r 36 DE ERFENIS LLerij „fyliikijkpesl fylui Q)i*uLuieitL UITKIJKPOST 8 DECEMBER 1950 VAN OOM WILLEM Roman van Avontuur en span- ning, door JELLE DRAAISMA „ja" antwoordde de agent. „De kelderruit is uitgeknepen, maar ik denk niet, dat de inbreker binnen is gekomen, want als ik net goed heb, is uw alarminstallatie dus danig ingesteld, dat het in werking gaat, als er een ruit breekt of uit gesneden wordt?" „inderdaad" antwoordde Piet la chend. „Een eigen uitvinding van ome. Niet slecht, hé?' De agent moest het lachend toe geven, „Nou, horen en zien ver ging en wij konden geen middel vinden om het lawaai stop te zet ten, We schakelden eerst de elec- trische stroom uit, maar dat gaf ook al niets." „Logisch," antwoordde Piet hartelijk lachend wat een suc ces. Hij had die zenuwachtige sme ris wel n s willen zien zoeken - want het apparaat werkt op een accu." „juist" vervolgde de agent mees muilend, ,jdie vonden we ten les te en zodoende konden we een em- de maken aan dat helse gerinkel. Uw buren links en rechts mopper den tenminste niet zuinig. Ze dach ten dat er brand was ot iets der gelijks." „Beter dat m'n buren mopperen over m'n alarminstaxlatie, dan dat inbrekers m'n halve huis leegha len", meende Kiaas rustig.. Dus U hebt de wacht gehouden, dat we terug zouden zijn?" „ja, dat was opdracht van de baas. Er is al eerder bij U inge broken, niet?" „Nou en of" antwoordde de be woner droog. Men schijnt een vporliefde voor mijn huis te heb ben. In ieder geval, agent, be dankt voor de moeite. Kiaas gaf hem een paar sigaren waarna de man vertrok. Zelr ont- ,t sloten ze de deuren en keken in haastig tempo de vertrekken door Maar niets wees er ojip, dat de in breker verder was geweest dan het kelderraam. Ook het gevaar lijke pakje speelkaarten lag on aangeroerd op de plaats, waar ze het hadden gedeponeerd, name lijk in de keuken, onder de kof fiebus. Je mpet maar op het idee komen. i Klaas belde een schilder op en verzocht hem zo spoedig moge lijk een ruit in te zetten en de man in kwestie antwoordde, dat zijn knecht binnen een kwartier de maat kwam opnemen. Daarna maakten ze warm eten klaar en toen ze met hun maaltijd gereed waren, was er inmiddels een nieuwe ruit i .ge'et. Piet ie- pareerde de .alarminstallatie en zette deze weer aan. Daarna gin gen de vrienden enkele uier sla- {pen. Toen de wekker afliep, was het kwart voor zes. Ze maakten weer een pak boterhammen klaar en vulden een paar thermosflessen met koffie. Om goed zes uur reden ze weg, voor de tweede maal naar Garderen. Het was nagenoeg donker toen ze op de plaats van bestemming aankwamen. De reis was zonder pech verlopen. Ditmaal vonden ze de verschillende paadjes spoedi ger en in het donker vonden ze de laatste woning. De wagen werd' weer 'n eindje verder geparkeerd en afgesloten. Gewapend met 2 schoppen togen ze als dievendoor het donkere bos. Piet telde weer de honderdtwintig meter, die de afstand uitmaakte tussen ide wor ning en de holle boom en deze was weldra bereikt. Bij het Jicht van hun zaklantaarns vonden ze gemakkelijk de plek, waar ze hef ijzeren paaltje uit de grond had den gerukt. Ze trokken hun jas sen uit, luisterden even naar moge lijke verdachte geluiden, maar al les bleef stil in het donkere, dich te bos. Toen begonnen ze te gra ven en nadat de varenplanten ge sneuveld waren werd schep voor schep zand terzijde gegooid. Het gat waarin hef paaltje gestaan had, namen ze als middelpunt. Een dik half uur waren ze be zig, zonder (dat ze enig resultaat boekten. Ze pauzeerden eens, i®n wisten zich het zweet van 'f voor hoofd. „Lieve help' zei Klaas zacht tot zijn vriend, ik gevoel me net zo'n misdadiger, die iets doet dat niet mag." i|| „Gekantwoordde Piet grinni kend „maar dat gevoel heb ik ook. Vooruit maar weer, net zo lang tof we wat vinden." Na tien minuten stootte Piet met zijn spa op iets hards. „Ik heb beef'zei hij met .ingehouden itri- oml. „We naderen ons doel." Koortsachtig graaiden ze veNJer en weldra kwam er een gebogen stuk hout zichtbaar. Nadat ze er rondomheen groeven, bleek het 'n deksel te zijn van een kist, die die per lag. Gestadig aan werkten ze verder en door de spanning waar in ze verkeerden bemerkten ze niets van hun moeheid. Het zweet gutste van hun gezichten, maar dat weerhield hen niet om door te werken. Nadat ze opnieuw 'n half uur gegraven hadden, lag de kist bloot. Hij was ongeveer zo groot als een normale koffer, maar dan twee keer zo dik. Bij i hef licht van> Klaas lantaarn maakte Piet de kist die zeker al geruime tijd in de grond had gezeten, schoon en hef bleek, dat er een stevig slot op zat, dat evenwel geheel verroest was. Met z'n spade sloeg hij hef na enkele slagen stuk. Ze legden hun gereedschappen "ter zijde en getweeën trokken zij het deksel omhoog. Een kreet van verbazing ont snapte aan beider mond, wajnt het geen ze nu te zien kregen was dam ook inderdaad de moeite Kaard. Bij het licht van de zaklampen zagen ze een grote hoeveelheid edelstenen, gouden ringen, hanger tjes, enkele parelsnoeren,'n groot aantal zilveren lepels, bekers em vazen en andere kostbaarheden. De diamanten zowel als de srnar ragden, topazen, en robijnen weer kaatsten het licht van hun lam pen. Hier lag: voor een kapitaal aan juwelen goud en zilver. „Ik begin hu te begrijpen ver klaarde Kiaas, die nog steeds niet van zijn verbazing bekoi en was, „waarom Pluijmers zo wild was op die tekening. Hef' is dan ook wel de moeite waard. Lieve help, zeg, hier ligt wét voor een waar de van een miLioen." „Het zal er althans weinig aan mankeren", meende Piet. ,,Bn ik begin meer en pi eer te geIo\e.idat die oom van jou inderdaad! een gentleman-inbreker is geweest. Apropos, wat ben je vanËplan te gaan doen met al deze kost baarheden?" „Naar de politie brengen natuur lijk" antwoordde Klaas en hij liet er verontwaardigd op volgenj „of dacht jij soms, dat ik van plan wax om'f zelf te houden? Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat het afkom stig is van diefstal. En yan welke diefstal moet de justitie maa||uit- zoeken. All ons, we nemen de kist tussen ons beiden ep dragen, hem naar de wagen. D aarna rijd én we ermee naar de politie." „Uitstekend" verklaarde Piet. „Drommels ze zullen bij de poli* tie ook grote ogen opzetten, als we met ons juwelenkistje komen aandragen." Ze bukten zich beiden oml de kist, die behoorlijk zwaar was, omhoog te werken. Met z'n twee- en kregen ze het ding op de rand. 'En toen gebeurde hef. Uit de duisternis maakte zich plotseling een gedaante los en voor beide vrienden goed en wel wisten wat er gebeurde, kreeg Klaas, die al half op de ,rand van de kuil zat, een geweldige slag op zijn hoofd, waardoor hij zijn evenwicht ver loor en m et een snorkend geluid in de kuil viel. Pief, 'die slechts 'n ogenblik zijn positieven kwijt was kwam daardoor juist een ogenblik te laaf om zich tegen de aanvaller te verweren. Wel hief hij, om zich te beschermen, zijn hand omhoog, maar ook hij werd getroffen en bewusteloos viel hij achterover in de kuil, waar hij, half tegen de wand gezakt, als een blok bleef liggen. HOIS-AAN-HUIS De „Uitkijkpost" van 15, 22 erf 29 Dec. verschijnt wederom huis- aan-huis. We hopen ook voor die kranten weer op de medewerking' v*an de adverteerders te mogen re kenen. NIEUWJAARS Advertenties;. Voor de laatste .Uitkijkpost", welke dit jaar verschijnt, dit is 29 Lec., bestaat weer gelegenheid tot het plaatsen van een Nieuwjaars- advertentie. De prijs van deze advertenties is dezelfde als vorig jaar n.l. f 1,- 1 kolom (max. 4 regels) en f2,501 voor 2 kolom (vette letter) De advertenties moeten bij opgave voldaan worden. BURGELfJKL STAND Geboren: Johannes Maria z.v. M. Houtenbos en C. M. Holleberg Thecdorus Wilhelmus Bernardus z.v. J. Kraakman en W. C. Klepper Johannes Gerardus Maria z.v. H. J. Hubers en J. P. Bartray. Overleden: J. D. Koeter 79 jaar Ondertrouwd: J. Helderman en N. A. Heinis. Getrouwd: J. C. Vink en M. Stam. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk. Zondag 10 December des avohds 7 uur: Ds. Bloemhof f. Ned. Herv. Evangelisatie Zondag 10 December 10.15 uur: Ds. Alkema van Amsterdam. ZONDAGSDIENST DOKTERS De Zondagsdienst voor dokters wordt a.s. Zondag waargenomen door Dr. Hoekstra, telef. 3480. W ijkverpleging Zr. van Helsdingen, Heerenweg 117 ESPERANT O-NIEUW S Zameinhof-herdenking Op 14 December a.s. zullen de plaatselijke Esperantoverenigingen in café Hoebe, alhier, een bijeen komst houden, om de geboorte dag van de schepper van het Es peranto, Dr. L. L. Zamenhof te herdenken. Het programma vermeldt o. a. een filmreportage van een teHei- loo gehouden streekbijeenkomst, terwijl de muzikale medewerking zal staan onder leiding van dhr. J. Smit. "De heer F. ten Hage uit Amsterdam zal de herdenkingsre de houden. Belangstellenden zijh van harte welkom. is bij ons in goede handen Familie-drukwerk: Visitekaarten, Verlovings-, Ondertrouw- en Geboorte-aankondigingen Handelsdrukwerk: Briefpapier en Enveloppen, Rekeningen, Kwitanties, enz., enz. BoekwerkProgramma's voor het komende Winterseizoen VERENIGINGS-DRUKWERKEN RECHTE HONDSBOSSELAAN 22 - TELEF. 4190 HOOFDSTUK 10 Pluijmers op het oorlogspad. lien rnjnuten nadat de Grote Kerk tien uur had geslagen, kwam de bewoner op zijn fiets terug in de Lange Wijngaardstraat. Hij was in een opgewonden stemming Nijdig duwde hij de sleutel in het slot en zette de liets in het portaal Nadat hij licht [had gemaakt en de gordijnen had dichtgetrokken, nam hij een sigaar uit het kistje, beet met een venijnige kauw de punt er al en 'stak,hem op. Werk tuigelijk keek hij opder in het kist je: het pakje kaarten lag als steeds op de bodem. Toen beende hij met grote passen door het kleine vertrek. Zijn geduld was uitgeput. Hij moest en zou de andere helft van de tekening hebben, al zou hij er een moord voor moeten be gaan. Hij had er recht op en al was die jonge Sweers honderd maal erfgenaam, hij rustte niet, totdat hij de andere helft van, de tekening in handen had gekregen. Vier en twintig uur uitstel had hij hem gegeven. En dan? Hij ver wachtte geen heil van zijn ultima tum. De jongeman had getoond geen vrees te hebben. Maar wacht eens. Als hij nog eens een inbraak- je ging plegen? Nu zou Sweers hem zeker niet verwachten. Hij had immers 24 uur respijt gegeven Natuurlijk, dat moest hij doen. Sweers zou wel rustig naar bed gaan en daarvan zou hij profiteren Een doekje met chloroform en de jongeman was enkele uren onscha delijk. Zou hij op zijn gemak het huis kunnen onderzoeken. Des noods zou hij hem binden, nadat hij hem verdoofd had en hem zo doende dwingen te zeggen waar de tekening was. Alleen moest hij voorzichtig zijn. Die andere snui ter was nog veel gevaarlijker en misschien was die ook wel in huis Enfin, hij had wel voor hetere vu ren gestaan. Dat varkentje zou hij ook wel wassen. Vlug zocht hij zijn inbrekers werktuigen bij elkaar, die hij voor alle zekerheid jn het kolenhok, onder een stapel turven had ge stopt en vertrok op zijn fiets in de richting Overveen. Toen hij via de achterkant bij .de villa arriveerde, zag hij, dat er in één der vertrekken licht brandde. Zo, dus mijnheer was dus nog niet naar bed. Zou hij maar wach ten. Hij zette zich op enige afstand van hef huis .[neer en ging rustig tegen een boom ziften. Maarvan-* uit zijn schuilplaats zag hij, dat de beide jongelui jiïaar buiten kwa-' men en in hun autofje vertrokken Zoveel te beter, dacht hij, dan is de k ust geheel vrij. Nadat hij een paar maal om hef huis heen had gelopen, besloot hij ditmaal een kans te wagen 'via her kelderraam. Hij haalde eeïn pak groene zeep te voorschijn en be smeerde daarmede het glas. Toen nam hij een glassnijder en sneed netjes een vierkant ro|nd de spon ningen. Voorzichtig drukte hij en gehoorzaam brak de ruit langs de kerven in verschillende stukken die aan de dweil bleven hangen. Maar tot zijh stomme schrik be gon meteen in de woning een si rene te loeien, terwijl gelijktijdig een aantal bellen Igiihg rinkelen. Het was een oorverdovend lawaai (wordt vervolgd.)

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1950 | | pagina 2