11 'Hfc I 1 IV 2 E NIEUWS ■x> opent deuren Bijna thuis-huis” «5» OPEN DAG HOSPICE TEXEL Van Meerwaarden herpakt leiding Extra bus helpt lijn 28 een handje Eerste yurt van Texels wolvilt Gebouw atletiek iESLAAGD Furt op Loodumanduln gemaakt v. ante (else wolvilt. Steun voor plan zomerkampen gsver- t et ge in. We it bij de jroeven it blij mede a dat het het bouwdorf kunnen ze uui gebruiken." WWW.TEXELSECOU RANT.N L VRIJDAG 26 JUNI 2015 Cor van Meerwaarden neemt de leiding terug over theaterrestaurant Klif 12, zo Is maandag besloten. Dat maakte Klif 12 van de week bekend. at (21) Is geslaagd voor zijn oplel- lo-vlsuele productie aan het ROC van Amsterdam In Hilversum. HIJ Is werk zaam bij Klif 12 In Den Hoorn. De PvdA lanceerde woensdagavond tij dens de commissievergadering een voor stel om te onderzoeken of het mogelijk Is vanaf de zomer van 2016 zomerkampen voor Texelse kinderen te houden. Ach terliggende gedachte Is dat tijdens de zomervakantie veel ouders op Texel wer ken, waardoor ze er niet aan toekomen met de kinderen op vakantie te gaan. De PvdA sprak In het voorstel aanvankelijk van “gratis of tegen een zeer laag tarief", maar dat werd tijdens de presentatie al meer richting een laag tarief verschoven. De Intentie van het voorstel was echter eerst te bekijken of het mogelijk Is. Be doeling Is dat het college dat samen met Artex, Young4ever, Sportraad en andere organisaties onderzoekt en In het eerste kwartaal van 2016 met een voorstel aan de raad komt. Wat de leeftijden betreft, Is de groep van 6 tot 16 Jaar genoemd. Sterk Texel, Groenlinks, WD en CDA (sa men met de PvdA goed voor negen van de vijftien zetels In de raad) konden zich goed vinden In het voorstel. Texels Belang moest het Intern nog bespreken en Texel 2010 stemde tegen. Henk Jonker noemde het plan op zich sympathiek, maar het zat Texel 2010 dwars dat een eerder voorstel van die partij om activiteiten voor kinde ren te organiseren een tijdje geleden door de andere partijen was afgeschoten. Van de Belt omschreef dat als kinnesinne en Jaap Vlaming (Groenlinks) was er ook niet blij mee. Wethouder Hennle Huls man wees erop dat dergelijke plannen afhankelijk zijn van vrijwilligers en et een klus Is om die te vinden. “Bij wdorp dat eraan zit te komen, ze ook nog een stel vrijwilligers Vier en een halfjaar geleden begon een enthousiaste Initiatiefgroep met de realisatie van Hospice Texel. Morgen opent de droom van deze groep haar deuren voor het pu bliek. Het Is prachtig geworden”, vertelt coördinator Tanja Terpstra. lap wolvilt die uitstekend te verwerken was tot yurt. Het Texelse wolvilt Is behan deld met een milieuvriendelijk middel te gen motten. In Mongolië gebeurt dat vol gens Laan niet omdat yurts daar door de kou geen last hebben van motten. “Maar In Europa, waar op recreatieterreinen en als huisvesting Inmiddels duizenden yurts staan, Is dat wel nodig omdat mot ten de Isolatielaag kunnen aantasten. Dat kan tot hoge onderhoudskosten lelden."’ Volgens Laan Is de Texelse wolvilt een welkome en een belangrijke verbetering voor de yurts. Het zorgt voor Isolatie van devakantleyurts. De afgelopen maanden heeft stichting KllfCrowd met Cor van Meerwaarden ge probeerd tot overeenstemming te komen om het voortbestaan van Klif 12 op een nieuwe manier voort te laten duren. Deze poging Is gestart nadat Cor van Meer waarden aangaf dat hij ging stoppen met Kllfl2. Tijdens de onderhandellngen over het huurcontract heeft KllfCrowd de ex ploitatie van Klif 12 op zich genomen en zijn acties ondernomen om het nieuwe concept met een brede KllfCrowd te re aliseren. Er Is een bestuur gevormd, er Is vanuit diverse werkgroepen gestart met het ontwikkelen van een nieuwe visie, programmering en uitstraling. Tevens zijn eerste Ideeën ontwikkeld met betrekking tot PR, financiering en Crowdfunding. Ultelndelljk Is gebleken dat de visie op de toekomst van Klif 12 van het bestuur van stichting KllfCrowd en van Cor van Meer waarden niet te verenigen zijn. De huidi ge bezoekers van Klif 12 zullen hier In de praktijk weinig van merken. Cor van Heer- Een extra bus tussen ‘t Horntje en Den Burg moet ervoor zorgen dat lijn 28 min der vaak de boot naar Den Helder mist. gesteld op basis van het aantal gasten die In ons hospice hebben verbleven," legt Bri gitte uit. Hospice Texel biedt onderdak aan Texelaars die volgens de huisarts nog zo’n naakt drie maanden te leven hebben. “Maar el an de ders In het land Is ook wel eens gebleken dat mensen dusdanig opknappen dat ze tussendoor nog weer naar huls kunnen. En ook als gasten na drie maanden nog steeds In ons hospice verblijven betekent dat niet automatisch dat ze hier weg moeten," be sluit Tanja. De open dag van Hospice Texel aan de Anne Frankstraat 32 duurt van 14.00 uur tot 17.00 uur. Mensen met Inte resse In vrijwilligerswerk kunnen mallen naartanja.terpstra@hosplcetexel.nl. Een voorstel van het college om Atletiek vereniging Texel aan een Investeringsbij drage voor een eigen onderkomen bij de atletiekbaan In Den Burg te helpen, Is goed gevallen bij de meeste politieke par tijen. PvdA, D66, Sterk Texel, Groenlinks en Texels Belang toonden zich woensdag poslltlef tijdens de commissievergade ring. Texel 2010 was tegen en de WD liet zich nog niet over het voorstel uit. Bedoe ling Is dat de raad woensdag 1 Juli een definitief besluit neemt. Door de atletiek baan alsnog als gemeentelijke sportac commodatie te financieren, wil het colle ge €172.823,- vrijmaken voor AVTexel om aan een eigen onderkomen te besteden. nen gedragen. Familie kan altijd langsko men en blijven slapen. De gasten houden hun eigen huisarts, thuiszorg enz. Alleen komen die nu naar een ander adres", legt Tanja uit. Hospice Texel biedt plaats aan twee gasten tegelijkertijd. Vanaf eind november 2014 werd er gebouwd en In mei was het af. Afgelopen maand werd gebruikt om het geheel In te richten. Het eindresultaat mag er zijn. Een ruime gang leidt naar twee ruime verblijven en een grote woonkamer met keuken. Boven Is een extra vertrek voor bezoek. De badka mers voldoen bovendien aan alle zorgel- sen. Aan de muren hangt werk van kunste naarsvereniging ZOUT. "Steeds werk van twee verschillende kunstenaars dat eens In de zoveel tijd veranderd wordt. De ka mers zijn Ingericht, maar als de gasten hun eigen meubels mee willen nemen kan dat natuurlijk ook", legt Brigitte uit. Met veel vreugde heeft het bestuur gezien hoe het draagvlak voor Hospice Texel In de afgelo pen jaren bleef groeien. “De drempel werd steeds lager. Het hospice was er echter nooit gekomen zonder de steun van zoveel fondsen, bedrijven, vrijwilligers en burgers die zich enorm hard hebben Ingezet. Dat, Met Hospice Texel komt een langgekoes terde wens va n veel Texelaa rs uit. “De angst dat Je In de laatste weken van Je leven nog naar de overkant moet om daar vervolgens te sterven Is nu verleden tijd. Ik spreek di verse mensen die allemaal zeggen dat ze hopen dat ze er geen gebruik van hoeven te maken, maar blij zijn dat het hospice er nu Is", vertelt Brigitte Hollands, voorzitter van Hospice Texel. Zaterdag 27 Juni opent het hospice officieel haar deuren en vanaf woensdag 1 Juli zijn de eerste gasten wel kom. Vanaf dat moment wordt het gerund door Tanja Terpstra en 45 vrijwilligers. “Het Is geweldig hoeveel mensen zich hebben aangemeld om te helpen. Het Is Intensief vrijwilligerswerk en het liefst zouden we er nog een aantal vrijwilligers bij hebben. Er zijn namelijk zeven dagen per week, 16 uur per dag vrijwilligers nodig." s Nachts Is een verzorgende of verpleegkundige van Omring aanwezig. Het hospice moet de ‘second best place’ worden voor mensen In de terminale fase die niet thuis kunnen of willen blijven. "Daarom noemen we het ook wel een ‘bijna thuls-huls’. Gasten die hier straks komen wonen moeten zich zoveel mogelijk als thuis voelen en kun- Plet en Ina Laan hebben op camping Loodsmanduln bij Den Hoorn de eerste yurt van Texels wolvilt In gebruik geno men. Het vilt werd geleverd door Texel- Wool In Oudeschlld. Op Loodsmanduln staan elf yurts van Texel Yurts van Plet en Ina Laan. Die zijn gemaakt met be hulp van Mongools vilt, maar dat Is nogal zwaar materiaal. “Door het zware vilt waren de tenten een enorme bulk om te transporteren,’ aldus Laan. HIJ was om die reden al langere tijd op zoek naar een lokale producent en kwam terecht TexelWool In Oudeschlld. Na wat pr< kwam TexelWool op de proppen me De extra bus gaat vanaf komende zondag 28 Juni rijden. Er rijdt een chauffeur van Connexxlon op en de extra bus krijgt ook het nummer 28. "Er komt bij te staan dat het een extra bus Is”, aldus een woord voerder van ■=-” >-«■'" €3,-.De extr_ minuten voor het hele uur bij de huidige halte van de Texel hopper op de veerhaven. De extra bus rijdt daarna de route van lijn 28 naar Den Burg. Eindpunt Is de bushalte aan de Elemert. Als de extra bus daar ver trekt, rijdt hij volgens de huidige dienstre geling van lijn 28 het rondje Den Burg om reizigers richting de veerhaven mee te ne men. De reguliere lijn 28 blijft volgens de Texelhopper Intussen gewoon rijden tus sen het NS-statlon In Den Helder vla Den Burg naar De Koog. De bus maakt op zijn route van De Koog terug naar de veerha ven op ‘t Horntje echter geen rondje Den Burg meer. Dat doet de extra bus. Reizigers naar Den Burg In de reguliere lijn 28 kun nen nog wel bij de halte Elemert uitstap pen. De verandering moet ervoor zorgen dat lijn 28 vanaf zondag meer tijd heeft om op tijd bij de veerboot op 't Horntje te zijn. De extra bus tussen ‘t Horntje en Den Burg wordt tot eind augustus Ingezet. De pendeldienst wordt volgens de provincie Noord-Holland betaald uit het budget waarden zal In overleg gaan met de werk groepen van vrijwilligers van de KllfCrowd. Samen wordt onderzocht hoe zl) desge wenst verbonden kunnen blijven om the aterrestaurant Klif 12 voor de toekomst te behouden. “Er waren wat meningsver schillen over het contract, waar we het ge woon niet over eens konden worden, we blijven wel In gesprek", laat Cor van Meer waarden desgevraagd weten. De plannen die In maart als zodanig werden gepresen teerd zijn hiermee voorlopig van de baan. en het feit dat we alleen maar gewerkt hebben met Texelse bedrijven, maakt het hospice zo Texels", vervolgt Brigitte. Het eerste jaar moet Hospice Texel zien te over bruggen zonder Rljkssubsldle. "Dat ma dit Jaar extra spannend. Op basis van periode 1 Juli 2015 tot en met 30 Juni 2016 wordt de subsidie voor volgend Jaar vast- voor de proef met de Texelhopper. Hoe vaak lijn 28 de afgelopen weken de boot heeft gemist, Is niet bekend, maar het ge beurde relatief vaak In korte tijd. Voor het college en TESO was het aanleiding eerder deze maand gezamenlijk hun zorgen te uiten In een brief aan Gedeputeerde Sta ten van Noord-Holland. Het missen van de boot betekende voor reizigers een uur ver in Connexxlon. Een kaartje kost traglng of ze troffen In Den Helder geen rtra bus vertrekt telkens om vijf bus naar het station aan als ze te voet j. overgingen. In de brief hebben college en TESO de provincie “met klem verzocht” voor het einde van de maand de dienstre geling dan wel de route van de bus en de afhandeling van vervoersbewijzen zoda nig te veranderen dat er meer ruimte ont staat om op tijd op't Horntje te staan. Vol gens de woordvoerders van Connexxlon en de provincie was de project-organlsatle los van de brief eerder ook al aan de slag gegaan om oplossingen te bedenken voor het soms misgaan van de bus op de boot. In de brief wordt ook de ‘onvoorbereide reiziger' aangestipt. Dat zijn reizigers die niet In de gaten hebben dat zij op de boot weer In de bus moeten stappen. ZIJ kun nen straks ook met de extra bus alsnog naar Den Burg. College en TESO zeggen zich samen met de provincie en de ver voerders te willen blijven Inspannen om de proef met het openbaar vervoer goed te laten verlopen, ook als het hoogseizoen aanbreekt. “We zullen alles op alles moe ten zetten." Een voorstel van de PvdA om op Texel mo- gelljk zomerkampen voor Texelse kinde ren te organiseren, kan rekenen op steun van de meeste politieke partijen. «Texel) Joost Gr

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 2