WIÉI DANS DER MILLIOENE Plan tot bouw van 23 woningen voor Bejaarden in beeld 6de JAARGANG No. 11 6 OCTOBER ABONNEMENTSPRIJS: wm as a ar p rn^rn jmm iMMy y b| ya 55tN| UITSLAG AANBESTEDING Op nevenstaande foto van de maquette welke (het woningcom plexvoor bejaarden in beeld brengt ziet U links boven het hoofdge bouw geflankeerd door 23 vrije woningen, zowel voor edhtparen als alleen staande personen. in het midden1 is een gazon ge projecteerd (40 bij 45 meter) waar alle woiningen op ujj zien en ver schillende zpjes zijn aangebracht. Verder is er enige beplanting in dit plan opgenomen, zodat het ge heel er zeer fraai uit zal komen te zien. Rechts in de bovenhoek de nieuw aan te leggen weg die uit zaï' 'komen op de Burenweg, waar de "hoofd-ingang zal zijn. Links, zowat in het midden op onze foto, ziet U nog een klein stukje weg, uitkomende op de Nic. Beetsweg, eveneens toegang gevende tot het woningcomplex. Hec terrein i#£650 vierkante meter groo t en er is bij het ontwerpen rekening gehouden met uitbreiding van het aantal wo ningen. Dit zeer fraaie ontwerp is van onze plaatselijke architect J. Rus Jr. De maquette is gemaakt door dhr. H. J. Room,. De aanbe steding heeft inmiddels plaats ge had. De gemeenteraad besloot vo rige week Vrijdag f 162.688,19 voor de uitvoering van dit .plan te vo teren, zodat spoedig met de bouw begonnen kan worden. Zeer grote belangstelling bij aan besteding van 23 woningen en dit «gebouw voor bejaarden. Laafeste en hoogste inschrijver v er schillen f 80.000,- Voor de aanbesteding van het bouwen van 23 woningen voorbe- jaaiden en dienstgebouw, ten be hoeve van de stichting woningcom plex voor bejaarden, bestond j.l. Zaterdagavond grote belangstel ling Toen om 8 uur in „De Rus tende Jager' de architect J. Rus Jr. Inog belangstellend vroeg of er nog aanwezigen waren die hun inschrijf biljet in wilden leveren, wedden het er in totaal 52, waarvan 26 fin massa (dus voor het gehele werk), 8 zonder de bijkomende welken en 18 die alleen één der bijkomende werken prefereerden. Laagste inschrijver was dhr. L. J. Schuit te Egm. aan de Hoef met eed bedrag van f 141750, verder halden ingeschreven (voor het ge- helt werk): faJGebr. Schuit Egm. a,d. Hoef f 149000; Jac. Klaasse, Heiloo voor f 161571; A. Breed Hoogwoud voor 163000; Gebr. Kaandorp, Heiloo 165000; fa. P. Hoefjes en Zn. Hei- looi 165392; C. Noort en Zn. Ber- gch, 166790; fa. de Haan en Reek, lkmaar 166800; M. J. Klaver, Hei- loqj 168700; A. Koolman Bever- 'KvsCiL 169000; Jh. de Geus' Heiloo 171087; Y. Kronenburg Heiloo voor 171518; fa. Gebr. P. en A. Hei doorn, Beverwijk 171700; Th. Spij ker, Heemskerk 174092; P. Buis, Oudorp 184900; fa. Y. Kops en Zn., Heiloo 186000; M. Duinmeij- en Zn., Alkmaar 187000; L. Pekel haring, Alkmaar 187880; Gebrs. Kops, Bergen 189000; Gebr. Op dam, Heiloo 195377; fa. R. Bot en Zn., Alkmaar 196646; P. J. de Haan, Heiloo 198200; A. Bolten, Heiloo 204000; fa. Gebr. Tromp Castricum 204000; P. J. Tromp, Castricum 210000; en tenslotte de hoogste inschrijver de fa. Sekmeij- er en Stevels, Velzen 227000. Zonder bijkomende wecken. J. van Ammers, Heiloo f 153000; J. Dekker, Alkmaar 138900; fa. Gebr. P. en J. Kuiper, Heiloo 177600; fa. J. Smit en Zn., St, Pan- cras 180500; fa. G. Tervoort en Zn., Egm. Binnen 138800; fa. Gbr, luin, tZand 154000; D. Langedijk, Heiloo 149600; fa. M. van .Steeg, Heiloo 159000;. Voor hef loodgieterswerk had den ingeschreven: fa. A. Oosten dorp en Zn., Amsterdam 16890* J. Kuefer, Heiloo 17564; Voor het electriciteit-werk: Oudejans, Ursem '3290; R. Ruiter, Bergen 3650; J. Pantekoek, Hei loo 3824; J. Kuefer, Heiloo 3853; A. Kosters, Heiloo 3985; P. Zwaag, Hèiloo 4656. En tenslotte voor glas- en schil derwerk enz.: F. E. Nijman. en Co^ Alkmaar 9593; L. Nijman en Zn., Alkmaar 9874; C. Meijer, Schoorl 11176; fa. Slootstra en Tol, Oos- ter Blokker 11275; G. Schipper, Heiloo 11500; D. Dirkmaat, H. H. Waard 11585; H. Ydema, Heerhu- go Waard 11724; S. de Geus Hei loo 11800; A. Breed, H. H. Waard 11820; W. Bakkum, Alkmaar 13900; De gunning is aangehouden. Wanneer de derde Dinsdag in September is aangebroken, vol trekt zich in Den Haag het steeds weer kleurige en fleurige schouw spel van fhet openen der jaarlijk se zitting van de Staten-Generaal door H. M. de Koningin, die daar- •*oe in de prachtige oude Ridder zaal op hec Binnenhof de Troon rede uitspreekt, de rede, die let programma ontvouwt, dat de Re gering in ihet komende zittingjaar hoopt te kunnen verwezelijken. Zo was het ook dit jaar, maar de Troonrede hield ditmaal maar weinig in van plannen, welke men zich voorstelde tot uitvoering te brengen. Hoofdzaken waren in fei te daarin de beschouwingen over de huidige sifutatie en, begrijpe lijkerwijs, de internationale ver houdingen. Het is de gewoonte, dat de Re gering als vervolg op de Troon rede bij de Tweede Kamer de wetsontwerpen indient, welke strekken tot vaststelling van de onderscheiden Hoofdstuukken der Rijksbegroting, met daarbij een al gemene toelichting, welke alge meen bekend is als de millioenen- nota. Dit jaar was het weer met recht een nota over millioenen, omniet te spreken van milliarden; het gaat 'hier om aantallen guldens, welke onze mond uitspreekt, maar waar van de feitelijke omvang slechts door weinige deskundigen wordt begrepen. Als we zeggen, dat er bijv. voor de defensieve Departe menten (Oorlog en Marine) sa men een bedrag van 859 millioen gulden wordt aangevraagd, dan schrikken we wel even op, we fron sen het voorhoofd, maar daar blijft het dan ook wel bij: het'be drag gaat eenvoudig boven onze bevatting enn de mededeling, dat er voor die Departementen tenge volge van de geweldige militaire versterking van West Europa nog een 103 a 150 millioen meer no dig zal blijken te zijn, aanvaarden we maar gelaten. We geloven nu eenmaal in de noodzakelijkheid van de militaire versterking. Maaral die duizelingwekken de uitgaven moeten toch ergens uit worden bestreden, dat begrij pen we wel en als we het nog niet zouden weten dan worden we wel wakker doordat Minister Lief- tinck bij ons aan de deur klopt met zijn contributiebriefje, belas tingbiljet genaamd. Het geld voor de uitgaven moet ergens vandaan komen, dat is ons duidelijk, maar dat de bijdrage daarin voor ons nu juist zo hoog moet zijn, neen, dat nemen we niet zo gemakkelijk Maar toch Tegenover de duizelingwekken de bedragen der uitgaven staan in de millioenen-nota ramingen v,an de inkomsten en het ligt voor de hand, dat elke Minister van Finan ciën er naar streeft om de balans zoveel mogelijk in evenwicht te krijgen. Maar dit jaar is ihet al weer niet gelukt om het zover te brengen en de heer Lieffinck be cijfert een tekort van rond 117 mil lioen. Dit sommetje zal voorts nog moeten worden verhoogd met het peulenschiiletje van f103 a 150 millioen, dat de militaire Depar tementen nog extra zullen vorde ren. En steeds weer wordt ons voor gehouden, dat er harder moet worden gewerkt, dat er meer moet worden geproduceerd. Dit is na tuurlijk wel juist, maar toch is de reactie van de doorsnee- Neder lander op die aanbeveling blijk baar niet zoals men wel graag zou zien; tenminste er worden veler lei verontschuldigingen geuit, re denen opgegeven, waarom het re sultaat beneden de verwachtingen blijft. Er zal zeker wel enige waar heid in idie uitingen schuilen, maar jpch krijgen wij wel eens de indruk dat er inog méér is, dat de grote apen' belet om zich ten volle te geven, maar dat niet zo sterk op de voorgrond wordt geschoven: het gevoel, dat de Overheid, in het bijzonder het "Rijksbestuur, bij hef vervullen van de rëgeringstaak jgiiet die soberheid betracht, wel ke gezien de staat van 's Lands ■jianciën meer dan dringend ge boden is. "We brengen in dit ver band in herinnering de vele uitin gen van ergernis over het enorm ijtantal dienstauto's langs de weg |en, het moet worden gezegd, die uitingen hebben beslist gehoor ge vonden, want men ziet tegenwoor dig veel minder van deze auto's dan bijv. één, twee jaar geleden, ien kan dus blijkbaar met minder ioe. Dat Inu ook het uiterste op Jit gebied bereikt zou zijin, gelooft echter niemand; men heeft een- aaal het gevoel, dat er te royaal et het geld wordt omgegaan; u eet wel: 'tis goed riemen snij- en van andermans leer. Naar ons idee ook worden 's lands gelden el wat al 'te gemakkelijk uifge- Jéven: de organisatie van !het amb telijk apparaat schijnt ons te ruim genomen, in deze zin, dat men te spoedig de wenselijkheid van in- jtelling van een of ander bureau 'rkenf en dan maar de oprichting toelaat, met alle gevolgen van dien. Deze gang van zaken behoeft niemand te verwonderen. Wij le en eenmaal in een tijd v,an orde- ing, van „planning" en dat brengt 'anzelfsprekend een uitgebreid pverheidsapparaaf mee, veel uit gebreider dan dat van 20, 30 jaar geleden. Had een minister destijds de grenzen van de sfeer van acti viteit van zijn Departement in het oog, kon hij die werkkring ook in onderdelen overzien, haar mate dat steeds meer onderwerpen in de behandeling werden aangetrokken moest de aandacht van de minister voor elk der onder zijn verant woordelijkheid ressorterende in stanties kleiner worden; ook voor de minister heeft het etmaal 24 uren en niet meer. Hij, die min of meer thuis is in de departementa le atmosfeer, weet het wei: ieder bureautje streeft naar belangrijk heid, naar groei, en het middel bij uitnemendheid daartoe is te zor gen, dat er steeds nieuwe onder werpen tot de werkkring van het bureau gaan behoren. Men spreekt van ambtelijke bemoeizucht en schrijft die aan persoonlijke nei gingen toe; in zekere zin is dat ook wel juist, maar veelal ligt er een andere oorzaak aan ten grondslag dan zo oppervlakkig bezien 'het geval schijnt te zijn: het is niet 30 zeer de persoonlijke neiging Om zidh met een andermans zaken in te laten, die de ambtenaren be weegt, als wel het streven om hun „bedrijf" uit te breiden. Want een uitgebreid bureau dat spreekt wel vanzelf brengt mede een daaraan geëvenred'igde positie voor leider en personeel. Daarom zal men slechts tof ver sobering in hef staatsapparaat kunnen komen, indien een comité van buitenstaanders, deskundigen op het gebied van efficiëncy, na een intensief onderzoek daartoe voorstellen doet, wélke vooral te- zelfder tijd worden gepubliceerd, zo ongeveer als de enquêtecommis sie uit de Tweede Kamer gedaan heeft ten opzichte van het beleid der Londense regering. Alleen op deze wijze zal naar onze mening n beperking van de staatsuitgaven kunnen worden bereikt van zoda nige omvang, dat de belastingbe taler het in zijn portemonnaie zal merken. Maar laat men de z&ak op zijn tegenwoordig beloop, dan zal de dans der millioenen een steeds sneller tempo krijgen met als uiteindelijk resultaat: het ban kroet van het Koninkrijk der Ne derlanden. a. i. Redactie- en Administratiadres Rechte Hondsbosschelaan 22. Telefoon 4190 CK2200) Heiloo Girorekening Nummer 140847 Uitgave: drukkerli „Uitkijkpost" Verschijnt 1 x per week Per drie maanden f 1.2C Per half jaar f 2.25 Per jaar f 4.35 Losse nummers f 0.10 Cliché welwillend afgestaan door ,,Het Vrije Volk

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1950 | | pagina 1