EEN VAN HEILOO's GROOTSTE VERENIGINGEN!GAAT JUBILEREN I D.O.V.E.S. bestaat op 27 November a.s. 25 jaar. 6de JAARGANG No. 14 27 OCTOBER 1950 ABONNEMENTSPRIJS: DE OPRICHTING Er zullen maar weinig oprichters en leden van Doves zijn geweest, die zulk een grote bloei van hun vereniging hadden verwacht. in 1925 met een ledental van plm. Sü, is deze gymnastiekvereni ging uitgegroeid tot een van plm. 403 leden en daarbij geworden tot een der grootste en meest op de voorgrond tredende plaatselijke verenigingen. Het was naar aanlei ding van een gymnastiekdemon- stratie door de Turnkring Alk maar, op het terrein wat thans door „Forestersin gebruik is dat men besloot ook hier de gymnas tiek in verenigingsverband daad werkelijk te gaan beoefenen. Het was medio zomer 1925. Een commissie van voorberei ding werd 'geïnstalleerd, het ten en ander ging erg vlot en zo kon op 25 'November 1925 in café Nap een vereniging worden opgericht HEI EERSTE BESTUUR In het eerste bestuur werden ge kozen J. L. Groot, voorzitter;mej. A. Decken, vice-voorzitster; W, E. Borjeson, secretaris; H. de Kruijf, 2de secretaris; C. Wasterval, pen ningmeester, bijgestaan door mej. Mulder, die voor de penningen van de dames-afdeling zorgde en mej. A, Bakker, commiss&aris. Als eerste leider trad op Jan de Bakicer met aan zijn zijde mej. 1. Langenberg, De eerste cefen- avond genoot reeds grote belang stel ing. Deze had plaats in één der lokalen van de O. L, School, waar toen dhr. Heijt de scepter zwaaide, 'iben had onze, gemeen te nog niet de beschikking over tea gymnas' iJdokcajl. Alhoewel er bezwaren kleefden aan het turnen in een café, noopten de omstan digheden, uitbreiding ledental en moeilijkheden met het hoofd der school, er toe elders de tenten op te slaan nJ, in een grote danstent die stond naast „De Rustende Ja ger.' Toestellen kreeg men in bruikleen van de zustervereniging „De Halter' uit Alkmaar. DE EERSTE UITVOERING 2o kon op 10 April 1926 de eerste uitvoering plaats hebben. Het werd een succes. Het leden tal was nog steeds gestegen, dona teurs steunden de vereniging en het gebodene op deze avond mocht gezien worden. De leider was op deze avond echter niet fortuinlijk Hij ging door de brug heen enidat bracht natuurlijk de nodige con sternatie. De vereniging had dus de wind in de zeilen, ai moesten in de eerste tijd veie moeilijkhe den overwonnen worden. De ver eniging moest een naam behben en men koos met algemene stem men: Door Oefening Vlug En Sterk' (Doves). Door bevriende relaties kon men beslag leggen op een brug uit West Graftdijk en kon men zich verder installeren. De heer Jac, Schuijt had intussen het leiderschap over genomen, zij het dan tijdelijk. ATHEETIEK Doves, zo jong als ze was, begon spoedig naam te krijgen, niet in het minst door de athletiek die beoefend werd en die op turnbij- eenkomsten een zeer groteplaats innam. Zo werd na één jaar reeds een tweede prijs weggesleept in Enkhuizen. Dit was een begin van een serie sportgebeurtenissen, waarover de oude garde van Do ves graag spreekt. Op één der sportdagen in den Helder b. v, won men liefst 9 eerste en 3 twee de prijzen en op 2 punten na had men het hoogst aantal punten van alle deelnemende verenigingen. DIRECTEUR HEINIS Het was in deze dagen, dat Do ves als leider had dhr. J, Heinis (als opvolger van Jan de Bakker), met naast zidh de reeds genoem de mej. T, Langenberg. De vreug de was begrijpelijk zeer groot en spontaan werd dhr. Heinis daar voor gehuldigd. Per auto afge haald, met muziek van ^Eensge zindheid'', werd de man, die een zo belangrijk aandeel had in de successen o.a, met bloemen gehul digd. De bouw van het Kunst- en Sportgebouw betekende in 1929 voor Doves een belangrijke stap voorwaarts. Zij werd de eerste huurster er van. Deze gebeurtenis werd gevierd met een demonstra lie op het schoolplein en bezich tiging van de toestellen, waarop tien in die dagen erg groots was. De jongeren kunnen hier nog wel wal uit leren, want zij aanvaar den 'het een en ander thans als vanzelfsprekend). Eensgezindheid verleende bij deze gebeurtenis haar wjdwidende medewerking. De sa menwerking tussen die twee is dan ook steeds een uitstekende ge weest. Vele malen trok men samen door het dorp en maakte men zo doende propaganda voor het cul turele werk. Dat dit werk ook toen nog niet voldoende door de over heid werd beseft of gekend mag blijken uit het volgende. Op een verzoek van Doves om subsidie v»an het gemeentebestuur werd Le slist, dat men zegge en schrijve 15 gulden kreeg, 2 Va gulden meer clan de geitenfok-vereniging. Wet houder Maas-Geesteranus moti veerde dit door te zeggen, dat de gymnastiek maar een beetje spe- ierij was en dus was dit bedrag voldoende. Wanneer men nu ziet, dal doktoren regelmatig de sport beoefening, in het bijzonder de gymnastiek, aanbevelen omdat zij een belangrijk onderdeel vormt in de lichamelijke ontwikkeling van jongens en meisjes, dan weten we, dat er in die dagen nog veel wan begrip bestond. Er was een tijd dat er behoef te was aan trommels. Geld was er niet, althans niet in voldoen de" mate in kas, dus werd een mid del gezocht om er aan te komen. Vdor dit doel werden er in 1933 65 renteloze aandelen van f2,50 uitgegeven. Dat ging nog al gemoe delijk want men schreef (hecto- grafeerde) ze. Het voornaamste was, dat men aan het geld kwam. En zo kon men op gezette tij- f den, bij marsen door het dorp of ■op marsen bij uitvoeringen de door ■wijlen A. Groot opgeleide jonge Rtamboers zien en horen tromme- '71 eb, ;dat het een lust was. (wordt vervolgd) STEUNT HERW. LEVENSKRACHT KOOPT ZATERDAG 'n SPELDJE. STEUNT HERW. LEVENSKRACHT Helpt Rustbehoevende Moeders. NEDERL. BLlNDENBOND Propaganda-Kunstawond Volgende week Vrijdag, 3 Nov., heeft deze avond plaats in „De Rustende Jager". We schreven er reeds vorige week over en ver meldden toen het comité van aan beveling, waarin o.m, zitting heb ben Burgem. en Wethouders, Ds. Bloemhof f en Pastoor van Muijen alsmede de hoofden van alle plaatselijke scholen en de dames Mevr. van Foreest-Beets, Mevr.de Lange van Foreest, Mevr. Glijnis- Schermerhorn en Mevr. Josephus Jitfa. Programma's, tevens bewijs van toegang, zijn bij de leeraren der scholen en aan de zaal verkrijg baar. Het programma dat uitge voerd zal worden, bevat tal van werken van bekende componisten \Ve laten hierondei het volledige programma volgen: I/Openingswoord door de Edel achtbare heer J. Kalff, Burgem* 2. Chr, Gem. Koor „Zang en Vriendschap" met „Alzo liefheeft God de wereld gehad" van Pales- trina en „Hymne" van F. Silcher, 3. Piano. „Prélude van Grieg, „Prélude van Rachmaninoff en §met bovengenoemd stuk en a.s. Za- „5 walsen opus 39" van Brahms, terdag staat de 3e uitvoering op Vertoning van de film „Waken- het'programma. Zij, die tot nu toe de ogen.' Over de trouwe dien- wvtrzuimden dit aardige blijspel te sten der geleidehonden. -Jfêjaan zien, raden wij aan, ziet nog 5. Rede van dhr» Joh. v.d. Berg, «een- toegangskaart te bemachti- Bondspropagandist. Sen, U zult er geen spijt van heb- 6. R. K. Gemengde Zangvereni- Pfn. Kaarten zijn verkrijgbaar bij ging „Nieuw Leven met ,.Ma- dhr. Borjeson, Hollewegi 15 en aan drigaal" van Hub. Waelrant en „De de zaal. Evenals de vorige 2 avon- drie prinsessen' van Jan Nieland. |den> is er ook inu weer bal na- 7. Piano: „2 walsen" van Chopin en „Polonaise opus 53 van Chopin -'"LEERZAME AVOND 8. Ned. Herv. Kerkkoor met „Zondagmorgen van J. M. Tim mermans en „Landschap" van Leo Mens. 9. Declamatie: a. uit het werk van de blinde dichter Frits Tingen b. „Rotterdam" van Jan Prins. 10. Slotwoord door de Edelacht bare Heer J. Kalff, Burgem, Wij behoeven hier niets aan toe te voegen en wekken 'n ieder die belangstelling heeft voor't prach tige werk dat de Nederlands Blindenhand verricht, op deze beeld^en enz. Ook nu waren er STEUNT HERW. LEVENSKRACHT BESTRIJDT DE T. B. C. NAAR CARRË Ook in Heiloo is de naam en faam van de nieuwe Amerikaanse ijsreveu „Hello ice 1950 die mo menteel in fret Amsterdamse Car ré gegeven wordt, doorgedrongen. Bij sigarenmagaz. J, Slop ten kunt U zien van plaacsbewijzen voor zien. Zondagavond sloegen wij de prestaties van het internationale gezelsCnap vol verbazing gade. Het vlotte tempo, en dan .de eclatante aankleding en de feëriekC costuums dragen er toe bij, dit schouwspel tot één der bekoorlijk ste en grandieuze shows te maken welke U zeker niet mag missen. De zwarte panter, sneeuwwitje en de zeven dwergen en het kamp dei- zigeuners waren de hoogtepunten voor de pauze, ieder nummer valt te waarderen. Het haremsprook je bekoorde na de pauze het meest Sensationeel was het optreden van de Duxa's en in één adem mag ge noemd worden de solordans op stel.schaatsen door de Amerikaan se kampioene Jean, Cohoun. In „Holland anno 1900" trad de Ne derlandse 'kampioene op de voor grond. Zelfs de raspa en samba ontbreken niet. De grappige noot behoeft ook niet vergeefs gezocht te worden. Een avond van prima gehalte, die nog duizenden zal trekken. DOOR HET KIND Voor he,t kind. Met uw medewer- avond te bezoeken. De aanvang is 8 uur. FALKLAND Derde opvbering van; „Er was een Steenhouwer." Vorige week Zaterdag draaide „Falkland" voor de tweede maal Alhoewel er niet zoveel belang- telling was als we wel op de Insti- uut bijeenkomsten gewend zijn, ond de heer C. Hoogvorst Don- erdagavond in „De Rustende Ja- Ier" toch een behoorlijk groep je met aandacht luisterende be langstellenden onder zijn gehoor. Zijn onderwerp „De aarde als planeet", wist hij op eenvoudige en prettige wijze duidelijk te ma ken mede aan de hand van af weer een serie vragen. Dhr, Hoog- |vVOrst kreeg daardoor de gelegen heid nader in te gaan op enkele onderdelen van zijn lezing en te wijzen op verandering van opvat ting ten opzichte van vroeger- vastgestelde conclusies o.a, hoe 't gebergte op aarde ontstaan is. Het was een zeer leerzame avond Evenals vorig jaar zullen kin* deren van de scholen U, geach te lezer, op kamen zoeken om te vragen of U kinderpostzegels en- oi prentbriefkaarten wilt kopen waarvan de overwaarde ten goe de komt aan het misdeelde kind. 3 verschillende series kaarten kunt U bestellen. Wanneer U een maal wat besteld heelt dan be hoeft U niet bang te zijn opnieuw aangeklampt te worden want U ontvangt n.L een z.g. sluitzegel, die U aan de deur kunt bevesti gen, een teken voor de jeugdige verkopertjes, dat LLvoorzien beriL "Wij zouden U willen vragen: steunt deze postzegelactie onder het motto „Door het kind, Voor het kind." (ZEbj (LEDEN VAN „Eensgezindheid^ geslaagd. Op de Zaterdagmiddag te Alk maar gehouden examens (theorie en practijk) Van de Algemene Ne derlandse Unie van muziekgezel schappen, zijn tzes leden van ons fanfarecorps „Eensgezindheid" ge slaagd, 1 niet. Bij deze waren de zenuwen de baas. De heer Jac. Beemster, 2e diri gent van het fanfarecorps deed examen voor het diploma A enB en slaagde voor beiden. Een pres tatie, die zeker een gelukwens waard is. De overige geslaagden zijn Nico en Maarten Beemster, Dirk Boot, Roel de Waard en C. G. Broekman, Zij kwamen daar door in het bezit van diploma A. GEPAKT Schreven we de vorige week over het vernielen van lampen op het Foresters-veld, reeds nu kun nen we mededelen, dat een 3-tal jongens de schuldigen er van zijn. Met grote voortvarendheid heeft de Rijkspolitie het stef opgespoord De Foresters zullen er, buiten wat ongenoegen, geen schade van hebben, want er is overeen geko men dat het 3-tal belhamels de lam pen zal vergoeden. Redactie- en Administratiadres Rechte Hondsbosschelaan 22. Telefoon 4190 CK2200) Heiloo Girorekening Nummer 140847 Uitgave; drukkerii „Uitkijkpost" Verschijnt 1 x per week Per drie maanden f 1.2C Per half jaar f 2.2S Per jaar f 4.35 Losse nummers f 0.10 rs'xraaanMaMMi - my— t 1 -WPPr ppn cprip \rr.QÓpn I )hr. Hont-

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1950 | | pagina 1