Uil 9 Aw: CULTUUR Eiland uitwijkplaats” entree «600, diner Festiviteiten in Oudeschild Laatste volle week van Lange Juni Jurassc World 3D 19.30 21.45 19.30 15.30 Jurass« World 2D ©ffi® 18.30 18.30 18.30 Minons 30 OV Offiffl 1915 1915 1330 Kidnapping Freddy Heineken 20.00 21.33 21.30 21.30 20.00 20.00 Woman m Gold ©f®# 19.03 2'J.K' Minors 3D NL O©® 13.30 16 00 Minons 2D NI O©® 16.00 13.30 16.00 13.00 13 00 13.00 Feestavond Voor een veilige avond uit! 0222-312000 Cinema Texel Bioscoop Eetcafé Terras DEZE WEEK NIEUW IN CINEMA TEXEL Minions 30/20 NL 30 OV Kidnapping Freddy Heineken PROGRAMMA WEEK DONDERDAG 25 JUNI T<M WOENSDAG 1 JULI fas fa W Kinderfilms DO VR ZA zo MA BINNENKORT IN CINEMA TEXEL Apenstreken 30 O Reserveren kan telefonisch via 0222 312027 of via onze website www.CinemaTexel.nl 1330 Jubileum gaat naar Oudeschild Johnr Muzi< Oudeschild kent de komende maand di verse activiteiten In het kader van Texel 600JaarStad. Het blauwe mlng bij De E I verhaal laculaire LEZING MATHIJS DEEN BIJ PAAL 9 ESNIGHT WOENSDAG 1 JULI OORVER KOOP IS GESTART iilhlHiK.- Een verrukkekjke muzikale en humoristi sche reis door het teven van Johnny Jordaan en Ramses Shaffy Zang: Martin Spee, en Han- neke van den Bigge laar, Piano: Johan Hoogeboom, Explicateur: Bart Roelofs Aanvang 21.00 uur, entree <1600, diner om wissewasjes? Geen probleem. Maar er tegelijkertijd wel voor elkaar idagmlddag tijdens een lezing In Paal 9. Donderdag 25 juni Johnny ontmoet Shaffy Muziektheater Aanvang 21 00 uur, Schwung speelt - Theatersport Diner cabaret Revue Menu Woensdag 24 juni En Vrac - Muziektheater kidnapping Freddy Heineken vertell hel □ver de planning, de uitvoering én speda □asleep van deze beruchte ontvoering www.texelsecourant.nl DINSDAG 23 JUNI 2015 Ruziemaken zijn als het erop Mathijs Deen zone Universal Pictures en Illumination Entertainment presenteren de vrolijke 3D anrnatie- avonturenfrtm voor de hele familie: Mmrons Den Hoorn sluit de viering van Texel 600 Jaar Stad zaterdagavond 27 Juni af met een elndfeest In dorpshuis De Waldhoorn. Dat begint om 18.00 uur met een geza menlijke nasl-maaltljd. Aanmelden kan tot donderdag 25 Juni bij de Spar van Go- enga. Om 19.30 uur begint In het dorps huis een optreden van de Zingende Zee man en om 20.15 uur Is de prijsuitreiking van de prutrace die zaterdag door een aantal sloten bij Den Hoorn werd gehou den. Om 21.00 uur gaat de feestavond verder met Judith's Pianoshow. Hoorn- ders zijn opgeroepen de blauwe golven die een maand lang voor de ramen van de hulzen hebben gehangen mee te nemen. papier krijgt een herbestem- Bonte Belevenis. KLif 12 t>eiA Hoorn - <ov3w.klifl2.HL - (0222) 319 633 Een nieuw tno dat bet betere Nederlandse lied ten gehore brengt. Bas Marée, bekend van Andermans Veren Live, speelt samen met Gijs Baas en Mrnze Koopman de sterren van de hemel. Woensdag 1 Juli begint om 17.00 uur bij Kaap Skll een gratis historische maaltijd voor 70-plussers. De maaltijd wordt om ijst door gezang en een passende sketch. Vrijdag 3,10,17 en 24 Juli wordt er langs de noorderhaven een markt met ambach ten utt de zeventiende eeuw gehouden. Zondag 28 Juni en zondag 5,12 en 19 Juli Is het van 2100 tot 22.30 uurvoortoerls- ten en andere belangstellenden mogelijk op het havenhoofd de uitvarende kotters uit te zwaaien en een goede vaartte wen sen. Zaterdag 18 Juli geeft kunsthistoricus Wouter Kloek vanaf 16.00 uur een lezing over maritieme schilderijen In de Zee manswerk. Kaartjes zijn verkrijgbaar bij Kaap Skll en de VW In Den Burg. Vrijdag 24 Juli begint ter afsluiting van de Oude- schllder feestmaand om 21.30 uur een gratis filmavond In de open lucht op het plein bij EP Voordeel land. In het voorpro gramma een presentatie van filmmaak ster Agna Rudolph. De hoofdfilm Is nog een verrassing. BIJ slecht weer wordt vol gens de site van Texel 600 Jaar Stad uitge weken naar de nettenschuur van de CIV. Het Is de gehele maand Juli In Oudeschild ook mogelijk een wandelroute door het dorp te lopen. Op verschillende plaatsen staan twaalf borden met Informatie over het leven In Oudeschild In de zeventien de eeuw. De route komt op www.texel- 600Jaarstad.nl en Is af te halen bij Kaap Skll en de VW. Zaterdag 27 en zondag 28 Juni maken leerlingen van de OSC onder leiding van Maurice Christo van Meljel In Kaap Skll een kunstwerk. Dit kunstwerk wordt de hele maand tentoongesteld In het museum. Er Is plaats voor twaalf Jongeren In de leeftijd van 10 tot 18 Jaar. Deelname Is gratis. Inschrijven kan vla: marlce@maurlcechrlsto.com. Zaterdag 25 Juli gaat het Jubileum naar De Waal. boek soortgelijke verhalen hoorde. Een daarvan was van een Amelander zeeman die op een zeereis stierf. De kapitein wilde hem overboord zette, maar dat hielden anderen aan boord tegen omdat ze wis ten dat ze de Amelander thuis moesten brengen. De man ging gedrenkt In rum In een luchtdichte kist, zodat het lichaam niet ging stinken. “Op de Rede van Texel Is het lichaam overgezet op een schip naar Ameland." Deen ging ook In op de bijzon dere positie van de vrouwen van zeeman nen op de eilanden In vroegere tijden. ZIJ hadden een hoop te vertellen, omdat zij onder meer huishouden en financiële za ken moesten regelen als manlief maan denlang van huls was. “Een vrouw van een zeeman had veel meer te vertellen dan een vrouw In bijvoorbeeld een boe rengezin." Het lange van huls zijn, maakte dat zeemannen en hun vrouwen telkens van elkaar vervreemden, maar ook weer telkens opnieuw verliefd op elkaar kon den worden. Dat de onder Friesland val lende Waddeneilanden en Friesland zelf utt verschillende soorten hout zijn gesne den, maakte Deen mooi duidelijk aan de hand van een anekdote over mailverkeer tussen Friesland en Ameland. “Ik hoorde het verhaal dat er vanutt het provincie huis wel eens berichten In het Fries naar Ameland worden gestuurd en die worden dan teruggestuurd met de mededeling dat het onleesbaar Is. Op het provincie huis hebben ze dan de vraag of ze de post de volgende keer misschien maar beter meteen In het Duits kunnen sturen." In Den Burg loopt de expositie ZomerZout, Andere exposities: Gertruud Sneekes en Baerbel Husselmann exposeren aquarel len In Hotel De Waal In De Waal, Cécile de Boer exposeert In Boutique Hotel Texel en Freya en Sarah Eshuys laten foto's en films zien In Hotel Den Burg In Den Burg. Mag da Brommersma en Gerard Akse expose ren In hotel Greenside In De Koog, Cerd Jan Roos toont schilderijen In Loodsmans Welvaren In Den Hoorn, Daan van Loen- hout Is bij Stayokay In Den Burg en Pleter- nel Geurtz en Tonnle Brulnlng exposeren In De Kastanjeboom In Den Burg. Vrijdag 26 Juni wordt vanaf 21.00 uur In Klif 12 de Island Art Exchange met kunstenaars van deMagdalena-ellanden afgesloten. SM 3 juli 19.00 uur Sjufi 16.00 uur Volg ohj ook op: F j faccbookxonsAkeaUrkllfU l^ittcr.cowi/KUfU De viering begint om 11.00 uur met de aankomst van de vlag met de loodsbot- ter In de noorderhaven. De vlag wordt dan officieel door Den Hoorn aan Oude- schlld overhandigd. Dat gebeurt onder muzikale begeleiding van defanfares. Om 11.15 uur Is de officiële opening van Texel 600 Jaar Stad bij De Traanroeler. De vlag komt op de molen te staan. Om 12.00 uur Is er In Kaap Skll koffie met gebak voor bewoners van Oudeschild en belangstel lenden. Kaartjes hiervoor kunnen ulterlljk tot woensdag 24 Juni worden gekocht bij Kaap Skll en de Spar van Kalverboer. De kaarten kosten €2,00 of één Duit. Om 13.00 uur beginnen zaterdag op het par keerterrein op de haven Oudhollandse spelletjes en om 15.00 Is de start van de zevenkamp. De locatie daarvan Is rondom eetcafé De Kombuis, Veronica en de noor derhaven. Om 16.00 uur Is bij Kaap Skll de opening van een tentoonstelling van de Nederlandse Vereniging van Zeeschilders en om 17.00 uur begint op het parkeer terrein op de haven een optreden van het OudeschllderVIsserskoor. Om 17.30 uur Is op het podium bij De Kombuis de prijsuit reiking van de zevenkamp en aansluitend start om 18.00 uur een groot dorpsfeest met deAlkmaarse band KINK en deTexel- se band Gone to the Beach. De viering van Texel 600 Jaar Stad ver huist zaterdag 27 Juni naar Oudeschild. Daar heeft zaterdag ook de bijbehorende dorpendag plaats. De schrijver van het boek ‘De Wadden, een geschiedenis' was op het eiland In het ka der van Texel 600Jaar Stad. Zijn lezing zou aanvankelijk In de open lucht bij de bun ker van Loodsmanduln zijn, maar omdat het weer na de regen In de ochtend niet werd vertrouwd, werd uitgeweken naar Paal 9. Deen zette daar aan de hand van zijn boek met verschillende verhalen uit een hoe de eilanden altijd anders dan het vasteland zijn geweest. Zo verhaalde hij over de doopsgezinden die al vrij snel na de reformatie hun toevlucht zochten op de Waddeneilanden. “Ze zochten plekken waarde schout het minst had te vertellen en waar ze het minst bevreesd hoefden te zijn te worden gedood. Op de eilanden kun Je ruziemaken om wissewasjes, maar Je werd er niet vervolgd om Je Ideeën, zeker niet als Je Je een beetje gedroeg", vertelde Deen. "Wat dat betreft, zijn de eilanden altijd uitwijkplaatsen geweest voor mensen die het elders niet redden." Die tolerante sfeer maakt het volgens Deen tot de dag van vandaag mogelijk dat mensen die de Waddeneilanden be zoeken zichzelf er zo vrij kunnen voelen. Het ervoor elkaar zijn, schetste Deen aan de hand van verhalen over de walvisvaart vanaf de eilanden. Familieleden van de zeevarenden konden rekenen op één ze kerheid, als Iemand onderweg aan boord stierf, werd hij ondanks de vaak maanden durende reis thuisgebracht, zodat hij op het eiland kon worden begraven. Dat was op Texel, maar dat gold ook voor Ameland waar Deen tijdens het schrijven van zijn De Lange Juni Cultuurmaand gaat zijn laatste volle week In. Dat betekent dat er nog een aantal exposities van diverse kunstenaars zijn te bekijken. In Klif 12 In Den Hoorn wordt het festival Kleln- kunstelland Texel gehouden. Vanavond (dinsdag 23 Juni) staat Anouk Dorfman er vanaf 21.00 uur op de planken met Franse chansons, woensdagavond 24Junl treedt En Vrac op met liedjes van Neder landse kleinkunstenaars en donderdag 25 Juni staat ‘Johnny Ontmoet Shaffy' op het programma. Dat wordt een muzikale reis door de levens van Johnny Jordaan en Ramses Shaffy. In Den Hoorn zijn verder de komende dagen de kunstwerken van Kllfhanger nog te zien. In TUsse de Banke Optreden van de Magdalen Ramblers.

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 9