Plaatselijk Nieuws De cost gaaf voer de baet uit! ONAFHANKELIJK NIEUW VOOR HEILOO 5de JAARGANG No. 35 17 MAART 1950 ABONNEMENTSPRIJS: Vergadering. KLEUTERSCHOOL Vorige week plaatsten we een advertentie, waarin de datum1 fou tief was gezet. We geven daarom deze advertentie nu weer, maar met de juiste datum, n.l. Vrijdag 17 Maart, dus hedenavond. Wij verzoeken belanghebbenden hier goede nota van te nemen. GEGUND Het bouwen van twee landhui zen aan de Burgemeester Vlade- rackenlaan is onderhands op gedragen aan IJ. Kroonenburg, aannemersbedrijf, Heiloo. ,,'T ONTLUIKENDE ROOSJE'' Was de laatste seizoenuitvoering van deze kamer vastgesteld op Zaterdag 25 Maart, door omstan digheden is hij nu verschoven naar Zaterdag 1 April. Men komt dan voor hef voetlicht met het stuk „Een bruid kwam op bezoek". CABARET PROGRAMMA wat insloeg. Het „Laatste nieuws" was goqd nieuws. Het cabaret-programma Zater dagavond voor de plaatselijke E. V.C. gebracht door de cabaret groep „Gemengde berichten" on der de titel „Laatste nieuws", is bij de ongeveer 160 personen, die in „De Rus" aanwezig waren, zeer in de smaak gevallen. Zo viel er te genieten van een goed cabaret liedje, goed en ontroerd gezongen door üut en Ber Huising. Wij noe men o.a. „Een lied voor moeder" „Als die kerel van mij4met eenvoudige gitaar-begeleiding. Buitengewoon in de smaak viel Cor Zwart als Sijmen met zijn kreupele rijmen. Wim Burger, als professor, behandelde het atoom- vraagstuk via het tekenstift, wat juist door zijn vaardigheid van sneltekenen en het rake typeren (in spottende zin) insloeg. Er was accordeonmuziek die zeer ge waardeerd werd van Jan Oort. Het publiek heeft zich koste lijk vermaakt met het door het gehele gezelschap gebrachte „Hol- lywoodkolder", wat dan ook een donderend applaus opleverde. De spreker was Wim van 't Schip, die een propagandistische rede hield en de bezoekers ^op wekte tot strijd voor de vrede. DR. MELCHIOR over Oost-Afrika. Dr. Melchior uit Haarlem, be kend als scheepsarts van de „Wil lem Barendsz (1946-1947) en als schrijver van het gelijk-namige boek, waarvan de inhoud in die dagen het onderwerp van de dag was, komt Zaterdag 25 Maart voor de Mij. tot Nut van 't Algemeen en het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling spreken over Oost- Afrika. Een gebied, wat thans in het middelpunt der belangstelling staat en waar Dr. Melchior enige tijd verblijf heeft gehouden (in December 1949 teruggekeerd), zal door 'hem besproken worden waar door naast het ontspannende ele ment, het leerzame een belangrij ke plaats in zal nemen. Enkele films zullen daarbij vertoond wor den. Beide besturen verwachten 'n zeer grote belangstelling, mede in verband met de zeer lage fentrée- prijs (men zie hiervoor de adver tentie in de „Uitkijkpost" van he den). Ook vanaf deze plaats wij zen wij er op, dat deze filmavond begint om half acht precies. De landbouwer die hoopt te oogsten, weet maar al te gced, dat hij moet beginnen met ploe gen, mesten, zaaien, voor hij Kans op gewin maakt. In dit licht dienen wij de reis van Prins Bernhard naar Zuid- Amerika te zien. De dagelijks in de couranten verschijnende ver slagen van die reis zullen mogelijk sommigen de indruk geven, dat het hier gaaf om een onafgebro ken rij van feestelijkheden, waar van de Prins het middelpunt is, en in zekere zin is dat ook wei juist. Ai zijn de bezochte staten zonder uitzondering republieken, toch - en dat klinkt wellicht vreemd maakt een lid van een regerend vorstenhuis aldaar een andere indruk dan een burgerlijk staatshoofd: men is geneigd om een Prins van de Bloede meer eer te bewijzen dan een burgerlijk ver tegenwoordiger van een bevriend land. Maar toch heeft Je reis van Prins Bernhard een geheel ander doei dan om hem alleen maar te doen befuiven. Verre van dat. Wij behoeven hier toch zeker niet in de brede te herhalen, daf door de gewijzigde omstandighe den in het wereldbestel Neder land in een uiterst moeilijke po sitie gekomen is. Aan de ene kant ,n zien sterk vermeerderende be volking, aan de andere kant een wellicht onoverkomelijke inkrim ping van afzetgebied, zowel voor personeel als voor goederen, door de souvereiniteitsoverdracht in In donesië, om nog maar niet te spreken van de ontzettende ver arming van ons land ten gevolge van oorlog en bezetting. Nu mogen wij wel een zeer aan zienlijke hulp ontvangen als ge volg van het Marshall plan, maar deze hulp is uit de aard der zaak tijdelijk e:n wij hebben er dus voor te zorgen, dat wij na hef ein digen daarvan in staat zullen zijn om weer op eigen benen te staan. Daarom is het naar onze, zeer be scheiden mening van de Regering zo goed gezien, om reeds nu de stappen te doen, welke zullen Kunnen leiden tot hef ontsluiten van nieuwe markten voor onze handel, of, bovendien, tof het verschaffen van werkgelegenheid voor een deel onzer bevolking, dat tot het verkrijgen van passende arbeia in het eigen land geen kans ziet. Welk deel der wereld diende de regering hierbij in ogenschouw te nemen7 Het geven van,een ant woord pp deze vraag is lang niet zo eenvoudig als het, oppervlak kig bezien, wei lijkt. Nieuwe han delsbetrekkingen aanKnopen met een ander land is immers slechts mogelijk, indien het betrokKen land behoefte heeft aan de arti kelen, welke wij hebben aan te bieden, indien net financieel in staat is om de leverantiën te be talen en indien onze prijzen nipt hoger iiggen dan dje van andere landen, nier kan de devaluatie van onze gulden ons diensten bewij zen: indien door die maatregel wij goedkoper kunnen leveren dan an deren. En waf de werkgelegenheid voor overcomplete Nederlandse krachten aangaat, daarvoor dient men te zijn in landstreken, die wat hun klimaat betreft piet tal te grote verschillen vertonen met het onze. Om een voorbeeld te noemen: de Belgische Congo* is totaal onge- schikt voor Nederlanders, die zijn ingesteld op het verrichten van handenarbeid, en hetzelfde geldt voor allerlei andere tropische stre ken. Maar in bepaalde delen van Brazilië kunnen landbouwkrachten waarschijnlijk wel terecht. Nu is hef fegenwoprodig piet meer zo, dat een ïeder^ die zijn for tuin in een ander land wii zoeken, Maar heert te kiezen, waarnaarihïj venyt te emigreren. Wij herinne ren ons uit onze jeugd, dat de Ver enigde staten van Noord-Ame- rika dienaangaande onbegrensde mogelijkheden boden, doch die tijd is allang voorbij. Wil men zich thans in de States gaan vesti- I gen, dan wordt men op de meest uitgebreide wijze „getest", heet dat tegenwoordig en is de uitslag uiteindelijk gunstig, dan wordt mep nog slechts op een wachtlijst geplaatst en kan hef nog maanden of jaren duren voor men aan de beurt komt voor vertrek. Canada 1 biedt weliswaar groter mogelijk heden, ipaar alleen voor landbouw krachten die niet geheel onbemid deld zijn. Zuid-Afrika wil nog wél enkeïe handwerklieden opnemen Australië en 'Nieuw-Zeeland bie den eveneens kansen. Deze laatste twee landen schijnen echter niet zo oijzopaer „gewnci te zijn. iAl met ai beceKeni emigratie naar ue u. d.A., uanada, z.uid-AtriKa, Aus- trane en Nieuw-Aeeiana geen af doende oplossing voor „onze pro- Diemep en het is dus voiKomen begrijpelijK, dat onze Regering ook naar anaere tanden het oog neelt gericht Evenwel, zoals gezegd, niet elke staat is maar op het eerste aan- noa bereid om emigratie-rustige buiteniapders op te nemen; ae staat, die inwoners over heeft, zal zien bij de andere staat eerst een zeKere „goodwillvoor zijn over complete mensen moeten verschat ten. Onze Uegering nu heeft met dat verKrijgen van die .„goodwill eenter niet alleen voor aanstaan de emigranten, maar zëker niet minder voor nieuwe handelsrelaties beiast Prins Bernhard en, als wij zo vrij mogen zijn om daarover een oordeel uit te spreken, had zij zeKer geen betere Keus kunpen doen. Wij zeiden reeds, dat de Prins als lid van het Vorstenhuis reeds uit zichzelf een grote „goodwill" medebrengt, maar dit betekent jp ons oog lang mietalies in deze. Van zeker niet minder belang is, dat Hij, allround .sportsman, geeste lijk en lichamelijk opgewassen blijkt te zijn tegen de enorme ver moeienissen van zijn zending. En, lest not least, Hij beheerst Vreem de talen o.a. Spaaps als maar heef enkelen, waardoor hij instaat is om zich te onderhouden met autoriteiten en persopen uit alle kringen der bevolking in hun ei gen taal. Indien dus iemand de aangewezen man is om als rei zend ambassadeur van Nederland op te treden, dan is het o.i. zeker Prins Bernhard wel. Dit blijkt trouwens ook wel uit de versla,- Igen van d.e journalisten, die de reis medemaken. Natuurlijk zal deze reis zeker niet een oplossing bieden voor al onze moeilijkheden, ip u-een ge- va* in een luttele spanne fijds. Maar dat zij daartoe een belang rijke bijdrage zal leveren, staat voor ons vast en wij mepen deze beschouwing te moeten besluiten met onze nederige hulde aan Re gering en Prins Bernhard voor het genomen initiatief. a.i» NOG GEEN v definitief resultaat. Vrijdagavond kwamen vertegen woordigers yan diverse organisa ties in het wijkgebouw bijeen om besprekingen te voeren om te ko men tot georganiseerde gezinszorg. Aanwezig waren bestuursleden van t Witte Kruis, Ver. van Plat telandsvrouwen, Ned. Herv.Vrou- wenverg., Doopsgezinde gemeente, KVB en vrouwenbond van de P. v.d, A. Dhr. Mul was namens het gemeentebestuur aanwezig. Het Wit-Gele Kruis had medede ling gedaan, dat op haar niet te rekenen viel. Mevr. Roggeveen-Gangel heette namens de initiatief-nemende ver eniging allen welkom en zette uit een, wat hen bewogen had hier bij elkaar te komen. Zij had het genoegen zuster Leegwater uit Alkmaar het woord te geven om uiteen fe zetten, wat eigenlijk gezinszorg ip verenigings verband voorstaat. Zij gaf enige practische wenken hoe de oplei ding is van de gezinsverzorgsters, op wat voor voorwaarden hulp verleend kan worden en hoe lang. Financieel is het mogelijk door bij drage van rijk (een kwart), ge meente een kwart en de rest uit contributie en bijdragen van de betrokkenen te putten. Middels de secretaris van het Witte Kruis, hoorde men, dat dit bestuur een enigszins afwachtende houding wenste aan fe nemen o.a.izich be roepende op een wetsartikel. Zuster Leegwater, iemand, uit de practijk, was de veronderstelling toegedaan, dat dit geen overwe gend bezwaar kon zijn, omdat el ders toch ook geen moeilijkheden zijn gerezen, waar het Witte Kruis haar volle medewerking verleent. Tenslotte kon men (helaas) nog niet tot directe resultaten komen, daar enkele afgevaardigden onder deze omstandigheden het gewens- fer achtten, eerst nog voeling met bestuur en-of leden te houden. IN VOLLE GANG De inzameling ten behoeve van be autotocht vqor bejaarden is in volle gang. Een tiental dames, een zeer gering aantal voor ons zeer uitgebreide dorp, trekt dag in bag uit van huis tot huis, weer of geen weer. Zij doen bit met pier zier omdat zij weten dat „de oud jes" in Juni een prettige dag daar door zullen hebben. U geachte lezer, W3ar deze da mes pog niet geweest zijn, zouden we nogmaals willen vragen, komen zij een dezer dagen bij U aan (er is voor deze inzameling van bet gemeentebestuur vergunning ont vangen tot 26 Maart) geeft zoveel mogelijk voor dit sympathieke doel. Zij die om de een of andere reden liever rechtstreeks 'n bedrag willen storten, kunnen dat doen bij mevr. Bammens, Kennemer- straatweg 79, mevr. van Tricht, Stationsweg 53 of N. Majolée, Schuine Hondsbosselaan 62. BONTE AVOND N.I.O. Schoolvereniging. Voor de tweede maal in dit sei zoen, houdt de schoolvereniging van de Ulo-school (NIO) een bonte avond in „De Rustende Ja ger" en wel op morgen, Zaterdag 18 Maart. We hebben nogvde bes te herinneringen aan de laatste avond en hopen dan ook, dat hef net zon „knalavopd" zal worden, grotendeels door de Ulo-scholie ren zelf verzorgd. Redactie- en Administratiadres Rechte Hondsbosschelaan 22. Telefoon 4190 CK2C005 Heiloo Girorekening Nummer 140847 Uitgave: drukkerii „Uitkijkpost" Verschijnt 1 x per week Per drie maanden f 1.20 Per half jaar f 2.25 Per jaar f 4.35 Losse nummers f 0.1 O

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1950 | | pagina 1