3F 7 Ronde van Oosterend SPORT «J IQ.99 II?9 12 99 bO?», O J DIT WIELERSEIZOEN IN VIER DORPEN WIELRENNEN ROND DE KERK Kanoet: avonturiers en thuisblijvers Boek "Een zee van mosselen” online Eerste huiler in opvang Ecomare onden was nog maar nel Minder jonge vis in Waddenzee Ecomare kreeg Ier In de opvar Het zeehondje dat bij de vuurtoren werd opgevan- e situatie: t een Jong 's, Is het aarde Wlelrenr vier dorp na De Waa "Een zee van mosselen' met als onderti tel "Handboek ecologie, bescherming, beleid en beheer van mosselbanken In de Waddenzee” Is online gezet. eg dit weekend de eerste hul- ang. Dit handboek Is één van de resultaten van het project Mosselwad. Het presenteert op een overzichtelijke en begrijpelijke manier de huidige kennis over mossel banken, hun ontstaan en overleven. Het Is te downoaden vla www.mosselwad.nl/ downloads/zeevanmosselen.pdf. www.texelsecourant.nl DINSDAG 16 JUNI 2015 De totale hoeveelheid vissen In de Wad denzee Is sinds de Jaren tachtig aan het dalen. Er blijken grote verschillen tussen de soorten. Klimaatverandering, gewij zigde Interactie tussen Noordzee, Wad denzee en rivieren en verandering In voedsel worden als oorzaak genoemd. nners maken zich op voor een seizoen vol klassiekers. Op het programma staan Naai (7 augustus), Oudeschlld (22 augustus) en De Cocksdorp (19 september). In de Wall of Fame In Het Cafeetje. Of dat die van titelverdediger Jordy Vlnke wordt, Is nog een verrassing. Mogelijk spelen de naweeën van een valpartij dit voorjaar hem nog parten. Zijn grootste opponen ten Wlm Botman en Luuk van der Meer, met wie hij vorig Jaar de kopgroep vorm de, zijn belden verhinderd. Maar Richard Doggen en Thomas Bos verkeren In goede vorm. Net als Klaas Uitgeest, die zich na zijn valpartij vorig Jaar wil revancheren. Het Inschrijfgeld bedraagt €5,-, kinderen mogen gratis meedoen. Inschrijven kan vla www.wstexel.nl en zaterdag vanaf 14.30 uur In de kantine van SVO. Later volgend de rondes In de andere dorpen, Oudeschlld en De Cocksdorp op zaterdag, die van De Waal wordt op vrijdagavond verreden. Het zeehondje van nauwelijks een dag oud lag zondag bij de vuurtoren op het strand. Een hardloper zag hem 's och tends vroeg. Omdat geen moeder In de buurt werd gezien en het een druk strand Is, werd besloten hem naar de opvang te brengen. Het zeehondje Is Remko ge noemd, naar de vinder. HIJ woog tien kilo en had nog een stuk navelstreng, pas geboren dus. HIJ krijgt vijf keer per dag vervangende zeehondenmelk In een hoe veelheid die langzaam wordt opgebouwd. Voor de dlerverzorgers van Ecomare Is het soms best lastig om te beslissen of een Zwermen wadvogels boven het wad lij ken eenvormig en gelijkgestemd. Niets Is minder waar. Zwermen kanoeten be staan uit Individuen die verschillen In relslustlgheld, llchaamsgrootte, dleetpa- troon en vetreserve. Dat blijkt uit het onderzoek In opdracht van het Programma naar een Rijke Wad denzee (PRW). PRW Is een samenwer kingsverband van overheden, natuuror ganisaties en gebruikers van het wad. Het PWR heeft samen met het NIOZ en IMARES Waglngen UR alle wetenschap pelijke gegevens over visstanden In de Waddenzee gebundeld. Volgens het rap port hebben grootschalige processen zo als klimaatverandering, visserij, zandsup- pletles, zandwinning, aanleg van dijken en natuurlijke sterfte grote Invloed op het verdwijnen van goed gebied voor de vissen. De daling Is voornamelijk te zien bij Jonge vissen van soorten zoals schol, schar en kabeljauw, die hun eerste le vensfase In de Waddenzee doorbrengen. BIJ vissen die de zee als vast leefgebied hebben, blijft het aantal gelijk of neemt het zelfs toe. Dit is het geval bij grondels, bot en botervlssen. De ondiepe Wadden zee is door de klimaatverandering een van de snelst opwarmende zeeën ter wereld. Dit is ongunstig voor de groei van som mige soorten. De vraag Is In hoeverre dit nadelig Is voor de totale visstand. Larven van Jonge schol vestigen zich nog wel In de Waddenzee, maar trekken eerder dan voorheen naar de Noordzee. Nu groeien ze kennelijk elders op, want het heeft weinig effect op de volwassen visstand In de Noordzee, meldt vlsdeskundlge Paddy Walker In "Vlsserljnleuws”. Volgens de onderzoekers kan een aantal maatrege len worden genomen die de ontwikke ling van de vlspopulatle kunnen verbe teren, waarbij moet worden bedacht dat de Waddenzee In verbinding staat met de Noordzee en de rivieren. Het betreft: Verbetering van de mogelijkheden voor vlsmlgratle tussen zoet en zout water, BIJ zandsuppletles rekening houden met de hersteltljd van de bodem, vermindering van de bijvangst In Noordzee en Wad- denzeevlsserljen en zorgen voor genoeg natuurlijke dynamiek In het systeem, zo dat eventuele schommelingen kunnen worden opgevangen. Achter hun ogenschijnlijk gemoedeltjke samenzijn gaat een wereld van subtiele machtsstrijd verborgen. Dit blijkt uit promotieonderzoek van Allert BIJIeveld, verbonden aan het NIOZ Koninklijk Ne derlands Instituut voor Onderzoek der Zee. Vrijdag 19Junl promoveert hij aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hoewel ze er op het eerste gezicht gelijk ultzlen, blijkt uit gedetailleerde metingen van BIJIeveld en collega's dat kanoeten In gevangen schap verschillen In hun persoonlijkheid: sommige vogels zijn reislustig en gaan van plek naar plek, andere zijn honkvast. Deze gedragsverschlllen, gemeten In de experimentele wadvogelfadlltelt van het NIOZ op Texel, komen overeen met die In het wild. Na hun vrijlating vertrokken reislustige kanoeten naar wadplaten In Engeland en Duitsland, terwijl honkvaste kanoeten In de Nederlandse Waddenzee bleven. "Deze persoonlljkheldsverschll- len blijken gekoppeld te zijn aan hun llchaamsgrootte, dleetpatroon en vet- reserves," zegt BIJIeveld. Reislustige ka noeten zijn kleiner, eten kwalitatief hoge prooien en zijn slank. BIJIeveld: ‘Je zou ka noeten kunnen Indelen In avontuurlijke en behoudende dieren, de thuisblijvers. Thuisblijvers zijn dikker, eten prooien van slechtere kwaliteit en bewegen weinig; avonturiers zijn slanker, eten de betere prooien (die moellljker te vinden zijn) en blijven actief.' In tegenstelling tot de verwachting blijken deze verschillen In persoonlijkheid niet tot verschillen In overleving te lelden. BIJIeveld: 'Kanoeten verschillen In hun strategie, maar elke strategie levert op de lange termijn het zelfde op: gelijke overleving, gelijke flt- dler wel of niet moet worden o gen. Ze bekijken ter plekke de gaat het om een ziek dier, is het i waarvan de moeder In de buurt Is, Is een heel drukbezocht stuk strand wat kans groot Is dat de moeder niet aan land zal willen komen? Het zijn allemaal fac toren die meetellen In de besluitvorming. Op aanwijzingen van de dlerverzorger bleven passanten op afstand van het dier. Vooral nieuwsgierige honden zijn behoor lijk bedreigend voor zo'n klein zeehondje. Het Is volgens de verzorgers een alert en actief dier. Remko ligt zichtbaar voor het publiek In de quarantaine van Ecomare en Is ook te zien vla de webcam op www. ecomare.nl. Oude tijden, toen praktisch elk dorp z'n eigen ronde had, herleven. Het 'rondje om de kerk' Is weer terug op de kalender. Vijfjaar geleden nieuw leven In geblazen door een groepje Oosterenders, vorig Jaar doopten Waalder wielerllefhebbers hun dorp een dag om In Sommeltjesvllle en hielden Oudeschllders hun eigen ronde. En dit Jaar dus ook De Cocksdorp. Elk dorp organiseert z'n eigen ronde, maar voor rijders In de A-poule Is er een alge meen klassement en voor wie bovenaan staat ligt de gele trui al klaar. En natuur lijk voor elke rondewlnnaar een zoen van de Rondemiss. Of zelfs meerdere, zoals In Oosterend, De wedstrljdcommlssle van Wielersport Texel houdt het algemeen klassement bij en verzorgt detljdwaarne- Komende zaterdag belooft het spannend te worden tijdens de Ronde van Ooste rend. Een dag die traditioneel begint met één of meer rondgangen van de toerka- ravaan, een bonte stoet voertuigen van ondernemers, Rondemissen en ander rijdend materieel. Om 16.00 uur start de dikke bandenrace voor de Jeugd van 8 tot en met 13 Jaar. Als die hun rondjes hebben gereden klinkt om 17.00 uur het startsein voor de recreanten, waarna de wedstrijdrijders zich opstellen voor de start om 18.00 uur. Het parcours Is het zelfde als vorig Jaar, met onder meer op het oplopende traject In de Oesterstraat de Col de Guillaume, (de Berg van Wil lem). De winnaar wacht eeuwige roem, zijn of haar naam zal worden vereeuwigd Roomboter appelflappen Moreno Moreno Lungo Decafeinato capsules WEEKEND1 j0.79 [weekend1 .WEEKEND' .WEEKEND1 Gemarineerde spareribs* HOGE KWALITEIT - LAGE PRIJS Slaschotel* Caesar-, Italiaanse of boerenslaschotel. Biologische runderhamburgers* 400 g

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 7