2 NIEUWS “Toon interesse in eikaars drijfveren” STAANDE OVATIE VOOR AHMED ABOUTALEB Pannavoetbal op Groeneplaats Gourmetten Veel bezoek voor Novalishoeve Texel hopper Texel Health Annle@texelsecourant.nl ONGEZOUTEN WAT IK ZEGGEN WOU Aad van Heerwaarden laat zien wat er allemaal met lamsvlees kan. Ruim zeshonderd mensen hebben zater dag de open dag van de Novalishoeve bij Den Hoorn bezocht. Onder toezlendr werden In de sc De b gast li als de is door de et panna- Groene- elefoon- veld ilangstellenden ipen geschoren Jaap Dros, Den Burg. WWW.TEXELSECOU RANT.N L DINSDAG 23 JUNI 2015 boerderij srn organisatie die niets laken heeft. Zijn plel- voor gematigde opvat- i op zoek naar titelt en het Is ar elkaar ge- Zeg niet, JIJ at eraf." d oog van belar schuren schap Zijn ze nou helemaal gek geworden bij de Texelhopper? ZIJ willen mensen die een gel dig vervoersbewijs hebben tóch drie euro laten betalen met als argument dat zij dat bedrag vla een formulier weer terug kun nen vragen. Het Is zoiets als boodschappen doen bij Albert HeIJn en dan dubbel moe ten afrekenen met de mededeling dat er bij de balie formulieren liggen, waarbij Je de helft weer terug kunt vragen. Er Is Iets vreemds gaande bij de Texelhopper: heel duidelijk heeft het ministerie begin dit Jaar laten weten dat het bedrijf wettelljk ver plicht Is de Texelse bus mee te laten doen met de Nederlandse ov-chlpkaart. Texel hopper moest dit In enkele maanden gere geld hebben. Die maanden zijn Inmiddels ruimschoots om, maar er Is niets gebeurd. En nu komt Texelhopper met het niet meer accepteren van de studenten-ov-chlpkaart. Nlno Blankevoort en Niels Koolhof (team N&N) wonnen In de bovenbouw de finale van Devln Koorn en Devin Koorn van de Jozefschool In Den Burg. De twee naam genoten stonden tot kort voor tijd met 4-2 voor, totdat Nlno en Niels een panna maakten (bal door de benen gespeeld en In bezit houden), waarna de twee leer lingen van de Fontein In Den Burg de eer naar zich toe trokken. De derde plaats was voor Sll Straathof en Tycho ZIJm (team Big Boys) van de Thljsseschool (Den Burg). Kasper Boogaard en Maurice van de Voort (team SV Hokboeren) wonnen In de on derbouw de finale van MarIJn Stolk en Het was ook mogelijk om met behulp van krulden zelf Ijs te maken en op het terras van de zorgboerderij kon vanalles worden >efd. Bewoners en medewerkers van rgboerderlj hielpen mee de open dag ede banen te lelden. “Het Is de hele dag druk geweest met mensen die kwamen kijken”, aldus Joost Heerschop van de zorgboerderij aan de Hoornderweg. Er waren diverse activi teiten. Slager Aad van Heerwaarden liet bezoekers op een grote tafel zien hoe een lam wordt uitgebeend en wat er allemaal met het lamsvlees mogelijk Is. Dirkjan van Heerwaarden (team Zom- blegrotten) van Durperhonk (De Cocks- dorp). Kasper en Maurice van De Fontein haalden eveneens met een panna de overwinning naar zich toe. De derde plek ging naar SV lol, dat bestond uit Duco ZIJm en Noah Harman van De Bruinvis uit Oudeschlld. In actie komen als er In Nepal een aardbe ving Is, maar aan de andere kant zag hij een terughoudendheid wanneer het gaat over de vluchtlngen die de Middellandse Zee oversteken. “Komt dat misschien te dichtbij?" Dat laatste werd volgens hem schrijnend aangetoond door een Jongen die hij In een televlsle-ultzendlng had horen zeggen 'dat hij die mensen niet had uitgenodigd'. Het getuigde volgens Aboutaleb van een gebrek aan historisch perspectief. Hl) herinnerde In dat opzicht aan de bezetting van Europa tijdens de Tweede Wereldoorlog. “Toen kwamen er hier ook mensen uit andere landen om te helpen." De Rotterdamse burgemeester noemde voedseltekorten en burgeroor logen als aanleidingen om huls en haard te verlaten. Wat het eerste betrof sprak hij uit eigen ervaring dat hij vroeger ook op een kommetje rijst per dag had moe ten leven. Aboutaleb vertelde zich In Rot terdam soms'een kleine Ban KI Moon'te voelen om alle nationaliteiten en religies bij elkaar te houden. Dat gaat volgens hem goed zolang eenieder streng, maar rechtvaardig wordt behandeld en de ruimte heeft er te mogen zijn. "Het gaat Als het op de langste dag nog geen zomer Is, kan Je het verder wel schudden. Dat zei een boer tegen me. Dat voelde hij aan. Op zijn klompen. We zullen het zien, maar voorlopig heeft hl] gelijk. Op twee rede lijke vrijdagen na, gevolgd door onweer, hebben we nog niks gehad. Tja, en die wind hè. Die blijft maar uit de verkeerde hoek komen. Het zeewater Is gelukkig wel op temperatuur. Dus als u het koud heeft, neem dan een duik In zee. Dat warmt lekker op. Als klap op de vuurpijl kreeg Ik nog een brief van mijn slimme energie leverancier. Dat Ik dit voorjaar meer gas heb verbruikt dan vorig Jaar. Logisch. De kachel Is nog niet uit geweest. En nu gaan de dagen ook weer snel korter worden. Nog even en de etalages liggen vol met Kerstspullen. We krijgen drie vrije dagen voor onze kiezen. Vrijdag, zaterdag en zondag mogen we opzitten en pootjes ge ven. Een gevoel van onbehagen bekruipt me. En we weten ook al, lekker spontaan, wat we die dagen voorgeschoteld krijgen. Goh, gourmetten, wat origineel. Zo gaat dat. Ik kan er niet op wachten. En als we nu de eerste Kerstdag bij Jullie komen, Is de tweede dag voor ons. Dolletjes toch? Maar Ja, wat zeuren we. Als dat het ergste Is wat ons bezig houdt, valt het wel mee. Als er niemand over het weer klaagt, Is er pas écht sprake van een weeralarm. En we zijn tenminste verlost van Gerard Cox. Want die hoeft dit Jaar niet bij ons aan te komen met zijn: 'Het Is weer voorbij die mooie zomer.'Gelukklg Is manlief het zon netje In huls. Alleen zit hij de laatste tijd te slkkeneuren. HIJ zit maar met die brief over het vuil ophalen In zijn hand. En hij vraagt telkens hoe zwaar mijn moeder Is. Wat blijkt? De vuilnisbak mag maximaal 75 kilo wegen. En schoonmama weegt 80 kilo schoon aan de haak. Volgens mij heeft zij geluk, anders had hl] haar een kopje kleiner gemaakt. Als ze maar genoeg blijft eten, haalt zij het eind van het Jaar. Trouwens, Ik heb een Idee. Aanstaande maandag worden we In Stayokay bijge praat over de slimme straatverlichting die we krijgen. Licht waar het moet, donker waar en wanneer het kan. Prachtig. Maar kunnen ze In die nieuwe lantaarns geen LED verwarmlngselementje doen. Dan hebben we het tenminste nog een beetje warm op straat. En misschien kan er ook een zonnebanklampje bij. Dan krijgen we een gezond kleurtje bovendien. Kom op Gemeente. Speel In op de Ijstijd die ons te wachten staat. Dan Is Texel echt slim be zig. Geen bevroren wegdek, geen last van Ijzel. Iedereen Jaarrond In korte rok, lekker gebruind. Tot slot een tip. Laten we doen alsof de wind de zon Is en de wolken haar stralen. Dan halen ook wij de Kerst. In totaal 34 teams (onderbouw en boven bouw basisschool) deden mee aan het toernooi op de Groeneplaats. De kinderen hadden zich geplaatst tijdens de voorron des die Sportservice Texel op zeven basis scholen had gehouden. Daar hadden In totaal zo'n 125 teams van elk twee spe lers aan meegedaan. Pik het niet, studenten! Gewoon naar bin nen lopen en gaan zitten. Kijk maar of Je er feitelijk uitgezet wordt. Ook zonder ver zet (altijd vriendelijk blijven; het Is niet de schuld van de bestuurder!) Is het een heel gelul om een volwassene die niet mee werkt naar bulten te tillen. Vooral als er een stuk of tien Instappen. Het Is natuurlijk heel vervelend voor de arme chauffeurs, die met de consequenties van dit wanbe leid van de directie te maken krijgen, maar Ik neem aan dat zij het terecht zullen ver tikken de studenten er met fysieke Inspan ning uit te zetten. Eén ding weet Ik wel, als studenten dit gaan doen, staat de landelijk pers vooraan om Texelhopper als de risee van van het landelijk openbaar vervoer af te schilderen. Heel snel zullen we dan ge woon met de ov-chlpkaart kunnen reizen. De automaten staan Immers al In de bus. Paul de Bot (60) Is benoemd tot nieuwe voorzitter van coöperatie Texel Health. Na het plotselinge overlijden van toenmalig voorzitter en Initiatiefnemer Wlm Eelman was de coöperatie op zoek naar een nieu we voorzitter. De Bot, die op Oost woont, heeft Jarenlange ervaring In de zorg. HIJ Is sinds 2009 voorzitter van de Raad van Toezicht van het Maartenhuls bij De Koog en hij Is bestuurder van Dijk en Duin In Castrlcum, een Instelling voor geestelijke gezondheidszorg (ggz). Texel Health staat voor zorg dichtbij voor de Texelaars door het waarborgen en versterken van de bestaande Texelse en regionale gezond heidszorg. De coöperatie richt zich ook op 'zorgtoerlsten', die op Texel behandeling zoeken voor aandoeningen. De duo’s Nlno Blankevoort/Nlels Kool hof en Kasper Boogaard/Maurlce van de Voort zijn zondag In Den Burg Texels kam pioen pannavoetbal geworden. Sportservice Texel had Jonge voetbal ler als scheidsrechters bij de wedstrijden neergezet en dat beviel goed volgens Connie Jollng. “De meesten van hen heb ben eerder aan dit toernooi meegedaan en zij zien het vrij snel wanneer er wel of geen sprake Is van een panna." Ouders en kinderen kregen mee dat de beslissing van de scheidsrechters bepalend was om een hoop discussies bulten het spel om te voorkomen. Volgens Jollng was het 's morgens d regen nog even spannend of het r toernooi 's middags bulten op de Gi plaats kon doorgaan, maar een tel- tje naar Ed de BruIJn van het vllegve leerde dat het ‘s middags prachtig we zou worden. Er waren met een boarding op het plein drie velden uitgezet waarop de wedstrijden werden gespeeld. en er waren rondleidingen over de zorg- waar zorg wordt geboden aan met een psychiatrische zorg- g en of een verstandelijke beperking. Imker Jacco van de Ree verzorgde tijdens de open dag workshops met bijen en Ker stin Edelmann gaf workshops over een labyrint bij de Novalishoeve. niet goed als de een gaat overheersen en de ander het gevoel krijgt weggedrukt te worden uit de openbare ruimte.” Abouta leb pleitte ervoor dat verschillende nati onaliteiten dan wel religies Interesse to nen In elkaar In plaats van de onderlinge verschillen uit te vergroten. “Dan kom Je dichter bij elkaar." HIJ zette zich sterk af HIJ had zijn op papier uitgeschreven toespraak eigenlijk niet nodig. Uit het hoofd en voor een groot deel afwijkend van wat er op papier stond, zette Ahmed Aboutaleb vrijdagmiddag In Oudeschlld tijdens de Rede van Texel zijn visies uiteen. burgemeester van Rotterdam was te st In de Zeemanskerk (Oudeschlld) om derde genodigde de Rede van Texel uit te spreken. Aboutaleb ging In op het geloof, de ontwikkelingen In het Mld den-Oosten en vluchtlngen die Europa proberen te bereiken. Een deel van zijn betoog: Europa moet niet er niet auto matisch vanuit gaan dat veranderingen In het Mldden-Oosten vanzelf tot stand komen. Volgens hem zal dat vooral moe ten gebeuren In Europa als vrijhaven voor discussie en als plek waar zich al menig verandering heeft voltrokken. HIJ trok een vergelijking met het gezegde dat de dominee en de burgemeester de bevol king vroeger dom en arm hielden; Iets soortgelijks gaat volgens Aboutaleb voor veel gebieden In het Mldden-Oosten nog steeds op. Ongeletterdheid Is daarbij een hinderlijke factor. Aboutaleb nam het op voor mensen die vluchten. “Vluchten Is een mensenrecht. Het Is Iets wat Iedereen kan overkomen en het Is prettig als er dan medemensen klaar staan voor bescher ming.” HIJ legde daarbij wel meteen de vinger op een gevoelige plek: hij vond het prachtig dat mensen aan de ene massaal tegen mensen die naar het Mldden-Oos ten gaan om daar uit naam van de Islam strijd te voeren tegen mensen met een ander geloof. “Dan ga Je naar Jemen om te leren schieten? Ga dan naar Egypte om docent te worden en keer terug naar Ne derland om Je vader en Je moeder les te geven." IS werd omschreven als een groep misdadigers en een met het geloof te ma dool was te gaan voor gem tlngen. “Veel mensen zijn een eigen religieuze Identl goed als dat met respect voor beurt. Verdiep Je In de ander. Ze bent anders, dus Jouw kop gaat

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 2