■h s A w i “I 7 5 v OPINIE ■B ssks--- -i--' if" °e hoeve L™ i IM «<1 fl 17MU Krokettenregel Josellne Stiller Naschrift: Experimenteren Katja Schraag Jeroen van Hattum 50 jaar geleden Huurwoningen Sporthal Binnenland. Nieuwe straatnamen Sas* Posterijen Nieuwe straatnamen TEM-schoorsteen TEXEL, 26 Juni 1915. ISCHAPENHERRIE Hafettj^tekje’^oeknijdër^ lCHTER de schermen 25 jaar geleden ■tof’ aan We vroeg strandpa. actie: Hlllle KeIJzer - Vlas, Oudeschlld We zijn daarop opgestaan en naar een an dere strandtent gegaan, waar ze ook drie soorten hadden en ze zelfs serveerden. Met de laatste boot terug. Onderweg naar huls vroeg Ik me af, of Ik één minuut na lunchtijd ook geen kroket zou hebben gekregen. Ik hoor de bediening al zeggen.- Met vriendelijke groet, Rene Jager atsen als sur- en telegrafie, 2 voor vrouwellj- baar gesteld voor van een burger gelljkg. opr^jecteerde weg In tussen de Waal- noemde Texlaweg. n hoeve Marlco die weg, die voor het Oost evenwijdig ■SEsPÈESEs I De voortgaande verwerkelijking van de uitbreidingsplannen op Texel brengt met zich mee dat van tijd tot tijd namen moe ten worden gegeven aan nieuwe stra ten. B en W stellen de raad voor akkoord te gaan met de volgende namen te Den Burg: Texlaweg-Voor de nieuw aangelegde ver bindingsweg tussen Kogerstraat en Waal- derstraat. Marlcoweg - voor de geprojec over het Industrieterrein tuss< derstraat en bovengeno De naam Is afgeleid van I aan deze weg komt te llgge Bern ha rd laan - voor de we^. uitbreidingsplan Noord-Oos “nee, u bent één minuut te laat. U krijgt geen kroket. Dat Is onze krokettenregel." Op tien Juni stond Ik om half drie bulten, op de parkeerplaats van het herstellings oord In Hilversum, waar Ik een vriendin bezocht had. Het was prachtig weer en Ik had honger. Wat te doen? Terug naar Düren (ligt tussen Aken en Keulen), waar Ik woon. Of..? Plotseling had Ik het visi oen van op een terrasje van een Texelse strandtent te zitten en een kroket te eten. Af en toe moet Je Je gevoel volgen. Degen René Jager, eigenaar van paviljoen paal 9 en 12 om een re- aan en zei tot onze verbazlr serveren we alleen tijdens c en voegde ze er aan toe: “Jr regel." Geen argument h.Jr, 300 kilometer die Ik om was dat Ik s'avonds weer terug mc de lunchtijd geen kroketten. I regel! Joehol! Eindelijk. Nieuwe sociale huurwo ningen op Texel. In Oudeschlld staan al jarenlang 5 van dit soort woningen leeg. Inmiddels zijn het krotten. Middenin het dorp. Raad eens wie de eigenaar Is? Woon- tlj zelf. Nu komt er dus eindelijk actie en dat kan heel snel want er hoeft geen be stemmingsplan gewijzigd te worden en de grond Is al In het bezit van de sociale wonlngorganlsatle. Jammer van dat lage B.T.W. tarief want dat geldt nog tot 1 Juli. Voor de bouwvak gaat wel niet meer luk ken maar misschien direct daarna? Het beste matras koopt u bij Ikea, kom proefliggen en ervaar wat voor u het beste Is! We zijn In Amsterdam, de matrassen waarop we liggen hebben een hoop slaap- uren, vertonen flinke kullen en moeten nodig vervangen worden. Maar Ja, nu Is er zoveel keus, het wordt er niet makkelijker op. Een beetje schoorvoetend schuifelen we op een bed, het voelt toch vreemd om In een winkel waar Iedereen langs loopt, uitgebreid het bed te gaan testen. Totdat er een Jong stel naast ons onbezonnen en vrolijk een voor een alle matrassen pro beert. Ik hield de hele tijd mijn benen wat In de lucht om te voorkomen dat er schoen- afdrukken op het voeteneind kwamen, maar deze spontane levensgenieters dui ken erop als was het een zwembad en tes ten de veren. “Dit Is een springbox schat, hij springt vanzelf, kijk eens hoe heerlijk.” Het meisje haar paardenstaart springt vro lijk op en neer, haar geliefde lacht haar toe en doet gezellig mee In de paringsdans. Manlief bekijkt het schouwspel, hij ziet z'n koren bloeien en zegt "Goh Jozlen, zou dat ook niet Iets voor ons zijn?” We duiken als een stel verliefde dertigers op het hagel witte matras. “Lijkt me heerlijk, zeg!", roep Ik enthousiast terug. “Mooi hoor, met zo'n prachtig dekbed erbij, Ik ben voor.” “Ja en dan wil Ik eigenlijk gewoon een heel groot matras, niet meer twee aparte, Ik vind die gleuf helemaal niet fijn.” Manlief kijkt me lachend aan, en wil Iets gaan zeggen, maar houdt zich In." Kijk deze Hllstad Is er ook In 1 meter 80.” Alle Scandinavische namen pas- Hoewel hij geen enkele functie meer heeft zal de schoorsteen van de voormali ge TEM-centrale aan het Schilderend niet worden gesloopt. Het PEN heeft besloten om het 38 meter hoge bouwsel te blijven onderhouden. Dat Is goedkoper dan slo pen en bovendien wordt de bakstenen schoorsteen beschouwd als een “Indus trieel monument” dat de herinnering aan de vroegere electrlcltelts opwekking le vend houdt. De schoorsteen werd In 1963 gebouwd en In 1964 In gebruik genomen. HIJ nam de plaats In van een veel kleine re schoorsteen, die In de omgeving veel klachten veroorzaakte. BIJ een bepaald weertype sloeg de rook In de directe om geving neer. - Dit Jaar worden 20 plaat numerair der posterijen ei waaronderten hoogste 2 ke candldaten beschlkba hen, die In het bezit zijn van een eind diploma van een Hoogere burgerschool, Gymnasium of daarmede gelijkgestelde Inrichting van onderwijs. Aanmelding hoort te geschieden bij het Hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie te 's Gravenhage voor 16 augustus e.k. Inlich tingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het post- en telegraafkantoor te de zer plaatse. Het Is rond middernacht, pikdonker en te koud voor de tijd van het Jaar (het Is trouwens voor mijn gevoel al het hele Jaar te koud voor de tijd van het Jaar). Ik loop In het donker en zoek naar mijn flets, struikel over Iets kleins, een takje waarschijnlijk, en loop tegen mijn flets op. En Ik ben niet eens dronken. Ik zoek een moment naar mijn fletssleutel die In mijn rugzak blijkt te zitten die Ik net daarvoor op mijn rug heb gedaan. Ik sta dus een tijdje bij mijn flets te prut sen voordat Ik weg kan. Terwijl Ik zoek naar mijn sleutel sta Ik me te ergeren. Niet aan mijn sleutel, maar aan scha pen. De schapen In het veldje naast me staan letterlijk te brullen, nee, erger nog, schreeuwen. Ik weet niet hoeveel schapen er gemiddeld op een welland staan, maar het klinkt alsof er een heel schapenorkest staat die samen niet In eens In een concertgebouw zouden passen. Ik roep Iets naar die schapen, Iets wat lijkt op: 'Stil eens', en Ik pro beer een schaap na te doen In de hoop dat ze zouden stoppen. Helaas klinkt mijn schaap-lmltatle meer als een soort jammerlijke schreeuw en de schapen brullen stoïcijns verder. Ondertussen vond Ik wel mijn sleutel.Terwijl Ik In het donker wegfiets en In mijn gedachten verdwijn, smelten ook mijn ergernissen weg. Ik denk steeds aan het moment dat Ik dit eiland zal verlaten. Sinds Ik twee weken terug mijn examen heb gehaald, weet Ik dat Ik over een paar maanden niet meer In het donkertegen schapen sta te brullen, maar moet op passen dat Ik niet In een tramrails rij en overreden wordt door een ambulance. Ik zie mezelf In Amsterdam al zeggen: “Als er bl] ons op Texel een ambulance voorbij rijdt, dan kijken we gauw alle maal op Internet waar de ambulance naartoe gaat. Grote kans dat het de zwangere buurvrouw Is of de oma van een oud-klasgenoot.” Ze zullen wel la chen. Ze nemen me helemaal niet meer serieus als Ik aankom met mijn schapen verhaal: “Het was gister zo'n lawaai op Texel! Ik stond me kapot te ergeren aan het gebrul van schapen In een welland verderop". Ik lach In mezelf. Terwijl Ik verder flets kom Ik geen enkele auto te gen. Wat een contrast. Wat een rust. Ik belde mijn enigszins verbaasde zusje op, dat op Texel woont en zei dat Ik er aan kwam en met haar een kroket In een strandtent wilde eten. De hele A7 voelde Ik me als een kameel die water, beter ge zegd een kroket, rook. Ik heb vaker van Nederlanders die In het buitenland wo nen gehoord dat, als ze op Schiphol zijn aangekomen, zij eerst een kroket gaan eten. Begreep het helemaal. Met de boot van half vijf en een uur later zat Ik met mijn zusje bij paal 12, op het terras. Pre cies zoals Ik mij dat had voorgesteld. De kaart werd gebracht en we vroegen aan het meisje wat ons bediende of ze kroket ten hadden. Mijn zusje voegde er nog aan toe dat Ik daarvoor extra uit Duitsland was gekomen. Ja, ze hadden zelfs drie soorten kroketten. WIJ keken elkaar blij aan. Ik koos de normale en bestelde er twee. De serveerster keek me daarop koel :lng: "Nee, die de lunchtijd” >e: “Ja, dat Is onze hielp, ook niet de -- -s gereden en noest. Bulten Dat was de tsja, wat moet we daar nu op zeggen. Die andere strandtent met drie - vijf zelfs ge loof Ik (garnalen/gans/lams/rund/vega) -soorten kroketten, Is Paal 9 en daar heb ben we Iets meer capaciteit, vandaar dat we daar wel 's avonds kroketten serveren. Het Is heel helder: we profileren Paal 12 als een Iets luxer/exduslever restaurant aan het strand, ontspannen, relaxed, en knappe kwaliteit eten en drinken. Je wil dan ook graag dat soort producten ver kopen en geen snackbar zijn tussen de rlb-eyes en verse zeebaarzen door. Heel helder verhaal, beetje hetzelfde als Je een 'patatje met'gaat bestellen bij Jef Schuur of, nog Iets sterker, een flets wil kopen bij Grlsnlgt. We hebben wel een snackklosk gehad op Paal 12, maar dat was geen suc ces. Er staan 150 strandhuisjes op Paal 12 en die koken allemaal zelf, dus komen ze geen frietje of kroketje kopen bij ons. Paal 9 ligt dichter bij de boot. Veel men sen komen daareven snel een hapje eten. Daar richten we ons dus ook op een ‘fast- servlce restaurant'te zijn. Dit Is Inmiddels een trend aan het worden In Nederland, In Amerika kennen ze dat al veel langer, op Paal 9 doen we dat ook al heel lang. Beet je afgeven In de diverse media schijnt erg van deze tijd te zijn, In dit geval de krant, meestal Is het Internet. In plaats van een mail of telefoontje naar ons, zodat we Iets kunnen uitleggen, schijn Je tegenwoordig eerst je onvrede aan de hele wereld ken baar te moeten maken. Het went nooit helemaal, maar zo Is deze tijd. Hoe vaak zouden ze bij de Texelhopper met Jaloezie naar het NIOZ kijken? Niet dat het daar altijd dolle pret Is, maar Je kunt er wel beschut en onttrokken aan het oog van de wereld een experiment uitvoe ren. Rustiger In leder geval dan wanneer Je In het zicht van alles en Iedereen op Texel een experiment met het openbaar vervoer uitvoert. Tenminste, zo Is de proef met de Texelhopper meermalen gepresenteerd. Wat dat betreft, zijn alle partijen die sinds december bezig zijn de Ideale versie van de Texelhopper uit te vinden, niet altijd te benijden. BIJ het NIOZ kan een experi ment rustig In de soep lopen zonder dat er een haan naar kraalt. BIJ de Texelhopper Is een rammelend wiel of een haperend achterlicht Inmiddels voldoende voor vele reacties op Twitter en Facebook. De vraag Is vooralsnog waar de proef toe gaat lel den. Een kaartje kopen ter vervanging van een geldig vervoersbewijs dat niet als gel dig wordt beschouwd om vervolgens met restitutie het geld van dat extra gekochte kaartje terug te vragen of een extra bus la ten rijden zodat de reguliere bus de boot niet mist, zijn bijeffecten waar je volgens mij als 'uitvinder' niet vrolijk van wordt. En dan moetje Intussen ook nog telkens een onderscheid blijven maken tussen lijn 28 en de kleine busjes van de Texelhop per. Frankenstein experimenteerde er In de gelijknamige roman van Mary Shelley Nieuwe stelling: Vindt u het goed dat het Texels archief naar het regionale archief In Alkmaar gaat? Stem vla www.texelse- courant.nl. ook lustig op los, maar je kunt niet zeg gen dat zijn directe omgeving uitermate blij werd van de resultaten van zijn expe rimenteerdrift. Het voert wat ver om de Texelhopper als een soortgelijke creatie van Frankenstein te beschouwen, maar niet alle voortekenen zijn even gunstig. Binnen dat kader Is het, In het algemeen belangvan het eiland, goed om voor ogen te blijven houden dat er wordt geëxperi menteerd om Iets nieuws te creëren dat blijvend Is en ook nog werkt In de praktijk. Lijn 29 Is van de baan en zal niet terugke ren. Een mislukt experiment kan dus be tekenen dat er straks enkel nog een lijn 28 aan de westkant van het eiland rijdt. Om het experiment te laten slagen, lijkt het me echter ook een uitdaging voor betrok kenen om niet doof te worden voor alle kritiek. Zeker niet als de kritiek zoals de af gelopen dagen uit kringen dichtbij het ex periment zelf vandaan komt. Zulke kritiek komt vaak voort uit betrokkenheid, maar kan met een beetje pech omslaan In bij tende kritiek als het gevoel ontstaat dat er niets mee wordt gedaan. Zoals gezegd, het Is vooralsnog koffiedik kijken, maar toch kun Je één ding al voorzichtig conclu deren. Voor een pril experiment heeft de proef met Texelhopper het afgelopen half jaar al aardig wat stormen doorstaan, dus het experiment Is tegen een stootje be stand. Nu nog voor het oog van de wereld de Ideale versie zien uit te vinden... seren de revue. De een nog mooier dan de ander. Dan wordt er omgeroepen, de zalm Is vandaag voor de liefhebber en de snelle Jelle In de aanbieding. We gaan lekker eten en bedenken dat dit matras goed van dikte, verend en veilig zal zijn. Zo ook zaterdag morgen, een hele vrachtwagen vol matras sen komt bij ons voor aangereden. Alle palen, obstakels moeten voorzien worden van een flink stootkussen. Ik loop met een bankje naar het parcours te slepen als mijn mobiel gaat. “Schoonma, kan Ik meedoen met de wielerronde?" “Lijkt me leuk", rea geer Ik, de dochter heeft een sportman pur sang. Een krijger met lange tanige benen, en een uithoudingsvermogen waar Je u te gen zegt. Als Ik de ronde heb gereden met de buurjongensom het parcours te verken nen komt hij In zijn wleleroutflt voor huls aangefietst. Een leuk stel rondemissen met een Jurk van een flnlshvlag gemaakt komt Joelend voorbij. Een Tour de France gevoel overweldigt ons, en de buurvrouw deelt gezellig borreltjes utt. De mannen doen het fantastisch, maar het Is zwaar, vooral als er na drie kwartier koersen ook nog snelle rondes aankomen. Grote rode koppen gie ren voorbij. We roepen, fluiten, zwaaien en sprlngen:schoonzoon wordt tweede. HIJ krijgt allerlei prijzen en wij zijn zo trots als een pauw. Manlief Is nat van het zweet: “Een zwaar parcours hoor, Ik vloog bijna op een van de matrassen.” “Je bent een vol houder hoor, prijs Ik hem en wis de drup pels zweet van zijn voorhoofd, dat belooft wat op het nieuwe matras.” 100 jaar geleden Wat Is volgens u de beste plek voor een nieuwe sporthal In Den Burg? (216 stem- LTS 74%

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 6