kinderhoekje 34 DE ERFENIS UITKIJKPOST 17 OCTOBER 1950 STEUNT HERW. LEVENSKRACHT Wij zijn U erkentelijk HEI ORGEL VAN DE Grote Kerk werid bespeeld voor Heiloose Instituut-leden. Het bezoek aan de Grote Kerk j.1, Zaterdagmiddag, bleek wel zeer in de belangstelling te staan van de leden van het Instituut en an dere geïnteresseerden. Niet minder dan 80 personen namen er aan deel en het werd in alle opziohfen een interessante, maar ook kunstzinnige middag. Een van Nederlands beste orga nisten, Simotn C. 'Jansen, bespeel de het grote orgel. Met zeer veel genoegen is er geluisterd naar mu ziek van Bach en Guilmont. Dit laatste werk klonk wel zeer in drukwekkend in dit grootse kerk gebouw. Op verzoek werd even eens het kleine orgel bespeeld. De heer M. v*d. Ploeg, die de excursie leidde, had te voren in de consist.-kamer iets over de ge schiedenis van Alkmaar en het ontstaan van de Grote Kerk ver teld. Het enigszins :hoger gelegen gebied van Alkmaar, bijna overal omgeven door water, trok velen naar Alkmaar toe, dat in 1254 stadsrechten kreeg. De R.K, gelovigen bouwden hun) bedehuis, later zelfs twee, vlak bij elkaar op de plaats waar thans de Grote Kerk staat en vroeger St. Laurenskerk genaamd, die z'n naam te danken heeft aan de gees telijke, die voor het geloof zijn leven liet. De naam van St, Lau rens was niet toevallig gekozen, want ze was ontsproten aan de strijd die Alkmaar en 'haar gelo vigen te voeren had tegen del .Westiriezen, toen hog heidenen. Verschillende malen in de ge schiedenis werden grote delen van Alkmaar verwoest en met haar de kerken. In 1468, Alkmaar had slechts een inwonertal van 1500, besloot men tot de bouw van de huidige kerk. in 1470 werd me t de boiuw begonnen en'in 1520 was men klaar. Dhr* v.d. Ploeg lief zeer sterk uitkomen met wat voor liefde en opoffering dit werk gedaan werd. De kerk leefde in de harten van de gelovigen. Arbeid, materialen en geld werden be schikbaar ges teld door deze klei ne gemeenschap. Een beetje strijd tussen Haar lem en Alkmaar lag wel enigszins ten grondslag aan deze voor die tijd wel grote en kostbare kerk. Immers de Haarlemers bouwden hun St. Bavo, In 1573 ging deze, dus van oorsprong R.K., Kerk, over naar de Hervormden. Na deze in leiding liet dhr. v.(d- Ploeg vele bijzonderheden in de kerk zien o.a„ de wijze van bouw, verschillende stenen die op de graven van al daar bijgezette voorvaderen prij ken, de kist waarin enige over blijfselen van Graaf Floris de vijf de waren en voorts vertelde hij, over het wel buitengewoon fraaie kerkorgel dat zeer rijkelijk aan doet in dit eenvoudige maar in drukwekkende kerkgebouw. De heer Mooijman bracht aan het einde van deze leerzame en kunstzinnige middag Sjmon C. Jansen en dhr. M. v.d. Ploeg har telijk dank voor hun medewer king. Naast de vele bezienswaar digheden elders, willen wij als In stituut-leden ook de schoonheid in eigen omgeving leren kennen en waarderen. Wanneer we nu langs de Grote Kerk gaan, we ten we er iets van af en is het geen dood ding meer voor ons, aldus dhr. Mooijman, Hij wekte zijn toehoorders op deel te nemen aan het bezoek aan het Alkmaars ge meentemuseum (onder deskundi ge leiding) op Zaterdag 11 Nov. OPPOSITIE, In „Oppositie" zijn de volgen de partijen beëindigd: lermaatBenard 1-0 LaasAlleman 1-0 O tf erW outersen 0-1 BreeuwerOtter 1-0 LigthartWouter sen 1k-1k Ooykaas—Koorn 1-0 GOEDE PROPAGANDA uneft veel belangstelling De filmvoorstelling Van het N VV met de wonderwagen (een filmauto, die elk uur van de dag in de open lucht films vertoont), trok Vrijdagavond ondanks het late uur flinke belangstelling. 'Vooral op de 'hoek van 'ochui- ne Hondbosselaan-Wester\veg waar zeker om 9 uur een 300 personen het programma volgden. Lr was een alleraardigst teken- filmpje gevolgd door een Poly- goonfilm „Wie heeft voor ons 'n huis.' In deze rolprent werden op eenvoudige maar over tuigende wij ze de moeilijkheden weergege\en bij de opbouw van Nederland in het bijzonder van woningbouw. Behoefte aan woonruimte is be langrijk vergroot als gevolg van de grote aanwas der bevolking en het aantal* huwelijken. Huizen werden tijdens de bezetting bij tienduizenden verwoest of be schadigd en de bouw er van stond practised stil. Na de oorlog was er een groot tekort aan bouwma terialen o.a* hout en metalen (im port artikelen)stenen en dakpan nen konden in niet voldoende ma te hier te lande gefabriceerd wor den omdat de capaciteit te gering was van de steen- en dakpannen- fabrieken. Het kwam alles 'hier op neer. Als wij onze productiviteit ver groten bestaat de mogelijkheid om de opbouw van ons volksbe staan in sneller tempo uit te voe ren. En tenslotte Volgde enige pro paganda. Daarvoor was het ten slotte een filmvoorstelling van de vakcentrale het NVV, welke kans heeft gezien in 5 jaar tijd een or ganisatie op te bouwen met ruim 400.000 leden, die bij elk overleg met regering en werkgevers een. hartig woordje meespreekt. Oplossingen der opgaven van 13 October. 1. De 'gevraagde aardrijkskun dige namen waren: Aalsmeer Stavoren Brussel Terschelling Zeeland Eindhoven Westland Aljaska Brandaris Ariiemuiden Boskoop I, Luzern Alkmaar Brouwershaven Assen Betuwe Sneek Barneveld Op de derde verticale letterrij komt de ,naam Laurens Jansz. Kos ter, die (tot heden toe althans) de uitvinder der boekdrukkunst was. Enkele opmerkingen: In plaats van Aljaska zie je tegenwoordig de ze naam ials Alaska vermeld. Maar dat heb jullie wel begrepen. Piet Hein is te Brouwershaven geboren 2. X maal X is 169. Dus X is 13, want 13 maal 13 is 169. De stip is dus een 1, het kruisje 3. X is dan 31, X maal X is dan 31 maal 31 is 961. 3. De verborgen namen zijn: Venlo Nijmegen, Doorn, Bern Ebro, Malta. En hier zijn weer de nieuwe puzzles. 1. We geven 2 woorden: boom- wijzer. Er is nu een woord (of een lettergreep of een lettergroep) te bedenken dat je achter boom en voor wijzer kan zetten, zodat er 2 nieuwe woorden komen. Dat in te vullen woord is blad. Dan krijg je boomblad en bladwijzer. Zo ook motor—band. Als je op de plaats van het streepje fk,ts zet, komt er motorfiets en fietsband. Hier zijn nu 11 parein woorden. Zoek nu eens de juiste woorden op de plaats der streepjes: wandel—,oud wentelloper koren—dig 'speelman vulpenfles knies—pijn vogel—haren molenkool storm—molen kievitsrond speelkoop Schrijf nu de ingevulde woorden netjes onder elkaar. De voorste letters vormen een straatnaam van Heiloo. Volledig oplosser* 3 pnt. 2. Nog eens een rekenpuzzle; f X maal ,X is 225. Hoeveel is X nu? Hoeveel is de stip? Hoeveel liet kruisje? En hoeveel is nu X maaiX 1 3. En tenslotte de namen van werktuigen zoeken. s—h—e—ms r—i—a—e— (le letter K) i—de e—se k—e—o—t i—k—1 2 punten Oplossingen worden uiterlijk 7 November ingewacht en bekend gemaakt in de krant van 10 Nov. STEUNT HERW. LEVENSKRACHT ÉÉNMAAL PER JAAR. VAN OOM WILLEM „Laten we maar terugkeren naar de wagen en daarin eerst wat uitrusten.'* Ze keerden om en liepen de lan ge weg terug. Het leek een uur ge duurd te hebben, alvorens ze weer bij hun wagentje aangeland waren. Het weer scheen omgeslagen want het begon opnieuw te regenen, zo dat ze dubbel blij waren terugge keerd te zijn. Klaas diepte de ther mosfles op en pakte de twee laat ste stapeltjes boterhammen uit het blikje. Beide lieten het zich goed smaken. Klaas keek op zijn horloge; bij na halt vijf. Drommels dan hadden ze zeker- een uur minstens ge dwaald. Na het maal staken ze 'n sigaret op en overlegden wat te doen. Klaas was er voor om terug te rijden naar de vijfsprong en daar de dag af te wachteh en danf stuk voor stuk de drie andere pa den of wegen te proberen, netzo f lang tot ze bij een boswachtersc woning waren. Piet was het hiermee eens. „Goed'* antwoordde hij. „Dan parkeren we de wagen in de buurt van deze woning en gaan, als wan delaars te voet verder. Zodra wei zeker zijn van de plaats van be stemming, punt A zullen we maarl zeggen, dan nemen we die plek H goed op en wachten weer de avond af, alvorens we verder met onze onderzoekingen gaan. De dag bren gen we in deze omgeving wel zoek" „Niks boor", antwoordde Klaas geprikkeld, .daarvoor voel ik niets We rijden naar huis, zodra we de - juiste plek gevonden hebben en een paar uur voordat het donker wordt, rijden we weer hierheen. Wat heb je fer aan om hier delbele dag rond te hangen? Ik wil wel! naar huis." Piet haalde zijn schouders open berustte. „Zoals je wilt. Per slot - van rekening is het jouw wagen."! „Onzin" gaf zijn vriend hem tenl antwoord. „Zo bedoel ik het niet, Dat weet je ook wel." „Enfin' hakte Piet de knoop door: „laten we er niet om kibbe len. De piinder aangename situatie waarin wij op [het ogenblik verke ren, heef t ons wat prikkelbaar ge maakt. Laten we maar eens terug keren." Hij startte de wagen en schakel de in de achteruit. „Houd jij even een oogje jn het zeil", vroeg Piet ,,want ik zal voor lopig wel een eindje-achteruit moe ten rijden." „Oké", antwoordde Klaas over de leuning klimmend naar de ach terbank. „Rijden maar," Met de zaklantaarn soheen hij door het achterruitje en Piet ma noeuvreerde zo goed en zo kwaad als hij kon het zandpad terug, tot ze bij een kleine opening kwamen, waar hij keerde. Daarna ging het beter en binnen een paar minu ten waren ze weer bij del vijfsprong Hier zette hij de motor af en ze gingen beiden zo béhaaglijk moge lijk zitten in afwachting van het komende daglicht. Het duurde njet lang of beider ogen vielen toe en de zon begon zioh reeds boven de horizon te vertonen, toen Klaas met een schok wakker werd. Hij keek op zijn horloge. Half zeven. Hij rekte zich eens uit. Ba, zo'n hele nacht in touw te zijn was ook niks. Het beste was maar om zo gauw mo gelijk de bewuste plek op te zoe ken en dan naar huis te rijden. Zo was het ook niets. Die vermale dijde erfenis... Hij gaf zijn vriend een duw. „fis dag" zei hij ..zullen wever der gaan?" Piet gaapte eens echt lui en ant woordde toen „Accoord van Put ten." Hij startte en keek eens naar de drie overgebleven wegen. „Nou laten we maar eens op goea geluk af beginnen." Hij liet de debraye-pedaal opkomen en langzaam schoof de wagen voor uit Deze weg kwam na een paar minuten opnieuw uit op een kruis punt. zodat men aannam ook ver keerd te zijn. Teruggekomen bij de vijfsprong nam men de andere weg, doch deze liep dood opeen villa. Piet remde af en keek eens besluiteloos naar de geblindeerde ramen van het huis. ,,'t Lijkt me niet precies een woning voor een boswachter." „Laar komt een fietser aan, zul len we eens vragen?" opperde z'n vriend. „Best". Piet draaide het raamp je omlaag en wachtte dat de wiel rijder dicht genoeg genaderd was. „Goede morgen begroette hij: kunt u me ook zeggen, of daar de boswachter woont?" De man sprong van zijn vehikel en schudde zijn hoofd. „Nee, dan bent u verkeerd", was het ant woord. „U moet terugrijden tot de vijfsprong en dam de eerste weg links nemen. Dan is het een mi nuut of vijf rijden." „Bedankt". Pief draaide zijn wa gen en reed weer feriig naar het kruispunt. Nu nam men de eerste weg links en ditmaal was het weer een behoorlijk begaanbare grind weg. Inderdaad bereikte men na enige minuten de bewuste bos- wachterswoning. „Nu zijn we weer op het goede spoor", zei Piet te vreden. „Volgens het kaartje moe ten we dit huis links passeren, dus we gaan verder. Het klopt als een bus, want de boswaohferswo- ning staat links. Vooruit maar weer." Met een kalm gangetje reden ze verder. De weg versmalde nu geleidelijk aan, maar bleek toch berijdbaar te zijn, en het was niet waarschijnlijk, dat ze op dit uur en op deze afgelegen weg een te genligger zouden, ontmoeten. Of hef zou een gespan moeten zijn. Na nog eens vijf minuten gere den te hebben zag men rechts van de weg een woning liggen, terwijl de weg links af boog. Het huis lag derhalve in het verlengde .van de weg, die ze afgekomen waren. „Dit huis moeten we hebben", zei Piet met gedempt enthousi asme, kijk maar, er loopt een pad rechts om het huis heen. Zie ie wel?' 1 Kfaas beaamde het. „Ik gelooi, dat we er verstandig aan zullen doen, wanneer we niet parkeren bij deze woning. Laten we een 50 meter verder rijden en de wagen aan de kant neerzetten. Dan lo pen we terug". Roman van Avontuur en span- ning, door JELLE DRAAISMA

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1950 | | pagina 4