nm HUIS- AAN -HUIS VERSPREIDING 23 MEI 1952 2 UITKIJKPOST VAN DE U.L.O.-SCHOOL. Aan de Ouders van de leerlingen van de Lagere School. 't Is nog niet zo lang geleden, dat slechts enkele leerlingen na het verla ten van de lagere school verder stu deerden. Voor het overgrote deel der leerlingen gaf de L.S. echter eindonderwijs. Ge wapend met deze kennis trokken zij het leven in en U zullen voorbeelden be kend zijn, dat ook deze kinderen een behoorlijke jDositie verwierven. Talrij ker waren de gevallen, dat ze door het ontbreken van een betere schooloplei ding ernstig in hun mogelijkheden wer den beperkt, dat deze kinderen, die vaak over de karaktereigenschappen en het verstand beschikten om veel te be reiken, weinig of geen succes hadden, doordat hun de gelegenheid tot verdere studie niet was gegeven. En als vroeger al talloos velen de na delen daarvan in hun later leven heb ben ondervonden, hoeveel erger zal dat tegenwoordig zijn. De snelle ontwikkeling van het maat schappelijk leven, de steeds zwaardere strijd om het bestaan en het voort durend nauwere internationale contact, maken voortgezette studie tot een nood zakelijkheid. En als U de noodzakelijk heid hiervan inziet, rijst onmiddellijk de vraag, welke opleiding U voor Uw kind zult kiezen. Voor de meeste kinderen is het Middel baar Onderwijs echter te moeilijk. Deze groep vindt uitstekende mogelijk heden in het Uitgebreid Lager Onder wijs (.U.L.O.). Voor normale leerlin gen is deze opleiding zeer geschikt. Bovendien biedt ze het voordeel, dat ze geen noemenswaardige kosten mee brengt, dat de boeken gratis ter be schikking worden gesteld en het school geld afhankelijk is van het inkomen. Steeds meer ouders zien de grote voor delen van het U.L.O. in, zodat deze tak van onderwijs tegenwoordig meer leer lingen telt dan alle scholen voor M.O. tezamen. Het M.U.L.O.-diploma heeft in de loop der jaren zijn grote waarde bewezen. Het is een diploma, dat door handel en industrie op hoge prijs wordt gesteld en voor vele betrekkingen zelfs wordt geëist. Het is een diploma, dat toegang geeft tot alle mogelijke on derwijsinrichtingen, zoals Middelbare Technische School, Zeevaartschool, Kweekschool, Kunstnijverheidsschool en Radioschool, Kortom, het is een di ploma, dat Uw kind op 16 a 17-jarige leeftijd nagenoeg alle kansen biedt, die in Uw jeugd slechts voor enkele waren weggelegd. En als U van mening bent, dat ook Uw zoon of dochter deze kansen moet heb ben, dan is de U.L.O., te Heiloo, een school, die op uitstekende examenresul taten kan wijzen (in 1951 slaagden 26 van de 27 candidaten). De school is een modern gebouw en ligt in een rustige, bosrijke en dus gezonde omgeving. De school beschikt over mo derne methoden, en er wordt naast de gewone L.S. vakken ook les gegeven in Frans, Duits, Engels, Wiskunde, Handelsrekenen, Boekhouden, Algeme ne Geschiedenis, Handwerken, Schei kunde, Lichamelijke oefening en Zang. Ook is er gelegenheid voor Vrije Groepsarbeid. De buitenleerlingen kunnen 's-middags op school overblijven, onder toezicht van een der leerkrachten. U kunt in dit nummer, middels de ad vertentie lezen, wanneer de nieuwe leerlingen voor de U.L.O. te Heiloo moeten worden opgegeven. De leerlingen moeten zes klassen van de L.S. hebben doorlopen. Praat U eens met het Hoofd van de L.S. in Uw gemeente. Voor nadere inlichtingen kunt U zich ook wenden tot de Heer Gerling,^ Hoofd der School voor U.L.O. te Heiloo Kennemerstraatweg 51. (Huis) Tel. K 2200—4029 (School) Tel. K 2200—5814. PLANNEN VOOR TENTOON STELLING. De schilder- en tekenvereniging .Tin toretto" is van plan om in Augustus een tentoonstelling te houden van werken door leden vervaardigd en betrekking hebbende op Heiloo en haar omgeving. De baten zullen ten goede komen aan het te stichten Dorpshuis". Een voor beeld, dat navolging verdient! HERDENKING 150ste geboortedag Stephanus Modestus Glorieux. Velen die het werk van de broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes steunen door lidmaatschap en/of abon nee op het blad „Charitas" waren Zon dagavond in de aula van de Willibror- dusstichting bijeen. Deze broeders zijn werkzaam in het onderwijs, in de verpleging van zieken, in de opvoeding van weeskinderen en vele andere instellingen van opvoeding. Ook het missiewerk in de Congo, In donesië en Curagao beschouwen zij als hun taak. 150 jaar geleden werd in Vlaanderen Stephanus Modestus Glorieux geboren, die geroepen werd dit werk aan te vatten. Dit is de stichting geworden van het werk der Broeders van O.L. Vrouw van Lourdes. Broeder Ricobertus, die zelf 22 jaar missie-arbeid achter de rug heeft in Indonesië, vertelde zijn toehoorders over deze grote figuur, die a^s levens taak had gekregen de mensheid te dienen. Zijn liefde ging uit naar de armen, de lijdende mens. Stephanus Modestus Glorieux werd op 23-jarige leeftijd als priester gewijd. Het plaatsje Ronse, waar van de 13000 inwoners 6000 gesteund moesten wor den, werd zijn eerste werkterrein. Velen zijn door zijn werk, later ge steund door anderen, uit hun ellendige staat gehaald. Ook de moeilijkheden zijn Glorieux niet gespaard gebleven, zelfs werd hij uit zijn ambt ontzet. Zijn werk werd echter een voorbeeld voor anderen. In 1843 begon men er mee in Holland en in 1926 werd het missiewerk aangepakt. Ongeveer 100 broeders van de Congregatie doen hier en overzee hun zegenrijke arbeid aldus besloot broederoverste Ricobertus zijn hartstochtelijke toespraak. Op het podium had men op zeer stijl volle wijze het borstbeeld van Glorieux geplaatst omgeven met een schat van bloemen en planten. Vervolgens werd de film Achter de wolken ge draaid. Al hadden wij reeds eerder deze film gezien, hij ontroerde ons weer. Deze film geeft n.L' weer de droeve ellende van het gezin Malik door de Duitsers uiteen gedreven. Moeder Malik zien we na de bevrijding op zoek naar Karei, haar zoontje. Haar man en doch ter zijn ten offer gevallen aan het bar barisme van de Duitser. Haar hoop, Karei te vinden, wordt wel in erge mate op de proef gesteld. Zij worden aan het einde van Achter de wolken toch herenigd. Dit is een uitstekende film, waarin zo af en toe de goede humor niet ont breekt. De keuze voor zulk een avond achten wij dan ook zeer geslaagd. Wij geloven dan ook dat de avond in z'n geheel aan zijn doel beantwoord heeft. - MET DE JEUGDNATUURWACHT OP STAP. Het eerste contact van de leden van de Natuurwacht met de Jeugdnatuurwacht is er geweest. Onder geleide van de boswachter Willems hebben de onder wijzers, bestuur van de N.W., een be zoek gebracht aan de Stadskwekerij te Alkmaar. In 2 groepen en over 2 dagen hebben de jongelui een rondgang ge maakt over de kwekerij en de kassen. Met intense belangstelling heeft men geluisterd naar de leiders, die in een voudige bewoordingen vertelden hoe de planten uit de kinderkamer (stek- kassen) worden gevormd en gehard, om later hun bestemming te vinden in de vele perken en plantsoenen. En dit betekent nog al wat, een 80.000 plan ten heeft de Stadsdienst nodig. Ook is geluisterd naar de uitleg hoe van stek een boom of struik is gevormd, even eens bestemd voor de plantsoendienst. En op die kwekerij, een toonbeeld van kweekkunst en netheid, is veel te zien. Er werd ook gewezen op de verniel zucht van de jongens en men hoopt in Alkmaar door aanschouwelijk onder wijs te bereiken, dat men liefde kweekt voor de natuur. En wat voor Alkmaar van belang is, geldt ook voor Heiloo. Gelukkig mochten we van de boswach ter Willems vernemen, dat hij over de jeugd van Heiloo tevreden is. Dat is een compliment, jongens en meisjes. GEZONDE GEEST KENMERKT ,,'T ROOSJE". Op de gehouden jaarvergadering van de Rederijkerskamer ,,'t Ontluikende Roosje", Zaterdagavond gehouden, bleek, dat ,,'t Roosje" een goed jaar achter de rug heeft. De heer A. Greeuw releveerde in zijn verslag het jubileumseizoen, wat een hoogtepunt is geworden in het 60-jarig bestaan van de Kamer. Het ledental is 27, waarvan 19 spelende. Besloten werd dat tijdens het speelsei zoen geen nieuwe leden kunnen toe treden. Mevr. Oets-v. d. Werken bracht het financiëel verslag uit, dat zag er keurig uit. Er bleek uit dat op dit punt de ver eniging ook gezond is. De aftredende bestuursleden Mevr. Oets en dhr. Greeuw werden herkozen. De heer C. Vennik stelde zich om ge zondheidsredenen niet meer herkiesbaar. In zijn plaats werd benoemd de waar nemend voorzitter de heer H. Lamar. De heer Vennik werd dank gebracht voor het vele werk zowel als voorzitter als regisseur. Uit waardering benoemde men hem tot ere-voorzitter. Een perscommissie werd ingesteld en daarin hebben zitting Mevr, Lamar-Kui- per en KI. Koomen. De regisseur, de heer C. Spruyt deed verslag van zijn ervaringen bij de ge speelde stukken in critische zin, zo, dat de speler(sters) weten als er fouten ge maakt zijn, hoe het wel moet. Het spel peil is dan mogelijk nog op te voeren. Om de band in de vereniging nog ster ker te maken, besloot men, om de twee maanden met alle leden bij elkaar te ko men, om daar het wel en wee (en de gespeelde en te spelen stukken) van de vereniging te bespreken. Dat zal dan op een genoeglijke wijze geschieden. NAAR TWEE UITVOERINGEN. De tweede uitvoering van „Korporaal Elisabeth" door de Rederijkerskamer ,,'t ontluikende Roosje" is eveneens 'n suc ces geworden. De zaal was practisch geheel bezet met bezoekers die zelfs uit de omgeving waren gekomen om dit vro lijke stuk, dat weer uitstekend gespeeld werd, te zien. Uit deze belangstelling is wel gebleken dat ,,'t Roosje" met 'n gerust hart het volgende seizoen 'n tweede donateurs avond kan geven. Alleen al bij de tweede uitvoering gaven zich tijdens de voorstelling 60 nieuwe donateurs op! Binnenkort zullen bestuursleden van „de Roos" de ontbrekende donateurs pro beren te winnen. GESLAAGD VOGEL WEEK-END OP TEXEL. Voor de derde maal organiseerde de Heiloose Instituut-afdeling een excur sie naar Texel. Ditmaal weer een week end. Dit keer waren er verschillende personen bij uit andere plaatsen (o.a. Zaanstreek). De deelnemers hebben wel bijzonder veel genoten van het bezoek aan Muy en Slufter. Zondagmorgen reeds vroeg werd men reeds rondgeleid door iemand van dit beschermde gebied en voorts was er de heer Donia die het een en ander vertelde van de vogels, die men zag. Vele nesten werden gewezen o.a. die van Tureluur, Slobeend, Kneutje of Robijntje, de Wulp en de Scholekster. Aardig was het te zien hoe de bergeend zat te broeden in een konijnenhol. Natuurlijk was de grootste attractie het aanschouwen van de grote kolonie Le pelaars. Het hier bijna niet voorkomende plant je, Harlekijntje Orchide, werd bewon derd. Later vond men zelf nog een nestje van een visdiefje en die van een Dwergstern, die het had gemaakt tus sen de schelpen. Het ei van deze vogel is met de vlekken, die veel lijken op schelpen, haast niet te vinden. Wande lingen werden gemaakt door de den nenbossen en gevoegd bij de uitstekende verzorging op „Taten Hove", was men in de beste stemming. Deze kwam wel het best tot uiting op Zondagmiddag, toen de heer Donia dank werd gebracht voor de leiding en de heer Regenboog als lid van de „feestcommissie" aan het bruidspaar, wat in hun midden was, op plechtige wijze een aan het strand ge vonden oude vatenkwast, als aanwinst voor het huishouden overhandigde. We hopen dat het Instituut dit soort werk in de naaste toekomst kan blijven voortzetten. Het leven krijgt daardoor meer inhoud. PREDIKBEURTEN 7 uur Ds Waardenburg van Haarlem. ZONDAGSDIENST DOKTERS De Zondagsdienst voor dokters wordt a.s. Zondag waargenomen door Dr. v. Hoolwerff, telef. 3887. Volgende week wordt de „UIT KIJKPOST" weer in ieder gezin bezorgd. Evenals bij vorige gele genheden, moeten de advertenties ?en andere bekendmakin gen, ZO VROEG MO GELIJK GEREED ZIJN. Na Woensdagavond 8 uur wordt NIETS meer voor dit nummer aangenomen. BURGELIJKE STAND GEBOREN: Theodorus Carolus Maria z.v. P. Th. v. Alphen en J. P. Philippi. Franciscus Leo- nardus Maria z.v. P. J. Zuurbier M. de Jong. Johanna Geertruida Maria d.v. G. Beentjes en C. M. de Ruijter. Johannes Cornell's Maria z.v. G. Snel R. Denneman ONDERTROUWD: C. Mors en H. J. Verver GETROUWD: - J. Bos en G. Scholtens OVERLEDEN: P. M. Berger 85 jr. M. Zeilmaker 68 jr. G. Moeijes 87 jr. T. Kieft 65 jr. H. Geu- zebroek 74 jr. SCHAKEN. Zwart: E. Kayser. itiöi m i Wit: W. Dijkstra. Stand na 41 Th8. Het volgend partijslot is van de sterke Alkmaarse schaker E. Kayser, in Hei loo welbekend. De partij werd in het laatste Hoogoven-tournooi gespeeld en trok de aandacht door het prachtige slot. Er dreigt nu damewinst door Lh4. Daarom moet wit spelen 42 DEI. Er volgde: 42 Th3, 43 Pc4, Wit wil z'n 3 zware stukken op de 2e lijn heb ben. 43 Td h8 44. Dd2 La 8, 45 Tf2, Dd5. 46 Tg2. Nu schijnt alles veilig. Evenwel: 46... Th2:! 47 Th2: Dhlü 48 Th 1: Th 1 49 Kf2 Lh4 mat! OPPOSITIE. 16 Mei had een vriendschappelijke ont moeting plaats tussen Oppositie en de Castricummerclub De Pion. Deze club is door verzwakking pas gedregradeerd naar de 3e klas. Ongetwijfeld zal zij echter door harde oefening haar vorige positie trachten te heroveren. Het ver schil in sterkte kwam wel duidelijk door de uitslag aan de dag. Oppositie won met 103. Onze Heilooër club speelt Woensdagavonds in De Rustende Ja ger. De onderlinge competitie is op een paar partijen na beëindigd. De totale uitslag hiervan volgt spoedig. Ned, Herv. Kerk Zondag 25 Mei, 10 uur Ds van Wijk Ned. Herv. Evangelisatie Zondag 25 Mei, 10 uur Ds Jansen van Wijk aan Zee

Uitkijkpost : nieuwsblad voor Heiloo e.o. | 1952 | | pagina 2