2 Haven zonnig decor NIEUWS opening 600 jaar stad OOSTEREND WINST ZEVENKAMP, DEN BURG ONTBREEKT Olmenhoeve naar Buitelboet Schompes Tweemaal diploma-uitreiking Jonge grote sterns Utopia geringd intal leerlingen: 30; leerlingen: 65; Ge leedingen: 32; Ge- Vluchtelingenwerk An nle@texe Isecou ra nt.n I [ongezouten Grote Sterns bij Utopia. WWW.TEXELSECOU RANT.N L DINSDAG 30 JUNI 2015 Na een maand feest In Den Hoorn, was het zaterdag eindelijk de beurt aan Oude schlld. En de openingsdag van 600 Jaar stad was, mede door het prachtige weer, een groot succes. se band KINK en de Texelse band Gone to the Beach. Oudeschlld zal met tevreden heid terugkijken op de openingsdag die een goede basis gelegd heeft voor de rest van het drukke programma. De eerste activiteit Is een historische maaltijd voor senioren (70+). Deze wordt woensdag om 17.30 gehouden In KaapSkll. In natuurgebied Utopia zijn zaterdag ruim driehonderd grote sterns geringd. Er broedden daar meer dan 6.000 paartjes en Inmiddels zijn alle Jongen al zo groot dat ze bijna kunnen vliegen. Per paartje zijn er één of twee Jongen die nu bijna vllegvlug zijn. Definitieve slagingspercentages 2015: VMBO Basis: Totaal aantal leerlingen: 12; Geslaagd: 12 (100%) VMBO Kaden Totaal aar Geslaagd: 29 (97%). MAVO: Totaal aantal slaagd:61(94%) HAVO: Totaal aantal leerlingen: 58; Ge slaagd: 46 (79%) VWO: Totaal aantal slaagd:29(91%) Alleen de ouders en de leerlingen van vmbo en mavo worden op woensdag 1 Juli om 18.30 uur op school verwacht om samen met de mentor hun cijfers te con troleren. Daarna verzamelen de geslaagde leerlingen en mentoren achter de sporthal. Overige familieleden worden vanaf 19.15 uur verwacht In sporthal Ons Genoegen waar om 19.30 uur het programma begint en de ondertekening van de diploma's zal plaatsvinden. De ouders en overige fami lieleden van havo en vwo worden op don derdag 2 Juli vanaf 19.15 In de sporthal verwacht. De geslaagde leerlingen en hun mentoren verzamelen achter de sporthal. Op deze avond begint het programma eveneens om 19.30 uur en ook hier zullen de diploma's op het podium ondertekend worden. Op belde avonden zal het pro gramma om 21.30 uur worden beëindigd en daarna Is er nog gelegenheid voor een drankje en een versnapering. Iedereen wordt verzocht om zoveel mogelijk lopend of per flets naarde uitreiking te komen. Het aantal leerlingen dat een diploma mag ondertekenen werd vorige week nog groter overigens. Na een herexamen zijn de volgende leerlingen alsnog geslaagd: mavo: Tessa van Kooten - Den Burg; havo: Vorig Jaar zijn er op Texel voor het eerst Jonge grote sterns geringd. Ze worden dan aan één poot voorzien van een meta len ring met een uniek nummer en aan de andere poot krijgen ze een gekleurde ring met een grote, dus op afstand goed te le zen, nummer. Vorig Jaar kregen ze witte dorpen uiterst fanatiek met elkaar de strijd aanbonden. De winst ging ultelnde- lljk naar Oosterend, gevolgd door Oude schlld, DeCocksdorp, Den Hoorn, De Waal en tenslotte De Koog. Maar deelnemen Is absoluut belangrljker dan winnen en er werd niet lang getreurd door de verliezen de teams. Terwijl de zevenkamp nog niet eens geëindigd was, begon hetoudeschll- der Vlsserskoor aan zijn optreden. “Vijf uur Is vijf uur", moeten ze gedacht heb ben. Desalniettemin zorgde het koor voor een prachtig stukje eilandgevoel en toe risten en Texelaars genoten zichtbaar. De avond werd muzikaal afgesloten naast De Kombuis met optredens van de Alkmaar- De activiteiten vonden grotendeels op de haven plaats, kleine uitstapjes naar molen DeTraanroeler en KaapSkll uitgezonderd. Rond 11.00 uur werd de vlag de haven van Oudeschlld binnengebracht door loods- botter Texelstroom. Hiermee verschuift het feest niet alleen van dorp, maar ook van periode. Van de achttiende eeuw van Den Hoorn komen we In Oudeschlld te recht In de Gouden Eeuw (17-de). Een lo gische tijdsspanne voor het dorp dat met de Rede van Texel een rijk stuk historie van deze periode kent. Na een overhandiging van de vlag aan Ruud Boom van de dorps- commlssle van het havendorp, en het hij sen van de vlag In molen De Traanroeler, was de start 600 Jaar stad In Oudeschlld een feit. Het programma week op het eer ste gezicht niet veel af van de openlngen van de voorgangers Den Burg, De Cocks- dorp en Den Hoorn. De fanfares hielden een tocht door het dorp, basisschoolkin deren - In dit geval van De Bruinvis - had den een belangrijke rol tijdens het hijsen van de vlag (zij zongen een speciaal lied), daarna vond het gezamenlijk koffiedrin ken plaats, waarna het tijd was voor de gebruikelijke Oudhollandse spelletjes, de zevenkamp en livemuziek. Toch werd het allerminst een middagje op de automati sche piloot. De organisatie In Oudeschlld had - zoals sommige deelnemers al vooraf vreesden - een grote rol toebedeeld aan de haven. De hoog oplopende tempera turen maakten het water een uitermate geschikt onderdeel tijdens de Inspannin gen van de zevenkamp. Den Burg had zich afgemeld en dus was het een strijd tussen de buitendorpen. Waterpistolen, bootjes, zwembadjes, broeken waarmee water vervoerd kon worden: alles wat met wa- terte maken had was uit de kast gehaald. De deelnemers moesten zelf een boot meenemen. Terwijl alle schepen klaar la gen toonde Den Hoorn haar macht door hun schip alvast een keer over de haven te roeien. De Stleneplkkers hadden de geschiedenisboeken beter moeten lezen. Nog een lange weg moesten zij naar de kade, toen hun Titanic zonk. Hier was geen Ijsberg voor nodig. Gelukkig wisten de bemanningsleden zonder kleerscheu ren aan wal te komen en zelfs het vaar tuig kon gerepareerd worden. Het mooie weer zorgde voor het nodige publiek op de haven. Vanaf de terrasjes zagen zij de De diploma uitreiking van dit Jaar zal voor het eerst worden gehouden op twee avon den. De uitreiking voor de geslaagden van vmbo en mavo Is op woensdag 1 Juli en voor havo en vwo op donderdag 2 Juli. De Olmenhoeve neemt het gebouw al vast als extra ruimte In gebruik totdat de geplande nieuwbouw bij de dierenartsen praktijk In Den Burg klaar Is. Daar komt een nieuw onderkomen van de Olmen hoeve en dat Is naar verwachting rond no vember klaar. De Buitelboet was de 3f"- lopen Jaren In gebruik door Klnderopvar.o Den Helder-Texel, maar die zat vandaag (dinsdag) voor het laatst In de Buitelboet. Het gebouw wordt op termijn gesloopt om plaatste maken voor het nieuw Blled- huus dat WoontIJ In samenwerking met 's-Heeren Loo gaat bouwen en het was Kinderopvang Den Helder-Texel niet ge lukt vervangende huisvesting te vinden. Naar verwachting gebeurt er de komende maanden echter nog weinig op de locatie van De Buitelboet, eigendom van Woon tIJ. Volgens Marleen KeIJseren Janlne Bak ker van de Olmenhoeve bood het gebouw daardoor een goede gelegenheid om tij delijk hun Intrek In te nemen. Daardoor kan In één keer de wachtlijst van de Ol menhoeve worden weggewerkt. Kinderopvang Olmenhoeve neemt vanaf deze week tijdelijk haar Intrek In de Bul- telboet aan de DrIJverstraat In Den Burg. Annie heeft veel reacties ontvangen op de column van vorige week. Die ging over het weer, gekoppeld aan boerenwijshe den. De belangrijkste les Is om te kijken naar het gedrag van vogels. Met name zwaluwen. Hierbij een makkelijk ezels bruggetje. De zwaluwen vliegen laag: we krijgen regen vandaag. De zwaluwen vlie gen hoog, we houden het niet droog. Zo simpel Is het. Probeer het maar eens. Suc ces verzekerd. Op het schoolplein Is ook de nodige reuring ontstaan. Daar houden de moeders het niet droog. Vanwege de laatste schoolweek. De week die valt In het midden van het Jaar. Ongerijmd ei genlijk. Vooral op Texel met al zijn toeris ten. In de drukste weken van het Jaar zijn kinderen zes weken vrij. Wat een ellende. De school moet dicht, zo Is ooit besloten. En weet u waarom? Omdat tijdens de oogstperlode kinderen op het land moes ten werken. Maar dan hebben we het voor de goede orde over 150 Jaar terug. In het stenen tijdperk. Toen kinderarbeid nog niet verboden was. Maar nu werken papa en mama zich uitgerekend In de zomerperiode het schompes. Vrouwen hebben zelfs vaak twee banen. Opa's en oma's worden Ingeschakeld, logeerpartij tjes worden verkapte oppasadressen. 'Als die kleine van mij nou vier dagen bij Jou kan, draaien we het volgende week om.' Het bouwdorp wordt als reddende engel omarmd. De plaatselijke politiek maakt zich hard voor zomerkampen, zeilkam pen, bootcamps. Straks krijgen we zes weken Utopia. Maar dan nog. Dan ben Je er nog steeds niet. Want zes weken je kinderen (laten) vermaken Is wel heel erg lang. Zeven dagen per week. Vierentwin tig uur per dag. En of die kinderen zélf het nou zo prettig vinden? Om van hot naar her te worden gesleept. Ik betwijfel het. Een potje uitgebreid vervelen Is er niet meer bij. Navelstaren en bankhangen zijn taboe. Lekker chlllen? Vergeet het maar! Terwijl de oplossing simpel Is. De voorbeelden liggen er. Ga maar eens het Internet op. En zoek dan naar flexibele onderwijstijden. Of Innovatief onderwijs. Er zijn scholen die het hele Jaar open zijn. Die onderwijs op maat bieden. Waarbij de kinderen op vakantie gaan als het papa en mama uitkomt. Of als het de werkgevers uitkomt. Nu Is het de omgekeerde wereld: als ouders vrij kunnen nemen, moeten de kinderen weer naar school. Stom hè. En laat nou onderwijzend Texel staan te popelen om met onderwijs op maat aan de slag te gaan. Eén zwaluw maakt nog geen lente, Ik weet het. Maar maakt u er twee van? Door aan de bel te trekken. De schoolbel welteverstaan. Dan Is dit de laatste zomer uit een vooroorlogs tijd perk. Ik wens u een relaxte vakantie. Chris Harting - Den Burg en Jacco Krugers - Den Burg; vwo: Marlje BuIJs - Den Burg, Mattljs Lap - Den Burg en Tlmo Polderman - Den Burg. In de krant van vrijdag stond een oproep van Vluchtelingenwerk Texel. Zijn zijn op zoek naar een vrijwilliger die de maat schappelijke begeleiding op zich wil ne men van een Syrlsch gezin (man, vrouw en 3 kinderen) dat binnenkort In De Koog komt wonen. Helaas was bij het bericht van vrijdag het telefoonnummer wegge vallen. Reageren op deze functie (en tevens het verkrijgen van meer Informatie) kan vla Azlz Azlzl, coördinator Vluchtelingen werk Noord West Noord Holland, tel. 06 22754890 en Ingrld Walpoott, coördinator vrijwilligers MB Texel, tel. 06 53212613 of email: lwalpoott@vwnwh.nl “Woensdag gaan we met een groep het gebouw schoonmaken en verhuizen we er meubels en andere materialen naar toe, zodat we donderdag 2 Juli open kun nen gaan." Kinderen die al op de Buitel boet zaten, kunnen volgens KeIJser en Bakker eveneens blijven. Marieke deVries, één van de begeleiders van Kinderopvang Den Helder-Texel, gaat mee over naar de Olmen hoeve. i afge- Volgens KeIJser en Bakker Is het de bedoe- pvang llng dat er een groep voor het klnderdag- -Jverblijf en een groep van de buitenschool se opvang hun Intrek In De Buitelboet nemen. Het gebouw krijgt tijdelijk de naam Olmenhoeve De Buren. De Buitel boet staat pal tegenover de opvang van De Olmenhoeve In Den Burg, vandaar de naam. Volgens Bakker en KeIJser wordt het hele gebouw In gebruik genomen en verdwijnt de portocablne die er nu nog staat. Het gebouw voldoet volgens de 01- mehoeve aan alle eisen om kinderen op te vangen. Zowel de buitenschoolse opvang als het kinderdagverblijf zijn volgens Ke IJser en Bakker tijdens de grote vakantie gewoon In bedrijf. Donderdag 2 Juli Is er van 17.30 tot 18.30 uur bij de Buitelboet een Inloop voor belangstellenden. ringen, dit Jaar wordt het ringen herhaald en krijgen de meeste een gele ring waar van de code begint met een T van Texel. Doordat de kleurringen op afstand goed zijn af te lezen komen er dus relatief veel terugmeldingen van deze vogels uit ge heel Europa. Wat blijkt: als de vogels net vllegvlug zijn, vliegen ze vaak een stukje naar het noorden om vervolgens vla de Atlantische kust naar Afrika te vliegen. Daar blijven ze minimaal anderhalf Jaar. Komend voorjaar Is het dus afwachten of de Jongen, die vorig Jaar voorzien zijn van een Texelse kleurring weer terugkeren naar deze broedplek. rvolger rlka te De Buitelboet aan de Burdetstraat In Den Buri

Texelsche Courant | 2015 | | pagina 2