13 NIEUWS ging het horloge af” “In auto naar Texel Discussie over regels en praktijk Piepers in zee en kokkels op land Bijeenkomst openbare verlichting ischapp ctlvltelt ^onkenvaaHieUtan^oal^rWie^ulteng Optreden Aladdin in stal Novalishoeve Inschrijving Deuce Tesseltoernooi Bouwdorp zoekt vrijwilligers Epilepsiefonds haalt €5034,49 op hetho lopen i arn Is geslaagd pleldlng Peda- dzorg aan het -van llng Is aarlng document een :an Water dat "'gheld en ver- idlgheden zijn Glskes In het Remco Vollema uit Den Hoor voor de MBO niveau 4 opleiding Pc goglsch Medewerker Jeugdzorg aan Friesland College te Leeuwarden. www.texelsecourant.nl VRIJDAG 26 JUNI 2015 Het aantrekkelijke aan Texel? De rust, de ruimte, de natuur, de mooie plekken en vooral de mogelijkheden om te fietsen. "We hebben door de jaren heen heel wat tochten gemaakt." Ook bijzonder; het ont moeten van Texelaars. "We hebben weer man Kees van der Werf nog gekend en we zijn bij lezingen van Jan Strljbos In De Cocksdorp geweest. HIJ was al oud, maar hoe om te gaan met het water. Verzlltlng kwam daarbij alseen van deonderwerpen aan de orde. De partijen waren woensdag ook bij elkaar. Een Innovatief nieuwe vakantiepark met tien vakantiewoningen die helemaal zelf voorzienend zijn op gebied van energie. Volgens Koolman bestaat binnen het agrarisch deel van Texels Belang het ge voel dat de verzlltlng oprukt en dat meer landerijen en sloten zout aan het worden zijn. “We poten de aardappels Inmiddels In zee en de kokkels liggen op het land", zei Koolman, verwijzend naar het experi ment met de teelt van zilte aardappels en een aanstaand experiment bij De Cocks dorp om kokkels op het land te kweken. Burgemeester Francine Glskes probeerde de zorgen weg te nemen met de opmer king dat diverse partijen In de zogeheten waterwerkgroep de afgelopen tijd met el kaar In gesprek zijn geweest over de vraag opgesloten In de kelder van de sultan een lamp vindt met een onvoorspelbare geest die drie wensen voor hem zal uitvoeren. Aladdin en de geest maken vervolgens op een vliegend tapijt een magische en avon tuurlijke reis, waarbij het de kunst Is de lamp uit de grijpgrage klauwen van een boze tovenaar van de sultan te houden. Kaartjes voor het optreden kosten €7,50 per persoon. In de pauze trakteert Fabri zio Prevltl de bezoekers op versgedraald boerderlj-IJs.Het optreden Is onderdeel van de Lange Juni. De gemeenteraad stelde In november 2012 een budget van €3,5 miljoen be schikbaar voor de operatie. Van dat be drag komt veertig procent uit het Wad denfonds (€1.4 miljoen) en €300.000,-v de provincie Noord-Holland. Bedoeling dat de vervanging leidt tot een bespari op de en e rgle kosten en de kosten voor I heer en onderhoud. Volgens de gemeente Is het ook goed voor het milieu en draagt minder licht bij aan de kernwaarde'nach telijke duisternis'. Het bedrijf Imtech Traffic Infra uit Wormerveer gaat de operatie uitvoeren. De avond bl) Stayokay begint maandag om 19.30 uur. Met een paar vriendinnen uit Leeuwarden kampeerde ze vijftig jaar geleden voor het eerst op Texel. Sindsdien heeft Hennle Stevan-Bathoorn uit Winschoten het eiland elk jaar één of meerdere keren bezocht. "Naar Texel hoorde er gewoon bij.” De gemeente houdt maar Juni een Informatlebljeenkc kay aan de Haffelderwep de veranderingen lichting gaan plaat Bedoeling Is dat eind dit jaar alle openba re verlichting op het eiland uit duurzame LED-verllchtIng bestaat. De traditionele verlichting verdwijnt. Daar waar geen of minder verlichting nodig Is (bijvoorbeeld het buitengebied) komt volgens de ge meente minder licht. Plekken waar de veiligheid vergroot moet worden, worden volgens de gemeente beter verlicht. Wees voorzichtig met de verzlltlng van Texel. Die boodschap gaf Edo Koolman (Texels Belang) woensdagavond tijdens de commissievergadering. Het Jaarlijkse bouwdorp van stichting Young 4 Ever Is nog steeds op zoek naar enkele vrijwilligers en of stagiaires. Het gaat met name om de tweede week (12- 18 juli) van Bouwdorp. "Ben jij tussen de 18 en 40 Jaar en hebje enige affiniteit met kinderen Inde leeftijd tussen óen 13 jaar, lijkt het Je leuk kinderen een onvergete lijke week te bezorgen...??. Meld Je aan of vraag meer Info vlajustln@young4ever.nl of bel met Justin) 06-33178463”, laat de organisatie weten. Inschrijven voor dit tennisevenement Is mogelijk tot 1 juli. Deelnemers kunnen zich vla www.toernool.nl aanmelden voor het enkelspel, dubbelspel en gemengd dubbel In de speelsterkten 21/ m 8. Het toernooi duurt ruim een week. Op 18 en 19 Juli Is het finaleweekend. De collecte van het Epilepsiefonds, die plaatsvond tussen 8 en 13 Juni heeft op Texel €5034,49 opgebracht. De opbrengst Is bestemd voor wetenschappelijk on derzoek, voorlichtingsactiviteiten, het organiseren van aangepaste vakanties voor mensen met epilepsie en Individuele Is het wel of niet mogelijk om dat op Texel te realiseren, bekeken aan de hand van de regels van Mooi Texel en deTexel Principes die In Planet Texel zijn verwoord. Het was een vraag die dinsdagavond In Question Plaza werd opgeworpen tijdens de derde openbare bijeenkomst over de nieuwe nota Recreatie en Toerisme. Bezoekers werden uitgedaagd mee te denken over drie concrete projecten aan de hand van zeven uitgangspunten In de Texel Prin cipes en de regels voor de omgang met bedden en land die de gemeenteraad In Mooi Texel heeft bekrachtigd. De uitkomst bij het beoogde parkje aan het Mlenterglop was dat het op een hoop fronten voldoet aan de regels en uitgangs punten, maar tegen één ding aanloopt. De realisatie Is gepland op een stukje landje dat agrarisch Is en In Mooi Texel Is mee op verzoek van de agrarische sec tor vastgelegd dat landbouwgrond moet wordt gecompenseerd. Het riep tijdens de discussie de vraag op In hoeverre de regels uit Mooi Texel straks In de nieuwe andagavond 29 komst bij Stayo- veg In Den Burg over an die In de openbare ver- atsvlnden. hij kon prachtig over de natuur vertellen." De Geul en de Muy worden genoemd als een paar favoriete plekken op het eiland. "Het was prachtig om ‘s morgens vroeg met de boswachter mee De Muy In te gaan. En bij De Geul had Je van die stille plekjes waar Je geen mens zag.' Hoeve Vrij en Blij, De Krlm, Oosterend en Dennen- Opde banen van Deuce aan de Emmalaan gaat 12 juli het jaarlijkse Tesseltoernooi De voorstelling, die om 14.30 uur begint, gaat over de straatboef Aladdin die ervan droomt aan zijn leven op straat te ont snappen. Daar komt schot In als Aladdin nota Recreatie en Toerisme strikt moeten zijn of dat er ook ruimte voor uitzonde ringen moet worden Ingebouwd. Aange kaart werd dat het beoogde land aan de Mlenterglop allang niet meer agrarisch In gebruik Is, behalve dat er soms een paard staat. De andere twee concrete projecten waren plannen voor hoolberghutten op een boerderij en plannen om Oosterend leefbaarder te maken. Hier hetzelfde lied je: er kon veel volgens Mooi Texel en de Texel Principes, maar er waren ook pun ten waar plannen en regels schuurden. Wethouder Erie Hercules Het weten dat alles wat tijdens de drie openbare bij eenkomsten Is gezegd Is genoteerd. HIJ maakte meteen duidelijk dat er geen ga rantie Is dat alle Inbreng daadwerkelijk In de nieuwe nota komt, maar het wordt allemaal mee afgewogen. "We hebben een hoop te passen en te meten en te zien waar zaken wel of niet wringen.” Een projectgroep met WV, TOP, Stichting Kernwaarden, SBB, LTO en de gemeente buigt zich nu verder over stuk, evenals het college en later de gemeenteraad. De nieuwe nota moet aangeven welke kant het In de toekomst met de verblljfsrecre- atle op Texel op moet gaan. Met veel plezier vertelt Hennle Stevan (73) over de allereerste vakantie bij de Turkse tent. Een van de vriendinnen had nog nooit gekookt en zou haar debuut maken met pannenkoeken en appelmoes. Per abuis had ze echter het beslag en de appelmoes vrolijk door elkaar gemixt, waarna van de beloofde pannenkoeken weinig meer terecht kwam. "We zijn maar een frietje gaan halen.” Haar man SJoerd Stevan (73) was er die eerste keer In 1965 nog niet bij, maar ook hij kreeg vla de gezamenlijke vakanties snel de liefde voor het eiland te pakken. "Het was altijd heerlijk om naar Texel te gaan. Als Ik In de auto stapte, ging mijn horloge af en mijn schoenen gingen uit. Naar Texel gaan, be tekende dat je even geen verplichtingen had. Ook het soms uren moeten wachten op de boot In Den Helder was voor mij geen probleem." Na het kopen van een eigen huls In 1970 bleef er weinig geld over voor andere za ken, maar de jaarlijkse vakantie op Texel werd In ere gehouden. "Een keer hebben we gekampeerd In een vlerdehandstent op Om de Noord. We hebben toen alle ge luk van de wereld gehad dat het de hele oord waren andere plekken waar ze In de loop der Jaren verbleven. Drie Jaar gele den werd het Motel Texel, omdat dat pal tegen het centrum van De Koog ligt. Hen nle: “Ik ben moellljkerter been geworden en daar hebben we een mooie plek op de begane grond." Vakantie vieren op het eiland gaat nog steeds prima, alleen het Jeugdtheater Oberon uit Alkmaar speelt zaterdag 27 juni de voorstelling Aladdin In de stal van de Novalishoeve aan de Hoornderweg bij Den Hoorn. HENNIE STEVAN VOOR VIJFTIGSTE JAAR OP TEXEL fietsen lukt niet meer. “Dat mis Ik wel, maar dan pakken we nu maar de auto.” In de loop der Jaren werden ook diverse rei zen naar het buitenland gemaakt, maar Texel was en bleef altijd vaste prik. "We nu een week op het eiland voordat hoogseizoen begint en als dat Is afge- ;n komen we weer een week." vakantie mooi weer Is geweest." Met de opgroelende kinderen stonden Hennle en SJoerd weer op de Turkse tent. Hennle: "Je kon toen nog niet reserveren, dus Ik ging vaak al meteen met de kinderen met de boot over, terwijl SJoerd met de auto bleef wachten tot hij aan de beurt was. BIJ de Turkse Tent hadden we een favoriet plekje op het reserveveld en daar ging Ik vaak met de kinderen spelen, totdat SJoerd er met auto was en we de tent konden op zetten." Met plezier wordt teruggedacht aan een man die ooit om twaalf uur ‘s nachts midden op de camping een aria zong. Of een paar buren die amper Iets bij zich hadden. "Die zaten met een spijker een blikje open te tikken, maar daar had den ze alle tijd voor, dus het was goed." Ze lieten na afloop weten dat ze mede aan de hand van vijf workshops die het afgelopen Jaar zijn gehouden, een TEXEL WATER document gaan opstellen. Dat do cument omvat een visie, een programma en een plan voor de toekomst en moet na de zomer gereed zijn. Bedoeling Is dat het document de leidraad gaat vormen voor het waterbeheer op Texel. Volgens Glskes wordt het do, opvolger van het Masterplar er vroeger op Texel was. Velllgh anderende kllmaatomstandlgl andere zaken die volgens Gis waterdocument aan de orde komen. GESLAAGD

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 12