUNI 2015 van het ell. wil verma stelling, n want er w publiek.» door een wilde spelen Jaar stad te t teursvanonc aogelljk dat tomen. Dat egen de toestel jgge- :hng me wordt ■rzekerlng ten soms In hoe- '“gen de .pek nog 'ppsmatlg tdere re- Mo- ,gS en Texel was voor- tlng levert de aan een problemen op. Samenwerken zlt- de vier gemeentera- Ingeschat in als d; BIJ de vuurtoren Is laatst voor In leder geval de tweede keer een drone neerge stort, nadat die onder de Invloedssferen van de radar op de toren was gekomen. Bijzondere hapjes, drankjes, muziek, spel letjes en ander vermaak op de Markt van de Smaakbelevenis, zondag op Landgoed De Bonte Belevenis (Den Hoorn). De or ganisatie had er veel werk van gemaakt. Een grote smaakmarkt met een keur aan Texelse producten, zoals onder meer de kraam Texelse Kost, de coöperatie zonder winstoogmerk die ecologische producten Raadsleden Marjan de Groot en Jan Aris Eelman van de werkgroep Slim Samenwerken hebben voor Texel een aangepast voorstel gemaakt om tot een Intensievere samen werking met Den Helder, Schagen en Hollands Kroon te komen. Volgens een woordvoerder van de Texel- hopper wordt bekeken of er mogelijk nog tijd gewonnen kan worden op het rondje dat lijn 28 binnen het uur op Texel moet maken. "Daarvoor wordt de route ver kend om te zien waar mogelijk nog winst kan worden gemaakt." Dan gaat het met name om Texel. Aan de Helderse kant gaat het over het algemeen wel goed met het vervoer tussen het NS-statlon en de boot. Volgens afspraken mag lijn 28 meteen na het voorrangsverkeer als eerste aan boord rijden, maar In de praktijk gebeurt dat niet altijd, waardoor de bus na het af meren ook al niet altijd meteen als eerste van de boot af kan rijden. TESO wijst erop De gemeente gaat samen met de provin cie, vervoerders en TESO bekijken op wel ke manier lijn 28 van Texelhopper en de boot beter op elkaar kunnen aansluiten. In het voorstel, dat woensdagavond In de gemeenteraad wordt besproken, Is niet langer sprake van een Noordkopraad-ln- oprlchtlng. Er wordt nu gesproken over een NoordkopBeraad-ln-oprlchtlng waar in de vier gemeenteraden het komend Jaar op een paar punten vrijblijvend met elkaar samenwerken. Beraad Is vrijblijven der dan het woord raad. Na dat Jaar moet er een moment komen waarop Texel kan besluiten wel of niet verder te gaan met een Noordkopraad. De bevoegdheid om besluiten te nemen, blijft komend Jaar bij de gemeenteraden zelf liggen. Aan de overkant Is Intensievere samenwerking In een Noordkopraad niet echt een gevoelig punt, maar op Texel ligt dat anders. De pijn zit bij meerdere politieke partijen vooral In het vooruitzicht dat op termijn niet alles meer vrijblijvend Is. Wat de meerderheid In de Texelse politiek betreft, Is het overdragen van bevoegdheden niet bespreekbaar. De politieke partijen vin den dat er ook teveel op het bord van de beoogde Noordkopraad (straks mogelijk NoordkopBeraad) terecht gaat komen. Het voor Texel aangepaste voorstel wijkt af van een gezamenlijk voorstel dat aan Gebouwen van de Akropolls In Athene (vijfde eeuw voor Christus) tot de huidige Burj al Arab In Dubal en kunststromingen uit de negentiende en twintigste eeuw. Het komt allemaal voorbij In tijdlijnen en overzichten waar leerlingen van de derde klassen van de OSG in Den Burg de afgelo pen twee maanden aan hebben gewerkt. Voor de vakken geschiedenis en kunstzin nige vorming verdiepten ze zich In his torische gebouwen en westerse kunst, waarna ze chronologische overzichten maakten. De afgelopen dagen waren de resultaten op schooi te zien. Volgens do cent Nils Lely kregen de leerlingen met mogelijk plastic”, Is de gedachte. Elke tas heeft een serienummer. Wereldwijd zijn er duizenden verspreid. De Texelse Mi randa Hoogenbosch van atelier MoolZo Is creatief Inspirator en één met haar naai machine. Ze kwam bij toeval In aanraking met het project en besloot het te adop teren en naar het eiland te halen. Samen met drie VMBO-klassen van OSG De Ho- geberg wil ze duizenden tassen maken en met veel positieve rumoer over het eiland verspreiden. "Als je goed om je heen kijkt, zie je op Texel veel zwerfplastlc. Plastic tasjes van souvenirwinkels gaan als zoe te broodjes (met Inhoud) over de toon bank. En de zee om ons heen blijft ook niet verschoond van de plastic soep.” Drie VMBO-klassen hebben zich verdeeld over projectgroepen, met Miranda als project leider. Ze produceren op de OSG de tassen die ze tijdens de Markt van de Smaakbe levenis uitdeelden. De tasjes kosten niets, als tegenprestatie moest de ontvanger een 'Ik -gebrulk-geen-papleren-en-plastlc tasjescontract’ tekenen. Aron Zeeman, radiomaker, pr-man en VMBO'er maakte een facebookpaglna: www.facebook. com/greenbagladytexel. BIJ het project zijn vrijwillige creatlevellngen betrokken. dat de bus vooraan staat als hl] op tijd aanwezig Is, anders wordt er tijdens het beladen van de boot een plek achteraan vrijgehouden. Rleuwert Pol van TESO wijst er desgevraagd op dat er nog altijd sprake Is van een proef waarbij het ene wel goed gaat en het andere niet. “Er zijn veel fa cetten en wij kijken waar we het kunnen optimaliseren." De ervaringen zijn met de bus volgens hem over het algemeen goed. “Al zijn er altijd punten die beter kunnen. Een punt waar we tegenaan lopen, Is een kleine groep reizigers die ondanks alle In formatie over de Texelhopper niet In de gaten heeft dat de bus op de boot mee gaat. ZIJ lopen gewoon de boot af en ko men er achter dat de bus al weg Is." Dat wordt ook gesteld door burgemeester en wethouders. De grootste uitdaging op lijn 28 Is volgens het college 'de nietsver moedende relzlger'dle ondanks alle Infor matie de bus vanaf de boot laat gaan en lopend op Texel aankomt. Verhalen dat de bus van de boot zou verdwijnen, wor den naar het rijk der fabelen verwezen. Volgens Pol zou het ook vreemd zijn om al na een halfjaar zo'n stap te nemen In een proef die twee Jaar duurt. “We heb ben met de Texelhopper de unieke kans om het openbaar vervoer op Texel zelf te regelen. Daar moeten we alles aan doen om het te laten slagen, maar dat betekent wel datje doorlopend zaken zult moeten aanpassen. Maar daar Is het ook een proef voor." de tijdlijnen Inzicht In ontwikkelingen. “Je ziet bijvoorbeeld dat er eind negen tiende eeuw In Parijs een Elffeltoren kan worden gebouwd, omdat het tegen die tijd mogelijk Is met staalconstructies zo'n hoge toren te bouwen. En Je ziet dat het Pantheon In Rome, gebouwd In de eerste eeuw na Christus, er nog steeds staat om dat het toen lukte met beton te werken." Het verdiepen In kunststromen verleidde diverse leerlingen ertoe om zelf werken van Gerrlt Rietveld, Herman Brood of Pi casso na te maken. Volgens Lely worden alle resultaten op foto vastgelegd, zodat het bewaard kan worden. In de praktijk komt het nog wel eens voor dat de bus te laat Is voor de boot met alle gevolgen vandien voor de reizigers. Hoe vaak het gebeurt, Is een vraag waarop niet makkelijk een antwoord te vinden was. Als het gebeurt, Is het echter al snel te zien aan commentaar en opmerkingen op de social media. Gemeente en TESO hebben volgens het college In aanloop naar het hoogseizoen hun zorgen over de aansluiting van de bus op de boot geult bij de provincie als verantwoordelijke voor het open ba*- Op beelden van de crash was te zien hoe de drone helemaal bovenin bij de to ren onbestuurbaar raakt, tegen de toren klapt en vervolgens een paar tellen later tientallen meters lager In het gras naast de toren ploft. Er vliegen vaker drones rond de vuurtoren om opnames te ma ken, maar blij zijn ze daar op de vuurto ren en In de omgeving niet mee. “Er lopen altijd wel mensen In het gebied rond de vuurtoren en er wonen ook mensen bij wie Je met de privacy te maken hebt", laat beheerder Jaco Spek desgevraagd weten. "Het Is dus niet altijd veilig om er te vliegen." Navraag bij de Inspectie Leefomgeving en Transport (onderdeel van het ministerie van Infrastructuur en Milieu) leert dat het voor particulieren op zich niet verboden Is met een drone In de buurt van de vuurtoren te komen, maar er gelden wel voorwaarden. Zo moeten dro nes volgens de spelregels op "veilige af stand van mensen en gebouwen" vliegen. Wat exact onder een veilige afstand valt, wordt op de site van de ILT niet vermeld. Drones mogen niet hoger dan driehon derd meter boven de grond of het water komen en degene die hem bestuurt, moet de drone altijd kunnen blijven zien. Er mogen ook geen andere luchtvaartulgen In de buurt zijn. Is dat wel het geval, dan moet een drone meteen landen. Een par ticuliere drone mag vooralsnog maximaal 2S kilogram zwaar zijn. Dat wordt volgens de ILT op korte termijn mogelijk maxi maal vier kilo. Particulieren mogen voor prlvégebrulk luchtopnamen maken met een drone, maar moeten zich volgens de ILT "wel houden aan de privacywetgeving als ze video's of foto's maken.” Dat laat ste Is ook een punt In de omgeving van de vuurtoren. Mensen die zich niet aan de regels houden, kunnen volgens de ILT een geldboete krijgen. Het Is ook mogelijk dat een drone In beslag wordt genome laatste gold voor de drone die teg vuurtoren vloog. Later werd het t door de politie aan de eigenaar terug geven. De ILT merkt eveneens op dat I niet alle schade die door een drone wt veroorzaakt door een WA-verzekerlr wordt vergoed. "Schades kunne tot duizenden euro's oplopen.” verre er schade door de botsing tege vuurtoren was, moest volgens Spek blijken. Voor mensen die beroeps:’, met een drone vliegen, gelden andet gels, zij moeten volgens de Regeling delvllegen per definitie een ontheffing hebben.Per 1 Juli moet dat volgens d Inspectie Transport en Leefomgeving vergunning zijn. Geen plastic tasjes meer mee uit de su permarkt, voortaan gaan de boodschap pen In de GreenBagLadyTexel. Die be lofte deden honderden bezoekers van de Markt van de Smaakbelevenis. Ze zetten hun handtekening In ruil voor een tas van stof, handgemaakt door leerlingen van drie VMBO-klassen van OSG De Ho- geberg. de gemeenteraden van Den Helder, Hol lands Kroon, Schagen er gelegd. Naar verwachtlr passing vooralsnog gee In de werkgroep Slim S ten raadsleden van de vier geme den en zij hebben Ingeschat dat een aan gepast voorstel kan als dat helpt om Texel binnenboord te houden. De Intensievere samenwerking komt voort uit het gege ven dat er meer bovenregionale taken op de vier gemeenten afkomen. Volgens het oorspronkelijk voorstel blijven de ge spreksonderwerpen vooralsnog beperkt tot de vier thema's van het regionale pro gramma De Kop Werkt: ontwikkeling van de havens In de Kop van Noord-Holland, arbeidsmarkt en onderwijs, een regionale ambltlekaart en de vraag hoe de gehele Kop van Noord-Holland op de kaart te zetten als toeristisch gebied. Zodra het tot een definitieve Noordkopraad komt, kunnen de thema's woningbouw, bedrij venterreinen en sociaal domein aan de agenda toegevoegd worden. Bedoeling Is dat er nog debatten komen waarin Texe laars hun mening over verdergaande be stuurlijke samenwerking kunnen geven. en Genoten' voor een historische sfeer en bereidden ter plekke "ulene soppe" (uien soep) en andere Middeleeuwse gerechten. Er waren zingende monniken, wie wilde kon met pijl en boog schieten, kaarsen, zeep en andere producten maken. Er wer den vuurtjes gestookt, voorgelezen en Valkerij Schrleken gaf roofvogeldemon- stratles. GreenBagLady Is het Initiatief van een Amerikaanse die zich verbaasde over het plastic tasjesgebrulk. Elke winkel geeft tasjes aan haar klanten. De klanten pak ken deze op hun beurt "achteloos" aan. Om ze vervolgens weg te gooien. In de prullenbak of ergens anders. Ze ging tas sen maken van stof. Die Je overal mee naar toe kunt nemen. Zodat Je geen pias en papieren tassen meer nodig hebt, e tassen geeft ze weg. Gratis. Je krijgt hem op één voorwaarde: Je moet een contract tekenen. Daarin staat dat Je no deloos gebruik van papier en plastic af zweert. En dat Je voor elk "wlssewasserlg boodschapje" de GreenBag openvouwt nje boodschappen In deze duurzame tas ooit. “Kies Je voor de GreenBag? Dan kies |e voor een manier van leven. Met zo mln

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 5