DE RAADSVERGADERING 0 N A F H A N K E L IJ K NIEUW SBLAD VOOR HEILOO DE BEGROTING SLUIT I 6de JAARGANG No. 19 1 DECEMBER 195© ABONNEMENTSPRIJS: Vrijdag j.l. kwam de raad in vol tallige zitting bijeen ter behande ling van de gemeente-begroting '51 Na de vaststelling van de notulen en een paar onbelangrijke inge komen stukken, kon aan de be handeling der begroting begonnen worden. Aan de pers was vooraf géén inzage van de begroting ge geven en ook geen exemplaar van de deze begroting begeleidende brief met opmerkingen, zoals de ze gemaakt waren in de informa tieve vergadering van de raad, met antwoord van het college. Een en ander bemoeilijkte hef volgen der hierover gevoerde dicussies zeer. Alvorens aan de algemene be schouwingen begonnen werd, vroeg weth. Rus hef woord. Bij deze be groting was 'n begeleidend schrij ven gevoegd namens het college. De Burgemeester "had zich met de ze brief belast en de weth. hadden hierop enige bezwaren gemaakt ten aanzien van de daarin weergege ven beschouwing over het rege- rings-beleid' e.d. De wethouders hadden de Burgemeester verzocht deze beschouwi,ng te wijzigen of geheel weg te laten, doch hieraan is maar zeer ten dele tegemoetge komen. Daar deze brief in enkele bladen (Vrije Volk en Uitkijkpost) is opgenomen, is dit voor de^wet houders minder plezierig. Spre ker vraagt de voorzitter in deze vergadering hierover een verkla ring te geven. Dhr. Olivier vraagt of de pers dit schrijven thans ook gekregen heeft. Dhr. Robert pro testeert tegen deze gang van zaken, aan de pers is dit schrij'ven niet verstrekt en toch kan dit schrij ven in enkele bladen worden opge nomen, dus xnoet er een lek in de raad zijn. De voorzitter meent, dat wij hier niet te doen hebben met een geheim stuk. Hierna is hef de heer Rolten (KVP) die als eerste de rij van sprekers opent, voor hef houden van een algemene beschou wing. Spreker bracht in de eerste plaats een woord van lof aan hef college voor het door haar ge voerde beleid, doch zag naast hef goede wat tot stand gekomen is, ook nog enige donkere en zwarte plekken. Een woord van lof wil hij ook het ambtenarencorps niet onthouden. Wij dienen hier de be langen van de inwoners te behar tigen. Spr. vraagt de nodige aan dacht van het college voor de volks-woningbouw. Vele jonge mensen kijken ver langend naar een woning uit. Sub sidies zullen ook thans weer aan de Gulturele verenigingen gegeven moeten worden, ook al zijn de gem. financiën minder gunstig. Spre ker. zou de politie-verordening zo willen wijzigen, dat bij het geven van straatnamen, hetgeen thans door het college gebeurd, de raad zal worden ingeschakeld. De ge meente bevordere voorts, event, door het samenstellen van een jeugd-gemeenteraad, de jongeren gemeenschaps- en burgerzin bij te brengen. Hierna is het woord aan dhr. Olivier. Spreker begint eveneens met een woord van dank aan col lege en ambtenaren voor het ge presteerde in hef afgelopen jaar. Spr. zal niet alle genomen raads besluiten hier herhalen, maar meent toch te moeten verklaren, dat deze besluiten dan pas wer den genomen, na een nauwkeurig onderzoek en na een nauwkeurige voorbereiding van het college. Ook gewaagt spr. van menings verschillen in het college en in de raad, doch een ieder kwam steeds iri eerlijke overtuiging voor zijn mening uit. Spreker meent, dat wanneer een ieder zijn mening scherp naar voren brengt zal dit niet tot gevolg behoeven te heb ben, dat de sfeer onjuist wordt; het zal evenwel verkeerd gaan, In dien men niet de moed kan op- brengen om te luisteren en ver trouwen te hebben in de goede be doelingen van een ander. Ik ver kies geen strijd om de strijd, maar zal deze ook nimmrrr uit de weg gaan, wanneer het gaat om het be pleiten van een zaak, waarvoor wij hier geroepen worden. De be groting sluit, zij het met'een mini maal overschot; wij verschillend principieel van mening met die genen, die 'n gemeentebegroting vergelijken met een zakelijk be drijf. De taak van een gemeente- ;jf bestuur bestaat uit het levensge- 1 luk der gemeentenaren te bevor- j deren waar dat mogelijk is. De autonomie van de gemeente is niet zo ver, dat zij voor dit schone doel naar eigen wil inkomsten kan ver-1| krijgen. Was dit wel zo, dan waren i van onze fractie verschillende voorstellen te verwachten. Over het begeleidend schrijven zegt spr. dat dit in mineur gesteld is. Hef II deed spr. goed, dat weth. Rus tegen dit schrijven geprotesteerd 1 had. Zeer onaangenaam was spr. getroffen over de opmerking in het schrijven ten aanzien van de j verbouwing der O.L. school. Het leek spr. onjuist, om een raadsbe sluit, in vorige zitting genomen, nu te zien betitelen als te zijn niet nodig. Spr. acht deze zinsnede en nog enkele anderen ontactisch en onjuist. Over het door de Burge meester genoemde begrotingste kort op de Landsbegrodng was spr. zo vrij hierover van mening te verschillen-} S>o kort niet toe te schrijven aan on ze schuld, doch is een gevolg van het feit, dat wij onze neutraliteits politiek hebben "begraven en over gegaan zij'n tot een aan-eensluifinig in groter verband.. Over del ge noemde sociale experimenfenfégf spr.: hét is in de na-oorlog se Jtijd het kabinet Scherm erhorn geweest dat met enorme wilskracht Jen moed in ons land het puin heeft geruimd en dat niet alleen, maar tevens een begin heeft genaakt met het opruimen van sociale mis standen. Spreker is het een eer, in dit verband de tegenwoordige ministerpresident, Dr. Drees te noemen. Het gaat m.i. njet op, het werk van deze mannen te betite len met soc. experimenten. Ook het werk van oud-minister Vos noemde spr. nog en wel zeer spe ciaal diens werk aangaande de P. B.O., dit is werk, ver uitgaande boven het alledaagse. Spr. protes teert er dan ook ten zeerste 'te gen, het werk van deze mensen met sociaal experiment te zien aan geduid. Over het schoolhuis zegt spr., zal het college contact moe ten opnemen met de bestaande verenigingen en daarna met een vastomlijnd plan komen. Over de genoemde afschaffing van de ker- mis-Zondag, heeft spr. begripvoor de motieven, doch kan daar niet op ingaan, omdat spr. en zijn frac tie van mening zijn, dat een kleine groep niet hef recht heeft om van 'n overgrote meerderheid de Zon dag-afschaffing der kermis te ei sen. Ten aanzien van de T.b.c.-be- strijding zegt spr. er staat een vijf jaren plan op stapel voor de be strijding van runder-tb.c., 'n plan waarvoor de overheid f 50 millioen en de veehouderij eveneens f 50 millioen uittrekt. Wanneer alzo 'n bedrag van 100 millioen op tafel komt voor bestrijding, dus niet voor genezing van de bovine tb.c., zullen we ook de humane f.b.c. moeten bestrijden. Het zgn. door lichten is één der middelen. Spreker verzocht het college om dergelijke plannen te beramen. Spr. besluit zijn betoog met het aanwijzen van de richting waarin gegaan zal moeten worden, wij als dem. soc. zien die richting vastom lijnd voor ons en zijn bewust van onze verantwoordelijkheid. Wij weten ook, dat onze richting dikwijls zeer verschillend is van die van anderen. Wij aanvaarden dat, in hef volle besef van ons democratisch beginsel, maar ver langen dan ook dat deze mening door die anderen wordt verstaan en gewaardeerd. Wij willen met het college en de ambtenaren en de commissie van Bijstand datgene doen, wat wij menen te moeten doen uit hoofde van onze idealen en in het belang van onze ge meente. De heer Greeuw kan zich na de ze beschouwing van zijn partijge noot beperken tot het doen van enkele opmerkingen en wensen. Deze wensen bepalen zich in hoofdzaak tot het in orde. breng en van wegen en het aanbrengen van plantsoenen. Ook 'f woningvraag stuk heeft zijn belangstelling. Spr. wilde de woningbouw-verenigin- gen meer inschakelen. De heer de Jager. Ook deze spr. brengt gaarne een woord van dank aan het college en aan de gemeen te-ambtenaren voor het door hen gepresteerde. Spr. mist op de .be groting echter een post voor uit breiding van de Algemene begraaf plaats, welks uitbreiding spr. ur gent vindt. Spr. meent echter op moeten aandringen en ziet voor het sluifend krijgen der begro ting voor het jaar 1952 nog grote re moeilijkheden. Een sluitende be groting acht spr. van het grootste belang. Spreker vreest de Rijks-in menging. De heer van Nek is met zijn par tijgenoot de Jager van mening, dat alleen de grootst mogelijke zui nigheid ons voor de toekomst een sluitende begroting kan waarbor gen. Wij moeten bezuinigen of be lastingen verhogen. Spr. meent, dat op verschillende posten wel bezui nigd kan worden en noemt in dit verband het verbeteren van de Zeeweg, het bouwen van een R.K, meisjesschool, 2 gymnastiekloka len enz. Spr. mist op de begroting een post voor subsidie aan het Wit Gele Kruis. De heerVahl heeft met waarde ring kennis genomen van de aan geboden begroting en is overtuigd dat voorzichtigheid bij de uitga ven geboden is. Op de subsidies zal zeker niet bezuinigd kunnen worden. De uitgaven genoemd in de kapitaalsdienst vindt spr. ge motiveerd. De straatverlichting be valt spr. maar matig en zou zeer zeker de Straatweg beter verlicht willen zien. De Zondagskermis zou sp"r. willen laten verdwijnen, liever nog de gehele kermis en hiervoor in de plaats te stellen volksfees ten. Dit zou ook het belang van de middenstanders dienen, daar hef uitgegeven geld dan ter plaatse bleef. Spr. "is vol lof over de ver fraaiing rond om net Witte Kerk je, doch zag nu ook graag de Wil- librordusput in orde gebracht. Ook aan de plantsoenen blijve men de nodige aandacht schenken. De heer Rosma. De afgelopen periode kan in hoofdzaak sprekers goedkeuring wegdragen, hoewel de cijfers voor arbeiders woningbouw ver beneden de behoefte zijn 'ge bleven- In plan West is in een woonhuis een opleidirigs-instltuut gevestigd. Spr. wil pogingen aan gewend zien, dat dit huis zijn juis te bestemming wordt 'gegeven. Wanneer wij ons oog richten op de Landspolitiek, staan wij op de rand van het faillissement, defen sie vraagt een dergelijk grote post, zoals er geen enkele op de Lands- begroting voorkomt. Dit is de oor zaak, daar wij hier afhankelijk van de Landspolitiek zijn, dat de ge meenten in het nauw komen. Spr. heeft vervolgens nog wel enige cri- tiek op de begroting. Zo .meent hij de t.b.c.-bestrijding van zo'ngroot belang, dat hiervoor een belang rijke post dient te worden uitge trokken, Voorts meent spr., dat hier de culturele verenigingen in een hoek gedrongen worden. Spr. stelt vast dat sociale en culturele zaken het hoogste goed zijn. De neutrale kleuterschool heeft een zwaar bestaan, de subsidie is f 5,- per leerling, hetgeen ook aan het roomse kleuter-onderwijs gegeven wordt. Spr. zou een ernstig onder zoek willen instellen naar de fi nanciële toestanden aan deze bei de scholen. De comm. van Bijstand worden te weinig ingeschakeld hetgeen bij de betrokken leden een gevoel van overbodigheid wekt Ook spr. zag gaarne de straatver lichting uitgebreid ook al met het oog met de veiligheid in ons dorp. De heer Groot is vol lof over het goede, omzichtige beleid van het college. Er is hier heel wat ge presteerd. De woningbouw, al is dit voor de arbeiders woningbouw in mindere mate het geval, is goed vooruitgegaan. Dankbaar is spr. ook voor de steeds betoonde belangstelling van het colle ge en voor de medewerking en steun aan onze plaatselijke vere nigingen gegeven. Spr. bleef een voorstander om de kermis meer naar het centrum van hef dorp te bosselaan willen verbeteren, deze verkeersader gaat midden door ons dorp en dat moeten we juist hebben. Weth. Schuit als laatste spreker in eerste instantie, verklaart ook wel enig bezwaar te hebben1 gehad tegen de, de begroting begeleiden de brief en vindt het ook niet juist dat dit schrijven bij de pers is te - recht gekomen. Hierna is het woord aan de voorzitter ter beantwoording der voorgaande sprekers. De voorzitter begint zijn beant woording met te verklaren, dat door de wethouders Rus en Schuit bezwaren tégen dit schrijven wa ren geuit. Spr. is dankbaar voor die gebrachte woorden van lof aan het college, het samenstellen van een begroting is een groot werk, welk werk in hoofdzaak gedaan wordt door de ambtenaren, evenwel naar de inzichten en wensen van het college. Spr. aanvaardt dan ook gaarne hier de gebrachte lofui tingen aan het ambtenarencorps. Hierop gaat de spr. meer in op de bij de algemene beschouwin gen geuite wensen en grieven. Over de door dhr. Bolten ge uite wens inzake de benoeming van leden voor dé stembureaux, meent spr. dat hier een ieder zitting kan nemen die van behoorlijk gedrag is. Spr. is niet bereid, hier wie dan ook van uit te sluiten. De bouw van woningbouwverenigings-huizen Is wat in vertraging doch men re kent niet de thans begonnen bouw van 23 huisjes voor ouden van da gen, waardoor t.z.t. een aantak wo ningen leeg komt. Over hef bouw volume 1951 zijn nog geen gege vens bekend zodat daarover thans nog niet gesproken kan worden. Het verdelen van woonruimte is een zeer moeilijke taak en laat zich niet aan vaste regels binden. Deze moeten geval voor geval be keken worden. Over de gevolgde werkwijze horen wij maar weinig bezwaren, zelfs 'n zekere mijnheer (vervolg op pag. 2). Redactie- en Administrstiadres Rechte Hondsbosschelaan 22. Telefoon 4190 CK2200D Heiloo Girorekening Nummer 140847 Uitgave; drukkerli „Uitkijkpost" Verschijnt 1 x per week Per drie maanden f 1.2C Per half jaar f 2.25 Per jaar f 4.35 Losse nummers f O.IO vex pltialdGfJl v u wvtw

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1950 | | pagina 1