a 5 Ik wil vooral mooie NIEUWS r. filmpjes maken” JOSH VAN DEN BERG MAAKT EERSTE FILM De Atlantikwall in de Slufter Geen steun voor snelle locatiekeuze Kritiek op omgang met korting Larissa weer stapje dichter bij Rio bij de De Küver-bunker bij de Slufter. Tijdens de oorlog belandde de bunker al c het strand. KCA depot naar De Hamster Bomvrije bunkers, zoals werden gebouwd bij de Nordbatterle, waren dit nog niet. i nog geen waarde nleu- noet komen. Deze bunkers waren afkomstig uit een In maart 1942 vrijgegeven Typenheft, een klein boekje met bepaalde standaard bunkerontwerpen. De bunkers waren de eerste betonnen bunkertjes op het eiland. ambitie Is Iets anders dan een doel. Ik wil vooral mooie filmpjes blijven maken." Om helemaal goed te kunnen werken hoopt hij In de toekomst nog een studio van mi nimaal vier bij vier meter te vinden. "Dat zou helemaal Ideaal zijn. Dan hoef Ik niet steeds mijn woonkamerte verbouwen." e partijen, r 10. Mee-J- Dlt complete dat In de winter soms zelfs onder water stond, was uitgevoerd met barakken en veldopstelllngen voor mi trailleurs. Zowel de op Texel gelegerde Kaukaslërs als de Georglërs hebben het complex bemand. afspeelt, als voorbereiding op filmwerk voor mijn film. Dat acteerwerk was zo slecht", lacht hij. Gelukkig wordt hij hierbij vaak gesteund door zijn vriendin Madelon Vonk die hem vergezelt. "Op dit moment doe Ik het filmwerk naast mijn baan bij de Pofferglop maar het Is mijn ambitie om er volledig van te kunnen leven. Maar een Men sprak bij de bunkers In de Slufter over "verstarkt feldmasslger Ausbau". Dit soort bunkers was bestand tegen granaatscherven en licht mltrallleurvuur. Ook werd een woonverblijf In de Küsten- wache gebouwd. In deze door de Krleg- smarlne ontworpen Bunker für Küsten- verteldlgung konden zes manschappen worden ondergebracht. De politieke partijen willen keuze maken voor de plek we sporthal In Den Burg mc op diverse locaties op het eiland gefilmd, maar eens niet bij de vuurtoren. "Ik wilde eens Iets anders dan die cliché beelden.” Het Dagboek van een overkanter Is de eerste film die Josh maakt, maar we gaan de komende tijd meer van hem horen. HIJ was onlangs al betrokken bij de fllmtral- ler die Job van der Ploeg maakte om zijn vriendin te huwelijk te vragen (hij schoot de beelden In Cinema Texel) en met zijn bedrijf De Texelse Filmfabriek gaat hij de komende tijd filmpjes maken over Texel. "Ik ga verschillende Texelaars en toeristen een dag volgen. Dat kan bijvoorbeeld zijn om te kijken wat voor werk ze doen, maar ook waarom het eiland voor sommige toe risten zoveel betekent. Het moeten mooie luchtige filmpjes worden. Ik ben al bezig voor de eerste filmpjes, maar toeristen en Texelaars met een mooi verhaal kunnen zich aanmelden vla lnfo@ltsalljosh.com.” De reportages die dejongefilmmaker gaat maken zijn binnenkort wekelijkste zien op de website van de Texelse Courant. Daar naast gaat hij bedrljfsfllmpjes maken. “Ik vind het gewoon heerlijk om met beel den bezig te zijn. Ik heb Jaren lang foto's gemaakt, waarbij Ik onder meer gewerkt Dat bedrag was verdiend met een verlo ting, die op een 'Amsterdamse avond' In het café aan de Blnnenburg werd gehou den. "Collega-ondernemers uit Den Burg en De Koog stelden de prijzen beschik baar. Het Is opmerkelijk hoe gemakkelijk de deuren opengaan wanneer Je voor een goed doel bezig bent. Er kwamen zoveel loge links, bij het tweede tent wilde Ik eigenlijk zelf ervaren hoe het Is om te fll- Het nachtverblijf was tevens bestand te gen scherven, terwijl het dagverblijf veel lichter was uitgevoerd. Vanaf 1943 werd aan de noordkant van de Slufter ook een bunkercomplex Ingericht. Met Ingang van maandag 29 Juni wordt het Klein Chemisch Afval depot van Gemeentewerken verplaatst naar het vulloverslagstatlon De Hamster In Ou- deschlld. Dit Is de eerste stap naar één centraal brengpunt voor alle afvalstro men. Dit gebeurt In samenwerking met de Hulsvullcentrale Noord-Holland, die het overslagstatlon De Hamster In Oude- schlld exploiteert. Dit was niets meer dan een wachtpost van waaruit soldaten patrouilleerden over het strand en de duinen, op zoek naar geallieerde schepen. In het kader van de Ausbau der Küste, het bouwprogram ma van de Neue Westwall (de voorloper van de Atlantikwall), realiseerden de Duit sers meerdere betonnen bunkers In deze Küstenwache. Volgens wethouder Erie Hercules (wonen) zetten WD en Texel 2010 met hun op stelling de toekomstige woningmarkt op slot. HIJ wees erop dat wonlngcoöperatles tegenwoordig aan geld voor nieuwbouw moeten komen door bestaande hulzen te verkopen. Mocht WoontlJ de nog te bouwen honderd hulzen In de toekomst verkopen, dan kan de woningstichting de opbrengsten volgens de wethouder weer Investeren In nieuwe woningen die tegen die tijd nodig zijn. Daarvoor Is ook Een van de en WoontlJ hulzen voor i wen, stuit op Texel 2010. Wlelrenster Larissa Klaassen Is weer een stapje dichterbij de Paralympische Spe len gekomen die volgend Jaar In Rio de Janeiro worden gehouden. Dinsdag kreeg ze een cheque van €750,- uit handen van Richard Segers van café Mans. prijzen binnen, dat we op Konlngsdag zelfs nog een tombola hebben gehouden om alles kwijt te raken", vertelde de café- elgenaar bij de overhandiging van de che que. Lof zwaaide hij toe naar sta mg""* Alja Barends, die veel werk verzette b., organisatie van de avond. Klaassen was erg blij met de gift. In tegenstelling tot bij valide collega's staan grote bedrijven be paald niet In de rij om gehandicapte top sporters te sponsoren. "Maar als Ik mocht kiezen, had Ik liever een heleboel kleinere bijdragen van verschillende bedrijven. Als Ik nu In Rio een medaille win, dan weet Ik tenminste dat Ik die voor heel Texel win." Een voorstel van de WD om te kiezen voor het open veld aan de Slingerweg kreeg woensdagavond geen steun van de an dere partijen, met uitzondering van Texel 2010. Meerdere commissieleden vonden het verstandiger nog even te wachten, omdat het college heeft laten weten na de zomervakantie met voorstellen te ko men. Het veld - tussen zwembad Molen koog en het gemeentehuis - en de plek van de voormalige oude LTS aan de Em- malaan zijn genoemd als mogelijke loca ties voor een nieuwe sporthal. Volgens de WD had er allang een keuze gemaakt moeten zijn. BIJ gebrek daaraan hadden de liberalen zelf een voorstel gemaakt, zodat het college verder zou kunnen met berekeningen, grondexploitaties en con crete plannen voor de nieuwe sporthal. Jaap Vlaming (GroenLInks) vroeg zich af of de onderbouwing van de WD op zich zelf stond of dat de partij het pleidooi voor de locatie Slingerweg ergens naar toe had geschreven. "De WD wil ken nelijk niet afwachten waar het college mee komt." Dries Veltkamp (PvdA) kon zich de Irritatie van de WD over de ver traging voorstellen, maar vond het ook verstandiger nog even op het college te wachten. "Dat Is beter dan nu blind een klap op de Slingerweg te geven.” Henk Jonker (Texel 2010) hekelde de vertra gingen bij het college. “Het zou eerst februari zijn, toen werd het mei en nu nemen wij het Initiatief "Wethouder Erie Hercules zei zich het ongenoegen te kun nen voorstellen. Volgens hem moet het college zelf ook nog afwegingen maken. Astrid van de Wetering (D66) zei op basis van de bevindingen van het college ook graag een goede afweging tussen belde locaties te willen maken. "Het hangt niet van die twee maanden extra af.” Cees Hoogerhelde (Sterk Texel) merkte op dat sporthal Ons Genoegen niet op Instorten staat. "Waarom zouden we dan nu een ad hoe besluit nemen." Paul Dijkstra, schrijver van het boek ‘Duit se bunkers op Texel', licht er eentje uit. Deze keer de bunkers rondom de Slufter. Al In mei 1942 richtte de Duitse bezetter net Iets ten zuiden van de Slufter een zo geheten Küstenwache In. Tegenwoordig Is ten zuiden van de Slufter nog een tweetal bunkers op het strand aanwezig, waaronder de resten van het woonverblijf. In het complex ten noorden van de Slufter zijn sommige opstellingen nog nagenoeg Intact gebleven. een termijn van twlntlgjaar In acht geno men. Hercules: "Je weet niet wat er tegen die tijd nodig zal zijn, maar er zullen altijd mensen met de laagste Inkomens zijn." heb als officiële concertfotograaf. Ik had hierdoor al oog voor beeld. Het filmen heb Ik mijzelf aangeleerd." In zijn vrije tijd kijkt hij veel films en series om Inzicht te krijgen In de verschillende technieken. "En dat Is niet altijd zo leuk als het klinkt. Ik heb bij voorbeeld ook een Nederlandse serie ge keken die zich op een middelbare school Op 7 Juli gaat de film "Het Dagboek van een overkanter” van Josh van den Berg (28) In première In Cinema Texel. De eer ste avond werd In vier dagen tijd volledig uitverkocht, op 11 Juli krijgt het publiek nog een kans te maken met werk van Josh. Kaarten zijn verkrijgbaar vla de website van Cinema Texel. De geheel Texelse pro ductie vertelt het ver haa I va n een Bra ba nts meisje dat naar Texel verhuist en probeert zich tussen de Texelaars te mengen, maar of dat lukt. "Ik ben zelf geboren In Bra bant en ken dus de voordelen. Die heb Ik meegenomen In het script. Die vraag of Je wel tussen de bevolking komt bijvoor beeld”, vertelt hij. De hoofdrollen worden gespeeld door vijf jonge acteurs."ledereen heeft de afgelopen maanden keihard ge werkt. Doordat de leerlingen allemaal nog op school zitten, was het af en toe lastig om tijdstippen te vinden om te filmen. Bovendien moet Je Iedere keer weer aan alles denken. Heeft ze wel dezelfde tas als de vorige keer? Welke kleren had ze aan? Dat werd allemaal bijgehouden. Je schiet shot één en twee niet automatisch achter elkaar, dus Je moet overal rekening mee houden”, legt Josh uit. Voor de film werd ‘Tk zag altijd die fouten. BIJ het eerste shot hadden ze het hork Ineens rechts. Vanaf dat moment !k ïlgonüjk zelf erve: men. Nu weet Ik hoe lastig het kan zijn.” afspraken tussen het college over het plan om 100 extra r de laagste Inkomens te bou- bezwaar van de WD en Overal op het eiland zijn nog sporen uit de Tweede Wereldoorlog te vinden. Bun kers zijn de meest In het oog springende. Het gaat om een afspraak dat WoontlJ de bouwgrond voor de sociale woningen voor €50,- In plaats van €100,- per vier kante meter kan krijgen. Als WoontlJ de hulzen daarna binnen twintig Jaar ver koopt, moet de korting terug naar de ge meente. Het gaat WD en Texel 2010 een stap te ver dat WoontlJ na die twlntlgjaar de korting niet meer aan de gemeente zou hoeven terug te betalen. "Dan Is de gemeente een flinke som geld kwijt", al dus Annie Hln (Texel 2010). Volgens belde partijen zou WoontlJ het geld dat bij ver koop na meer dan twintig op de bouw grond wordt verdiend alsnog moeten te rugstorten naar de gemeente. Ben Zegeren (CDA) vroeg zich af In hoever re de korting van het college voor Woon tlJ mogelijk nog een compensatie Is voor het project Waalderelnd In Den Burg. Dat werd afgeschoten door de raad, terwijl WoontlJ al de nodige Investeringen In het project had gedaan. Volgens wethouder Hercules was er geen sprake van compen satie. "Dit Is een losstaand voorstel, waar mee een aantal schrijnende punten kan worden opgelost.” Verwezen werd naar de behoefte aan be taalbare woningen voor Texelaars. Dat was onder meer naar voren gekomen uit onderzoek naar het aantal Ingeschreve nen op de wachtlijst van WoontlJ. Zege ren, zelf voorstander van betaalbare wo ningen voor mensen met lage Inkomens, had vanuit zijn steunfractle nog wel de vraag In hoeverre er met de 100 extra hulzen mogelijk voor leegstand wordt ge bouwd. Schulrlnga vond dat wethouder toch be ter op papier moet vastleggen dat het geld dat WoontlJ In de toekomst bij even tuele verkoop kan verdienen op de korting aan nieuwe hulzen moet worden besteed. "Woorden verwinden, schriften verbin den." De raad moet nog een besluit nemen over de beoogde 100 extra woningen.

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 4