KORST AH JE's 33 DE ERFENIS UITKIJKPOST 1 DECEMBER 1950 Kant Handweef Wasechte KLEEDJES Wollen plaids Yoetzakken Karpet matten China matten Zeer ruime keuze en nog1 billijke prijzen KERSTCONCERT Ned. Hervormde Kerk. Het ligt in de bedoeling van de Chr. Gem. Zangvereniging „Zang en Vriendschapalhier, om op 18 .December e.k. een Kerstconcert ie geven in de Ned. Herv. Kerk al hier, jn samenwerking met de Chr. -Gom. Zangvereniging „Excelsior" te Gas.tricum, evenals dit beide voorat gaande jaren het geval was.. Aan de uitvoering van dit con cert werken verder mede, dhr. H. van Westrienen, orgel; de'heer b,,;H. J. van Heek, hobo; en dhr. P. Dalenberg, bas; terwijl tenslot te' 'een sunjKorKest, bestaande uit plaatselijke krachten, zijn mede werking vèt Lent. Under een aan tal oude meesterwerken, zal ook de- cantate „JNimm von uns 1 lerl;, du treuer God:van D. Buxtehu- de, ten genore worden gebracht. Dé samenstehing van hef pro gramma is van aien aard, dat mag worden verwacht, dat velen het cónccrt wiLen bijwonein. LEÉRLINGENA VOND ChristelijKe school. Donderdag 23 November werd in „De Rustende Jager" een leer lingen-avond gegeven, uitgaande van de Christelijke School alhier Om hal facht opende de voor zitter van de oudercominissié, de •ftëef W. Tertsen,' op de gebruike lijke wijze deze avond. Vervolgens heette''hij 'de talrijke aanwezigen hartelijk wegkom, in hef, bijzonder.. - des heer A. Taal, .de nieuw be noemde onderwijzer, Er was reden tof grote dank, aldus spr., daar in zo'n betrekkelijk korte tijd het derde lokaal reeds in gebruik kon worden genomen en het aantal leerlingen reeds 90 bedraagt Hij sprak de wens uit, dat deze avond aan het beoogde doel, de band met de school te verstevigen, zou voldoen. Hierna kregen de leerlingen de gelegenheid hun kunnen en ken nen te tonen. Om het uit 65 num mers bestaande programma te be spreken, zou te ver voeren. Het geheel verliep echter in zeer vlot tempo. Door leerlingen van de hoogste klassen werd op zeer ver dienstelijke wijze verschillende zangstukjes ten gehore gebracht. Het nummer „De heks van Hei- loo" werd heel goed uitgevoerd, en deed de zaal meermalen da veren van het lachen. Vooral het moment dat één van de schooljon gens door de heks in een kat wordt omgetoverd, was kostelijk. Feest in het sprookjesland van klas 1 en 2 was een aardig geheel en werd door verschillenden goed voorgedragen. Het was jammer, dat bij de klompendans de woorden verloren gingen. Aan hec eind bracht Dick van Schrieken in een aardig gedichtje de neer van Hartingsveldt dank voor alles waf hij voor de school en de leerlingen ideed. Om kwart voor elf sloof de voorziaer van het schoolbestuur, de heer van Dijk, deze zeer ge slaagde avond. Hij bracht dank aan al.en, die tot het welslagen van deze avond hadden medege werkt, in bijzonder onderwijzend personeel, maar niet in hef minst ook de leerlingen. Tot slof wer den de prijswinnaars v*an de aan deze avond verbonden declamatie wedstrijd bekend gemaakt. Bij de meisjes behaalde A. van Druten met „De Kikkertjes" de eerste prijs, de tweede prijs werd gewon nen door R. Mo,oyen met „Het spreekuur van dokter Haas.'' en de derde prijs was voor. J. Kaars „met „De, Bakker Bij de jongens wist B. Heeringa met „Jaartal.en" de eerste prijs in de Waobfh fe kiepen. De 2e prijs kwam in het bezit van H. v.d. Zwaag met „10. kielde, Nikkertjes" en R. Helderman legde beslag op de 3de prijs met „Een haantje en een hennetje.' VAN OOM WILLEM „Best". Piet r*. „d aiog even ver der en parkeerde het wagentje in een opening in het dichte bos, vrij van de weg, zodat iedereen zelfs een andere auto, zou kunnen pas seren. Ze deden de deuren op slot en keerden terug. Bij de woning gekomen, waar alles nog in rust scheen, sloegen ze het pad in. „Nu moeten we zodra we ach ter de woning zijn, tellen," fluis terde Piet, „Het is immers 120 meter precies?" Klaas knikte zwijgend en vanaf de achterkant van het huis gingen ze fehen. Een twee drie vier, vijf zes Eindelijk zei Piet met een zucht: „hönderdtwintig" en meteen ston den ze stil. Ze stonden op een kleine open plek in het bos. Het pad dat ze gelopen hadden was een fietspad. Piet onderdrukte een kreet en wees Klaas naar een grote holle boom. „Alles klopt", fluisterde hij vol vreugde. „Nu zijn we dan ein delijk waar we zijn moeten." „Ik zie anders niets geen "bijzon ders, noch aan de boom, noch aan de plak." „Wacht eens", vervolgde Piet nog steeds op gedempte foon, „in het kaartje staat immers plek A, links van de holle boom. Nu laten we eèns gaan kijken.' ...Ze gingen links van de boom staan en keken nauwkeurig rond. „Hier moeten we zijn", zei Klaas -eensklaps op rustige toon. „Ten minste, ik geloof wel, dat dit de bedoeling zal zijn." Hij bukte zich en Piet kwam bij hem staan. Tus sen de hoog opgeschoten varen planten, nagenoeg geheel ver scholen stak een verroest ijzeren paaltje uit de grond. Juist,, verklaarde Plet ..precies wat ik al gedacht heb. Onder dit paaltje zit natuurlijk iets Verbor gen en Pluijmers is daarvan op de hoogte. Hij weet, waf hier in de grond jv erborgen zit. Alleen wist hij niet, hoe hij er bij moest komen, -omdat hij slechts beschik te over de helft van de tekening. En die oom van jou had de ande re helft, waaraan hij, individueel ook niets aan had. Alleen als bei den samenwerkten, dus ieder met de helft van de tekening, wasimen in staaf deze plaats te bereiken. Ergo, er moet nog een derde man in het spel geweest zijn, die de tekening in tweeën gedeeld heelt en verborg in de twee schoppen azen. Daarna gaf hij aan Pluijmers een spel 'en aan jouw oom. „Ja maar" weerlegde Klaas „wat voor bedoeling heeft die verdeling in twee helften dan gehad?" Piet kneep een oogje dicht. „Dat zul jé eens aan Pluijmers moeten vragen. Ik veronderstel, dat hij je hierover wel zal kunnen inlichten'. Maar ter zake. Wat doen we nu? Gaan graven of wachten tot van avond?" „Ik geloof, dat het 'f beste is dat we het ijzeren paaltje uit de grond halen, voor het geval ande ren het ontdekken. Je kunt nooit weten. Als Pluijmers een helder ogenblik heeft gehad en tot de ont dekking is gekomen, dat zijn Schoppenaas is verwisseld voor de onze en hij bezit een afschrift van de eerste helft, dan heeft hij eveneens de tekening compleet en HOE BESTAAT HET Onlangs hoorden we 'n verhaal, dat, indien de verteller een on bekende zou zijn geweest, we niet licht geloofd zouden hebben. Wat was het geval? Een gezin in Ne derlands dat als zovelen de ge noegens smaakte om bij derden in te wonen, zag plotseling het licht dagen, ditmaal niet 'zuiver ln het Oosten, maar een tikje Noor delijker, en wel in Zweden. Van daar werd' hem n.l. aangeboden een houten Zweedse woning, wel ke zij er bestaan blijkbaar nog heel goede geesten zouden kun nen krijgen zonder dat Minister Lieftinck er ook maar één Zweed se kroon uit zijn deviezenpot voor behoefde te offeren. Nu zulf gei denken, lezer, dat het aangebo den huis inmiddels wel reeds zal zijn neergezet en door de gelukki ge eigenaars betrokken. Niets daarvan hoor. Er werden van de zijde van de Nederlandse ambte lijke instanties zoveel bezwaren geopperd, het werd hef bijna ge lukkige gezin zo moeilijk gemaakt dat het ten langen leste van het aanbod afzag. "Welke bezwaren er werden geopperd, waf voor moei lijkheden er bleken te zijn, ver meldde ons verhaal niet, maar dat jxkat wel voor ons vast, dat het betrokken gezin in plaats van hulp te'ontvangen slechts tegenwerking heeft ondervonden. Hoe bestaat het, schreven wij boven dit artikel en wij vragen li lezer, of gij ei- anders over denkt? Hij, die weet wat het is, in te wonen iol inwoning te hebben, spreke het eerst, f Het verhaal is nog niet uit: toen de Zweedse woning hier geen plaats kon vinden, heeft het gezin in quaestie dan maar een andere dap gedaan: het heeft een woon ark gekocht. Nu schijnt de Neder landse ambtenarij tegen woonar ken géén bezwaar te hebben en wij vragen wederom: hoe bestaat het? Gesteld, dat de rand van een of andere plaats vol gebouwd zou worden met Zweedse houten wo elingen, dan zou het aanzicht daar van zeker niet heel fraai zijn, maar is dan een hele vaart, een kanaal cf een" stadsgracht vol woonarken van de meest uiteenlopende make lij dan wel een lust voor het oog? 't Lijkt er eenvoudigniet op. Bo- vendién lijkt ons, dus van leken- sfandpunt bezien, de bouw van woonarken vrij oneconomisch. De onderbouw is bijna altijd een betonnen bak, waarop de woning wordt getimmerd en wij vragen ons nu af: waarom kan die woning niet i zonder meer op de grond worden gebouwd? Waarom moet die nu juist drijven? ToegegeJ ven,, dat de inrichting der woon arken over het algemeen min of meer primitief is en dat (die ln nor male huizen veel beter is. We wil len dan ook zeker niet aanbeve len dat voortaan de nieuwbouw zich maar zou moeten richten naar de'opstallen op woonarken. Even wel zouden wij willen .opmerken, dat, het mocht in de bureaux soms nog niet voldoende bekend zijn er in ons land, en daar niet aHeen, een woningnood heerst waarvan naar ons beste wetende weerga zich (nog nooit eerder heeft vertoond, en idat er dus alle aan leiding bestaat om déze nood met forse middelen te bestrijden. Al zou de opstal van een woonark op het land geplaatst in grote aan tallen, het landschap niet verfraai en, er zouden twee voordelen aan verbonden zijn: de bouw is, naar de maatstaf van deze tijd bezien, goedkoop en voor tal van beur zen, waaruit geen officieel" huis kan worden bekostigd, wel te be talen, en in de tweede plaats is het bezit van een vrij huis voor. het gezinsleven van onberekenbare betekenis. Men gelieve n's te den ken aan de criminaliteit onder de jeugd, die door het samenprop pen van gezinnein in huizen, welke daarvoor in feite alle geschiktheid missen, de straat wordt opgedre ven om daar maar zijin heil te zoeken. Nu moet men ons niet zeggen, daf wij ons met fanfasterijen op houden en dat er op de aangege ven wijze geen huizen kunnen wor den gebouwd. Wij spreken het met klem tegen. Een woonark be tonnen drijfbak met opstal— kost zo ongeveer elfduizend gulden en wij hadden gerekend, dat de öp- sfal, op de grond opgezet, zowat de helft zou kosten, maar wij zijn te royaal geweest in onze schat ting: het kost veel goedkoper. Er worden tegenwoordig in Ne derland verpakte huizqn geleverd, ja lezer, verpakt in "kisten (3 stuks) en zulks speciaal voor he,n, die gaan emigreren. De prijs van een dergelijke behuizing blijft nog niet onbelangrijk beneden de f 30ü0,- Als er een gemetselde of beton nen onderbouw bij komt, zal men met dat bedrag wel zo wat uitko men. Op zodanige onderbouw kan de aanstaande bewoner zijn huis zelf in eikaar zetten, want als bij een 'bouwdoos, zijn alle onderde len genummerd en hun gebruik is op een bouwtekening duidelijk aangegeven. Het zijn natuurlijk houten huizen, maar hoevelen woonden of wonen .nog in. zon huis? Kijk maar eens in de Zaan- sé gemeenten. Is een oplossing van hef woningnood-vraagstuk in deze zin ideaal Neen, ideaal willen wij het niet noemen, maar onder be paalde omstandigheden moet men van de nood een deugd maken, zegt hef spreekwoord, en zoals Wij er momenteel voorstaan met het gebrek aan woonruimte, dient het keurslijf van ambtelijke voor schriften voldoende te worden verwijd om de bestaande nood zoveel mogelijk te lenigen. Wie 'n huis als door ons aangegeven, wil bouwen, men late hem zijn gang gaan, mits voor eigen rekening en tegelijkertijd zette men de bouw va,n normale huizen, al of niet met Rijkssfeun, op de thans gel dende manier voort. Het zal de taak van de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting ver lichten en 's Rijks schatkist zal er geen nadeel van ondervinden. a. i. is het niet uitgesloten, dat hij ook eens op dit punt arriveert. Wie weet is hij alonderweg. En als wij hef paaltje er uit halen en meene men, komt hij tot de holle boom, maar zoekt tevergeefs naar de paal." „Goed" beaamde Piet ,.datdoer# we. Nu weten we het wel te vin den, ook zonder dit paaltje. De af!tand van de holle boom naar hier is twee passen, dus we vin den het altijd." Met een ruk trok hij het paaltje uit de grond. „Zo" vervolgde hij ..en nu gaan we eclipseren, want ik vind het niet nodig, dat anderen ons hier zien. We gaan met eenflink vaar tje naar Overveen terug, slapen een gat in de dag en trekken er vanavond weer op uit. De bui van vannacht heeft me meteen op 'n idee gebracht: we moeten laarzen hebben. Onze lage schoenen zijn niet bestand tegen graafwerk. Wie weet hoe diep we moeten spitten" „Kopen in Haarlem opde terug reis", besliste Klaas. „Ga mee". Een p.Qosje later zaten, ze weer in de wagen. In Amersfoort nut-* Éigden ze een stevig ontbijt en daarna reden ze naar huis, waar ze precies elf uur aankwamen. „Zeg" zei Klaas toen ze in de verte het poortje van de woning zagen. „Staat daar niet een politie agent?" „Ja. zou er wat aan de hand zijn" Zé "stopten en Klaas sprong uit de wagen om het poortje 'te ope nen. Meteen kwam de agent op hem toe. „Bent U mijnheer Sweers?" „Jawel is er iets gebeurd?" De agent glimlachte. „Vraagt II dat maar eens aan uw buren. Ik moet zeggen, uw alarminstallatie is nrima in orde. We zijn vannacht ongeveer een uur bezig geweest om het ding stil te krijgen. Goeie ge nade, wat een lawaai maakt dat ding.' Piet en Klaas keken elkaar veel betekenend aan. Pluijmers, dach ten ze beiden. „Inbrekers aan het wérk ge weest?' vroeg Klaas verder, (wordt, vervolgd.) j WoniïigiliriGhting - Complete Meubilering Kennemerstraatweg 404 Héiloo Tel.* 3270- - Roman van Avontuur en span ning, door JELLE DRAAISMA

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1950 | | pagina 4